Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyjmuje sie do obliczen ok 1000 kWh/osoba*rok. Oczywiscie w zaleznosci od indywidualnych preferencji ta wartosc moze sie róznic ale dla osób dorosłych i starszej młodziezy jest w miare dokladna

O, to moje 1,2m3 na dzień nie wygląda tak źle biorąc pod uwagę cyrkulację 14h nonstop + średnio 5 pryszniców dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ile zużywacie kwotowo gazu miesięcznie w domu jednorodzinnym ok 150-200m2 i czy jest możliwość zamknięcia się na poziomie do 1500zl m/c?

 

Chłopie o czym ty mówisz? mam dom 220m2 po podłogach, sama podłogówka w domu 22,5' i średnio rocznie zużywam ok 900m3 gazu z CWU. Przed tymi całymi chorymi podwyżkami płaciłem ok 2tys zł , teraz jakieś 3200-3500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jest oczywiście na grzejnikach, nieocieplony lata 80 węgla zima idzie tona miesięcznie i to przy paleniu do 5godzin dziennie

 

Chłopie o czym ty mówisz? mam dom 220m2 po podłogach, sama podłogówka w domu 22,5' i średnio rocznie zużywam ok 900m3 gazu z CWU. Przed tymi całymi chorymi podwyżkami płaciłem ok 2tys zł , teraz jakieś 3200-3500zł.

 

Stary dom vs nowy dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, okres letni powoli się kończy. CWU zużywa mi ok. 1 m3/24h. Jakimi sposobami mogę obniżyć zużycie, prócz redukcji zadanej temperatury?Macie jakieś rady?

 

W jaki sposób podgrzewasz CWU ? Jaki masz kocioł kondensat turbo ?

Czy masz cyrkulację ? Jaki masz zasobnik cwu czy dobrze izolowany ile ma lat?

Czy odkamieniałeś zasobnik i wężownicę ? Czy rury cw i cyrkulacyjne masz izolowane ?

Temperatury bym nie zmniejszał poniżej 55st ze względów na możliwość rozwoju bakterii legionella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób podgrzewasz CWU ? Jaki masz kocioł kondensat turbo ?

Czy masz cyrkulację ? Jaki masz zasobnik cwu czy dobrze izolowany ile ma lat?

Czy odkamieniałeś zasobnik i wężownicę ? Czy rury cw i cyrkulacyjne masz izolowane ?

Temperatury bym nie zmniejszał poniżej 55st ze względów na możliwość rozwoju bakterii legionella.

 

Nowy, duży dom. Kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich MCR24 (bodajże) z zasobnikiem. Cyrkulacja, otulina (ale rury na wylewce). Zbiornik bodajże 170l. Instalacja działa dopiero kilka miesięcy, więc nie biorę pod uwagę odkamieniania :) Temperatura w zbiorniku ok. 40 st. Taka nam wystarczy. Piec ma chyab automatyczny program wybijania bakterii. Jeśli nie, to co jakiś czas będę nastawiał na 55 st.

Nie wiem jaki udział w stratach ma cyrkulacja.... hmmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy, duży dom. Kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich MCR24 (bodajże) z zasobnikiem. Cyrkulacja, otulina (ale rury na wylewce). Zbiornik bodajże 170l. Instalacja działa dopiero kilka miesięcy, więc nie biorę pod uwagę odkamieniania :) Temperatura w zbiorniku ok. 40 st. Taka nam wystarczy. Piec ma chyab automatyczny program wybijania bakterii. Jeśli nie, to co jakiś czas będę nastawiał na 55 st.

Nie wiem jaki udział w stratach ma cyrkulacja.... hmmm?

 

W moim kotle jest program "ochrona legionella" dezynfekujący raz w tygodniu przegrzewa do 70st wyłączyłem go. Moim zdaniem szło na taką dezynfekcję dużo gazu. No i zmywarka jest podłączona tylko do ciepłej wody nie wiem jakby to zniosła. Poza tym naładowanie do 70st może spowodować niechcący poparzenia.

55st jest na stałe a nie raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o cyrkulację to wyłącz pompę i możesz sprawdzić. Myślę na cyrkulacje mogą być istotne straty szczególnie jak rurki są słabo zaizolowane i długie. U mnie cyrkulacja i cw idzie w podłodze w otulinie nawet takiej grubszej i gów...o to daje jak dotknę podłogi w miejscach rurek to jest cieplejsza.

 

Natomiast jak wyłączysz cyrkulację zmniejszy się pojemność użytkowa zasobnika bo woda w nim przestanie być mieszana. Zimna będzie na dole a gorąca na górze zasobnika.

Optymalne jest ustawienie cyrkulacji aby się załączała przed godzinami rozbioru a potem wyłączała. Po włączeniu cyrkulacji zasobnik się naładuje, bo temperatura przy czujniku spadnie od samego mieszania i do zasobnika napłynie wychłodzona woda z rurek cw i cyrkulacyjnej..

Moim zdaniem optymalne jest załączanie cyrkulacji i podgrzewu ciepłej wody w godzinach gdy jest potrzebna, potem zużycie tej wody i wyłączenie.

Czyli minimalizacja strat ciepła, nic więcej nie urwiesz.:no:

No chyba że zastosowanie zasady "częste mycie skraca życie" i minimalizacja zużycia ;)

Edytowane przez inwestor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kotle jest program "ochrona legionella" dezynfekujący raz w tygodniu przegrzewa do 70st wyłączyłem go. Moim zdaniem szło na taką dezynfekcję dużo gazu. No i zmywarka jest podłączona tylko do ciepłej wody nie wiem jakby to zniosła. Poza tym naładowanie do 70st może spowodować niechcący poparzenia.

55st jest na stałe a nie raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o cyrkulację to wyłącz pompę i możesz sprawdzić. Myślę na cyrkulacje mogą być istotne straty szczególnie jak rurki są słabo zaizolowane i długie. U mnie cyrkulacja i cw idzie w podłodze w otulinie nawet takiej grubszej i gów...o to daje jak dotknę podłogi w miejscach rurek to jest cieplejsza.

 

Natomiast jak wyłączysz cyrkulację zmniejszy się pojemność użytkowa zasobnika bo woda w nim przestanie być mieszana. Zimna będzie na dole a gorąca na górze zasobnika.

Optymalne jest ustawienie cyrkulacji aby się załączała przed godzinami rozbioru a potem wyłączała. Po włączeniu cyrkulacji zasobnik się naładuje, bo temperatura przy czujniku spadnie od samego mieszania i do zasobnika napłynie wychłodzona woda z rurek cw i cyrkulacyjnej..

Moim zdaniem optymalne jest załączanie cyrkulacji i podgrzewu ciepłej wody w godzinach gdy jest potrzebna, potem zużycie tej wody i wyłączenie.

Czyli minimalizacja strat ciepła, nic więcej nie urwiesz.:no:

No chyba że zastosowanie zasady "częste mycie skraca życie" i minimalizacja zużycia ;)

 

Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...

 

Zrób testy. Wyłącz cyrkulację i sprawdź kiedy woda będzie wystudzona. Moim zdaniem nie potrzeba całymi godzinami mieszać wody. Wystarczy 10-15min rano i tyle samo wieczorem, przed godzinami największych rozbiorów. Jak jest bieżący rozbiór wody to cyrkulacja w tym czasie nie jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...

 

Po co pompa ma byc tak długo załaczona? Czy nie wystarczy zastosowac czujniki ruchu w łazienkach/wc ewentualnie w kuchni wraz z układem opozniającym blokujacym powtórne załaczenie pompy w krórtkim okresie. Mamy wtedu cyrklulację na ządanie, calkiem automatycznie. Nie ma nikogo w domu cyrkulacja nie działa. Wiele takich układów zmontowałem i wszedzie sie sprawdziło. Niestety pompa cyrklulacyjna musi byc wiekszej mocy tak aby w ciagu 2-3 min w najdłuzszych odcinkach pojawiła sie ciepła woda. Zwykle wystarczy od 1 do 2 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pompa ma byc tak długo załaczona? Czy nie wystarczy zastosowac czujniki ruchu w łazienkach/wc ewentualnie w kuchni wraz z układem opozniającym blokujacym powtórne załaczenie pompy w krórtkim okresie. Mamy wtedu cyrklulację na ządanie, calkiem automatycznie. Nie ma nikogo w domu cyrkulacja nie działa. Wiele takich układów zmontowałem i wszedzie sie sprawdziło. Niestety pompa cyrklulacyjna musi byc wiekszej mocy tak aby w ciagu 2-3 min w najdłuzszych odcinkach pojawiła sie ciepła woda. Zwykle wystarczy od 1 do 2 min.

 

W domu stale ktoś przebywa. Później może się to zmieni.

Nie wiedziałem, że jest takie rozwiązanie. Dzięki za ciekawą wrzutkę. Jaki to jest pułap kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sativum

Nie wiem gdzie sprawdza się takie uruchamianie od czujnika ruchu i kto faktycznie jest z tego zadowolony :confused:

Przykład z życia przychodzisz do domu i normalnie chcesz umyć ręce w ciepłej wodzie. Wchodzisz do łazienki czy gdzie tam masz umywalkę i z nudów "dłubiesz w nosie" z niecierpliwością oczekując minutę dwie kiedy będziesz mógł odkręcić ciepłą wodę, oczywiście jeśli najpierw zainstalujesz pompę potwora takiego gdzieś z pół kilowata (może nieco przesadziłem z mocą ) Po minucie dwóch to normalnie już byś wyszedł z umytymi rękami.

To taka moja subiektywna opinia.

Oczywiście nie jestem fachowcem ale lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie termostatu gdzieś na końcu przewodu cyrkulacyjnego i uruchamianie normalnej pompy (nie potwora) w określonych godzinach rozbioru gdy temperatura się odpowiednio obniży.

Cyrkulacja jest po to abyś miał ciepłą wodę na już a nie za minutę lub dwie. Równie dobrze to możesz odkręcić kran i spuszczać wodę aż zacznie lecieć ciepła.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...