Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mnie interesuja te wentylatory co sa najmiej energii zuzywaja.

podobno mozna zejsc przy strumieniu 150 m3/h do okolo 10 W na wentylator

kto kupowal ostatnio cos podobnego i jak to wyglada?

bez oporów instalacji...:yes:

moje dwa VKA 200 ( 0,1kw..)razem ze sterowaniem pobierają na pierwszym biegu ARW ( 70v) ok. 0,85kw na dobę i pompują ok. 80-100 m3/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może nie do końca odpowiedni dział, ale tutaj znajdę chyba sporo osób znających się na rekuperatorach - zamierzam zamontować takie urządzenie w budowanym domu. Jaki typ wybrać? Dom będzie około 150m2 powierzchni użytkowej.

 

Ps. Nie jestem aż takim specem aby takie cacko samemu zbudować i aby było wydajne... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuję przerobić w mieszkaniu wentylację. Obecnie mam grawitacyjną, ale nie spełnia moich oczekiwań.

Udało mi się przebrnąć przez cały wątek i pojawiło się kilka pytań.

 

Sam rekuperator będę robił sam, ale na gotowych elementach tzn. gotowy wymiennik i wentylatory.

sama koncepcja reku mam już jakoś przygotowaną.

interesuje mnie reszta instalacji.

 

mieszkanie na 3 piętrze, nade mną nieogrzewane poddasze. cała instalacja ma być na tym poddaszu.

Mieszkanie 85 m2 (3 pokoje, salon z aneksem, łazienka), 4 osoby mieszkające. Ogrzewanie gazowe.

Nawiew - Po jednym w pokoju jeden w salonie

Wywiew – łazienka, okap, w okolicy aneksu

Wstępnie oszacowałem na ok. 150 m3/h

 

Pytanie mam co do kanałów. Jaki materiał metalowe czy plastik. Naturalnie będą ocieplone.

Na jaką prędkość dobierać średnice. Jedni mówią, że nie przekraczać 2 m/s, inni że lepiej powyżej 2.

Z racji układu pomieszczeń mogę zrobić jedną linie z rozgałęzieniami na kolejne pomieszczenia, lub na skrzynce rozdzielczej i mniejszych średnicach przewodów. Jeżeli ktoś może podzielić się swoimi spostrzeżeniami, to będę wdzięczny

Pozdrawiam

G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Swego czasu pojawiły się tutaj informacje o czymś takim, jak przewymiarowany wymiennik. Pisaliście, że Klingenburg model 35/450 jest za duży. Czy chodzi o to, że przy małym przepływie - załóżmy 120-150m3/h zachodzi przepływ laminarny zamiast turbuletnego i spada sprawność wymiany ?

Z ich wykresów wynika coś innego, że niby sprawność rośnie.

wykres wydajnosci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo pisze _artur_ w swoim dzienniku:

 

jeszcze jedna rzecz - przy za małych obrotach drastycznie spada sprawność rekuperatora, ustawiłem u siebie minimum i szału nie ma.. tzn. sprawnośc leci w dół o kilkanaście procent a do tego temperatura nawiewana do domu też spada.. trzeba wyważyć te proporcje..

 

a ma jeszcze mniejszy wymiennik - GS30/400. Dziwne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauważyłem, że jak pracuje na najmniejszych obrotach (10%) to sprawność jest gorsza, niż na 20%. Widzę to na sterowniku, oraz czuję po chłodzie w powietrzu.

 

U mnie tak samo. Ale wg mnie wynika to z tego, że przy mniejszych obrotach ucieka mi więcej ciepła przez izolację rur na poddaszu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że jest coś takiego jak optymalny zakres strugi powietrza na jakiej powinien pracować wymiennik. Dla wymienników Klingenburga jest to zakres pomiędzy 0,5m/s a 2m/s. Poniżej 0,5m/s drastycznie spada sprawność takiego wymiennika. Podobno można symulować różne przepływy dla rożnych wymienników Klingenburga w programie gs.exe oraz nowszym do wymienników PET - gs-k.exe. Wysłałem prośbę o te programy do producenta. Wówczas będzie można dobrać optymalny wymiennik dla planowanej wymiany powietrza w domu.

 

Ze strony http://www.eurovent-certification.com - certyfikującej wymienniki można wyczytać ciekawe dane:

GS:

gs eurovent.jpg

GS-K:

gs_k eurovent.jpg

 

Wynika z nich, że nowe wymienniki PET mają wyższą sprawność niż ich aluminiowe odpowiedniki. Ale z racji nieco grubszej ścianki kanalika (0,10mm vs 0,14mm) strumień jest nieco mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie właśnie na to wpadłem - nie możesz po prostu się do klingneburga przejechać i pogadać z kimś technicznym - z Twojego profilu wynika że jesteś ze Świdnicy, a tak się składa że w Polsce adres klingenburga to Metalowców 5, 58-100 Świdnica (stamtąd też przysyłali i tam rozmawiałem w sprawie doboru).. zdziwiłbym się też żeby się (jak to w Polsce) nie dało się na miejscu kupić "po znajomości" wymiennika..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...