Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

faktem jest że bilans energetyczny całego wymiennika w momencie gdy "zamarza" jest lepszy i korzystniejszy. Bo samo powstanie lodu "oddało" jakąś tam energię. Jednakże kiedy już "zamarznie" bilans robi się fatalny, co więcej musimy tę energię z powrotem jakoś do wymiennika włożyć żeby go rozmrozić i odetkać. Więc bilans wychodzi jak zwykle na zero, w takim układzie czy w takim. A przy zamarzaniu nawet gorzej bo jak chcemy wymiennik rozmrozić bo się zatkał to nie możemy z niego korzystać.

 

Forumowicz podał jakieś wartości które zależą ściśle od innych wartości które nie podał, bez pełnych wartości nie ma wniosków.

 

Kulca z niecierpliwością czekamy na pełne dane. Co więcej same pomiary mogą być do d. takiego DS18b20 przesuwasz o cm i już masz inne wartości. Albo chociaż te dane które podałeś przy temperaturze zewn. identycznej z tą jaka była gdy je mierzyłeś.

Możesz powiedzieć ile wody produkuje twój wymiennik na dobę? To byśmy sobie coś tam policzyli jaki to teoretycznie może mieć wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

faktem jest że bilans energetyczny całego wymiennika w momencie gdy "zamarza" jest lepszy i korzystniejszy. Bo samo powstanie lodu "oddało" jakąś tam energię. Jednakże kiedy już "zamarznie" bilans robi się fatalny, co więcej musimy tę energię z powrotem jakoś do wymiennika włożyć żeby go rozmrozić i odetkać. Więc bilans wychodzi jak zwykle na zero, w takim układzie czy w takim. A przy zamarzaniu nawet gorzej bo jak chcemy wymiennik rozmrozić bo się zatkał to nie możemy z niego korzystać.

To się zgadza, ale komfort jest lepszy przy zamarzaniu, teraz po prostu leci chłodniejsze powietrze z nawiewów, co powoduje "poczucie chłodu", a w poprzedniej wersji leciało cieplejsze (te 3 stopnie jest naprawdę mocno odczuwalne), samo rozmrażanie miałem ustawione cyklicznie, 5 min pracy samego wywiewu 55 minut pracy normalnej, gdy temperatura na zewnątrz spadła poniżej zera.

Forumowicz podał jakieś wartości które zależą ściśle od innych wartości które nie podał, bez pełnych wartości nie ma wniosków.

 

Kulca z niecierpliwością czekamy na pełne dane. Co więcej same pomiary mogą być do d. takiego DS18b20 przesuwasz o cm i już masz inne wartości. Albo chociaż te dane które podałeś przy temperaturze zewn. identycznej z tą jaka była gdy je mierzyłeś.

Możesz powiedzieć ile wody produkuje twój wymiennik na dobę? To byśmy sobie coś tam policzyli jaki to teoretycznie może mieć wpływ.

Podane wartości mierzone są czujnikami w dokładnie tych samych miejscach co poprzednio (mam je na stałe w obudowie wmontowane). Temperatury przy obecnych zmianach zewnętrznej nie ulegają zmianom, tzn. miałem w ostatnich dniach okazję sprawdzenia w zakresie temperatury zewnętrznej -1 do +10. Przy takiej samej prędkości wentylatorów (na tym samym biegu) temperatury były jak pisałem, tj. wywiewane 21 nawiewane 17 (mierzone przy wymienniku).

Przed zmianą konstrukcji temperatury zewnętrzne były podobne jak obecne, więc to nie miało wpływu (wtedy miałem 21 wywiewane a 19-20 nawiewane, mierzone koło wymiennika).

Co do ilości wody, ciężko mi to zmierzyć, skropliny są cały czas na wymienniku w formie rosy lekko spływającej, odpływ mam do kanalizy, jest na tyle nisko że nie mam jak podstawić jakiegoś naczynia aby zebrać i sprawdzić ile jej się skrapla.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@artur, ja to rozumiem tak: poszczególna z czterech krzywych (1-4, 5-8, 9-12, 13-16) opisuje pracę mniejwięcej na x% mocy (powiedzmy 100, 75, 50, 25 %). Na pełnej mocy masz wybrane sytuacje: 1. całkiem bez oporów instalacji masz ca. 960m3/h; 4. z oporami około 280Pa masz 400m3/h (2. i 3. coś pomiędzy), kolejne punkty analogicznie z mniejszą mocą. To są chyba przykładowe i wybrane kombinacje: ZadanaMocWentyla/OpórInstalacji. Dane w niebieskiej tabeli opisują inne parametry pracy przy zadanej "sytuacji" (moc ustawiona przez otwarcie potencjometru czy inny typ sterowania np. 0-10V z PLC, oraz opór), nie jest tak że ustawienie 1560obr (jak to ustawić? :) ) skutkuje przełączeniem do parametrów punktu 10.

 

Wentyl może chyba pracować w dowolnej (prawie?) sytuacji pod tą najwyższą krzywą, natomiat dla tych szesnastu wybranych masz podane parametry pracy (niebieska tabela).

 

to jeszcze pytanie pomocnicze - mniej więcej jakie parametry będą dla np, 1300 obrotów? takie jak odczytanie z drugiej od dołu krzywej po jej lewej stronie? bo tak mi się wydaje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrysuj sobie mniej więcej krzywą pomiędzy dolną, a drogą od dołu, Otrzymasz w ten sposób przybliżoną charakterystykę wentylatora przy 1300rpm . Charakterystyka wentylatora jest zależna od obrotów, więc przesuwając sobie krzywe na wykresie możesz odczytać dowolne parametry, przy dowolnych obrotach.law9.jpg Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrysuj sobie mniej więcej krzywą pomiędzy dolną, a drogą od dołu, Otrzymasz w ten sposób przybliżoną charakterystykę wentylatora przy 1300rpm .

[ATTACH=CONFIG]233430[/ATTACH]

 

o widzisz.. tego mi brakowało.. super.. dziękuję bardzo

Charakterystyka wentylatora jest zależna od obrotów, więc przesuwając sobie krzywe na wykresie możesz odczytać dowolne parametry, przy dowolnych obrotach.

 

czyli robiąc sterownik i dobierając "biegi" jak najbardziej słuszne jest sterowanie obrotami (bo w sumie inaczej chyba cieżko to byłoby zrobić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze dopytam inaczej, powiedzmy że mam wyliczone opory na poziomie 75Pa..

powinienem narysować poziomą kreskę przy wartości 75..

jak odczytać jakie obroty ustawić żeby przetłoczyć powiedzmy 100,200 i 300m3/h?

 

edit: znalazłem takie coś (http://www.zt.ath.bielsko.pl/wentylator.pdf):

Zmiana prędkości obrotowej wirnika wywołuje zmianę wielkości charakterystycznych wentylatora. Zakładając, że przy zmianie obrotów n sprawność wentylatora pozostaje stała (stałe straty) zależność powyższych wielkości od prędkości obrotowej można przedstawić równaniami:

 

V/V1 =n/n1

 

czy w tym wypadku można stwierdzić że straty są stałe? jeśli tak to wyliczenie stanów pośrednich byłoby banalnie proste na podstawie znanych punktów z wykresu

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze dopytam inaczej, powiedzmy że mam wyliczone opory na poziomie 75Pa..

powinienem narysować poziomą kreskę przy wartości 75..

jak odczytać jakie obroty ustawić żeby przetłoczyć powiedzmy 100,200 i 300m3/h?

 

Jest to szacowanie, szczególnie dla 100m3 (tam mało punktów mierzonych przez producenta, dla 200 i więcej już są), generalnie patrzysz w jakiej części jesteś między krzywymi 13-16 i 9-12 i proporcjonalnie umieszczasz obroty między pomiarami dla tych krzywych. Czyli odpowiednio:

- dla 100m3 ca. 1/5 między krzywymi =1110 obr

- dla 200m3 ca. gdzieś w połowie = 1260 obr

- dla 300m3 jakieś 4/5 drogi między krzywymi, tj. 1410 obr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie kombinuję ale np. 1110 podaje producent dla punktu 13.. i w sumie nie wiem czy te wartości mogą się powtarzać - czyli np. te 1110 może być dla 100m3/75Pa ale też dla 400m3/0Pa..

 

no ale Ty masz 75Pa, to co się przejmujesz jakimiś 400@0. Nie chcę Cię straszyć na wieczór, ale dla tych przykładowych 1110 obr., to takich par wydatek/opór, jak 100/75 czy 400/0 jest jeszcze wiele, nieskończenie wiele... ;) EDIT: dla jasności - TAK mogą się powtarzać (nawet muszą)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to się bardzo prosto szacuje. Jeśli znasz opory instalacji dla danego wydatku np te 100/75 (imho duże) to rysujesz sobie taką "krzywą wykładniczą" na wykresie dla twojego wentylatora

To jest tylko oszacowanie, ale widać , że dla takiego oporu wentylator nie osiągnie wydatku 300m3/h

 

Wentylator optymalnie dobiera się tak, aby charakterystyka mieściła się w sprawności (ntL) >55% czyli pomiędzy krzywymi 2-14 a 4-16 im bliżej krzywej 3-15 tym lepiej.

chawent2.JPG

ezjd.jpg

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz, do EBMa niech podeślą tobie program doboru wentylatorów z wsadem do twojego silnika.

Bedziesz mógł dowolnie płynnie pochylać charakterystykę w funkcji wydajności i sprężu. Dla każdego punktu pracy silnika odczytasz dane dotyczące prędkości obrotowej, zużycia prądu, głośności po stronie ssącej i tłocznej itp

 

anemometr sobie załatwię, i to taki co mierzą nim naprawdę duże instalacje ale na razie piszę program do sterowania i muszę wiedzieć co chcę zmierzyć itp. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ponieważ nadal steruję moją WM ręcznie i nie mam sterownika postanowiłem odgrzać temat grupy zakupowej sterowników ALRES. Skontaktowałem się z producentem i mam świeże informacje na temat cen i warunków sprzedaży. Zasady są takie:

- minimum 5 osób

- jeden rodzaj sterownika

- rozliczenie na podstawie faktury VAT z jedną osobą tzn. firma/działalność gospodarcza ...itp

- wysyłka kompletu sterowników w jedno miejsce

Cena MSR -14C to 750PLN netto . W przypadku zakupu grupowego można liczyć na 50PLN upustu.

Pojawił się też nowy typ sterownika MSR-20 . Różni się ekranem dotykowym , możliwością podłączenia do sieci ethernet itp. Jest droższy od MSR-14 o 150PLN.

Szczegóły można znaleźć na stronie producenta http://www.alres.pl/glowna/msr_20.html

Jeżeli ktoś jest chętny na zakup grupowy to proszę o deklaracje. Czekam 2 tygodnie .Do końca stycznia chciałbym zrealizować zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga, jakby ktos byl zainteresowany, to moze bede odsprzedawal swoj MSR-14C.

Fakt, ze chyba za kilka tygodni. Odsprzedam za jakies 700 zl.

Nie pamietam kiedy kupiony, ale jakos z rok temu (moge sprawdzic).

 

Fantom

ps. Sama sprzedaz uzalezniona bedzie od tego, co uda mi sie zrobic 'tymi recyma' na maszynce a Androidem ktora odpalam. Jak uda mi sie przeniesc tam to co mam do tej pory (pomiary temperatur w domu) i dograc sterowanie ogrzewaniem, to zrobie tez obsluge rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...