Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Z jednej strony się zastrzegaż, ze nie chodzi Ci o koszty budowy, jednak sam sobie przeczysz, bo co jakiś czas wspominasz o tym ,, by dom był tańszy w budowie''.

To Twoja sprawa, rób co chcesz, ale mogę się założyć, iż budowa tego domu, który nota bene ma ok 350m2 a nie do 200m2(jak Twoje założenia) będzie w stanie deweloperskim kosztowała co najmniej 1mln zł a nie 400 tyś.

 

Nie wybudujesz za małe pieniądze domu z podobnym efektem i podobną powierzchnią. Przelicz same okna.

Dobrze Ci radzą by iść do architekta i zrobić idealny projekt na miarę kieszeni .

 

A nie myślałeś o budynku gospodarczym na zgłoszenie?

Tez nie wolno?

Edytowane przez ciężkiprzypadek
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za odpowiedź ciezkiprzypadek.

 

 

Nigdzie nie napisałem, że nie chodzi o koszt budowy, ale nie napisałem również, że chce iść po taniości. Jestem gotowy na dużą inwestycję, ale nie zależy mi żeby bez sensu wydawać pieniądze tam gdzie nie trzeba. Nie ważne ile pieniędzy będę miał w życiu, zawsze będę liczył, tak już mam, każdy ma chyba indywidualne podejście do tych spraw. Zwyczajnie szukam optymalizacji, tam gdzie się da, ale nigdy na siłę.

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2-m2c12360405540?gclid=EAIaIQobChMIv5Pju4TG5QIVAxUYCh2qWA6LEAQYAiABEgJwKfD_BwE

 

Żeby już nie robić niedomówień, to bliżej mi do tego projektu bez piwnicy. Nie robi się wtedy 350 a 250m2. Zastanawiałem się nad małą piwnicą lub właśnie nad Gospodarczym na zgłoszenie.

 

Teraz powstaje pytanie o którym mówiłem wcześniej. Czy zostawić ten projekt nieruszony, czy byście coś zmienili pod względem funkcjonalnym? Wiadomo, łatwiej pójść do architekta i żeby wszystko narysował mi od podstaw. Tylko czuje, że skończy się tak, że zaniosę mu projekt w felicjach jako punkt odniesienia i powstanie właściwie taki sam dom.

 

 

Co do pytań po co mi mała piwnica.

Do trzymania nadmiarów z domu typu letnie krzesełka ogrodowe, Narzędzia, itd itp. Wiadomo, cześć tych zadań może spełnić garaż. Dlatego z piwnica jesteśmy na etapie ciężkich dyskusji i jeszcze wszystko ważymy. Dlatego też wylądowałem tutaj :-)

Edytowane przez Lynxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna iśc w stodołę w kształcie L lub T:

http://archinea.pl/wp-content/uploads/2018/05/kres-architekci-dom-parterowy-marynin-00.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcTs_AdkvvQts6tKIj25zHaz7vteCq80gKkLxaNsACPb1RqSmPeV&s

 

Albo taka z wysuniętym obrysem parteru:

m-483930_172878.jpg

 

Planując przeszklenia zmniejszaj ilość okien otwieranych na rzecz fixów. Na przykład w salonie - drzwi balkonowe + ogromny fix będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż duża suwanka. A z mojego doświadczenia wynika, że te suwane rzadko otwiera się na oścież, bo do domu wlatują wszelkie owady. I potem trzeba robić moskitiery, ale one już w jakiś tam stopniu ograniczają widoki.

 

Kosztowne są tez okna połaciowe, wiec sypialnie najlepiej zaplanować tak, by były na szczytach poddasza.

 

Przemyślmy sobie teraz założenia - dom ma mieć ok 200 m2 pow. użytkowej. A ile całkowitej?

Wybierasz poddasze - masz ograniczoną powierzchnię działki?

Jakie masz strony świata na działce?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Efir za propozycje.

Co do przeszkleń i fixów to bardzo słuszna uwaga. Patrząc na projekt w felicjach to fasadę praktycznie całą można dać w postaci fixow. Wyjście zaprojektowane jest między jadalnią a salonem.

 

Jeśli chodzi o założenia to 3 sypialnie( my + dzieci) + potrzebna nam jest koniecznie sypialnia goscinna. Oczywiście salon tez od biedy może temu posłużyć, ale jednak oddzielna gościnna sypialnia to dla nas ważny punkty. Do tego salon z jadalnią między 30 a 45 m2 ( czyli duży). To apropo metrażu do użytku, bo bajery typu garderoba i łazienka w sypialni to tylko miłe dodatki, choć nie kardynalne.

 

Słusznie zauważyłeś, że mamy ograniczoną działkę, dlatego dom z poddaszem. Max szerokość frontowej elewacji to 15m, główna kalenica równoległa do drogi, wysokość domu 8,5. Rozmiar działki 10a, 24x45.

Strony świata: wejście od północnego wschodu. Tył działki południowy wschód i zachód. Dom w felicjach pasuje do tego typu mpzp, a także do stron świata. ( kuchnia wejście północ, jadalnia salon południe.

Edytowane przez Lynxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o założenia to 3 sypialnie( my + dzieci) + potrzebna nam jest koniecznie sypialnia goscinna. Oczywiście salon tez od biedy może temu posłużyć, ale jednak oddzielna gościnna sypialnia to dla nas ważny punkty. Do tego salon z jadalnią między 30 a 45 m2 ( czyli duży).

 

Te wymagania spełnia moja Lena Eko albo Arosa II

Domek narzędziowy i garaż albo wiatę, jak pisałem, lepiej zrobić osobno (bez sensu płacić ze 4K zł/m2 za domek dla auta czy szpadla i jeszcze to ogrzewać). Piwnica ma sens, jak panują w niej warunki piwniczne (spora wilgotność i stała, niska temperatura) - a to też nie ma sensu w bryle domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Kaizen za odpowiedź, ale te domy nie spełniają założeń mojej działki na szerokość. A to jeszcze bez garażu/wiaty. Do tego tak jak pisałem, wizualnie stodoła to nie mój typ. Złamana stodoła kalenicą prostopadłą do drogi lub parterówka z dachem 4 spadowym z wysuniętym garażem bez dachu. To są 2 nasze wizualne typy. Oczywiście to rzecz gustu, natomiast parterowka niestety nie spełnia założeń mieszkalnych, tak żeby zmieścić się w mpzp.

 

Co do piwnic, to w momencie napisania tutaj pierwszego posta nie byłem i dalej do końca nie jestem do nich w 100% przekonany. Dlatego też szukam u Was porad :-)

Edytowane przez Lynxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie ma nawet mpzp i długo ma nie być.

 

Jak nie ma MPZP to duża wada. Na podstawie WZ może tam za dwa miesiące zacząć się budowa osiedla bloków czy przepompowni ścieków. Jakby był MPZP, to jego zmiana to długa procedura którą po drodze możesz oprotestować.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał rezygnować z piwnicy, to brakuje ci pom. na kotłownię.

Robienie piwnicy 4x4 m tylko by wstawić tam PC jest bez sensu. Równie dobrze możesz zabudować cały system CO, zasobniki, w ciągu tych szaf na ścianie garażu przy łazience albo pod schodami. Z resztą odwróciłabym chyba bieg schodów.

 

Pokój nad garażem - ma ogromne przeszklenie od ulicy - czyli jakby to miał być pokój, raczej i tak trzeba będzie te ogromne okno zasłaniać. Gdybyś nie upierał się na skosy dachu, to po prostu dach nad garażem można byłoby zrobić płaski i już masz zaoszczędzone sporo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Wezmę sobie do serca te porady, szczególnie ze schodami i co. Ogrzewanie na tej ulicy jest miejskie, w związku z czym potrzeba tylko miejsca na przyłącze.

 

https://www.archon.pl/projekty-domow...iABEgJwKfD_BwE

 

W tym projekcie bez piwnicy już jest miejsce na kotłownie, ale niestety jest odcięta górna łazienka od sypialni, gdzie zrobiono pralnie. Jednak myśle, ze to byłoby do przerobienia. Co do przeszklenia to szkoda byłoby je usuwać, dodaje mocno uroku. Zastanawiam się jeszcze nad skróceniem wiatrołapu od strony domu, ze względu na to, że wejście jest zbyt blisko schodów. Do tego myśle o skróceniu antresoli o metr, bo ta pustka może być zbyt mała przy oryginalnym projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam znów do tematu domu, będziemy mieli architekta, ale chcę być gotowa na rozmowy i chyba dobrze czuję się bardziej komfortowo mając wyobrażenie o domu, jego funkcjach, tego co chcemy, co możemy i na co nas stać.

 

Tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami/page596 wyłożyłam nasze założenia. Główne to:

- główna część mieszkalna na parterze (3-4 pokoje; 2+2 i goscinny/gabinet),

- garaż z instalacjami na w piwnicy,

- poddasze do zaadoptowania kiedyś tam, ale

- schody zrobione od razu i odcięte/zabudowane z drzwiami.

 

Obecnie spoglądałam ze sporym zainteresowaniem na projekt domu w widliczkach z archonu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-widliczkach-md46234683b91d

Wejście do domu od zachodu, jadalnia od południa, salon wschodu. Tu originalny plan tego domu:

projekt-dom-w-widliczkach-1570798871-11815.gif

widok-1-projekt-dom-w-widliczkach-1570798871-280.jpg

 

Propozycja modyfikacji:

- częśc garażowa skrócona o ok. 1.5m i przerobiona na pokoj goscinny/gabinet.

- ewentualnie wąski i długi schowek z wejściem od korytarza/być może wybór ze schowkiem od korytarza/z tyłu kanapy w salonie.

- jedno z północnych pomieszczen powinno zostać zmienione na schody do garazu (-1) i na poddasze(+1). w obecnym planie zrobiłam to z pomieszczeniem 13, ale nie jest to dobre ponieważ w -1 garaż byłby za krótki. Także obecne tu schody [13] powinny zostać łazienką, pralnią, etc a schody powinny być przesunięte bardziej na wschód[strona sypialni] . W projekcie jest przewidziany otwór na schody w salonie, ale mi ta miejscówka zupełnie nie odpowiada.

- na tym planie została usunięta spiżarka przy kuchni, ale w wątku o planowaniu kuchni rozrysowałam parę wersji i być może ta spiżarka by została....

- jadalnia wydłużona na powierzchnię [częściowo albo całosciowo] obecnej części zadaszonego tarasu na południowo-wschodniej części domu. i tak to byłby teren zabudowy, a tam mozna zrobić mini-biblioteczkę, kącik na fotel, na choinkę, etc

 

i to na tyle zmian- czy jest ich wiele? chyba nie? czy są poważne? 2 chyba tak: skrócenie garażu/ poziom -1, oraz schody z -1 do +1.

 

Czy widzieliście gdzieś kogoś budującego ten projekt? FM, FB czy też inne portale?

Dzięki za podzielenie się Waszymi uwagami i sugestiami.

 

 

projekt-dom-w-widliczkach-Zmiany.gif

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu sypialnie dzieci zrobiłabym na końcu a wyjście na taras zrobiła dla sypialni rodziców. W przypadku wieczornej posiadówki z gośćmi na tarasie, dzieci mają więcej spokoju.

 

689f1a3c12881f3cgen.gif

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecierpliwiec jestem, zwłaszcza jak coś mi się podoba.

i tak dorysowałam sobie te pokoje dzieci oraz sypialnie. Tam gdzie była sypialnia to trochę spłyciłam ten pokój i oba są tej samej długości, przez to wydłużyłam główną łazienkę, pewnie niewiele ale zawsze to coś, przesunełam drzwi bliżej umywalek, usunęłam bidet. Poszerzyłam też okno [obecnie mamy 140x140 od wys 83cm od zachodu i jest rewelka!]choć w domu to byłoby od północy więc może orginalna 90tka przesunięta bliżej umywalek będzie wystarczająca.

Jak optymalnie rozmieścić łazienkę aby mieć wannę zabudowaną oraz prysznic osobno? wc i umywalka [albo dwie - główna łazienka]?

Może prysznic po lewej od drzwi, pozniej wc i później wanna?

 

 

w nowej sypialni przesunęłam drzwi balkonowe na bliżej garderoby/niemal naprzeciw drzwi wejściowych. Przynajmniej otwieranie nie będzie kolidowało z łóżkiem. Czy tak być powinno czy może lepiej dać je centralnie na ścianie? wejście do garderoby bardziej z boku gdybyśmy chcieli dać tv w sypialni [w obecnej mamy i przez ponad 7 lat był włączony max 3 razy, wstawiliśmy bo po prostu mieliśmy z poprzedniego mieszkania]

 

Pokoje dzieci mogłyby być ciut większe, ale jak już będziemy mieć architekta to możę uda się ten projekt o 0.5 -1m wydłiużyć?! :) Wtedy chyba byłoby idealnie.

 

 

projekt-dom-w-widliczkach-wg-pomyslu-Elfir2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz za płytka garderobę przy sypialni rodziców. Niewygodnie będzie się z niej korzystać.

Wejście pośrodku do garderoby likwiduje efekt wąskiego, długiego korytarzyka.

 

łazienka - wanna pod ścianę z umywalkami i masz w drugim kącie miejsce na prysznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...