Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tylko wolabym rozwiazanie nad ktorym mialbym jakies panowanie :) a 1wire jest na tyle prosty, ze mozna wszystko zrobic stosunkowo prosto i ze sporymi mozliwosciami.

 

Fantom

 

Nie do końca rozumie z tym 1wire, jest prosty ale oprócz termometru to nie znam nic co by się przydało do rekuperatora,

znasz jakieś inne elementy na 1wire?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie. Praktycznie wszytsko. Mozna i wilgosc mierzyc jak ktos chce a do tego normalne uklady wykonawcze na 1 wire ktore zminia predkosc silnikow lub obsluza bypasa. Zwykle przekazniki sterowane 1wire.

Nie szukajac daleko, np tu : http://www.meraprojekt.com.pl/produkty.html

Kupic roterek z openwrt, do tego dokupic przejscie usb na 1 wire, i do tego np iles termometrow (po 3 zl ?) i jeden uklad wykonawczy z przekaznikami (np bypass itp) i dolaczyc jakis konwerterek 1wire na napiecie (musze poszukac jaki to uklad moze zrobic) i jest sterowanie wentylatorami.

A calosc normalnie mozna oprogramowac na jakims skrypcie nawet. I sterowanie i podglad danych z komputera, przez internet itp

 

Cena calosci powinna sie zamknac w jakis 400 zl. Z czego najdrozszy bedzie routerek, ale mozna go uzyc przy okazji do wielu innych celow. Jako AccessPoint, router, switch itp. Do tego konwerter 1wire na usb to jakies 50 zl. Uklad wykonawczy do bypasa - nie wiem po ile. Czujniki temepratury to koszt rzedu 3 zl. Ten scalak do sterowania wentylatorami maks 20 zl. No chyba, ze ktos chce dodac wilgotnosc do tego - to bedzie ze 100 zl wiecej.

 

edit : 10 sek szukania i jest jakis prosty DAC do sterowania wiatrakami. Wprawdzie bedzie skokowo (chyba z 8 poziomow) ale juz cos :) http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/4627

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wydaje mi sie, ze jest to jedyne rozwiaznaie, ktore laik sam moze sobie zlozyc. Jak na razie zrobilem sobie tylko pomiary temepratury na tym. Calosc kupna. Jedyne co trzeba lutowac to czujniki temepratury do kabelka i tyle. A tak to routerer z openwrt, do tego podpiety konwerter na 1 wire i do tego te czujniki temp. Samo podlaczenie to chwila, a skryptow gotowych do pomiarow temperatury pelno na necie. Z zapisem do bazy danych, wykresami na kompi itp. Cala historia co sie dzialo.

Teraz aby to rozbudowac, podepne sterownik DAC (tez poszukam jakiegos w pudeleczku juz zlozonego) i te przekazniki (do bypasu) i od strony sprzetowej to powinno byc wszystko. Potem jakis programik ktory to bedzie obslugiwal. No mi sie wydaje, ze od strony elektroniki nie ma prostszych gotowych rozwiazan. Wlasnie plusem 1wire jest to, ze wszytsko sie laczy dwoma zylami i niewazne ktora jest ktora :) Czyli nie mozna sie pomylic.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 1wire to bardzo dobry pomysł powodzenia!

 

U mnie troszkę inna sytuacja bo całość podpinam pod "inteligentny dom"

 

Tylku czy na pewno można podłączyć odwrotnie przewody?? Nie zagłębiałem się szczegółowo nad tymi z "MERA-PROJEKT" ale na tyle co znam 1wire to tak nie jest, a troszkę w tym siedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze czas na rozbudowe i sterowanie reku ? :)

Ty to masz juz temepratury, a ja ... tylko jedna :) Uruchomilem routerek, konwerter i podpialem jeden czujnik aby sprawdzic czy dziala. Nie wiem kiedy znajde czas aby pozostale czujniki podlaczyc. A sterowanie reku ..... chyba na emeryturze :) Przy okazji planuje od razu sterowac tym np GWC. Ale tu tez jak na razie tylko rury leza w ziemi ....

 

Ale moze jest kilka osob chetnych aby jakos wymyslic ten system sterowania wspolnymi silami ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze czas na rozbudowe i sterowanie reku ? :) ... Ale moze jest kilka osob chetnych aby jakos wymyslic ten system sterowania wspolnymi silami ?

 

Ja u siebie chciałbym mieć odczyt z wielu czujników (głównie temp) i sterowanie kilku klamotów (reku z ggwc, cyrkulacja, może solar Jaśkowy) . Jak z sumuję gotowe sterowniki (koszt) to pewnie się przekonam do rozwiązania customowego. Tylko muszę ten cały 1wire odkryć bo jestem zielny całkiem. Z algorytmami pewnie będzie łatwiej bo trochę programowałem... Musiałbym mieć wszystko działające najdalej za rok, w miarę możliwości (moich, równieżczasowych :( ) jestem zainteresowany tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie rzucić okiem na mój schemat skrzynki.

 

W ramach przypomnienia

Wymiennik gs35/450

wentyle r3g220

 

reku.pdf]89211[/ATTACH]

 

To zakreślone to bypass. Wymyśliłem w ten sposób, że będzie to kawał płyty, sterowany ręcznie od dołu. W pozycji zamykającej bypass poprostu będzie dolegał do tylnej ściany i zamykał otwór, w pozycji "letniej" będzie otwarty i będzie zamykał wymiennik. Struga powietrza z wentyla będzie powodowała dopychanie tej płyty i zarazem jej uszczelnianie w każdej pozycji.

Bypass będzie połączony poza skrzynka bezpośrednio z wyrzutnią.

 

Co Wy na to??

Czekam na słowa krytyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem czujnik ciśnienia, który mierzy do 1kPa to jest 1.45Psi z dokładnością 1% (MPX2010GP).

Posiadam R3G 220.

Mam pytanie czy taki zakres jest dobry do pomiaru ciśnienia (różnicy ciśnień) za i przed filtrem.

Oraz braku przepływu przez GWC zalanie wodą na przykład (jakie podciśnienie wytworzy wentyl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie rzucić okiem na mój schemat skrzynki.

 

W ramach przypomnienia

Wymiennik gs35/450

wentyle r3g220

 

[ATTACH[ATTACH]89211[/ATTACH]]89211[/ATTACH]

 

To zakreślone to bypass. Wymyśliłem w ten sposób, że będzie to kawał płyty, sterowany ręcznie od dołu. W pozycji zamykającej bypass poprostu będzie dolegał do tylnej ściany i zamykał otwór, w pozycji "letniej" będzie otwarty i będzie zamykał wymiennik. Struga powietrza z wentyla będzie powodowała dopychanie tej płyty i zarazem jej uszczelnianie w każdej pozycji.

Bypass będzie połączony poza skrzynka bezpośrednio z wyrzutnią.

 

Co Wy na to??

Czekam na słowa krytyki :)

 

Na pierwszy rzut oka, Twoje rozwiązanie wydaje się logiczne, ale trudno mi ocenić czy nie czekają tu jakieś pułapki. Za to trochę mnie zastanawiają wymiary obudowy - długość ponad 1,5 - toż to już niezły kawał skrzyni...:D Nie boisz się, że będą problemy z umieszczeniem jej na poddaszu czy innym miejscu?

Mi z pierwszych przymiarek wychodzi trochę mniej niż 1 m długości, ale życie to zweryfikuje jak się wezmę na poważnie.

Zauważyłe, że chcesz zastosować w nawiewie/wywiewie po dwa mniejsze otwory zamiast jednego większego jak dla czerpni czy wyrzutni. Też tak chcę zrobić o czym pisałem kilka postów wcześniej. Nie wiem, czy jest to dobre rozwiązanie a nikt go nie skomentował. Czy Ty jesteś przekonany o jego słuszności? Spotkałeś się gdzieś wcześniej z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zrobiłem po dwa kanały mniejsze, ponieważ ja już mam takim dwoma kanałami poprowadzoną instalację. Sam mistrz Adam podsunął mi ten pomysł zastosowania dwóch kanałów mniejszych do skrzynki rozprężnej. Instalację mam puszczoną nad sufitem k/g a pod stropem (nie miałem za dużo miejsca). W ten sposób robiąc mam większy przekrój w moim przypadku 125-ek aniżeli jednej 160-ki.

Z tymi wymiarami to jedynie mógłbym zejść zmieniając w jakiś sposób ten bypass w lewej górnej komorze, ale nie więcej niż 10 cm. Zachowując wszystkie wymiary dot. prawidłowego umieszczenia wentyli, mi taka wielka wychodzi.

Chyba, że zastosowałbym "wywiewu" w prawej dolnej komorze. Wtedy faktycznie robi się metr. Aczkolwiek na panujące tam wilgotne środowisko, trochę się obawiam o jego żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzisiaj dostałem odp z pewnej firmy odnośnie wentyli i R3G 220 AD 11-02 kosztują na dzisiaj 147Euro za szt netto czyli 181 Euro (795zł) brutto za szt przy jednostkowej ilości zamówionej. Ringi są w cenie 9euro za szt. Oferta ważna do końca marca 2012r.

R3G 225-AH54-01 z silnikiem M3G-074 to już 211euro netto czyli 260euro za szt.

 

Mam pytanie do osób które samodzielnie wykonały rekuperatory:

-jak się sprawują (opory przepływu, zuzycie energii),

-jak macie rozwiązaną autodiagnostykę (barometryczne czujniki ciśnienia róznicowe itp) np stopnia zuzycia (zabrudzenia) filtrów,

-jaki sposób sterowania pracą rekuperatora z poziomu uzytkownika domu (panel dotykowy, PLC itp),

-sterowanie źródła powietrza (zasuwy na bypass, GWC-dotyczy rurowego, czerpnię),

-powiązanie czujników temp ze sterowaniem zasuwami GWC-zima i lato, Bypasu-lato(PT100 czy przetworniki temp na sygnał 4-20mA i dalej PLC),

-opory przepływu powietrza przez filtry, wymiennik (GS35 lub GS45 - takie najczęsciej kupowaliście), kanały wentylacyjne w domu, GWC - dotyczy rurowego, zasuwy, anemostaty itp,

-wydajność GWC latem i zimą

 

Proszę o wypowiedzi na pytania.

 

ps. W nowym roku zyczę wszystkiego najlepszego, zdrowia, spałnienia marzeń, pogody ducha na codzień, mniej stresu i więcej słońca.

Radek

Edytowane przez rkowal79
dodatkowe pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...