Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

edit: zajrzałem do pdfa.. sterowanie standardowe - potencjometr 10k lub pwm.. transformatora nie trzeba tylko zasilacz bo to na prąd stały

 

Czyli mniemam że stosując transformator narażamy się na jakieś straszne koszty a stosując zasilacz już tych kosztów nie ma. Wiec moje pytanie czym się zasilacz rożni od transformatora i dla czego tylko zasilacz może zasilać odbiorniki prądu stałego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolega mi poradził, że wystarczy zwykły prostownik - dioda prostownicza za kilka zl i po sprawie jeśli chodzi o prąd stały. A transformator może być od 36-58 V wiec coś się znajdzie.

Takie na alledrogo znalazłem:

http://allegro.pl/profesjonalny-transformator-sieciowy-2x42v-500w-i3243149350.html - duży ale zapas A ogromny

 

http://allegro.pl/transformator-230v-42v-0-9a-38va-nowy-i3262599926.html

na tym tylko na 0,9A a na full wiatrak potrzebuje 2,4A

Edytowane przez morgal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam transformator daje napięcie przemienne

 

Ja to wiem ale wiem też że zasilacz może być zwykłym transformatorem i podawać napięcie zmienne.

 

Za wiki:

Zasilacz – urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Ze względu na sposób zmiany wielkości napięcia wyróżnić można:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz z trafemi diodami da ci napiecie polowkowe a nie stale. Wentyle moga buczec i zle pracowac.

Napiecie musi byc stabilne.

 

Fantom

 

 

Nie dam se głowy uciąć ale chyba tak się to liczyło

48V * 3,5% daje 1,68V 100W czyli 0,5A

 

C=I/DU /2f

daje 0,5/1,68 /100 =~ 0,003 F daje 3mF=3000uF grosze to kosztuje, mam takich całą szufladę. Dał bym i kilka razy tyle.

 

Napięcie skuteczne przemienne powinno być (48V+1,2V)/1,41=~ 35V

 

tak na rybę policzone ale raczej się nie rozleci.

 

Toroida wam nawiną jakiego se tam chcecie.

 

To 0-10V to albo z kilku rezystorów i potencjometru albo cyfryzacja :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam. Powracam do pomysłu zbudowania reku. Co myślicie o takim wiatraku. Na alledrogo od kilku tyg jest i cena spada. Może załatwić transformator na 48 V i powinno dać się podłączyć?

http://allegro.pl/ebm-wentylator-profesionalny-1000m3-h-220mm-nowy-i3250077265.html

 

To nie ty je sprzedajesz? Tu masz nick Morgal a na allegro Morgal 1:).

Czy nie zbiera się jakaś grupa zakupowa na wentyle ?

Byłbym wstępnie chętny na dwa R3G 220 z inletringami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

witam,

jestem na etapie wybierania wentylatorów i wymiennika oraz projektowania skrzynki/skrzynek. Chyba będzie R3G190-RG23-07 2szt oraz GS25/300.

Zastanawiam się który wariant jest lepszy:

1. jedna obudowa i układ: ->[ filtr->wymiennik-> wentylator ]->

2. dwie obudowy, wentylatory i wymiennik osobno: ->[ filtr->wentylator ]->[ wymiennik ]->

 

Gdzieś w tym wątku były rozważania na ten temat, ale nie pamietam na czym stanęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin, większość tubylców robi w jednej skrzynce. Z pewnością "łączna objętość" klamotów wyjdzie mniejsza i koszt materiałów na obudowę/y również. Czasem chyba (przy niestandardowych wymaganiach) osobne napędy się przydają, ja właśnie tak z jakiś względów robię, ale teraz sobie nie przypominam dlaczego :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...