Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po 1,5 miesiącu użytkowania rekuperatora z poliwęglanu komorowego, który znajduje się w pomieszczeniu nieogrzewanym.

Sprawność w granicach 83-90%.

Czerpnię mam tak na wysokości 4 m od ziemi.

Jeżeli temperatura jest na zewnątrz np. -10 (około 2m nad ziemią) to powietrze które dociera do rekuperatora mam przeważnie o 5 stopni większą, czyli w tym wypadku -5 (przewód do rekuperatora jest długości około 4m ocieplony.

Wczoraj jak były mrozy -18 stopni powietrze które dotarło do rekuperatora miało -13 stopni. Żadnego zamarzania rekuperatora nie zauważyłem.

Rekuperator mam ustawiony na 1 godz. pracy i 2 godz. przerwy.

Różnica między nawiewem do domu a wyciągiem jest 3-4 stopnie różnicy, np. wyciąg 22 stopni, a nawiew około 19 stopni.

[ATTACH=CONFIG]177522[/ATTACH]

Te 5 stopni C różnicy pomiedzy temperatura zewnetrzną a wejsciem do rekuperatora jest spowodowane najpewniej słabą izolacją przewodów czerpni i podgrzewaniem powietrza w przewodach doprowadzających ( ciepło pochodzi z domu ) tak więc pisanie o sprawności 83-85 % jest mocno wątpliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc pisanie o sprawności 83-85 % jest mocno wątpliwe.

żaden rekuperator "produkujący" skropliny nie osiągnie dużej sprawności ( przez dłuższy czas...) przy dostarczaniu mu ujemnej temperatury z zewnątrz ...

same temperatury też nam nic nie mówią bo trzeba by też przepływy powietrza na czerpni i wyrzutni podać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie..

mam pytanie o wentylatory EBM..

jakie teraz są przez was polecane?

serii r3g chyba już nie ma w sprzedaży, są za to linie DC (na prąd stały seria K1G) ale też jest linia EC na prad zmienny (seria K3G).. i z tego co widzę w katalogu (http://www.ebmpapst.com/media/content/info-center/downloads_10/catalogs/update_2011_1/radial/Compact-centrifugal-modules_EN.pdf) obie te serie mają to co mnie interesuje - mianowicie sterowanie 0-10V lub PWM co umożliwia płynną regulację na czym mi zależy - sterować mam zamiar z PLC..

ewentualnie do czego jest wyjście 1-10V w serii EC? podejrzewam że impulsator z ktorego można zebrać informację o aktualnych obrotach..

czy może ktoś podpowiedzieć czy faktycznie obydwoma seriami można płynnie sterować i ew. który wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Mam nadzieję że zaglądają to jeszcze miłośnicy customowych reku :)

 

W końcu będę składał urządzenia - budka na wymiennik i napędy - każde osobno. Zestaw klasyczny: EBM220 + Kling.35/450. Załączam rzuty "od drzwi", jak Wam się to widzi, jakieś uwagi/rady? Ścianki takie grube, bo będzie to stało na poddaszu nieużytkowym, niech ma z fabryki godną izolację. Z zewnątrz na XPS będzie klejona blach oc. 0.5mm.

reku-buda-1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka grubość ścianki, 80mm?

 

Jest 80 i 100, jak pasuje, w budce na EBM i tak już z 80mm jest w środku 2*D a nie 2.2*D.

 

Co mnie się rzuca: to że w buda wymiennika ustawiona w poziomie (króćce przeniosione na te mniejsze ścianki) miałaby chyba lepszy przepływ - powietrze wprost do wymiannika, teraz musi zakręcić. Dałem tak (do pionu) przez wzgląd na odpływ skroplin, ale może mając GGWC nie ma co świrować i lepiej jednak położyć do poziomu (z małym pochyłem) tę budkę wymiennika...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! Mam nadzieję że zaglądają to jeszcze miłośnicy customowych reku :)

 

W końcu będę składał urządzenia - budka na wymiennik i napędy - każde osobno. Zestaw klasyczny: EBM220 + Kling.35/450. Załączam rzuty "od drzwi", jak Wam się to widzi, jakieś uwagi/rady? Ścianki takie grube, bo będzie to stało na poddaszu nieużytkowym, niech ma z fabryki godną izolację. Z zewnątrz na XPS będzie klejona blach oc. 0.5mm.

 

na tym rysunku coś kierunki przepływu masz pokićkane, taca ma być od strony wyrzutni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaśku, w sumie racja, przejrzałem trochę central i rzeczywiście raczej większość (ale nie wszystkie) ma tackę na wyrzutni. Poukładałem sobie jeszcze całość instalacji, i również ze względu na miejsce chyba dam ją w poziomie, trochę wyższą budę, i króćce trochę inaczej. Załączam.

 

Co do tacki skroplinowej, to czy skoro buda wykonana będzie z XPS (bez okładziny wewnętrznej) to czy rzeczywiście potrzeba dodatkowo wykonywać tę tackę, czy może wystarczy po prostu wstawić rurkę i przykleić/zaizolować jakimś FixAll czy klejem epoksydowym? A jeśli robić tackę to czy uformować ją z blachy (może jaka blacha do ciast by przypasowała :D ?) czy może lepiej lub wystarczająco z jakiejś gumy.

 

pioos, teraz są poziomo, no "z wiatrem" spłyną jak sądzę ładnie.

reku-buda-1b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pioosowi chodziło chyba tylko o spód tacki skroplin, wymiennik zostaw w pionie :)

 

ee, w sensie, nie rozumiem... :confused: przecież tacka jest w poziomie w oby wersjach. pioos, o co Cię chodziło? ;)

 

Poziomo skrzynka, jednak pasuje mi bardziej - z tym całym poplątaniem reszty układa się lepiej na poddaszu, to nie takie proste przyjmując że ruła z ocieleniem ma nawet fi 50cm, będzie tam również spora nagrzewnica z GGWC i inne mniejsze extrasy.

 

Wymiennik ustawiony w pionie ma w czymś przewagę nad poziomym?

 

A tę tackę jak wykonać, poradzicie coś?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już tak chcesz w poziomie ten wymiennik to nachyl go trochę w kierunku tej tacki co by samo ściekało a nie czekało aż "wiatr" porwie ...

a samą tackę zrób z jakiej nierdzewki dla świętego spokoju ( powyginaj takie coś na wzór tej blachy do ciasta na wymiar całej komory wywiewnej i uszczelnij silikonem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...