Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Proszę o pomoc w doborze wentylatorów do reku, założenia:

dom parter i poddasze użytkowe, w sumie 315m2 w podłodze , wg projektu instalacji nawiew 570m3/h, wywiew 570m3/h , kubatura 800m3, wymiennik Klingenburg GS 35/450 (jeszcze nie mam ale właśnie będę potwierdzał zamówienie), znalazłem coś w miarę cenowo EBM-PAPST* 6314/2HP ale nie wiem czy nie za mały

On ma 540m3/h BEZ oporu. Przy 300Pa sprężu ma już poniżej 200m3/h. IMHO potrzebujesz czegoś zdecydowanie mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK.

To jeszcze pytanie do kolegi KrissP - czy przewidujesz GWC ?

 

GWC nie planuję, może jakaś nagrzewnica w przyszłości (Mam wolną nitkę rury pe32 200m w ziemi). Ta wartość 570m3/h jest z projektu (robili mi dość dawno temu w termokontrol), zaproponowany mam tam rekuperator 600m3/h i spręż 150 Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób które sterują swoimi EBM-mami za pomocą zwykłych potencjometrów :

Używacie 10 kohm czy może ktoś uzywa np 47 kohm lub 100 kohm ?

Wg schematu widzę 10 kohm, a posiadam elektroniczny potencjometr który ma 100 kohm. Nie wiem czy prąd który tam popłynie wysteruje wejście.

 

Fantom

ps. Tak swoją drogą już ustaliłem sobie jak zrobię to sterowanie. Mam domoticza z siecią 1wire, w to wepnę właśnie potencjometr elektroniczny (wczoraj dopisałem moduł do domoticza) i 2 wyjsćiowy switch. Potencjometr będzie sterował obrotami, pierwszy switch załączał będzie napięcie na wentylatorach (aby nie podawac jak rekup nie pracuje) a drugi będzie otwierał bypassa. Cała logika realizowana będzie w domoticzu (jakieś godziny i warunki załaczania i mocy wentylatorów itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do osób które sterują swoimi EBM-mami za pomocą zwykłych potencjometrów : Używacie 10 kohm czy może ktoś uzywa np 47 kohm lub 100 kohm ?

 

U mnie 10K, ale @Adam_MK pisał "potencjometr od 10 do 100k [...] byle liniowy"

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=1567428&viewfull=1#post1567428

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 100k spokojnie możesz sterować i to płynnie. Przecież to dzielnik napięcia jest. Prąd potrzebny do wysterowania prędkości jest tak znikomy ze można wogole pominąć jego istnienie. Nie dawaj jednak potencjometru mniejszego jak 10k aby nie obciążyć źródła napięcia prądem wyższym niż 1mA. Jak się posypie zasilanie z wenta 10V to będziesz musiał podawać z zewnatrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki potencjometr kosztuje złotówkę na necie, albo piątkę w najbliższym elektronicznym, więc jakby co, to można chyba odżałować. 100k według mnie będzie sterował wentylem tylko na kraniuszku zakresu, przy tym będzie bardzo czuły i niestabilny.

 

Na pewno nie - widzę brak podstaw elektroniki.

Tu jedynym problem może być tylko wartość prądu - może być za mała aby wysterować wejscie sterujące w EBMie

 

Fantom

ps. Dzięki wszytskim za info - czyli powinno być ok. Więc jak dobreze pójdzie, całe sterowanie będzie mnie kosztować może z 50 zł i kupa możliwości.

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie - widzę brak podstaw elektroniki.

Tu jedynym problem może być tylko wartość prądu - może być za mała aby wysterować wejscie sterujące w EBMie

 

Fantom

ps. Dzięki wszytskim za info - czyli powinno być ok. Więc jak dobreze pójdzie, całe sterowanie będzie mnie kosztować może z 50 zł i kupa możliwości.

 

No faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powierzchnia wymiennika. Jakoś nie mam zaufania do wymiennika wielkości pudełka od butów o wydajnościach setek metrów na godzinę. Dlatego zrobię wymiennik sam. Płyty kanalikowe już mam DSC_0357.jpg, jeszcze taśma i klej i za 300 PLN-ów (plus własna robota) mam wymiennik o powierzchni wymiany 70m2. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ryzyko niepowodzenia niewielkie.

Pozdrawiam ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jest to wymiennik gs25/245. reguluje obroty wentylatora od min do max i zadnej roznicy. Głupi już jestem na to.

 

Uszczelki wszędzie siedzą, jest szczelne. powietrza się nie mieszają, wentylatory mają obroty równe (regulowane z jednego potencjometru)

Edytowane przez hudy14777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...