Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Brakuje mi szaf. Ile macie ciuchów z żoną? Gdzie zamierzasz trzymać odkurzacz, wiadro, mopa? Jak dziecko będzie jadło obiady? Przy barku?

 

Może coś takiego:

http://img405.imageshack.us/img405/6416/beztytuudns.jpg

 

Prostujemy ścianę pokoju dziecka i przenosimy szafę na ścian z łazienką. W samej ścianie z łazienką robimy uskok, by kibel wszedł normalnie, a nie po skosie.

W kuchni dostawiamy ściankę (nie musi być wysoka do sufitu, starczy 1,2 m) - wejdzie jeszcze jedna szafka.

Korzystając z uskoku miedzy kuchnią a pokojem wstawiamy tam wysoką szafę zamykaną przesuwnymi, szklanymi drzwiczkami (książki, dokumenty, serwis, obrusy).

Ścianę między pokojem dziecka a salonem zabudowujemy systemem szaf , pozostawiając otwór na TV (i nie szalałabym tu z przekątnymi obrazu ).

Przy oknie ustawiamy składany stół. W razie potrzeby może posłużyć do pracy. Można go wystawić na środek pokoju.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 688
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Są trzy szafy. Dwa razy po 100 cm (hol i pokój) i trochę większa u dziecka. Po gacie będziesz chodził do pokoju dziecka? Bo w tej 100 cm w holu musisz zmieścić wszystkie wasze kurtki, buty, mopa, zmiotkę, wiaderko. Mam taką szafę w swoim korytarzyku. Wchodzą ledwo kurtki 2 osób a część butów stoi poza szafą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pralni przy takim mieszkaniu niezbędne jest oddzielne WC! Wcisnąłbym je w miejsce pralni na projekcie Elfir. Dwoje dzieci+rodzice i brak oddzielnego WC będzie najgorszym elementem tego mieszkania. Dodatkowo wszyscy goście będą podziwiać Wasze szczoteczki do zębów i ręczniki.

 

WC powinno posiadać średni zlew z lustrem/oświetleniem/kontaktem dla ewentualnego prostego "zastępstwa" dla łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ...

 

Taka moja koncepcja. Niezbyt udało mi się z garderobą. W zamian np. 3 szafy ( 2 dostępne z korytarza albo z pokojów). Ewentualnie w pokoju obok łazienki mozna w ostrym rogu jakąś głębszą szafę zrobić.

 

Na tym etapie trzeba chyba zdecydować czy w mieszkaniu mają być 2 wc czy jedno. Jestem raczej za pozostawieniem wanny ( z opcją parawanu ) niż samego natrysku.

Kuchnię można ewentualnie rozbudować. Teraz przykładowy stół ma 135x90

 

 

http://www.1stclassdesign.net/zzmurator/20101227lokal001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślamy od dłuższego czasu na temat jednorodzinnego dwulokalowego którego planujemy wybudować. Chciałbym poprosić Was o komentarz w sprawie pewnych efektów naszych działań.

 

Idea jest taka, aby były to dwa mieszkania o powierzchniach z grubsza 90 m2 i 120 m2 (+kotłownia/techniczne). Podział kondygnacjami odpadł, uznaliśmy więc, że podzielimy parter pi*oko równo po ~50 m2 (wyszło nam że to minimalna zjadliwa powierzchnia) a piętro w proporcji ~40:70 m2. Coś na poniższą modłę:

 

IOCiq4cPkZAu0teMiPX6dgQ1jgZBv5T6_Wmd6yoNDKrSzA3e3s5TBqWQAqr-Vj1Yn4KD8c9IbUfzpH8dmVUQH6ikZn7R_Ed0c1hv8K03UufeqGlOPWmI1bxH

 

Najbardziej zajmuje nas aktualnie układ parterów. Poniżej efekt naszej pracy, na tym etapie skupiamy się na układzie ścian z grubsza, po tym przyjrzymy się dokładniej wymiarom, dopracowaniu drzwi, dalej oknami. Zasygnalizowałem również meble i ramką proponowane wyjścia na taras. Układane na planie prostokąta ~16 x 9 m (licząc z ociepleniem). Zależałoby mi na uwagach, krytyce, sugestiach itp. - wszystkiemu co pomogłoby nam osiągnąć optymalne rozwiązanie.

 

 

Mieszkanie zachodnie

 

TtxbdFaYSrVCHEYegNYOG0B0IEGLd18_H2L1qhfaNtb67UR_6Mm0lVs5FIqGrV0etl2aHXAzxeimr0tdeay-j9zT3fHFcN2-T2AFg05bhkdF_x8cMUUAZyUM

 

jCEz04BhgPeFHAJIW_mGwqia8n-q6zrWfb0hnwju8XUPoi1VRjxbLv7BjwizQ4mkDh4KHuNLlPw10ET5nU5ki7wqP7Sw1FQxXzLepnpUEuJMGBJqgdjGRw8M

 

Przeznaczone zamieszkania dla rodziny 3 osobowej. Oczekiwana powierzchnia mieszkalna to około 120 m2 (po podłodze, bez wliczenia kotłowni / pom. tech., powierzchnia “podschodowa” wliczana w połowie).

Rodzaj aktywności w mieszkaniu: typowa aktywność rodzinna, z niechęcią do telewizora i chęcią do tarasu/ogrodu.

 

Założenia do układu pomieszczeń

  • wejścia od północy,
  • kotłownia / pomieszczenie techniczne z instalacjami (jak centrala wentylacyjna, kocioł) dla obu mieszkań,
  • salon od południa i zachodu,
  • w salonie przewidziane miejsce na kącik roboczy (biurko szer ~1,5m) do pracy w małym wymiarze (~ 1/4 etatu), możliwość goszczenia klienta sporadycznie (raz na miesiąc - dwa) - korzystnie jeśli będzie na uboczu (od zgiełku domowej kszątaniny),
  • łazienka na parterze (prysznic) i na piętrze (wanna),
  • wejście do pom. technicznego/kotłowni z kuchni, korytarza lub toalety,
  • kuchnia ostatecznie może być od południa,
  • łazienka na piętrze od str. południowej,
  • na piętrze preferowane dwa pokoje o większych oknach na zachód,
  • schody najchętniej poza salonem,

 

Oczekiwania dot. pomieszczeń i ich wielkości (w m2):

  • parter
  • wiatrołap ~5
  • łazienka ~5
  • kuchnia 10-12
  • hol ~5
  • salon 25-28
  • kotłownia / pom. techniczne ~8

 

PS. Wśród innych przymiarek była taka gdzie schody w zachodnim zawijały się na salon, wtedy na piętrze większość ścianek mogła wypadać równa nad parterowymi, to pewnie już z konstruktorem należałoby dyskutować.

 

 

 

Mieszkanie wschodnie

 

hczvIPLXrxJ1vjSRJB59ge1MSMS1Y-HeSY19cclE9rfTOwcJvWKmFEIPCwyyYi14JaDjkxcs_BqJeEDSlP_2_7aR78i1G2Iau0kjknJhJhs_mWhosd5ATR_M

 

_984SYGjJg5i_-B0OPy0OFZ84s8h9EtQFihqhxt4IGkNP80Vt7Dlcyx8418OvaO_Pd7XzDH9K-22uC_IMXgZp3qFdkK65OCKazdoZDU7llVFwht51wtRlouD

 

+ trochę bliżej “podschodzie” (to czarne w głębi to okno):

jszD_Vr-6gC5OF_fe4Pk4e4SdE6ye-bX7j9AbsQqXikAvTas1UIlPoRSPTwl0sGxzBIw-NlXeBsi17RPevXFNr5ev4o67O_Xdx7OHUu6z7GRH59vYx6A01nn

 

Dziś w funkcji kawalerki, z wydzieloną na parterze częścią przeznaczoną do pracy biurowej (3-4 mb biurek) stale dla 1-2 osób. Przewidywana powierzchnia około 85-90 m2 (po podłodze, bez wliczenia kotłowni / pom. tech., powierzchnia “podschodowa” wliczana w połowie).

.

Rodzaj aktywności w mieszkaniu: mało imprezowania (jeśli to mało liczne w gości), typowa wokół salonu czy tivi, kuchcenie mało intensywne, skupienie wokół tarasu czy ogrodu w sezonie spore, praca w kąciku roboczym w ¾ - pełnym wymiarze.

W przyszłości z możliwością typowego użytkowania rodzinnego.

 

Założenia dla układu pomieszczeń:

  • wejście od północy,
  • salon od południa,
  • kuchnia najchętniej półotwarta na salon,
  • część biurowe najlepiej bezpośrednio od wejścia (holu), oddzielona lekko (regał dwustronny, roślinność) od salonu,
  • dostęp do toalety z biura najlepiej bez wycieczek przez salon czy kuchnie,
  • niechętnie biuro bezpośrednio przy kuchni,
  • łazienka tylko na parterze (prysznic),
  • kuchnia może być od południa,
  • wejście do pom. technicznego z łazienki lub kuchni (pomieszczenie techniczne ma służyć głównie jako miejsce przejścia instalacji między lokalami, głównie ze względów na izolację akustyczną)
  • zaletą będzie możliwość w przyszłości przeobrażenia biura na osobny pokoik czy gabinet (ściankami działowymi),

 

Oczekiwania dot. pomieszczeń i ich wielkości:

  • parter
  • wiatrołap ~4
  • łazienka ~6
  • kuchnia 7-9
  • hol 3-5
  • salon 18-24
  • biuro 8-10
  • pom. techniczne 2-3
  • piętro pokój 1 15-18
  • pokój 2 15-18
  • hol 3-6

 

Inne uwagi:

  • jeśli pozytywnie wpłynie na układ, możliwość umieszczenia kotłowni w mieszkaniu wschodnim,
  • korzystne jest umieszczenie tarasów (ogrodów) poszczególnych mieszkań nie na jednej elewacji aby można było “naturą” rozgraniczyć przestrzenie, przy założeniu wejść od północy i widokach chyba tarasy najlepiej pasują od południa (dla m. wschodniego) i zachodu (dla m. zachodniego),
  • zaletą jest ustawienie pomieszczeń z dostępem do instalacji (kuchnie, łazienki) przy wspólnej ścianie (łatwość prowadzenia instalacji i niższy koszt), , ale nie “na siłę”,
  • nad piętrem strop lekki zawieszony na wiązarach (poddasze nieużytkowe) więc pewnie z wewnętrznych ścian tylko rozdzielająca mieszkania będzie konstrukcyjna.

 

Piętro przy tym mogłoby się układać jakuśtak:

jQAlc88RV1T6uwfdGU1f50tALz3kd1ZWZoD7tR0uvmy3XdXIb9u34JLfXyE1UpqQaPfFOC-1rjEttnR3c725Bh3cwy2ngfUNlLD5y5qU6IA7reofMfszJJRN

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze to wygląda jak praca magisterka / licencjacka studenta architektury.

o ile mi wiadomo - sformułowanie założeń koncepcyjnych to pierwszy etap projektowania.

 

a tak od czysto laickiej strony - mi się założenia całkiem podobają. wydaje się, że układ pomieszczeń jest sensowny, choć jako potencjalny adresat wschodniej strony mieszkania - nie wyobrażam sobie pomieszczenia do pracy połączonego z telewizornią, nawet jeśli tv ogladamy mało. w zasadzie w żadnym z tych mieszkań nie przewidziałeś w ogóle takiej opcji (no chyba że kosztem radykalnego zmniejszenia powierzchni dziennej). dla mnie to ogromny brak.

z mojej perspektywy wygląda to tak: co do zasady - pracy z biura nie wynoszę, ale jeśli już się tak zdarza, to papieruchy są objęte tajemnicą adwokacką. mój mężczyzna robi to samo (odpada tłumaczenie, że to jest "be"), ale nie ma opcji, żeby czyjekolwiek papierki walały się po salonie. niezapowiedzeni znajomi wpadają z winkiem a ja w pospiechu chowam dokumenty?! a w życiu! po prostu trzyma to gdzieś, gdzie postronne osoby nie zobaczą, czego nie powinny. do tego ja pracuję również naukowo - nie wyobrażam sobie walk o wyłączenie telewizora czy choćby przyciszenie głosu, kiedy po całym dniu w kancelarii, 2h w fundacji, której trochę pomagam i 3h zajęć ze studentami i masie straconego międzyczasu, mam jeszcze posadzić tyłek i odfajkować kolejne dwie strony mojego doktoratu. sama staremu kupiłam xboxa, zresztą niech sobie odpoczywa, jak on ma na to ochotę, a nie jak ja mu na to pozwolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zachodnim ten kącik jest w zasadzie dodatkiem do pracy w terenie. TV, nie wykluczone, nie będzie wcale. To mikro-biuro to dodatek możliwy do łatwego wyrugowania w razie zmiany sytuacji, ale dziś po prostu praktyczny.

 

Przy wschodnim dla takiego układu alternatywą dziś byłoby mieszkanie "niebiurowe" (które w godzinach pracy stało by puste) + wynajem biura. A praca z materiałem niezbyt tajnym (i bezpiecznie trzymanym na dysku komputera). Dziś taka opcja jest oszczędna i praktyczna choć w pewnym sensie wymaga samodyscypliny. W razie zmiany pracy, jej charakteru, czy trybu życia układ zdaje się dać łatwo "przezbroić" na bardziej typowy (większy salon + garderoba, lub mikro pokoik/sypialnia w miejscu biura) - takie jest założenie. Na tych "gołych" w szczegóły obrazkach biuro z salonem nie jest oddzielone, ale docelowo będzie (lekko).

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie ma za co, bo to tylko zgrubne pomysły. :-)

 

Jest wiele detali, które mogą Państwo przemyśleć i określić deweloperowi. I tak np. wygładziłem trochę ściany w korytarzu...

Co do kuchni - w zależności, czy lodówka ma być side-by-side czy też zwykła - można trochę zmodyfikować szerokości ścianek. Na wcześniejszych rysunkach układ pasował bardziej do dużych lodówek, tutaj do standardowej. Niebieską linią zaznaczyłem przykładową linię zabudowy. Szafki górne mogłyby być takie trapezowe w przekroju, co zwiększa też ich pojemność. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 

http://www.1stclassdesign.net/zzmurator/20101227lokal003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...