Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

działka o szerokości 50 m i długości 30m. Z wstępnych ustaleń raczej wszystkie projekty spełniają warunki MPZP.

Zastanawiam się nad pompą ciepła a kotłem na pellet.

Zgadza się. Wizualnie każdy jest inny, ale zależy mi głownie w dużej mierze na południowym doświetleniu salonu i kązdy z nich pod tym względem jest na swój sposób ciekawy. Nie ograniczam się do tradycyjnego stylu, dlatego ciekawy jestem waszych opinii o zaletach i wadach tych projektów.

Jeśli chodzi o EX12 to na plus wg mnie zasługują duże i funkcjonalne sypialnie (bez skosów), bo jeśli wierząc szacunkowym kosztorysom nie jest on wiele droższy od meribela.

Chętnie zapoznam sie z waszymi propozycjami jeśli chodzi o tańsze konstrukcje w podobnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak parterówkę w typie stodoły postawisz kalenica do drogi to w sumie wiekszośc projektów będzie spełniac twoje założenia. Wejście do domu nie musi być przeciez na froncie. Może być na bocznej elewacji.

 

Hawana, EC317a Osczędny, Eryk Bianco, Kształtny

 

oczywiście należałoby pewnie wprowadzić kilka zmian, pokombinować z oknami.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam się do budowy domu dla rodziny 2+1. Niedawno kupiłem działkę o wymiarach 30x41m (30m od strony drogi) i teraz stoję przed wyborem odpowiedniego projektu. Od kilku miesięcy przeglądam projekty domów i im więcej obejrzę tym mniej wiem - ogrom informacji i zależności mnie przytłacza. Więc zwracam się z prośbą o pomoc przy wyborze "idealnego" domu.

 

Na początku byłem zdecydowany tylko na dom parterowy, ale patrząc na układ pomieszczeń rozsądniej byłoby wybudować niewielki dom piętrowy (z poddaszem użytkowym).

 

Wstępnie spodobały mi się dwa projekty:

 

Budynek z poddaszem MIKI II ze stajni Domowe klimaty: https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3207/projekt-domu-miki-ii

PARTER: Miki-parter.png, PODDASZE: Miki-pi-tro.png

 

Budynek parterowy ARIEL ze stajni Domy w stylu: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-ariel.php

PARTER: Ariel.jpg

 

Im więcej czytam o kosztach budowy domu tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że celuję w zbyt duży projekt. Może warto zrezygnować z kilku pomieszczeń aby diametralnie obniżyć koszty budowy - a na tym zależy mi bardzo. Nie chcę jednak mieszkać w domu niewiele większym niż mieszkanie w Warszawie. Co do sposobu ogrzewania, to chciałbym jak najmniej uciążliwą wersję - czyli najchętniej gaz. Jednak w okolicy nie ma jeszcze instalacji - jest w planach, ale kiedy podłączą dom - tego nie wiem. Pompa ciepła odpada ze względu na koszty. Nie boję się pieców na pelet czy ekogroszek, ale bezobsługowość i czystość przy piecu gazowym mnie przekonuje - czy dzierżawa zbiornika w oczekiwaniu na gaz jest rozsądnym wyjściem?

 

Czy możecie doradzić jakiś projekt który spełniałby poniższe założenia?

 

  1. Tani w budowie
  2. Duża kuchnia - uwielbiam gotować
  3. Obowiązkowa spiżarka
  4. Dwustanowiskowy garaż - nie wiem czy to fanaberia czy realna potrzeba - mogę zdecydować się na wiatę garażową wolnostojącą
  5. Dużo miejsca na magazynowanie - w domku parterowym chcę wykorzystać poddasze jako strych
  6. Dwie łazienki (toaleta + łazienka) - żeby w przyszłości nie denerwować się jak córka będzie przesiadywała w łazience
  7. Pralnia - miejsce do suszenia ubrań
  8. Rekuperacja - wentylacja mechaniczna

 

Murator2.jpg

 

Warunki zabudowy przedstawiają się następująco:

  • Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni
    terenu inwestycji - maksymalnie 18% powierzchni ewidencyjnej działki
  • Minimalna powierzchnia biologicznie czynna - 70%
  • Geometria dachu - dach dwu lub wielospadowy - od 20° do 45° -
    wysokość głównej kalenicy do 10m - kierunek kalenicy prostopadle lub
    równolegle do bocznych granic działki - nie dotyczy lukarn etc.
  • Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej: do okapu lub gzymsu do 6m
  • Szerokość elewacji frontowej od 10 do 15m - w wymaganej szerokości
    muszą się zmieścić również wysunięte lub cofnięte elementy bryły
    budynku takie jak garaż, wiata, ryzalit etc.
  • Nieprzekraczalna linia zabudowy - 6m od drogi
  • Wymagane szambo szczelne
  • Media - prąd, woda, w planach przyłącze gazowe i kanalizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oba domy czy tam projekty na pewno nie będą tanie budowie. Koszty podnosi garaż dwustanowiskowy , skomplikowana bryła, narożne okno, duży taras ze sporym oknem, no i rozbudowane poddasze. Ja osobiście nie szedłbym w tak duże poddasze - tam niewiele można zrobić bo są skosy, a samo poddasze jest o wiele droższe w wykończeniu niż parter. Garaż zrób osobno, zwłaszcza tak duży, jak masz miejsce na działce to spokojnie wystarcza blaszak taki lepszy, auto to nie pieszczoch który wymaga salonów. Magazynowanie rzeczy na strychu to lipa, niewygodnie, targanie czegokolwiek po schodach i znoszenie na dół ... mija się z celem. Pralnia, spiżarnia, dwie łazienki i pomieszczenie techniczne to są elementy domu niezbędne wg mnie. Rozważ pompę ciepła powietrzną, koszty są wysokie przy zakupie i montażu ale możesz zaoszczędzić nie budując komina (koszt komina dla domu z poddaszem to nawet 5 tys zł), a kotłownie używać jako pralnie i dzięki temu masz jedno pomieszczenie mniej podczas budowy. Gazu możesz się nie doczekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy EP na poziomie 84,46 [kWh/m2xrok] to dla takiego obiektu nie jest dość kiepski wynik? Myśląc o PC dobrze żeby był to projekt energooszczędny.

 

EP niczego nie mówi o zapotrzebowaniu domu na ciepło. Wspomniana Arosa II ma EUco = 29,99 kWh/(m²rok). I ten współczynnik o czymś świadczy - to bardzo energooszczędny dom. Chociaż przy grzaniu prądem będzie miał EP cząstkowe, na CO 90kWh/m2/r a do tego trzeba dodać na CWU. Być może trzeba też będzie dodać na wentylację (o ile to nie błąd z ich strony, bo zazwyczaj podaje się EUco+w).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj:)

Przede wszystkim te 2 projekty różnią się powierzchnią. W parterowym to ok 160m2 a w tym z poddaszem ok 200m2.

Pokoje na piętrze(dom Miki) będą mniejsze od tych w domku parterowym, bo chociaż mają podobną wielkość po podłogach, to te z poddasza mają skosy, co powoduje iż są mniej ustawne i nie w pełni wykorzystane.

W parterowym domu korytarz jest zbyt duży, szkoda tej powierzchni. Za to brakuje pomieszczeń gospodarczych jak pralnia.

Proponuję z Wc i części holu z szafą zrobić pralnię.

 

Kemotxb ma rację odnośnie garażu. Aby było taniej, wybudujcie go osobno.

Teraz są firmy, które oferują szybką i tanią budowę garaży a ich efekt końcowy jest prawie taki jak garaże murowane. Poszukaj w necie na portalach ogłoszeniowych ,, garaż tynkowany''.

Też taki planujemy budować, ale dopiero jesienią .

Co do ogrzewania, to też dużo zależy od izolacji Waszego domu. Jak będzie dobrze ocieplony, to dlaczego nie dać ogrzewania elektrycznego.

My będziemy mieć ogrzewane foliami na podczerwień.

 

tu masz te garaże:

https://www.google.com/search?q=gara%C5%BC+tynkowany&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwip0KP63__hAhVstIsKHZCaBp4Q_AUIDigB&biw=1396&bih=686

Edytowane przez ciężkiprzypadek
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nad czym myśleć, decyzja na lata... Bardzo fajnie prezentuje się ten projekt Hawana, tylko przydałaby się trochę większa sypialnia. Salon i taras jak na taki domek rewelacyjny:) Warty rozważenia.

 

To prawda, bardzo fajny projekt i gdyby nie to, że mamy już pnb na nasz projekt, to też bym ten rozważyła.

Co do wielkości sypialni, to jest mała ale wystarczająca. Wejdzie pojemna szafa i jakieś komody z przodu łóżka. Co potrzeba więcej w sypialni.

Warto go rozważyć.

Jedynie trzeba by było powiększyć wc, bo nijak tam prysznic nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest takiego drogiego w tych domach? Najprostsze domy jakie można wymyślić. Nie dajmy sie zwariować... Okno narożne podnosi cene...No proszę Was, to jedyny element arch tego domu :)

 

200m musi kosztować.Kolega kamil nie chce przepłacać, szuka małego domu i wstepnie spodobały mu sie 2 domy, 200 i 160metrowy. i dobrze. Z tych dwóch pietrowy to gniot. Połowa pokoi pod skosami dachu - to jest idiotyczne rozwiązanie uprzykrzające życie.

 

Inna sprawa - Kolega mówi, że pompa jest droga w zakupie. Ta sama cena co dobry piec na ekogroszek z kominem. 20 tys jak nic trzeba wydać I tu i tu, a odpada noszenie kilku ton opału. Dla mnie nie ma tutaj porównania.

 

Parterówka dosyć fajna. Ocieplić zgodnie z normą na rok 2021 i grzać pompą gdy nie ma gazu. 100 tys z okładem pójdzie na dach. ale zaoszczędzisz na stropie i zmarnowanej powierzchni pod skosami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybkie i rzeczowe odpowiedzi:

 

@Kemotxb, @ciężkiprzypadek: Dzięki za sugestie co do garażu - właśnie przeglądam projekty bez niego. Ale boję się, że będę żałował, że nie wybudowałem go w bryle. Chociaż aspekt ekonomiczny bardzo do mnie przemawia.

 

@Kemotxb: Obawiam się trochę tej "nowej technologi" - jeżeli chodzi o pompę ciepła - jedni mówią, że działa jak złoto, inni ,że odbije mi się to czkawką.

 

@ciężkiprzypadek: Nie wiedziałem, że są takie "gotowe" modułowe garaże w sprzedaży. Nawet fajnie wyglądają. Jak wygląda sprawa z pozwoleniem na postawienie takiego garażu?

 

@jajmar: To są projekty które mi się "podobają" - po jednym z każdej kategorii. 10m2 kuchni to chyba rozsądne minimum - dla mnie ważne, żeby była dobrze zaplanowana.

 

@Elfir: Chyba popełniam błąd początkującego inwestora - szukam domu który jest dla mnie za duży. Obecnie mieszkam w bloku w mieszkaniu, które ma 45m2 - to zdecydowanie za mało dla 3 osobowej rodziny. Ciężko jest mi określić się ile dokładnie metrów potrzebuję - ale wiem jakie pomieszczenia muszą się znaleźć w moim nowym domu. W projekcie który mi podesłałaś brakuje gabinetu, chciałbym też, aby pokój córki odseparować trochę od pokoju rodziców - chcielibyśmy mieć odrobinę prywatności, której teraz brakuje. Jeżeli zrezygnowalibyśmy z garażu to nie chciałbym, aby dom wyglądem przypominał naleśnik :) W Twoim projekcie bardzo podoba mi się kuchnia na wyspie - ale okap do takiej kuchni to koszt pewnie kilku tys. zł

 

@pandzik: Dzięki za komentarz, ale faktycznie popłynąłem z metrażem :) Mówisz, że w piętrowym budynku skosy rujnują wszystko? A gdyby podnieść ścianę kolankową? Pytam się ponieważ patrząc się na kosztorysy budowy domów - teoretycznie taniej wychodzi budowa domu piętrowego niż parterowego o tej samej powierzchni. Czy w ogóle nie zwracać uwagi jaki koszta podają na takich stronach jak murator lub archon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od kilku wycen na bramy garażowe. Ten garaż wyjdzie drożej niż salon. Do tego to koszt odizolowania od reszty domu (od tego co pod ziemia, przez strop po przestrzeń nad) albo koszty ogrzewania.

Nie patrz na kosztorysy, bo są od czapy. No, może jakoś się sprawdzą do stanu SSO (chociaż teraz ceny tak szaleją, ze bym się nie zakladał, czy 20% zapas będzie wystarczający) Jak przyjdzie Ci prowadzić rekuperację w piętrowym, to zobaczysz ile droższe i bardziej skomplikowane to będzie. Schody kosztują, ocieplenie połaci jest dużo droższe niż stropu, okna połaciowe kosztują. Duże przeszklenia kosztują. Okno narożne to komplikacja konstrukcji (kosztuje). Okna nawet mniej - ale to mocny kandydat do sporego mostku i skraplania się pary wodnej. Skomplikowana bryła domu i dachu kosztuje.

Ogrzewanie temat rzeka przewalony w każdą stronę wielokrotnie. Najtańsze w instalacji a najdroższe w używaniu są kable. Najdroższa w montażu a najtańsza w używaniu jest gruntowa pompa ciepła z odwiertami pionowymi. I pomiędzy inne rozwiązania. Co wyjdzie najtaniej w perspektywie X lat zależy od energooszczędności domu. A wyliczenie jeszcze bardziej się komplikują, jak zechcesz uwzględnić koszty serwisu, przeglądów, napraw i przewidywaną żywotność urządzeń czy droższych komponentów systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...