Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

A oto jak chcę u siebie skropliny załatwić:

- w reku na strychu do obu komór dolnych podłączam PEXa 16mm

- oba PEXy schodzą do warstwy ocieplenia (celuloza 30cm), i tam są położone na suficie GK

- łączy je trójnik, z którego już jedna nitka idzie lekko do góry i wchodzi o pionu kanalizy (szczelnie, nadal w warstwie ocieplenia)

 

Załączam szkic.

 

Co o tym sądzicie? Mi się widzi, nawet jeśli w tej opcjonalnej komorze (nawiew) nie pojawią się skropliny, to i tak woda z komory wywiewu ją zasyfonuje (byle dobrać wysatrczającą pojemność PEXa, tj. długość meandra ułożonego na GK)...

 

skr1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie

Wątek jest z 2006 roku, czy przy obecnych cenach nadal warto myśleć o samodzielnym wykonaniu rekuperatora?

 

To zależy jak wyceniasz swoją pracę. Jeśli jesteś dyrektorem banku - to się nie opłaca ;)

 

Czy są juz w miare sensowne gotowe rozwiązania?

 

Są, ale trzeba za nie odpowiednio zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja zakupiłem kolejny regulator obrotów podobny do poprzedniego i kiszka bo po zmniejszeniu obrotów instalacja nie jest juz zrównowazona im bardziej zmniejszałem obroty tym bardziej wywiew stawał się słabszy w stosunku do nawiewu i sprawnośc spadała i na dodatek pod koniec dnia ten regulator też wysiadł wiec chyba daje sobie spokój z regulacją najwyżej będe włączał cyklicznie reku na max.może powodem jest to że nawiew pcha w wymiennik a wywiew ciągnie i gorzej ma zassac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czy ktoś czuł by sie na siłach napisać mini how-to /kompendium wiedzy/ zbior najważniejszych informacji?

Chodzi o to że cały topic jest bardzo wartościowy ale zbyt zaśmiecony zbiorowymi zakupami/sprzeczkami oraz błędami ktore w późniejszych fazach użytkowania zostały poprawione.

Na domiar złego wiekszośc ważniejszych fotek i schematów z początku wątku poznikała :(

Edytowane przez firepunch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja zakupiłem kolejny regulator obrotów podobny do poprzedniego i kiszka bo po zmniejszeniu obrotów instalacja nie jest juz zrównowazona im bardziej zmniejszałem obroty tym bardziej wywiew stawał się słabszy w stosunku do nawiewu i sprawnośc spadała i na dodatek pod koniec dnia ten regulator też wysiadł wiec chyba daje sobie spokój z regulacją najwyżej będe włączał cyklicznie reku na max.może powodem jest to że nawiew pcha w wymiennik a wywiew ciągnie i gorzej ma zassac

A jaki ten drugi, daj linka.

Ja cały czas myślę nad tym sterownikiem i chyba kupię jakiś 2 kanałowy na atmedze. Ogólnie to założenia mam takie, że zrównoważę instalację na 120-150m3/h, a reszta niech sobie hula jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też szykuję się do zmiany sterowania w swoim reku. Najpier używałem tego oryginalnego : miał 3 skoki i obsługę bypasa.

Potem przerzuciłem się na Alresa.

Teraz wróciłem znowu do oryginalnego bo chcę tym sterować ze swojej instalacji "inteligentnego domu".

I teoretycznie jest ok, ale nie do końca. Sterowanie mi się nie podoba. Np jak wypuszczam duża temepraturę z domu to wyłącza się wentylator nawiweny. I tym podobne kruczki.

Musze więc po prostu znaleźć co tam mam za wentyle (bo już nie pamiętam) i zrobić 3-4 skokowe ustawienia dla nic + sterowanie bypasem.

Mam przygotowane pod 8 skoków, ale to bez sensu - nigdy tyle nie użyję.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak wyceniasz swoją pracę. Jeśli jesteś dyrektorem banku - to się nie opłaca ;)

 

Są, ale trzeba za nie odpowiednio zapłacić.

 

...poza tym, ciężko dostać np. solidnie izolowane obudowy (w stylu 10cm XPS). Jak zerknąłem na DTRki Onyxa czy AirPacka to piszą że muszą pracować w otoczeniu 5°C+ , więc na nieizolowanym strychu kłopot...

 

PS. Syfon z PEXa wg. planu z 27 XI wykonany (zostawiłem zalany wodą aby sprawdzić czy gdzieś nie cieknie), ca. 0,6L pojemności, sądzę nie wyschnie nawet przez rok, no i zepsuć się w nim chyba nie ma co :)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki ten drugi, daj linka.

Ja cały czas myślę nad tym sterownikiem i chyba kupię jakiś 2 kanałowy na atmedze. Ogólnie to założenia mam takie, że zrównoważę instalację na 120-150m3/h, a reszta niech sobie hula jak chce.

Ten drugi jest na allegro i kosztuje całe 40zł jest do 20A tak wiec nie wiem co jest grane że umnie wszystkie wysiadają tamten pochodził 5 min a ten przynajmniej parę godzin teraz robie 3 podejscie i plan mam taki ze ustalam ile potrzebuje poszczególny wentylator V aby dac np.200m3 h i zamawiam sobie dobre firmowe zasilacze nawet używane toshiba asus od komputera przykładowo wywiew 15v nawiew 19v i gdzies mam regulacje ewentualnie będe sobie włączał wyłączał centrale wyłącznikiem który mam w sypialni gdy gdzieś wyjedziemy i nikogo nie będzie w domu czy np. na noc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi jest na allegro i kosztuje całe 40zł jest do 20A tak wiec nie wiem co jest grane że umnie wszystkie wysiadają tamten pochodził 5 min a ten przynajmniej parę godzin teraz robie 3 podejscie i plan mam taki ze ustalam ile potrzebuje poszczególny wentylator V aby dac np.200m3 h i zamawiam sobie dobre firmowe zasilacze nawet używane toshiba asus od komputera przykładowo wywiew 15v nawiew 19v i gdzies mam regulacje ewentualnie będe sobie włączał wyłączał centrale wyłącznikiem który mam w sypialni gdy gdzieś wyjedziemy i nikogo nie będzie w domu czy np. na noc

 

Dziwna sprawa, ale tak ja wcześniej wspominałem przypuszczam, że to przez to, że wentylatory są obciążeniem indukcyjnym i te prądy podawane na aukcjach mają się nijak do rzeczywistości. Ogólnie trzeba szukać regulatorów na większy amperarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, ale tak ja wcześniej wspominałem przypuszczam, że to przez to, że wentylatory są obciążeniem indukcyjnym i te prądy podawane na aukcjach mają się nijak do rzeczywistości. Ogólnie trzeba szukać regulatorów na większy amperarz.

 

No ale to są wentylatory prądu stałego, więc przesunięcie fazowe nie ma znaczenia dla zasilacza.

 

romano78 - pokaż jakieś zdjęcia. Niemożliwe, że ci druga przetwornica wysiadła bez powodu. Musisz mieć coś źle połączone. Nie podłączaj trzeciej bez sprawdzenia, bo może też "wysiąść".

Masz woltomierz albo amperomierz albo miernik uniwersalny? Podłączyłeś + do plusa, - do minusa? Grzała się ta przetwornica zanim wysiadła? Dało radę regulować obroty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teoretycznie jest ok, ale nie do końca. Sterowanie mi się nie podoba. Np jak wypuszczam duża temepraturę z domu to wyłącza się wentylator nawiweny. I tym podobne kruczki.

Ale co to daje? i Jakie inne kruczki.

 

Co do sterowania to ja właśnie robię tak: sterownik od klimakonwektora - na wyjściu 3 przekaźniki z ręczną lub automatyczną zmianą biegów. Pod to 2 przekaźniki (poniżej danej temperatury reku chodzi na min. - 1 bieg) do których podpinam napięcie z zasilacza 48V (tego samego co wentyle) przez rezystor i potencjometr regulowany (żeby mieć napięcie 1-10V). 3 odnogi z potencjometrami dają mi 3 regulowane prędkości wentylatorów a styczniki włączają odpowiedni. I teraz albo dam 2 osobne zasilacze, żeby regulować napięcie zasilania wentyli albo osobne sterownie 1-10V dla każdego wentylatora, żeby regulować stosunek nawiew/wywiew. Mam nadzieję, że da się zrozumieć schemat opisany słowami. :) Jak skończę i przetestuję to opiszę dokładnie

 

Co to daje. Łatwy sposób regulacji przepływów na poszczególnych biegach (lato, zima) i automatyczne przewietrzanie chaty jak wzrośnie temperatura.

 

Aha, zasilacz 120W nie ciągnie wentylatora 95W

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to daje? i Jakie inne kruczki.

 

No włąśnie np mam ten problem, że zrobiłem sobie mieszaną instalację ogrzewania z kominka z wentylacją :)

To takie dziwne coś (chyba jestem pierwszy na świecie), że część ogrzewania z obudowy kominka wypuszczam przez rekuperator. Dzięki temu mam nawiewane świerze powietrze mniej więcej o tej samej temepraturze do wszytskich pomieszczeń. Ale rekuperator wyłącza mi wentylator nawiewny :)

 

No i np nie mam żadnego wpływ na to kiedy włącza i wyłącza się bypass. Siedzi to gdzieś w elektronice i tyle.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to są wentylatory prądu stałego, więc przesunięcie fazowe nie ma znaczenia dla zasilacza.

 

romano78 - pokaż jakieś zdjęcia. Niemożliwe, że ci druga przetwornica wysiadła bez powodu. Musisz mieć coś źle połączone. Nie podłączaj trzeciej bez sprawdzenia, bo może też "wysiąść".

 

 

Ten drugi to był elektroniczny impulsowy PWN czyli to samo co pierwszy tylko niby mocniejszy teraz zamówiłem sobie przetwornice a jeśli chodzi o podłączenie to raczej wszystko było ok zasilanie zasilacza to wiadomo L brązowy Nniebieski ,wyjscie z zasilacza COM niebieski V1czerwony ,regulatory wpinane pomiędzy zasilacz a wentylatory prawidłowo według opisu na regulatorach.Na elektronice może się nie znam ale elektryke czesto robie i poctawy znam i wiem że plus ma byc do plusa a minus do minusa.Za pierwszym i za drugim razem wszystko działało prawidłowo można było regulowac obroty .

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleicie wymiennik z obudową na stałe czy choć przednia ściana z uszczelkami demontowalna? jeśli to drugie to czy nie ma problemów ze szczelnością?

 

No włąśnie np mam ten problem, że zrobiłem sobie mieszaną instalację ogrzewania z kominka z wentylacją :)

To takie dziwne coś (chyba jestem pierwszy na świecie), że część ogrzewania z obudowy kominka wypuszczam przez rekuperator. Dzięki temu mam nawiewane świerze powietrze mniej więcej o tej samej temepraturze do wszytskich pomieszczeń. Ale rekuperator wyłącza mi wentylator nawiewny :)

znaczy wpuszczasz z budowy kominka powietrze za reku? bo nie wiem jak odczytać "wypuszczam przez rekuperator". wykorzystujesz kanały wentylacyjne jako DGP? dalej nie widzę gdzie tu jest miejsce na wyłączanie wentylatora

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleicie wymiennik z obudową na stałe czy choć przednia ściana z uszczelkami demontowalna? jeśli to drugie to czy nie ma problemów ze szczelnością?

 

 

U mnie w 100procentach szczelne mam plekse więc widze że wszędzie uszczelka dociśnięta ale jeśli by robic filtry i wentyle poza reku to można skleic na stałe a przepłukac wymiennik za jakiś czas bez problemu będzie można przez krócce przyłączeniowe ,sam wymiennik z każdej stony też miałem dopasowany i wsuwany po filcu przyklejonym na styku obudowy z wymiennikiem i też było szczelne ale dla świętego spokoju przejechałem uszczelniaczem przy krawędziach wymiennika jeśli bedzie potrzeba wyjąc to uszczelniacz przetne nożykiem bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obudowy kominka powietrze idzie osobną rurą i wchodzi na wyciąg rekuperatora - i leci sobie na dwór.

A miejsca na wyłączenie wentylatora właśnie nie ma ! A ten sterownik mi wyłącza. Jak widzi, że jest duża temp na wyciągu, to wyłącza nawiewny wentylator

 

Fantom

 

A wymiennik to jaki masz plastikowy czy alu,bo pod tą obudową to troche stopni może byc jak za bardzo nafajczysz w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obudowy kominka powietrze idzie osobną rurą i wchodzi na wyciąg rekuperatora - i leci sobie na dwór.

A miejsca na wyłączenie wentylatora właśnie nie ma ! A ten sterownik mi wyłącza. Jak widzi, że jest duża temp na wyciągu, to wyłącza nawiewny wentylator

 

Fantom

 

Ogólnie to to widzę w takim rozwiązaniu kilka problematycznych rzeczy:

Reku raczej nie daje 100% gwarancji na szczelność nawiewu i wywiewu, co z czadem, który może się dostać z obudowy kominka do nawiewu?

Druga sprawa to zbyt podgrzane powietrze utrzymuje się pod sufitem i pomieszczenia nie są należycie wentylowane.

Ogólnie wg mnie nie powinno się łączyć DGP i WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...