Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

taki, że bez sensu robić okna od południa aby je zasłaniać (zimą bo słońce wpada pod ostrym kątem, latem, bo jest za jasno i słaby kontrast na monitorze). Dlatego o wiele sensowniej jest robić gabinety od wschodu lub północy. Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

taki, że bez sensu robić okna od południa aby je zasłaniać (zimą bo słońce wpada pod ostrym kątem, latem, bo jest za jasno i słaby kontrast na monitorze). Dlatego o wiele sensowniej jest robić gabinety od wschodu lub północy.

 

Naprawdę jak słońce nie operuje po oknie to masz od południa jaśniej, niż od północy? Przecież wpada tak samo rozproszone światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak. latem okno jest zasłonięte praktycznie non stop, bo jest za jasno. Ma to znaczenie zwłaszcza w grach.

 

U mnie nie. A praktycznie całe lato przesiadywałem w jadalni z laptopem przy samym oknie południowym, bo gabinet był jeszcze nieumeblowany. Słońce nie operowało bezpośrednio po oknie. Za to wiosną i jesienią owszem, jak się trafiały słoneczne dni i akurat byłem w okolicach południa w domu - wtedy zasłaniałem okno roletą (długo jedyną w domu). Ale to nie było często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Pisze po raz pierwszy po wielu latach marzenia o własnych domu i przeglądania forum. W ubiegłym roku zakupiona działka a teraz w końcu podjęliśmy konkretne działania w kwestii budowy. Z uwagi na chorobę jednego z domowników chcemy budować parterówkę. Mamy wstępny wariant projektu, próbuję go wkleić nie wiem czy dobrze widać? Czy moge prosić o konstruktywną krytykę? Etap początkowy, zarys pracy architekta. W budynku jeszcze nie ma nawet okien, na razie zastanawiamy się nad rozplanowaniem pomieszczeń. Układ stron świata jest dokładnie jak patrzycie na projekt, północ u góry. Garaż wysuniety, gdyż działka w kształcie trapezu 900 m2. Część gdzie jest garaż ma dość szpiczasty kształt. Mieszkamy w bloku więc naprawdę ciężko funkcjonalnie odnieść się do układu pomieszczeń w domu i jego funkcjonalnosci. Nie chcemy kominka, jedyną ekstrawagancją- marzeniem jest sauna. Wszystkie pomieszczenia wskazane w projekcie zostały architektowi wskazane przez nas. 2 wersje projektu oraz działka.

 

Projekt.jpg

Projekt2.jpg

działka.jpg

Edytowane przez lightintunnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie bardzo chaotycznie. Do czego ma służyć garderoba wielkości większego kartonu przy wiatrołapie?

Garaż od południa kosztem pokoi dzieci (które przecież służą nie tylko za sypialnię ale bawialnie i pokój pracy)?

W zasadzie tylko jedna łazienka łapie się na światło dzienne.

Aby dojść z zakupami do kuchni trzeba obejść salon.

 

Nie podoba mi się. I nie chodzi tu o drobne poprawki, tylko o podstawowe założenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam nadzieję, że się odezwiesz Elfir:) Czytając forum Twoje posty są racjonalne i bardzo pomocne. Dodałam drugi wariant i kształt działki. Nam też nie podoba się przejście przez salon, będziemy starali się żeby architekt to zmienił. W naszym przypadku nie da się nic zrobić żeby kuchnia była od strony drogi (dookoła zabudowane już działki),ale nie mamy na to ciśnienia. Niestety z garażem ciężko- zerknij na plan działki. Jeżeli nie będzie wypuszczony to trochę będzie zmarnowanego miejsca z przodu. Garderoba przy wiatrołapie- do poprawy, prawdopodobnie zrobimy jako całość. Czy łazienka musi mieć światło dzienne? Jak to wygląda w użytkowaniu? Jesteśmy blokowcami od pokoleń:) stąd też ciężko nam się odnaleźć w takiej przestrzeni, ale z uwagi na sytuację zdrowotną po prostu musimy się przenieść. Rozważaliśmy zmianę mieszkania, ale kosztowo nie wychodzi dużo taniej. Dziękuję i proszę o wyrozumiałość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy pokój (9 m2) bym powiększyła w kierunku pralni, tak aby zmieściły się tam szafy. Pralnię z kolei bym przesunęła w kierunku wejścia, likwidując obie maleńkie garderoby, a w wiatrołapie poszerzając wnękę o kolejną szafę.

I zmiana największa - zamieniłabym miejscami łazienkę z pralnią, dzięki czemu ta pierwsza będzie miała okno oraz możliwość skorzystania z wc przez gości bez wchodzenia do "serca" strefy prywatnej.

Z chęcią zlikwidowałabym też maleńką garderobę (właściwie to schowek) przy największej sypialni.

Czyli pralnia + szafy wnękowe w części prywatnej zamiast mini-schowków zwanych garderobami:

Projekt pralni.jpg

 

Wejście do spiżarki lepiej zlokalizować bliżej narożnika kuchennego, dzięki temu pozbyć się można szafek narożnych a przy lodówce będzie można ustawić cała wysoką zabudowę. Tak swoja drogą, to wys. zabudowę wraz z lodówką, od jadalni przesłoniłabym ścianką.

 

Zlikwidować jedne drzwi w pomieszczeniu gospodarczym.

 

DOPISEK:

A czym planujecie ogrzewać?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wariant lepszy, ale zlikwidowałabym mini garderobę przy największej sypialni na rzecz powiększenia mini-pralni

Moim zdaniem w drugiej opcji, kuchnio-jadalnia w stosunku do salonu jest nieproporcjonalnie mała.

Czy koniecznie musi być garaż, czy wystarczyłaby może sama wiata?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Moniss, planujemy ogrzewanie gazem (wszystkie media na działce), ale też zapytam o koszt pompy, żeby mieć świadomość cen i zrobienia kalkulacji za/przeciw. Kwestię garażu rozważaliśmy i stanęliśmy na garażu w bryle. Bardzo zależy nam na garderobie przy sypialni. A dlaczego jadalnia jest mała? Będzie służyć dla 3-4 osób? Może pytam jak laik, ale naprawdę to wszystko jest dla mnie novum. Co innego czytać posty innych a co innego zająć się swoim domem... Edytowane przez lightintunnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka m-cy temu na alledrogo ;) były oferty nowych pomp ciepła powietrze-woda z montażem poniżej 20 tys. (np LG 9 kW za 17tys.). Do tego oczywiście trzeba doliczyć jeszcze koszt montażu osprzętu w kotłowni i dolnego źródła ciepła (np. podłogówka).

 

A co do gazu, to zamiast robienia komina aż nad dach (jak w projekcie), lepiej wybrać komin dwupłaszczowy , który ma ok. 1 m długości i przechodzi bezpośrednio z kotła kondensacyjnego przez ścianę na zewnątrz.

 

I jeszcze zadania dla całej Twojej rodziny. Przejrzyjcie kilka katalogów z projektami domów, albo też kilka różnych stron z projektami, zwracając uwagę wyłącznie na rozplanowanie wnętrz. Porównajcie pokoje z wymiarami pomieszczeń Waszego mieszkania (czy za duże, czy może za małe). Postawcie sobie pytanie, jak byście się czuli mieszkając w takich wnętrzach. Wyobraźcie to sobie :)

Kilka pytań pomocniczych:

Jak duży macie salon obecnie? Do czego Wam służy (jadalnia, wypoczynek, oglądanie TV, bawialnia itp.). Jak dużą macie kuchnię? Jak dużo spędzacie w niej czasu... Czy w nowym domu często będą u Was goście? Czy będą to nasiadówki przy stoliku kawowym, stole jadalnianym, czy może potańcówki...?

 

 

EDIT:

Poza tym jest też kilka różnic pomiędzy mieszkaniem w domu i w mieszkaniu.

W domu potrzebne jest pomieszczenie techniczno-gospodarcze i pomieszczenie ogrodowe na np. kosiarkę do trawy (często garaż przejmuje tą funkcję). Dobrym rozwiązaniem jest też pralnia i spiżarnia. Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest bardzo małe, to potrzebne są też schowki (wiadro, mop, odkurzacz, szczotki, drabinka, chemia gospodarcza, choinka, ozdoby świąteczne itp.)

 

Sensowna garderoba powinna mieć ok. 4 m2, aby spełniała podstawowe funkcje (przechowywanie ubrań, łatwe ich odnajdywanie + swobodne przemieszczanie się w niej). Jeszcze lepiej, jeśli można się w niej swobodnie przebierać.

 

Zwykle na wygodną sypialnię przyjmuje się powierzchnię 13 -16 m2. Przez kilka lat korzystałam z ponad 13 metrowej sypialni i poza dużą szafą i łóżkiem, zmieściły się tam także szafki nocne, komoda i toaletka.

 

Z własnego doświadczenia przyznaję, że łazienka bez okna albo z małym okienkiem nie jest najprzyjemniejsza. Najprzyjemniej mi się zawsze korzystało z łazienek z dużymi oknami.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moniss, mierzymy, mierzymy i mierzymy:) Sypialnia będzie bez szafy gdyż robimy garderobę więc metrążowo wyjdzie jak piszesz. Najwięcej czasu spędzamy w salonie. Nawet pracujemy gdy ktoś oglada tv lub słucha muzyki, tacy stadni jesteśmy:) Gości najchętniej przyjmujemy w salonie na kanapie. W jadalni przy dużym stole może byśmy mieli nasiadówki 2-3 razy w roku. Lubimy kanapę i stolik kawiarniany. Fajnie, że piszesz o odczuciach w łazience ze światłem, ale drugiej z oknem chyba nie wykombinujemy.

 

Elfir, ekonomiczne z wizją są długie i zajęłyby całą działkę- tak patrząc na te projekty. Na naszym terenie zostały pokreślone WZ, ale wszyscy je zmieniają i gmina wyraża zgodę. Miały być tylko dachy dwuspadowe, teraz są koperty a nawet płaskie. Robilismy rozeznanie w UM i powiedzieli żeby pisać o zmianę. Myślę więc, że dało by radę, ale chyba działka za wąska na taki myk... Tylko, co by to zmieniło?

 

EDIT:

Wysłaliśmy propozycje zmian architektce, czekamy

Edytowane przez lightintunnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na jakiej wysokości skończy się okap? U mnie jest na 2,5m do płyty betonowej (jeszcze nie wiem, czy w końcu będzie taras wentylowany, czy drewniany) i docelowo może będzie nawet z 10cm mniej.

 

 

 

Jak się obawiasz, to daj silkę na ściany działowe.

Ja bym się nie przejmował oknem od południa w gabinecie. Latem, jak dasz większy okap to słońce nie będzie zaglądało. Zimą raczej ucieszy. A jakby jednak stanowiło problem, to wystarczy roleta wewnętrzna. I masz sypialnie rozdzielone. A rodzicielska może być po drugiej stronie korytarza.

 

 

 

Latem to pewnie największym powodzeniem cieszyłby się od północy.

Zależy jeszcze, jaki cień rzucają sąsiednie budynki drzewa.

 

Zadaszenie miałoby się rozpoczynać już od murów, jak na obrazku poniżej. Jeżeli będzie ono miało kąt 14 stopni to na 3 metrach zejdzie w dół ~75cm, czyli wysokość 210-220cm powinna być osiągalna.

ca2499dd-c514-48c2-8b42-105d59348f0f.jpg

 

Ściany działowe zamierzamy zrobić właśnie z silki.

Od północy nie ma szans zrobić tarasu, a dookoła póki co żadne budynki i drzewa nie dają cienia.

 

Aktualnie skłaniamy się ku gabinetowi od północy, tak, by trzy sypialnie były od południa. Zastanawiamy się nad dwoma rzutami: w jednym jest trochę większa garderoba, kosztem mniejszych sypialni, ale wydaje się, że powinno w niej być całkiem sporo miejsca do przechowywania. W drugim z kolei wywalamy garderobę, ale robimy na korytarzu dużą, trzymetrową szafę.

667b2b4c-3d67-4f5c-afb2-6d54ae40920e.jpg

31b98a93-82dd-4a20-b6dd-f4bfc9e3ff58.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 8 months później...

Witam,

 

Piszę ponieważ czytając forum od kilku lat wielokrotnie przekonałem się, że są tutaj użytkownicy którzy potrafią pomóc i wyprowadzić z błędu/doradzić lub rzucić nowe spojrzenie na coś co wydawało się najlepszą koncepcją.

 

Przechodząc do sedna, wraz z narzeczoną posiadam działkę 1334m2 (34*39), południe odchylone o 17⁰ w kierunku wschodnim. Planujemy dom parterowy w stylu stodoły plus w przyszłości garaż. Na załączonych zdjęciach jest koncepcja którą są sobie wymyśliliśmy (w sumie jest to efekt czytania forum i „zlepek” różnych ciekawych naszym zdaniem rozwiązań z forum i projektów gotowych).

Czy nie ma w tym błędów logicznych/funkcjonalnych? Wątpliwości mam do ściany wschodniej tzn. do wyglądu – podłużnego okna w kuchni i okna tarasowego obok (wygląda trochę dziwnie, ale funkcje powinno spełnić).

Dwa pomieszczenia na północnej ścianie pomiędzy łazienkami to pomieszczenie gospodarcze i gabinet/dodatkowy pokój.

 

Założenia techniczne:

• dom posadowiony na płycie fundamentowej (10cm XPS pod płytą, 10cm EPS na płycie),

• ściany zewnętrzne/nośne silkat 18cm, ocieplenie minimum 20cm styropian, ściany wewnętrzne/działowe silkat 12/18cm,

• wysokość pomieszczeń ok 2,75m,

• dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek (40⁰, bezokapowiec, blacha na rąbek)

• prefabrykowana więźba dachowa (wiązary), strop tworzy dolny pas wiązarów, sufit podwieszany na ruszcie, 40cm celulozy,

• pompa ciepła lub kable,

• wentylacja mechaniczna z rekuperacją,

• ogrzewanie podłogowe w całym domu.

gotowy całość.jpg

salon + kuchnia.jpg

widok 1.jpg

widok 2.jpg

widok 3.jpg

widok 1.jpg

widok 2.jpg

widok 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejscie do sypialni mozna zrobić nieco wcześniej, skracając korytarz.

Przy dzieciach nie chcecie wanny w łazience ogólnej?

I czy wanna w łazience małżeńskiej wystarczy do korzystania na co dzień?

Nie chcecie połączyć domu z garażem? można zrobić szklaną werandę.

 

Zacienienie okien salonu pergolą - czy zimą nie będzie za ciemno w salonie?

Nie macie okapów - jak zapewnicie latem zacienienie okien sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma w tym błędów logicznych/funkcjonalnych?

 

IMO taka orientacja domu to błąd. Ustaw tak, żeby okna były wschód/zachód a nie północ/południe.

Zwłaszcza bez okapu okna od południa będą bolały latem.

Jak chcesz akumulację ciepła - całe ocieplenie daj pod płytę i płytę zrób grzewczą.

Silikaty mają swoich miłośników - głównie ze względu na akumulację (przy płycie grzewczej bez znaczenia) i akustykę. Tylko że całą akustykę zaprzepaszczasz stropem. Chcesz się odizolować akustycznie od świata zewnętrznego - dołóż strop monolityczny. Inaczej zaprzepaścisz wszelkie zalety silki a pozostaniesz z wadą w postaci marnej termoizolacji (zwłaszcza, jak marnie odizolujesz płytę od gruntu).

 

Pościągaj pomysły z Arosa II (ja bym w niej zmienił dach na kopertowy z na tyle dużym okapem, żeby latem słońce nie wpadało do wnętrza przez południowe okna, a zimą jak najdalej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...