Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No więc sama widzisz że projektant miał jakieś zaćmienie w momencie kiedy to pisał albo mu się palec omsknął i zamiast 3 wpisał 5.

500 m3 to ten dom miał przed zmianami a po zmianach ma 569 bo podniosłaś ściankę kolankową, a grzejesz w przybliżeniu 300m3. Jak jest liczona kubatura wyjaśniłem Ci w jednym z poprzednich swoich postów.

 

Bzdury tu wypisujecie. Masz jasno opisane iż chodzi o kubaturę ogrzewaną która różni się od kubatury budynku i zmiany podczas adaptacji nie mają tu nic do rzeczy i jeśli zmiany takie zaistniały liczby podane w projekcie powinny być poprawione.

Kubatura ogrzewana jest liczona od powierzchni użytkowej plus ewentualnie inne pomieszczenia gospodarcze ogrzewane a kubatura od powierzchni całkowitej plus wszystkie stryszki itp nie wliczone pomieszczenia gospodarcze.

Biorąc pod uwagę kubaturę poddasza użytkowego gdzie mamy skosy według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

 

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

 

Mając dach 4 spadowy np: w zależności od kąta i wysokości ponad poddaszem użytkowym powstaje jeszcze strych nie wliczany do powierzchni użytkowych i kubatury ogrzewanej, natomiast wchodzi w skład kubatury całkowitej.

Następny przypadek to ogrzewany garaż który nie wchodzi w skład powierzchni użytkowych ale do powierzchni ogrzewanych i kubatury wliczamy go.

Jeszcze inny przypadek to kotłownia która z reguły nie jest ogrzewana i wchodzi w skład pojęcia pomieszczeń gospodarczych

.

Poza tym tematem dyskusji na forum jest zużycie gazu w sezonie a nie wywody na temat kubatury.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiem, że jest wiele. W charakterystyce energetycznej mam kubaturę 480m3, więc różnica jest, ale dalej bliżej do 500 niż 300.

 

Plusfoto, zgłoś się MTM Styl i przekaż im swoje zastrzeżenia. W projekcie mam wpisane najniżej 480m3 i tego będę się trzymać, a nie Twoich przypuszczeń.

 

Co do metrów wody, boście się uczepili jak rzep psiego ogona, napisałam przecież, że nie wiem, ile w rzeczywistości grzeje, więc przyjmuję średnią (a niby jak inaczej mam przyjąć?). Wyście chyba gdzieś dopowiedzieli sobie, że ja myślę, że mało gazu mi idzie na ogrzanie tej wody, a ja nigdzie tego nie pisałam. To uris pisał że za mało ;) Ja po prostu napisałam, że tyle gazu mi w miesiącach letnich poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zajrzałem do norm budowlanych i z tymi kubaturami jest tak, że ich jest dużo rodzai i każda odnosi się do czegoś innego.Samych kubatur netto jest kilka rodzai (z tarasami,bez tarasów itd). Także moim zdaniem kubatura do ogrzania odnosi się do pojemności domu do izolacji w każdą stronę. Także dodać trzeba grubość murów i stropów między poziomami,posadzki to też przecież trzeba ogrzać.

Zgadza się - dlatego opieranie się na tej wartości z projektu i podawanie jej jako wyznacznika do ogrzewania jest bez sensu. Bracianka po odjęciu tarasu ma pow. użytkowej nie całe 120m2 i to ze skosami więc średnia wysokość pomieszczeń w/g tej kubatury którą podała to ~416 cm. Nie wydaje Ci się to paranoją nawet jak doliczysz w każdym pomieszczeniu ściany, stropy i ocieplenie w ich osi.

Wiem, że jest wiele. W charakterystyce energetycznej mam kubaturę 480m3, więc różnica jest, ale dalej bliżej do 500 niż 300.

Jeśli tą charakterystykę i OZC pochodzi z tego projektu to nie mam więcej pytań.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu.

U mnie za styczeń poszło 180m3 metanu.

Wody 16m3, a gazu idzie (przynajmniej latem, choć teraz pewnie podobnie) 30m3 na samą CWU.

I wcale nie jest to tak dużo, jak się policzy - dziennie 1x pralka, 1x zmywarka, 4x prysznic (dwójka dorosłych) i niecała wanna (jedno dziecko).

Fakt, można zużyć mniej, ale to zależy od stylu bycia - ja się nie lubie ograniczać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tą charakterystykę i OZC pochodzi z tego projektu to nie mam więcej pytań.

 

Nie miej, o jedno mogę Cię prosić tylko? Wróć do mojego pierwszego pytania o kubaturę. Napisałam, że zastanawiam się, dlaczego bierzecie pod uwagę przy ogrzewaniu powierzchnię, a nie kubaturę. Bo mnie to ciekawiło. Może Ci się nie pasować moja kubatura z projektu, przypuszczam, że możliwe, ze jest źle wyliczona. Tylko jakie ma to znaczenie w kontekście pierwszego pytania?

 

Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu.

U mnie za styczeń poszło 180m3 metanu.

Wody 16m3, a gazu idzie (przynajmniej latem, choć teraz pewnie podobnie) 30m3 na samą CWU.

I wcale nie jest to tak dużo, jak się policzy - dziennie 1x pralka, 1x zmywarka, 4x prysznic (dwójka dorosłych) i niecała wanna (jedno dziecko).

Fakt, można zużyć mniej, ale to zależy od stylu bycia - ja się nie lubie ograniczać :)

 

U mnie od 11.09.15 - 03.12.15 15 m3 wody. 2 dorosłych prysznice, dzieciaki (3) prysznice lub wanna od czasu do czasu. Ktoś pytał jak zmniejszyć zużycie... zajmuje się redukowaniem zużycia na czym popadnie jak się da :) i w przypadku wody zalecam. DOBRE perlatory, zmywarka obowiązkowo ile się da, spłuczki WC wodooszczędne, cyrkulacja dostosowana do potrzeb, wykorzystywanie deszczówki. U niejednej osoby dało się schodzić nawet i do 40% ze zużyciem. Sam poprawiłem swój wynik średnio o 30%. Dzieciak potrafią wody wylać baaardzo dużo. Profil rodziny też ma znaczenie, ponieważ zwykle dużo większe zużycie mają rodziny z nastolatkami dziewczętami :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?

Właśnie dlatego o co toczy się obecnie cały bój. Wszystko zależy co ktoś będzie miał na myśli mówiąc o kubaturze. Dla przykładu podam Ci moje dane. Po podłodze ogrzewane mam 200m2, użytkowej 178 m2 a ogrzewanej kubatury 478 m3. Powiedz mi co dała by Ci informacja o mojej kubaturze.? Mam mniejszą od podanej przez Ciebie a ogrzewam prawie dwa razy więcej jak ty. Dlatego sensowniejsze jest podawanie ogrzewanej pow. użytkowej bo w 99% przypadków kubaturę sama sobie obliczysz mnożąc ją przez średnią wysokość pomieszczeń w domach.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo wyliczonej powierzchni i kubaturze, dlaczego bierze się pod uwagę powierzchnię, skoro to nie jest miarodajne? Odpowiesz na to?

 

Bo powierzchnię całkowitą/użytkową mozna podać z wiekszą doza pewności, niż kubaturę.

Co zreszta doskonale widać na Twoim przypadku, w ktorym kubatura na prawidłowo wyliczoną nie wygląda....

 

Ja, przy 106m2 mam kubaturę 285m3.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam antresole i przy 116m2 użytkowej mam kubaurę 490m3

 

No dokładnie o to mi chodzi. Jasne, że powierzchnię netto łatwiej podać. Tylko, że do ogrzania i tak pozostają metry sześcienne i trudno porównać dom z poddaszem użytkowym i dachem kopertowym o powierzchni netto przypuśćmy 100m2 i piętrowy klocek z dachem płaskim o tej samej powierzchni. Napisałam sobie do MTM, zobaczymy, a nóż coś odpiszą :p

 

I może rzeczywiście skończmy już te dygresje od dygresji :-) Dla mnie po prostu z kubaturą byłoby sensowniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego o co toczy się obecnie cały bój. Wszystko zależy co ktoś będzie miał na myśli mówiąc o kubaturze. Dla przykładu podam Ci moje dane. Po podłodze ogrzewane mam 200m2, użytkowej 178 m2 a ogrzewanej kubatury 478 m3. Powiedz mi co dała by Ci informacja o mojej kubaturze.? Mam mniejszą od podanej przez Ciebie a ogrzewam prawie dwa razy więcej jak ty. Dlatego sensowniejsze jest podawanie ogrzewanej pow. użytkowej bo w 99% przypadków kubaturę sama sobie obliczysz mnożąc ją przez średnią wysokość pomieszczeń w domach.:rolleyes:

 

Mam powierzchni użytkowej według projektu 98m2 po podłodze 155m2. Ktoś może mieć powierzchni użytkowej 98m2 i po podłodze też 98m2. Czy ogrzewamy takie same powierzchnie? Najlepiej brać powierzchnię netto wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, TAK się wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku. NP: w projektach lipińscy.

 

edit:

Zresztą zapotrzebowanie budynku na energię podaje się kwh/m2 anie w kwh/m3

 

edit:

Mam 98m2 użytkowej i kubaturę 539m3 .. u mnie dopiero architekt się pomylił ;)

Edytowane przez K&M_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego projektu mam: - powierzchnię zabudowy 227,77m kw, powierzchnię wewnętrzną 199,9 m kw, powierzchnię użytkową 181,27m kw. A teraz uwaga! kubatura 854 m3.

Wg mnie, ponieważ grzeję 140 m kw (garaż w bryle nieogrzewany) to kubatura ogrzewana wynosi 140X2,7m (wysokość),a to daje 378 m3. Nie mam skosów więc łatwo policzyć. No i jak to się ma do kubatury z projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam antresole i przy 116m2 użytkowej mam kubaurę 490m3

 

A trzymając się tematu - styczeń (gotowanie + CO + CWU) 210m3

 

Bo masz antresolę :)

Jesli masz to dobrze policzone, to podając zużycie zawsze powinieneś o tym wspomnieć, bo dla "typowego" domu o takiej powierzchni jest ono duże.

Ale biorąc pod uwage dużo większĄ kubaturę jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam powierzchni użytkowej według projektu 98m2 po podłodze 155m2. Ktoś może mieć powierzchni użytkowej 98m2 i po podłodze też 98m2. Czy ogrzewamy takie same powierzchnie? Najlepiej brać powierzchnię netto wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, TAK się wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku. NP: w projektach lipińscy.

 

edit:

Zresztą zapotrzebowanie budynku na energię podaje się kwh/m2 anie w kwh/m3

 

 

Zapotrzebowanie na ciepło podaje sie w kWh, kWh/m2 to tylko wskaznik o tyle niewiarygodny o ile są skosy, antresole i inne odstepstwa od zwykłej wysokosci kondygnacji, wskanik ow wprowadzony na potrzeby certyfikacji w przypadku domów o nietypowym kształcie nie mający sensownego zastosowania, gdyz nikt nie podał jak ma byc wyliczony aby nadawał sie do porównywania parametrów energetycznych budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien Dobry

 

Od kilku dniu zastanawiam sie czy moje zuzycie gazu 7,6 m3 na 24h przy temperaturach dzien 8 noc 3-4 ??? Zastanawiam sie poniewaz kiedy bylu mrozy czyli temperatury dzien -8 a noc -15 spalalem okolo 8,5 metra gazu, zaznaczam rowniez iz piec chodzi 24h na dobe dopiero w temperaturach powyzej 12-14 stopni na zewnatrz piec zaczyna taktowac.

 

Dom parterowy z uzytkowym poddaszem powierzchnia po podlodze 233 m2 zas uzytkowa nie liczac skosow do wysokosci 2,2m wtedy powierzchnie mam 170 m2

 

Zuzycie to jest na CO i CWU

Ogrzewanie 100% podlogowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ponad dwukrotny spadek zużycia porównując do czasu kiedy mieliśmy temperatury spadające do -18. Ostatnio schodzę nawet do 4m3 na dobę. Także powinieneś to raczej na zużyciu odczuć. Przypuszczam jednak, że masz mocny kocioł i niepotrzebnie taktuje. Mój nawet w takie temperatury pracuje prawie non stop (chyba, że wyłączny go termostat pokojowy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...