Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Elfir, też mnie to interesuje, bo rozważam budowę tego typu domu? Co tu jest skomplikowane lub co można uprościć?

Lukasz, który dom planujesz?

 

spójrz na ten dom:

 

http://domnaczasie.pl/dnc5/

 

Moim zdaniem jest idealny. Wysokie poddasze. Pokoje dzieci z oknami na południe. Wasza sypialnia z możliwością zrobienia wielkiego panoramicznego okna/portfenetru.

Do rozważania jest ten balkon (loggia) - ja bym wolała go poświęcić na rzecz przeznaczenia pieniędzy na rekuperację i PC.

 

 

do tego wystarczy doprojektować parterowy garaż dostawiony do bryły budynku, w jakiejś lekkiej, szkieletowej konstrukcji, na lekkim fundamencie, dach pulpitowy, kryty papą.

 

f11fc3753dcd0505.jpg

 

Garaż bardzo ładnie będzie ci chronił prywatność tarasu.

Garaż można zrobić dowolnie duzy (aby zmieściły się też rzeczy do ogrodu, meble tarasowe), z dodatkowym wyjściem na taras.

 

Ja bym dodatkowo przeniosła kuchnię (skrócenie rur wody), zlikwidowała kominy na rzecz PC i rekuperacji (więcej miejsca w pokoju dzieci).

Oczywiście w sypialni powiększenie okna.

 

Dziękuję za sugestie! w ogóle nie zwracałam uwagi na tego typu domy, bo wydawało mi się, że takie wąskie i długie nie pasują do szerokiej działki :D ale faktycznie można to przemyśleć. Działka 50x30 pozawała na postawienie prawie wszystkiego :p Chciałam zawsze mieć duże okna, można by było na górze zrobić takie:

okno-dachowe-balkonowe-velux_bcd54.jpg

Edytowane przez goniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Działka 50x30 pozawała na postawienie prawie wszystkiego :p Chciałam zawsze mieć duże okna, można by było na górze zrobić takie:

[ATTACH=CONFIG]434951[/ATTACH]

 

Mnie cena takich okien wyrwałaby z butów.

 

Przy takiej działce i takiej wielkości domu poddasze użytkowe, balkon i takiego typu wynalazki, jak na obrazku, to ekonomiczny i funkcjonalny bezsens. Za ładny widok płacisz koniecznością biegania po schodach. W zdrowiu i chorobie (nawet, jak na starość planujesz gdzie indziej zamieszkać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałam jeszcze trochę innych projektów niż na początku zakładałam. i znalazłam z226, który nie do końca mi się podoba wizualnie (od frontu), ale chyba ma potencjał. Jest trochę większy niż zakładaliśmy, ale ma dodatkowy pokój na dole.

Na górze chciałabym przenieść łazienkę w miejsce jednego z pokoi, okna połaciowe zamienić na szczytowe i w ogóle najchętniej wszystkie okna powiększyć.

Na dole zrobić większe przeszklenie na południowej ścianie- z wyjściem na taras, większe okno w kuchni od frontu( wydaje mi się, że wtedy dom zyska też wizualnie od zewnątrz) i rezygnacja z okna od południa. Mamy działkę szeroką 50x30 z wjazdem od wschodu.

 

https://z500.pl/projekt/201/Z226,wygodny-kompaktowy-dom-z-poddaszem-uzytkowym-garazem-i-gabinetem-na-parterze.html?mirror=1

 

Dobrze kombinuję? ;)

 

to okno...

1468503384AKPN7.jpg

Edytowane przez goniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Szukam, szukam idealnego projektu domu i wciąż jestem w czarnej d..:). Przejrzałam już setki projektów i mało jest takich, które nadają się. Założenia są takie: 3 sypialnie (w tym jedna z dużą garderobą), duża oddzielna kuchnia, w której zmieści się stół (z przylegającą spiżarką), salon z jadalnią i kominkiem, garaż dwustanowiskowy i wejście od południa. Mężowi marzy się jeszcze wysoki sufit w salonie. Powierzchnia do 160 m2. Działkę mamy 33 ary, więc zmieści się wszystko. Może ktoś coś podpowie? Ostatnim projektem, ku któremu się skłaniamy, z pewnymi zmianami, jest Ajaccio II link: https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129 ale sama nie wiem.. Mam wątpliwości czy będzie funkcjonalny i czy te okna aż do samego dachu na połowie ściany frontowej będą dobrze wyglądały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Szukam, szukam idealnego projektu domu i wciąż jestem w czarnej d..:). Przejrzałam już setki projektów i mało jest takich, które nadają się. Założenia są takie: 3 sypialnie (w tym jedna z dużą garderobą), duża oddzielna kuchnia, w której zmieści się stół (z przylegającą spiżarką), salon z jadalnią i kominkiem, garaż dwustanowiskowy i wejście od południa. Mężowi marzy się jeszcze wysoki sufit w salonie. Powierzchnia do 160 m2. Działkę mamy 33 ary, więc zmieści się wszystko. Może ktoś coś podpowie? Ostatnim projektem, ku któremu się skłaniamy, z pewnymi zmianami, jest Ajaccio II link: https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129 ale sama nie wiem.. Mam wątpliwości czy będzie funkcjonalny i czy te okna aż do samego dachu na połowie ściany frontowej będą dobrze wyglądały.

 

Dom bardzo ładny, okna będą na żywo robiły duże wrażenie, tylko poza tym, że piękne, to będą bardzo drogie i pracochłonne.

Musicie sobie zadać pytanie czy ten dom jest funkcjonalny dla Was?

 

Bo jak dla mnie to za mała spiżarka, przy braku w pobliżu innych pomieszczeń technicznych . Jestem leniwa i chyba nie chciałoby mi się latać co trochę po mopa lub podobne sprzęty aż za garaż. To samo z praniem, uuu nie ma pralni przy sypialniach .

Małe pokoje dzieci jak na ten metraż, za to sypialnia rodziców full wypas!

Myślałam, że tylko ja jestem szalona, bo mam 2 tarasy a tu proszę ,,,są nawet 3.:jawdrop:

No i mega duży korytarz, który tak na prawdę to zabiera metraż i czas na chodzenie.

To tyle na szybko...

 

Proponuję siąść i przemyśleć Wasz codzienny tryb życia, co robicie jak wejdziecie do domu, gdzie lubicie siedzieć itp. a potem udać się do architekta i zamówić wymarzony projekt domu, taki tylko pod Was i dla Was idealny!

 

Mam bardzo podobne założenia odnośnie domu i musiałam sama zrobić koncepcję, a architekt mi tylko dopomógł i utwierdził w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie internetowej sprzedającego pisze, że :

" Koszt budowy domu , Wycena opracowana przez Extradom: 241 037 zł - orientacyjny koszt budowy domu bez instalacji ... "

z uwagą ! :

" Wyceny stanowią wartość przybliżoną W zależności od wykorzystanych materiałów oraz kosztów robót budowlanych mogą się różnić od rzeczywistych wydatków.

Koszty są liczone dla budowy domu w technologii murowanej. Różnica w wycenie extradom oraz autora projektu wynika z rodzaju planowanych robót, przyjętych cen jednostkowych oraz wysokości wynagrodzenia wykonawcy w kosztorysie ustalonym przez autora. "

https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129

 

jednocześnie na stronie GUS jest podana informacja :

" Cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania "

" II kwartał 2019r. : 4484zł/1m2 "

 

porównując obie kwoty mamy :

- wg Exstradom : 241 tys.zł dla domu o powierzchni 188m2, tj. ( UWAGA ) : 1280zł / 1m2 budynku bez instalacji

- wg GUS : 188m2 x 4484zł = koszt 842992zł ( liczmy 850 tys. zł ! )

 

różnica między 850tys., a 241tys. to bagatela 609tys. zł

 

reasumując - ktoś ma bujną wyobraźnię ... lub kompletnie nie " trzyma się " rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

241 tyś to chyba wycena sprzed dobrych 8 lat i to netto do stanu "deweloperskiego" (co dla mnie oznacza, że można zdać dziennik budowy do NB).

Te okna pewnie pociągną z min 40 tyś (dwie suwanki i wielkie szklenie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na rubrykę GUS

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

 

w 1998r. koszt 1m2 to 1 930zł

 

1280zł / 1m2 jest poza zakresem tabeli :) czyli nie wiadomo do czego się odnosi ( ? ), może jakiejś wyceny sprzed ( grubo ) 20-u lat ( ??? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam serdecznie, przewertowaliśmy już setki projektów i mamy swojego faworyta ale może macie jakieś propozycje lub pomysły.

 

Wypisze parametry które były dla nas istotne:

- pow użytkowa ~~140-200m2

-sypialnia + 3 pokoje gościnne(2 dla dzieci i 1 gościnny)

- garaż 2stanowiskowy

- salon z jadalnią z otwartą, sporą przestrzenią

- mile widziane duże przeszklenia w salonie

- salon od południa(lub wsch/zach południa), kuchnia od północnego wschodu

- mile widziana antresola, choć niekonieczna

- mała piwnica do trzymania rzeczy letnich (ponieważ nie mogę zbudować na działce budynku gospodarczego przez mpzp)

-główna kalenica równolegle do drogi, dodatkowa niekoniecznie

- im taniej tym lepiej, ale przy tych parametrach wiem, że trudno o tani dom. Niemniej, gdzie można uciąć koszta, tam bym chciał to zrobić.

 

Projekt który nam wpadł w oko to:

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2p-m3c723d9c06673

 

Co o tym myślicie? Oczywiście piwnica jest w nim zdecydowanie za duża, interesuje mnie taka 16-20m2. Może warto wziąć tańszy projekt bez piwnicy ( projekt 3200zl) i doprojektować małą piwnice? Czy może lepiej wziąć ten z piwnicą (4200zł) i przeprojektować piwnicę? Zastanawiam się, jaki wariant będzie tańszy. Czy macie jakieś sugestie co do tego projektu, a dodatkowo czy pojawia Wam się coś gdzie można uciąć koszta? Np. ta "pergolka" na betonowych filarach przy jadalni, moim zdaniem nie jest konieczna.

 

pozdrawiam i dziekuję za cenne uwagi.

Edytowane przez Lynxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jednak zacznij od budżetu?

 

ten dom ma planowany SSZ na 400 tyś netto. Drugie tyle trzeba pewnie za doprowadzenie go do stanu deweloperskiego (czyli do zdania dziennika budowy w NB).

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam się coś gdzie można uciąć koszta?

 

Przeszklenia pewnie powalą ceną - przejdź się do jakiegoś przedstawiciela i wyceń takie przeszklenia. Koszty na stronie pracowni to żart. Chyba na podstawie statystycznego kosztu m2 wyliczone i w żaden sposób nie uwzględnia, że to zazwyczaj tanie w budowaniu, proste, niepodpiwniczone domy ze standardowymi oknami i bez "bajerów".

Piwnica, w zależności od warunków gruntowych, może być bardzo droga, albo koszmarnie droga. Na graty taniej wyjdzie poddasze nieużytkowe. A na warzywa czy inne rzecz wymagające prawdziwych warunków piwnicznych lepiej ziemiankę (najprościej prefabrykat jak szambo).

Jak brzmi dokładnie zapis zabraniający zbudowania domku narzędziowego?

Garaż ogrzewany to też spory koszt budowy i utrzymania (jak policzysz razem z bramą to m2 wyjdzie drożej, niż salonu). Jak chcesz oszczędzić, to doklej do bryły budynku (żeby podatek od nieruchomości był niższy) ale nieogrzewany i konstrukcyjnie nie związany z domem. Albo całkiem wolnostojący albo wiatę.

 

To dom drogi w wybudowaniu. To ponad 250m2 nie licząc piwnicy i to z drogim i bajerami (pustka, przeszklenia, okna połaciowe, niepozorne słupy i belki na tarasie które trzeba ocieplić i otynkować a wyjdzie tego sporo m2 powierzchni i m3 styropianu). Obstawiam, że ze stanem deweloperskim ciężko będzie się zmieścić w milionie i to bez zagospodarowania terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ja tam widzę 6 pokoi a nie sypialnia plus 3. "Taniej" z "piwnicą" się nie dodaje. Mam wrażenie że chcesz wypasioną chałupę ale cie na nią nie stać i liczysz na to że tą jakimś cudem da się przerobić na tanią nie tracąc na walorach uzytkowych i estetyce. "

 

Z tą wypowiedzią odnośnie moich 'CHĘCI' się zupełnie nie zgadzam wybacz kolego, za dwie pozostałe bardzo dziękuję i doceniam.

 

 

Panowie i być może Panie, możliwe, że źle się wyraziłem. Koszt nie jest głównym problemem, natomiast jestem z natury praktyczny i wolę, chyba jak każdy, nie tracić złotówek na duperele typu niepozorne słupki i belki na tarasie które trzeba docieplić. Nie jestem w żaden sposób związany z budownictwem dlatego zwracam się z prośbą o ocenę tutaj. Koszty które podajecie, są bardzo wygórowane, ale nie niemożliwe do realizacji. 400 k netto przewiduje projekt ze 100m piwnicą. Nie potrafię wyobrazić sobie jak mógłbym ją dostosować dla siebie, dlatego takiej nie potrzebuje. Ten sam projekt, bez piwnicy to już wycena rzędu 298 k netto, więc dużo mniej. Z bajerów typu przeszklenia, antresola (wycena okien na forum tego domu na fb waha się miedzy 50 a 70k pln w zależności czy wszędzie aluminium czy mieszane z pcv, to prawda, bardzo dużo, ale do przełknięcia)

 

Wystarczy mały schowek pod domem typu 4x4, ewentualnie może ta ziemianka? Tylko jak ją wpasować? Muszę o tym poczytać.

 

Także, proszę o praktyczne porady co by tu jeszcze ugryżć, co zmienić, żeby było funkcjonalniej, nie za wszelką cene taniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz fundusze, olej gotowca. Idź do architekta, niech zaplanuje dom energooszczędny, prosty, z niedrogimi rozwiązaniami architektonicznymi. Dużą stodołę.

 

Usuwanie z tego projektu narożnych przeszkleń czy ramy betonowej może zasadniczo wpłynąć na estetykę tego budynku.

 

Po co ci schowek 4x4 m pod ziemią? Kombinowanie z fundamentami już podraża koszty budowy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, też o tym myślałem, ze względu na to , że sama stodoła nie odpowiada mi wizualnie. Zależy mi na domu z elewacją do 15,5m, z poddaszem użytkowym. Domy z kalenicą równoległą jednak pasują mi gdy są z dachem czterospadowym jak homekoncepty, albo tak jak tutaj w domu w Felicjach czyli kalenica równoległa i częściowo zasłaniająca ją prostopadła. Czy biorąc pod uwagę moje wymagania z tego posta + to co wcześniej można zaprojektować dom tańszy w budowie z podobnym efektem wizualnym i użytkowym?

Dziękuje za podjęcie dyskusji Efir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...