Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

 

Po kilku próbach, na różnych wentylatorach, mogę powiedzieć, że jedynym sposobem określenia czy sie nadaje, jest podpięcie do woltomierza i sprawdzenie. Miałem różne wentylatory i nie wszystkie wytwarzały odpowiednie napięcie. Najlepiej kupić np. na allegro z możliwością darmowego zwrotu. Sprawdzisz i jeśli nie będzie dawać odpowiedniego napięcia to oddasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, pobieżnie udało mi się przebrnąć przez cały ten wątek. Chciałbym zapytać, jaki obecnie wymiennik przeciwprądowy warto zakupić do rekuperatora diy? Z tego co czytałem, Kinderburg się wycofał i nie wiem gdzie obecnie można kupić coś wartego uwagi.

 

Sam ostatnio szukałem, w końcu wysłałem zapytanie do Klingenburg o wymiennik GS-K 25/350. Odpowiedzieli mi, że wstrzymali produkcję do odwołania, ale mogą mi zaproponować wymienniki GS-K 366/500 i GS-K 366/285 które zostały im na magazynie. Kupiłem GS-K 366/285 za 652zł z przesyłką. O aluminiowe się nie pytałem może jeszcze coś im zostało.

 

Recair można kupić z tej strony http://www.airfort.eu/ , a wymienniki heatex można kupić http://www.xn--wymienniki-krzyowe-i6d.pl/przeciwpradowe.

 

Są jeszcze takie http://siwicki.pl/rekuperator.html ale dla mnie za długie.

 

Ja jeśli nie dostał bym klingenburga to brał bym recaira RS160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wentylatorków do pomiarów - kupiłem trzy różne do testów i każdy podaje napięcie, gdy zakręcą się jego łopatki. Wybrałem taki, który ma najmniejsze opory (zaczyna się obracać przy najmniejszej prędkości powietrza) i dokupiłem drugi. Zobaczymy, jak długo wytrzymają (łożyska nie są kulkowe).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
Nie chodzi mi o zasilanie z tego wentylatorów tylko o sterownie sygnałem 0-10V PWM.

 

Bedzie dzialac, ale slabym punktem programu jest zakres tego regulatora, od 5,6V-10V. Wentylatory maja zakres od 0V-10V, to znaczy, ze bez przerobek, na dziendobry odpalisz wentylator na ponad polowe jego mocy i nie nizej.

 

Poszukaj czegos gotowego z zakresem od 0V-10V, zeby sie nie meczyc.

 

Tak naprawde to potrzebujesz sterowac kazdym z wentylatorow z osobna, albo dla wygody zrobic jeden kontroler na oba i dodatkowo moderowac sygnal potencjometrem, zeby skompensowac roznice oporow na nawiewie/wywiewie.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Eh, dazenie do wodotryskow, silnik EBM jest sterowany bezposrednio napieciem 0-10V, nie potrzebuje generatora pwm, wiec zwykly potencjometr liniowy dwusciezkowy 10k, masz na filmie. Jak musisz miec wyswietlacz to dokladasz wyswietlacz. (na przyklad woltomierz panelowy 8pln https://allegro.pl/oferta/panelowy-woltomierz-0-100v-dc-miernik-napiecia-8025842831?fromVariant=8024746167 i masz wskaznik od 0 do 10 z dwoma miejscami po przecinku zaleznie od pokrecenia potencjometrem)

 

 

Jak musisz miec bajery to masz gotowy sterownik:

 

http://www.insbud.org/RU/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82-6828147260992579584/IB-Tron-3100FAN-0-10V---Programowalny-sterownik,-regulator-do-obslugi-central-wentylacyjnych,-zasilanie-0-10V-DC.html

Edytowane przez Di.
wyswietlacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, dazenie do wodotryskow, silnik EBM jest sterowany bezposrednio napieciem 0-10V, nie potrzebuje generatora pwm, wiec zwykly potencjometr liniowy dwusciezkowy 10k, masz na filmie. Jak musisz miec wyswietlacz to dokladasz wyswietlacz.

 

 

Jak musisz miec bajery to masz gotowy sterownik:

 

http://www.insbud.org/RU/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82-6828147260992579584/IB-Tron-3100FAN-0-10V---Programowalny-sterownik,-regulator-do-obslugi-central-wentylacyjnych,-zasilanie-0-10V-DC.html

 

 

tutaj schemat elektryczny silnika i podlaczenia potencjometru.

https://www.tme.eu/Document/e3af304afb155fcf40435c4485013c1c/K3G190-RG19-01-EN-DTE.pdf

 

sterowanie "dydykowane" :)

https://pl.rs-online.com/web/p/products/7434807

 

zwykly potencjometr to 10pln

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam :)

Ja już kiedyś pisałem o swoim sterowaniu. Nie wiem czy to wodotryski ale sterowanie przez internet (web, telefon itp). Oparte na potencjometrach cyfrowych 1wire. Cena kilkanaście złotych.

 

A ten przykładowy sterownik co podałem może być dla wielu dobrym rozwiązaniem. Nie za drogi. Ładnie się prezentuje i ma dokładnie to co potrzeba.

Wprawdzie jest do sterowników LED, ale przy wentylatorach powinien się sprawdzić identycznie.

A cena w Chinach to jakieś 80 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam :)

Ja już kiedyś pisałem o swoim sterowaniu. Nie wiem czy to wodotryski ale sterowanie przez internet (web, telefon itp). Oparte na potencjometrach cyfrowych 1wire. Cena kilkanaście złotych.

 

A ten przykładowy sterownik co podałem może być dla wielu dobrym rozwiązaniem. Nie za drogi. Ładnie się prezentuje i ma dokładnie to co potrzeba.

Wprawdzie jest do sterowników LED, ale przy wentylatorach powinien się sprawdzić identycznie.

A cena w Chinach to jakieś 80 zł.

 

Pewnie ze sie sprawdzi, w bonusie jest miekkie wygaszanie po 60s i 10min pod przyciskiem :)

Potencjometr 2 sciezkowy mozna wyrwac z jakiegos starego wzmaka stereo i czasem w bonusie z wyswietlaczem cieklokrystalicznym i ladnym panelem. ;)

 

 

WENTYLATORY

bede w najblizszym czasie zamawial nowe wentylatory EBM Papst w dobrej cenie (lepiej niz netto w sklepie), jakby ktos chcial zbieram zamowienia do konca tygodnia, do wyboru:

 

K3G190RG1901 EC; 230VAC 50/60Hz; fi190mm; 825m3/h; 119W; 3635obr/min; -25...+60C; łożyska kulkowe; płynna regulacja prędkości 0-10VDC/PWM

 

K3G220RC0503 EC; 230VAC 50/60Hz; fi1220mm; 740m3/h; 85W; 2580obr/min; -25...+60C; łożyska kulkowe; płynna regulacja prędkości 0-10VDC/PWM

 

K3G190RC0503 230VAC 50/60Hz; fi190mm; 735m3/h; 83W; 3200obr/min; -25...+60C; łożyska kulkowe; płynna regulacja prędkości 0-10VDC/PWM

 

Chyba ze ktos ma zapotrzebowanie na inny model to zapytam.

 

 

Widze, ze temet zrobienia reku generalnie jest niemal martwy, ale dopisze. W temacie wymiennikow na swiecie nastapil regres i glowni "producenci" nie oferuja juz wymiennikow przeciwpradowych, klingenburg wcale, heatex wlasciwie nie ma oferty dla malych przeplywow, takich 300/600m3. Efektywnosc tego co oferuja oscyluje w granicach 50-70% w cenie ponad 1000.

Z tego co widze recair oferuje cos a'la przeciwpradowo-krzyzowe i chwala sie najwyzsza efektywnoscia, okolo 85%, ile w tym prawdy?

Co wlasciwie obecnie warto zakupic?

Edytowane przez Di.
dopisek i wymiennik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem się z wami podzielić moim projektem. Jakiś czas temu postanowiłem wykonać rekuperacje oparta na posiadanej w domu instalacji DGP z kominka . Zależało mi na integracji tych dwóch systemów. Wiec połączyłem rekuperacje z DGP na dwa sposoby. W 1 powietrze z kominka trafia na wymiennik dogrzewając go. W drugiej omija rekuperator i trafia na dom. Dodatkowo planuje mała pompę ciepła na wymienniku freonowym 3,5 kw jako klimatyzator kanałowy latem i grzanie wyjątkowo zima. Oczywiście musiałem dodać czerpnie wyrzutnie i system wywiewu. Częściowo wykorzystałem istniejący system wentylacji grawitacyjnej w kanałach wmontowałem szyber żeliwny jak u babci gdybym chciał ją jeszcze przywrócić.

 

Sercem układu miał być rekuperator. Zerkając na wasze forum oraz czytałem w Internecie postawiłem na dobre wentylatory K3G190-RG19-01 sterowane 0-10 V max 110

wat przy 800 m3/h za to z mocnym sprężem co w takim układzie jest niezbędne. Da się je kupić za pól ceny na olx. Ja potrzebuje 300 m3/h wiec wtedy biorą koło 50 wat.

 

 

.

wentylatory.jpg

Edytowane przez kzydak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rotor.jpg

 

Zastosowałem wymiennik obrotowy RRU-MINI-P-E14-W-400 500x500x235 obliczony na około 400 m3/h za około 2,5 tys to najdroższa cześć rozwiązuje wiele problemów

Nie trzeba nagrzewnic, nie ma problemów ze skroplinami nie ma wysuszonego powietrza. nie trzeba by-pass. Wystarczy dobre pudło, rotor wentylatory i filtry. Wiec większa inwestycja mniejsze koszty potem ale mniej komplikacji. Zużycie prądu przez rotor jest minimalne max 10Wat średnio koło 4Wat przy 1 obrocie na minutę. Obudowę wykonałem z profili aluminiowych wypełnianych blacha ocynkowana. Wygłuszenie i izolacje stanowią dwie warstwy pianki 9mm kupione w sklepie do wyciszania samochodów.

 

reku z gory.jpg

 

Sterowanie wykonałem na automatyce FIBARO. Zbierające informacje z czujników temperatury na dworze w domu oraz poziom CO2 ze stacji pogody Netatmo. Za pośrednictwem Modulu RGBW dającego 4 wyjścia przez Przetwornik PT-1 PWM 0-10 V steruje dwoma wentylatorami prędkością obrotów Rotora oraz ustawieniem Klapy powietrza z belimo lm 24a. Dodatkowo dałem ozonator oraz lampe uv do czczenia układu z bakterii i grzybów.

 

ster1.jpg

 

sterin.jpg

 

Oparcie systemu na fibaro i z-wave jest pewnym ryzykiem ale daje ogrom możliwości. Obroty wentylatorów zależą od poziomu Co2 w sypialni. Prędkość rotora a co za tym idzie ilość odzyskanej energii zależy od temperatury wewnątrz i na zewnątrz od tego czy chce schłodzić czy utrzymać czy podnieść temperaturę w domu. Zbudowanie pudla to jedno najtrudniejsze jest napisanie makr i cale programowanie. Choć przy tym się tak nie pocimy jak przy wierceniu i rwaniu nitów. Dostęp do systemu jest z Internetu. Połączony z alarmem a co za tym idzie obecności ludzi w domu. Widzę prędkość rotora (zdjętą z dor-window sensora) wykresy temperatur. Otwarcie okien wyłącza system wentylacji mechanicznej. W upał tez nie działa żeby nie grzać domu.

 

 

Pozdrawiam

reku bok.jpg

Edytowane przez kzydak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...