Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

samodzielny montaż odkurzacza centralnego


Pafnucy

Recommended Posts

A zna ktoś jakiś sklep w śląskim wyposażeniem do systemu OC? Jakby gdzieś w sensownej odległości od Sosnowca, to już całkiem byłoby super. Chodzi mi głownie o rurki, kolanka i gniazda. W marketach takich rzeczy raczej nie widzę, pewnie zamówię przez internet, ale jak znam życie to zawsze jakiejś rurki albo kolanka braknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 168
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 months później...
Pilnie potrzebuję porady.

 

Jestem w trakcie wykonywanie instalacji OC (samodzielnie). Prawie wszystkie gniazda wykonuję przewiercając ściany na wylot i do płytki montażowej muszę podpiąć prostą rurkę pomijając w ogóle kolanka podejściowe. żeby połączyć rurkę z płytką montażową zamierzam użyć mufek, takich samych jak używa się do łączenia dwóch rur tworzących prosty odcinek.

Niestety, ale mufki wchodzą na króciec płytki montażowej nieco luźniej niż kolanko. Wygląda na to, że króciec na płytce montażowej pod który normalnie podłącza się kolanko podejściowe ma nieco mniejszą średnicę zewnętrzną niż rurka prosta. Efekt jest taki, że mufa jest lekko luźna na króćcu płytki montażowej. Osprzęt to Beam i przedstawiciel Beama twierdzi, że klej to na pewno uszczelni i że klej lekko stapia plastik i na pewno się to doszczelni.

Proszę o poradę, zwłaszcza monterów OC. Jak Wy to robicie w takich sytuacjach? Tzn. jak łączycie płytkę montażową z prostą rurką. Poniżej zdjęcia elementów o których mówię.

 

[ATTACH=CONFIG]261890[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]261891[/ATTACH]

 

Podobną sytuację miałem ostatnio ale z redukcją. Mam system HIDE-A-HOSE rura ssąca chowana w instalacji (zasysana przez odkurzacz). Wąż 12m chowany więc trzeba do tego dodać 10% długości, czyli ok na 13m odcinka wstawia się redukcję, żeby w razie zassania węża do rurociągu nie wciągnął go odkurzacz.

Nie żałować kleju, dużo nałożyć i skleić trzyma jak diabli.

 

HIDE-A-HOSE TopVac

Edytowane przez Elfir
forum nie służy do promowania własnego kanału na YT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Tak sobie myślę może instalacja takiego odkurzacza to nie jest głupi pomysł....

 

Mam piwnicę, tam bym umieścił sam odkurzacz a rurę wyciągnął na parter. Akurat na środku domu na parterze mam zaplanowane miejsce na szafę więc można by i tą rurę tam schować.

 

Jednostka w piwnicy i rura. Jeśli dom mam zwarty to w zasadzie jedna rura starczy i nie muszę robić tych gniazd, zgadza się?

 

Tematu oc wogole jeszcze nie zgłębialem. Widzę ogłoszenia i koszt takiego czegoś to raptem 2tys.

Do tego rura i mam oc... Hmm...

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka w piwnicy i rura. Jeśli dom mam zwarty to w zasadzie jedna rura starczy i nie muszę robić tych gniazd, zgadza się?

 

Przyda się vroom albo wally flex w kuchni i wiatrołapie (szufelki to niewygodna prehistoria).

A czy jedno gniazdko oprócz powyższych wystarczy - to trzeba zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 months później...
A jak wygląda kwestia gniazd do rury i samej rury do odkurzania? Jest jakiś jeden standard? A może warto kupić osprzęt konkretnej (wybranej) marki jeśli jednak będę chciał zamontować później oryginalny odkurzacz centralny zamiast mojego starego Philipsa?

 

Jeśli wykorzystasz standard białych rurek, ksztaltek, gniazd o średnicy ø 2 cale, to będzie pasowało. Slyszalem, że niebieskie komponenty firmy BORYSOWSKI mają 50mm i nie sa kompatybilne ze standadem 2". Nie mam takich wiec nie mogę potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Po 4 latach mogę polecić profi 38 ( 1800zł za jednostke plus masa dodatków). worek wymieniany raz w roku, dom 130m2 użytkowej. Rurki i cały zestaw zakupione z allegro z jakiegoś mega zestawu za 400 zł, samodzielnie klejone ( bardzo łatwa i przyjemna robota).

Jeżeli chodzi o próbę szczelności to jest prosty sposób, dajemy kleju aby z nadmiarem wychodził na zewnątrz ( zawsze na element wciskany do kształtki). Można tez podpiąć na partyzanta odkurzacz budowlany lub zwykły i wtedy prowizorycznie sprawdzić szczelność, jeżeli takowa się pojawi to zastosować ten sam klej co do klejenia rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...