Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
czytam wątek i jakiś czas temu Barth3z i _artur_ pisali o tym że wymiennik Klingenburg'a nie mogą być za duże. Właśnie stoję przed doborem i nie wiem na jaką wielkość się zdecydować? Wentyle jakie będę miał to na 99% EBM d1g146 wpakowane w skrzynkę. Docelowo w domu będzie mieszkać 4-5 osób, a kubatura to 600m3. Przyjmowałem minimalną wymianę rzędu 100-120 m3/h. a maksymalna dobrze żeby była ponad 400m3/h? Chyba wystarczająco? Może ktoś mi pomoże?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam wątek i jakiś czas temu Barth3z i _artur_ pisali o tym że wymiennik Klingenburg'a nie mogą być za duże. Właśnie stoję przed doborem i nie wiem na jaką wielkość się zdecydować? Wentyle jakie będę miał to na 99% EBM d1g146 wpakowane w skrzynkę. Docelowo w domu będzie mieszkać 4-5 osób, a kubatura to 600m3. Przyjmowałem minimalną wymianę rzędu 100-120 m3/h. a maksymalna dobrze żeby była ponad 400m3/h? Chyba wystarczająco? Może ktoś mi pomoże?

 

Proponuję GS-K 25/450mm a nawet GS-K 25/500mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zadam glupie pytanie-od ktorej strony mam zaczac czytac ten watek zeby zrozumiec jak zbudowac to reku? Tylko nie mowcie od 1-szej :) bo domyslam sie ze w miare uplywu czasu koncepcja reku byla ulepszana.

 

Nie to żebym trolował, ale od pierwszej. Ćwicz, jak będziesz budował bufor, czeka Cię 4 razy taki wątek, a jak pompę ciepła 10 razy taki. Dużo tu pitolenia. Niestety, le są fotki, schamaty, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki układ będzie gorszy, może wentylator miałby chyba lepsze warunki do pracy (temperatura):

Czerpnia, rura czerpna, filtr, ew.reku, wentylator, kanały nawiewu, pomieszczenia....

?

 

Tez się nad tym kiedyś zastanawiałem czy Adam się pomylił czy jest jakis konkretny powód że tak proponuje bo chyba centrale firmowe maja za wymiennikiem i jedyne co mi przychodzi do głowy to hałas wentylator przed wymiennikiem napewno nie będzie tak słyszalny jak za,tylko czy ujemne temperatury mają wpływ na szybsze zużycie się wentylatora

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Heh dostałem ofertę na Klingeburga Gs-k 18/390, akurat dla mnie pasującego. 87Euro netto:). No spodziewałem się koło tysiaka a Tu taka cena:). Jeszcze wycena ebm-ów:)

Może Panowie podpowiecie mi, czy R3g133 RA1-03 wyda na mojej instalacji?

6 nawiewów 76 cm średnicy z termokontrola, 6 wywiewów takich samych, rura czerpna i wyrzutna 160 ocieplona. Wymiennik opory w granicach 50 Pa. Minimum nawiewu około 130m3/h min, maks około 250.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to też bym się pisał na wentyle ale jeszcze nie wiem jakie. Pewnie R3G220 ale muszę to sobie jeszcze policzyć. Właśnie - czy ktoś mógłby łaskawie pokazać mi palcem jak liczyć opory instalacji (spręż?) . Jestem na ok 90 stronie tego wątku i wiele razy już było wspominane, że należałoby policzyć, ale nie widziałem nigdzie jak. Pewnie sam niedługo znajdę, jak dokładniej poszukam, ale jeżeli ma to ktoś pod ręką to będę wdzięczny.

 

Co do wymiennika to się jeszcze zastanawiam. Im dłużej czytam ten wątek tym bardziej się zastanawiam na własną produkcją. Ale zobaczymy - jeszcze dużo stron do przeczytania zostało a czasu na to niestety nie mam za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki wielkie Barth3z. Popatrzę sobie na to wieczorem.

A póki co mam dodatkowe pytanie - część instalacji na parterze mam wykonane na kanałach prostokątnych i tu z policzeniem chyba nie będzie większego problemu, Problem może pojawić się, jak zacznę liczyć piętro, które mam rozprowadzone na PE-FLEXach i rozdzielaczach (skrzynkach rozdzielczych). Pytanie brzmi - czy dla pe-flexow liczy się tak samo?

Możliwe, że odpowiedź znajdę w linku ale też wole zapytać.

Edytowane przez piotras82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie "coś drgnęło" w temacie zakupów. Gdy uporam się z dachem-planuje dołączyć do grupy zakupowej.Pod uwagę biorę EBMy 220 lub 190, RecAir 160 lub KLINGENBURG. Uprzejmie proszę o podesłanie programów doboru wymiennika.Z góry dziękuje i zapraszam nowych majsterkowiczów do ujawnienia się na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...