Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zadzwoniłem do Recair, cena była około 200 Euro netto, do tego VAT i wysyłka. W Polsce mieli gdzieś jakiś mały na wyprzedaży za około 600zl, ale to jakaś ostatnia sztuka i chyba 250mm, więc nie kupiłem.

 

Chciałem cię poinformować ze ten wymiennik ma taki jeden mankament gdy pojawią się w nim skropliny to sprawność spada ponieważ ma bardzo wąskie kanaliki i się przytykaja więc się jeszcze raz zastanów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem cię poinformować ze ten wymiennik ma taki jeden mankament gdy pojawią się w nim skropliny to sprawność spada ponieważ ma bardzo wąskie kanaliki i się przytykaja więc się jeszcze raz zastanów

 

Trochę za późno na zastanowienia, bo użytkuję od listopada. Według mnie sprawność jest ok, a skroplin w każdym wymienniku obniżają sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaje - zasilanie 230V.

A sterowanie 10V jak zrobione ?

 

U mnie na kabelku do reku (na strychu, przy reku) jest mini-skrzyneczka (puszka) w której zamknąłem przełącznik on-off (SPST) zasilania (fazy), drugi przełącznik 1-0-2 (DPDT) którym zmieniam sterowanie ręczne-stop-automatyczne oraz potencjometr. Automat to (docelowo) AO 0-10V z PLC (Wago, w rozdzielnicy), a ręczne to ten potencjometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zńąć jak to doladniej zrobić. Jakie masz EBMy ? Jak są sterowane ? Jaki zasilacz ?

 

Fantom

 

Ja mam akurat K3D190 119W EC. Tez jak inni tu steruję potencjometrem i tyle. Podkręcam obroty jak moja coś gotuje i tyle. Wiec jedynie jakiś dodatkowy wlacznik jej zamontuje w pobliżu pochłaniacza w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Od tak dawna ten temat męczę, że już sam zapomniałem jakie mam wentylatory.

A ja przecież mam też zwykłe na 230V.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=5694077&viewfull=1#post5694077

Niestety moje linki już są martwe, ale zakładam, że układ wyprowadzeń taki sam jak i u Was.

Mam jeszcze u siebie siłownik do pracy w lato itp. Musze tez jakoś wymyślić mu sterowanie.

Obok mam Raspberry pi, ale chyba nie będę sie wpinał bezpośrednio, tylko podłączę się jakoś do 1wire które mam. Tam jakiś potencjometr elektroniczny i sterowanie bypasem.

 

230V macie na stałe podłączone ? Nigdy nie odłączacie ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zauważyłem, że większość konstrukcji polega na wklejeniu na sztywno wymiennika. Producenci HRV zalecają żeby raz na 6 miesięcy zdemontować wymiennik i umyć go w misce z wodą.

Jak podchodzicie do tego tematu?

Konserwujecie jedynie odkurzaczem i pędzlem tak jak radiator w PC? :) czy może nie zauważyłem na zdjęciach jakiejś szyny...

Pozdrawiam i szacun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do indiii

 

Też stoję przed wyborem wymiennika. Może spróbujemy razem wynegocjować dobrą stawkę u wybranego dostawcy, lub podzielić się kosztami wysyłki (w przypadku Recair).

Ja przymierzałem się do klingenburga gs 35/400, ale nie wykluczam Recair.

 

Wentyle zakupiłem K3G190-RC050, max wentylacji 450 m3 min 155 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wczesniej pytalem o sterowanie automatyczne na podstawie cisnienia, ale poglebie.

Mam wentylator K3G190-RG19-01 i FIBARO z modulem RGBW http://manuals.fibaro.com/content/manuals/pl/FGRGBWM-441/FGRGBWM-441-PL-A-v1.01.pdf

Tenze modul ma mozliwosc odczytu sygnau 0-10V i tu pytanie: czy sa presostaty z wyjsciem 0-10V regulowanym na podstawie roznicy cisnien ?

Reszta, czyli podanie z wyjscia PWM modulu na wentyl odpowiedniego napiecia- to juz konfiguracja w FIBARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że akurat presostatu takiego nie znajdziesz, bo to z zasady taki przekaźnik, który na przykład włącza kompresor kiedy ciśnienie w butli spadnie i wyłącza kiedy dobije do zadanej wartości.

Są za to przetworniki ciśnienia na prąd 4-20mA, albo na napięcie, albo na sygnał PWM, tylko trzeba do tego jakiś mikrokontroler, żeby przerobił ten sygnał na jakieś znośne wyjście.

 

No i tak zapytam gdzie ty chcesz mierzyć tą różnicę ciśnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...