Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja się sugerowałem zabudową w Niderlandach, gdzie raczej nie ma takiej dowolności, jak na zdjęciu.

Pisałaś, że nie może być kostka, ale jest dom z dachem kopertowym, dla mnie to taka kostka, więc małe nieporozumienie.

 

Jeżeli zrobisz też kopertę, to będziecie pasować z sąsiadem i rozkład pomieszczeń będzie łatwiejszy.

Przy L, pewno będą większe straty na komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się sugerowałem zabudową w Niderlandach, gdzie raczej nie ma takiej dowolności, jak na zdjęciu.

Pisałaś, że nie może być kostka, ale jest dom z dachem kopertowym, dla mnie to taka kostka, więc małe nieporozumienie.

 

Jeżeli zrobisz też kopertę, to będziecie pasować z sąsiadem i rozkład pomieszczeń będzie łatwiejszy.

Przy L, pewno będą większe straty na komunikacji.

 

 

czasem bywam w Holandii i wierz mi - dwa zupełnie inne kraje. NL bardzo zadbana, czysta, z pewnym ładem. W BE - prawie że wolna amerykanka. dziś przechodizliśmy ulicą o której wspomniałąm i śmiałam się do lubego "a co z tym przystosowaniem kostek do otaczających ich budynków" odpowiedział że kostki są po jednej stronie, a typowe domki po drugiej wiec jakiś porządek jest. Luby Polak więc ine było że rodakow z bałaganiarstwa tłumaczy.

 

o kostkę to chodzi mi o taką nowoczesną bryłę, bez spadzistego dachu. tego raczej nam nie pozwolą na tyle co rozmawiałam z architektem ponad rok temu w ramach zorientowania się ile diengów musimy nazbierać żeby rozpoczynanie budowy miało sens. Mówiła że trochę też zależy na kogo panie w gminie wydanie decyzji, bo mają okolice w których postawili właśnie typowe kostki mimo że nakazy takie same jak u mnie.

 

Przeglądałam też sporo ogłoszen sprzedaży domów żeby mieć też rozeznanie w tym co jest i jak to wygląda no i szału nie ma. niestety planów nikt nie umieszcza :(.

 

jaki układ domu masz na myśli mówiąc o kopercie? taką kostkę z dachem właśnie? czy może jakiś inny kształt?

 

no właśnie z tą Lką niby rozplanowałam, ale też widzę te spore straty w korytarzu. a przeież pokoi raczje 2x5m głębokich się nie będzie robić. Nic, muszę jeszcze wrócić do moich rysunków z poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kostce z dachem czterospadowym. Sąsiad ma, więc byłoby podobnie. W Niderlandach jest tak, że małe domy są z dachem dwuspadowym, większe są z kopertą, ale tutaj działki są zazwyczaj małe, tak samo, jak w Niemczech, więc to wymusza pewne rozwiązania.

Projektów kostek z kopertą w Polsce jest dosyć, można coś podpatrzeć, dlatego sugerowałem popytać, czy będzie można to postawić?

 

W Polsce się rozmawia w ten sposób, że nie wolno, bo dach ma być dwuspadowy, ale przecież sąsiad ma. Ma? To już wolno. :-)

Też się patrzyłem dzisiaj na oferty sprzedaży w NL, sensowny domek dwuspadowy z poddaszem zagospodarowanym, realnie od 200 tys. euro.

 

W małym domu można pokombinować i rozmieścić sensownie pomieszczenia, w dużym już nie jest to takie proste. :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kostce z dachem czterospadowym. Sąsiad ma, więc byłoby podobnie. W Niderlandach jest tak, że małe domy są z dachem dwuspadowym, większe są z kopertą, ale tutaj działki są zazwyczaj małe, tak samo, jak w Niemczech, więc to wymusza pewne rozwiązania.

Projektów kostek z kopertą w Polsce jest dosyć, można coś podpatrzeć, dlatego sugerowałem popytać, czy będzie można to postawić?

 

W Polsce się rozmawia w ten sposób, że nie wolno, bo dach ma być dwuspadowy, ale przecież sąsiad ma. Ma? To już wolno. :-)

Też się patrzyłem dzisiaj na oferty sprzedaży w NL, sensowny domek dwuspadowy z poddaszem zagospodarowanym, realnie od 200 tys. euro.

 

W małym domu można pokombinować i rozmieścić sensownie pomieszczenia, w dużym już nie jest to takie proste. :-(

 

Domek kiedys kupiliśmy, wyremontowaliśmy, nie obyło się bez niespodzianek. Rynku NL nie znam, ale domy w BE często nie mają optymalnego rozkładu. W dodatku domy do ok roczników 80 a nawet czasem 90 nie mają fundamentów! tak! serio! mają tylko takie słupy wcementowane w niektórych miejscach... w swoim odkrylismy robiąc podjazd. takie coś ulane jest po rogach i tyle. Nie mogliśmy uwierzyć i zapytałam architekta czy nam się przewidziało. nie - kiedyś tak budowali. więc nie dziwota że dom prawie 50letni nam ciągle opada.

izolacji od ziemi zero - czyli częsty problem z wilgocią. także nad kupnem domu używanego to bym się 5x zastanowiła. a blisko Brukseli to domów nowych w rozsądnej cenie to jak na lekarstwo jest pewnie.

 

w każdym bądź razie - fajną mamy działkę i chcielibyśmy kiedyś tam wybudować dom dla nas, ale tez biorąc pod uwagę trochę lokalne gusta żeby ewentualnie nie było problemu z kiedysiejszą sprzedażą.

 

Wiem, że na FM jest parę pomocnych osób i pomyślałam że przegadam temat, żeby na ślepo nie godzić się na to co zaproponuje architekt,

 

z tym wpasowaniem w sąsiedztwo to jest to jakieś tam ograniczenie, ale też nie ma co przesadzać. jak nie będę chiała zrobić zamku czy domku cyganskiego to myślę że będzie ok. Sorki za przerysowanie z tym cyganskim zamkniem ale myślę że rozumiesz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów przewertowałam trochę gotowców i widzę że przy podobnym układzie jak ja chciałabym mieć to prawie zawsze kuchnia wychodzi mi od zachodu, zaraz przy wejsciu. ma to sens ze względów na komunikację, wnoszenie zakupów etc. i jeszcze estetyka że nie wchodzi się do domu i pierwsze co to widać kuchnię [w wersji na wprost wejścia/od wschodu]

ogólnie domów bez garażu to dość mało jest.

 

z gotowców takie rozłożenie parteru mi się podoba. co o nich sądzicie?

HR Alabama 4 _wersja_a_z_wiata_ce - na FM

rzuty_1_hr_alabama_4_wersja_a_z_wiata_ce - na FM.jpg rzuty_2_hr_alabama_4_wersja_a_z_wiata_ce - na FM.jpg

 

HR Tytus_2_wersja_c_z_poddaszem__bez_garazu_ce, ale odbicie. wstawiłam tak jak jest bo przy odbiciu cyfry sie coś nie odwracały.

 

rzuty_1_hr_tytus_2_wersja_c_z_poddaszem__bez_garazu_ce.jpgrzuty_2_hr_tytus_2_wersja_c_z_poddaszem__bez_garazu_ce.jpg

 

Plus salonu od wschodu jest to że będę mogła patrzeć na ogród o zachodzie słonca, a zwykle takie słoneczko maluje ładne widoki. oczywiście część widoków będzie przysłoniona przez dom albo też sosny na działce sąsiada. ale jak to kiedyś powiedziałam - wolę cien drzew niż cien budynków.

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Chciałabym kupić projekt gotowy, ale oczywiście nic nie jest do końca optymalne. Jakbym jednak chciała pójść w kierunku projektu indywidualnego, to powiedzcie mi z praktyki jak znaleźć architekta. Przeglądałam strony renomowanych architektów - oczywiście wiele projektów mi się podoba, wysłałam jedno zapytanie, dostałam odpowiedź 40 tys. plus VAT. Odechciało mi się tak szukać. Próbuję szukać indywidualnych lokalnych jak piszecie to nie za bardzo mogę znaleźć w ogóle strony, nie mówiąc o fajnym pokazaniu projektów. Znalazłam jednego, zaczęłam grzebać, to znalazłam jakiś post, żeby się wystrzegać, bo błędy robi straszne. No więc też strach wziąć kogoś taniego, to już gotowiec jest mniejszym ryzykiem. Zresztą, kiedyś już miałam indywidualnego architekta, zrobiliśmy ze 3 wizualizacje, pewnie w końcu byśmy projekt zamknęli, ale wtedy trafiły nam się życiowe przypadki, rozliczyliśmy się z architektem i rzuciliśmy plany budowy, ale teraz chcemy do nich wrócić. Z tym, że rodzina większa, więc stare plany się nie nadają. No i bardzo to było czasochłonne. Gotowiec + architekt wnętrz wydaje mi się sensowniejszym pomysłem. Ale może macie jakieś fajne namiary na architekta w Warszawie i okolicach? Takiego pośrodku, nie za drogo zarówno w cenie projektu jak projektowanych rozwiązaniach, ale też bez ryzyka uczenia się na nas?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektem indywidualnym jest tak, że będzie prototypem i taki prototyp wybudujecie. Może być świetnie i bez problemów, ale może być też z problemami natury projektowej. A takowe problemy zdarzają się często. Dlatego wybór projektanta/architekta to spore wyzwanie. W samej Warszawie i okolicach powinno być wiele biur projektowych. Ja również gdybym budował raz jeszcze to wybrałbym indywidualny projekt, ale teraz to jestem o wiele bogatszy w doświadczenia i wiedzę więc architekt byłby mi potrzebny żeby pomóc mi przelać fantazję na papier.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie - czy można zmienić np. ściankę działową (dodać lub odjąć) po zakończeniu budowy? W sensie takim, że dom budowany jest wg konkretnego projektu a po jego oddaniu do użytkowania robi się w nim jeszcze zmiany. W obecnej chwili nie wiemy z żoną czy chcemy kuchnię otwartą na salon czy jednak oddzielić kuchnię od salonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WItam serdecznie,

 

Chciałbym prosić o komentarz, poradę w kwestii projektu Home Koncept 44 https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-44/#additional_information

 

W zasadzie zakres zmian to wstępnie zamiana stropu wylewanego na wiązary, ale wiąże się to wyłącznie z obniżką kosztów.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kuchnia od południa i widok z kanapy na kuchnię

2. Wejście do łazienki rodziców zaraz przy głowie śpiącego

3. Za ciasne wc gościnne. Jak często miewacie gości? Bo może lepiej by korzystali z łazienki dzieci, zamiast wciskać na siłę miniaturowe pomieszczenia?

Wówczas schody dałabym tam gdzie szafa i łazienka a pod schodami szafę. Za to większy wiatrołap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Salon i kuchnia jest kwestią dyskusyjna właśnie, tutaj po prostu spytamy architekta jak to ugryźć... bo to chyba jedyny układ jaki pasuje niby 50m2 ~~ na kuchnie spiżarnie i salon ale jakos średnio to ustawne wychodzi, ewentualnie dworcic kanape na lewa sciane a stol dac po prawej stronie

2. To druga kwestia ciagle myslimy czy nie zamienic garderoby z łazienka miejscami

3. WC mozna troche powiekszyc ale ma byc tam po prostu wc + mikro umywalka dla gosci.

 

schody raczej zostana, beda prowadzic na strych gdzie nic nie bedzie wiec wejscie z przedsionka nam pasuje jesli wejscie na nie bedzie blisko drzwi zawsze mozna przesunac sciane blizej wejscia i zrobic wejscie schod od strony holu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...