Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proste sterowanie zrobisz samym potencjometrem (pomogą wtedy dwa bypassy bo oba wentylatory będą miały zbliżone opory) i przełącznikiem bypassu. Ale warto rozważyć komercyjny sterownik z np. czujnikiem CO2, automatyką bypasu i zabezpieczeniem przeciw zamrożeniu, równoważeniem ciśnienia... Ja, choć żyję z automatyki, kupię gotowy, bo szkoda czasu na opracowywanie tego na jednostkowe potrzeby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ale warto rozważyć komercyjny sterownik z np. czujnikiem CO2, automatyką bypasu i zabezpieczeniem przeciw zamrożeniu, równoważeniem ciśnienia... Ja, choć żyję z automatyki, kupię gotowy, bo szkoda czasu na opracowywanie tego na jednostkowe potrzeby.

Mógłbyś podać jakiś link do takiego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu jest opis kilku konkurencyjnych rozwiązań

http://www.wentylacyjny.pl/1976-1-1-systemy-sterowania-centrala-wentylacyjna--propozycje-producentow.html

 

W tym wątku był też wcześniej wspominany sterownik Alres MSR-23 z wszystkimi czujnikami za ok 1000zł (oni chyba robią dla Mistrala) http://www.alres.pl/glowna/msr_23.html

 

Ja będę wybierał sterownik pewnie za rok, więc jeszcze zbyt dokładnie nie szukałem, liczę, że znajdę takie z wejściem zewnętrznym PWM sterującym wydajnością oraz z równoważeniem ciśnienia (różne prędkości wentylatorów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa różne sterowniki (Między innymi Alresa) i w końcu zrobiłem sterowanie sam.

Sterowniki są ok, ale dla mnie było mało :) A koszt zrobienia samemu to grosze:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=7442323&viewfull=1#post7442323

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o taki sterownik z ciekawości ile może kosztować. Przy cenie 1000 zł jednak raczej zrobię sobie coś prostego i tańszego. Obudowę mam już gotową (XPS 5cm), wentylatory (K3G 190-RC05-03 EBM-PAPST) też przykręcone, za tydzień mają wysłać wymiennik GS 25/250. Wczoraj zrobiłem bypass - pod wymiennikiem kanał 210 x 50 mm.

 

Sterowanie wentylatorami - podwójny potencjometr 50K. Aby móc równoważyć przepływ (ręcznie) planuje w żółty przewód wentylatora wywiewnego wpiąć szeregowo potencjometr 100K - mam nadzieję, że to będzie dobrze tak działać. Jako wskaźnik myślałem o włożeniu w kanały 2 wentylatorów komputerowych i porównywać napięcia - jednak nie wiem czy będzie to na tyle dokładne, aby się sprawdziło.

 

Termometr mam 8 kanałowy - 4 czujniki są do bufora ciepła, a 4 wykorzystam do rekuperatora.

 

Sterowanie bypassu planuję zrobić na Arduino z serwem - obecnie mam tak zrobiony elektroniczny miarkownik ciągu przy kotle węglowym. Pomyślałem więc, że może uda mi się zmodyfikować oprogramowanie tak, aby sterował bypassem - jeśli nie to poszukam kogoś, kto mi to wykona. Plan jest taki aby były 2 czujniki jeden od strony wyrzutni, a drugi czerpni. Od strony wyrzutni byłby do rozmrażania, a od strony czerpni otwierałby bypass w lecie, gdy temperatura na zewnątrz będzie powiedzmy miedzy 18 a 24*C

 

To chyba tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dwa różne sterowniki (Między innymi Alresa) i w końcu zrobiłem sterowanie sam.

Sterowniki są ok, ale dla mnie było mało :) A koszt zrobienia samemu to grosze:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=7442323&viewfull=1#post7442323

Fantom

 

A masz w swoim sterowniku wszystkie poniższe funkcje? Jeśli tak, ja bym chętnie kupił drugi egzemplarz od Ciebie :-) Jak nie to pewnie sam zrobię, jak mi się będzie chciało.

1. automatyczny bypass (to proste różnicowanie temp zewn i wewn)

2. automatyczne przełączanie na GWC (najlepiej % otwarcia, a nie 1/0) - u mnie będzie GWC glikolowy, więc to mogę zrobić zaworem 4-drogowym ze sterownikiem za ok 500zł komplet

3. równoważenie ciśnienia przez regulację obrotów went na wyrzutni (na to nie mam jeszcze pomysłu, jakiś presostat może...)

4. sterowanie czasowe - prosty programator przełączający na II bieg rano, wieczorem i w weekendy

5. wentylowanie - styk wyłącznika ściennego przełączający na III bieg

6. dobór wydajności w zależności od poziomu CO2 (najlepiej płynnie, ostatecznie zwiększanie biegu)

7. praca w pożarze - tak samo, jak wentylowanie, ale odcinanie napięcia dla wentylatora nawiewu

8. pomiar i pokazywanie 4 temperatur (to w sumie tylko dla ciekawości)

9. sterowanie zdalne przez sieć (to też raczej bajer)

 

Arduino (i podobne) są fajne i tanie. Akurat na nich się nie znam, ale może się zdążę nauczyć do mojej realizacji :-)

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyskto jest a nawet więcej :)

Oprócz 2,3 i 6

GWC nieobsługiwane bo nieskończone

Preostat nieobsługiwany bo brak czujnika

CO2 nieobsługiwane bo za drogie czujniki

:)

A więc nie obsługuje tego tylko dlatego, że nie zrobione lub za drogie. A mam zwykłe 4 czujniki temperatury + dwa przekaźniki + dwa potencjometry elektroniczne i wszystko mogę robić co chcę (a sterowanie przez domoticz)

reku.jpg

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz czujkę CO2 za 200zł

https://www.ledats.pl/pl/czujnik-gazu/3451-czujnik-co2-mh-z16-i2cuart-do-lk3.html

 

A tą (w wersji na 6V) mogę Ci dać za darmo (kupiłem dwie, ale wymagają kalibracji, czyli opisania tego w kodzie), jako wkład w rozwój Twojego projektu :-)

https://botland.com.pl/czujniki-gazu/4487-dfrobot-gravity-czujnik-dwutlenku-wegla-co2.html?search_query=co2&results=5

 

W kwestii punktów z mojej listy, jak już będziesz miał wszystkie elementy, czy byłbyś w stanie tak to zrobić?:

2. Gdy temp.zewn.>18*C i temp.wywiewu > 22*C zewrzyj przekaźnik na 3s, poczekaj 5min i sprawdź ponownie. A gdy temp. wywiewu <22*C zewrzyj przekaźnik_2 na 3s, poczekaj 5min i sprawdź ponownie. To da sterowanie płynne przepustnicą GWC (lub zaworem GGWC). Przy temp. zewn <10*C oczywiście sterujemy przeciwnie.

 

6. podobnie przy CO2 dla poziomu granicznego np. 1000ppm zwiększamy i zmniejszamy prędkość obrotową o 5% i powtarzamy co 5min

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi typ czujki mam, ale właśnie jak się dowiedziałem o co biega z ta kalibracją to wymiękłem.

Co do Twoich punktów to nie ma problemu. Pisze się do tego prosty skrypt w pythonie, LUA lub nawet blokowo "klocki" przeciągając i będzie.

Idea jest taka, aby te elementy (termometry, przekaźniki, potencjometry, czujnik CO2 itd) wpiąć w jakiś system software typu domoticz (ja mam) openHab itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat bloków to banał, robię to od lat, ale akurat z tymi tanimi "zabawkowymi" układami typu Arduino nie miałem do czynienia. W ostatnim tygodniu zrobiłem sobie prosty układ 4 czujników temperatury na urządzeniu Lan Controller (w nim zdarzenia logiczne definiuje się nie w kodzie, tylko klikając w wybieraki wejść/wyjść).

 

Spojrzałem w tutoriale tego domoticza, wydaje się to ciekawą alternatywą. Ile wejść i wyjść da się do niego podlączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak wspomniałem ze względów czasowych jestem skłonny zapłacić, jakby Szczukot zechciał udostępnić kod swojego rozwiązania (z ew drobnymi modyfikacjami) i zrobić rozpiskę, który czujnik w które wejście podpiąć, to pozostałoby tylko ustalić warunki i np. już samodzielnie kupić klocki (razem ok 300-400zł). Ja w ramach takiej kolektywnej współpracy mogę kupić i przekazać Twórcy ten lepszy czujnik CO2 :-)

 

To by miało tez tę zaletę, że kilka osób byłoby testerami - ew. błędy wyjdą szybciej i szybciej powstaną pomysły na rozwój :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co kombinować.

- Proponuję zwykły raspberry PI 2 jako urządzenie główne. Może być nawet PI Zero. Wymagania dla softu typu domoticz są znikome. Nie wiem czy kiedyś procek przekroczył 2% obciążenia.

- Do tego np 4 czujniki temperatury DS18B20

- Przekaźniki do sterowania bypasem i np podawaniem napięcia na wentylatory. Ja kupiłem gotowca aby się nie bawić w lutowanie: http://www.meraprojekt.com.pl/mp00222-2r.html

- Potencjometry elektroniczne do sterowania prędkością obrotów DS2890

- Jak ktoś chce się bardziej bawić to czujnik CO2 i preostat

- można tez RPI podłączyć pod czujnik dymu itp

Wszystkie czujniki można wpiąć bezpośrednio do RPI. Ewentualnie te 3 pierwsze (1wire) przez przejściówkę 1wire-USB

 

I można się bawić ile głowa wymyśli.

Ja np oprócz typowych rozwiązań mam jeszcze zrobione tak, że jak rośnie mi mocno temperatura na wylocie z domu, to wentylatory liniowo zwiększają swoje obroty. Bo mam do tego podłączony też kominek, i jak coś to mam takie hybrydowe rozwiązanie nawiewem ciepłego powietrza tymi samymi kanałami co rekuperacja.

Krótko mówiąc mając jakiś soft typu domoticz, openHab itp i wpinając w to kilka czujników można chyba wymyślić wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , podpowie ktos w temacie storowania wentylami potencjometrem?

Podłączyłem pod zwykły potencjometr 50k (jestem w tym zielony...) i tak żółty i czerwony to jasne biały odpowiada za sterowanie i tak to u mnie wszystko działa, jesli jest podłączone do prądu.

CZy jest możliwe wyłączanie potencjometrem i właczanie wentyli, nie wiem do czego jest czarny kabelek. Fajnie jakby możnabyło przy zjechaniu potencjometrem do zera np. wyłączyć wentyl ... jest taka możliwość?? Podpowie ktoś?

Sterujecie oba wentylatory jednym potencjometrem? Czy po jednym na wentyl?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do potencjometru są 3 przewody. Czerwony i czarny po bokach, a żółty na środek. Przekręcenie na minimum zatrzymuje silnik. Potencjometr podwójny liniowy. Sterujesz jednym oba silniki. Do równoważna wywiew/nawiew wpinam szeregowo na żółty przewód potencjometr (podkówkę). Kupiłem 100k ale jeszcze nie wypróbowałem jak bedzie działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...