Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witam

Podpowie ktoś który wariant będzie miał większą sprawność?

1. Wymiennik krzyżowy dwukrotnie przewymiarowany, czyli pracujący na połowie wydajności znamionowej.

2. Podwójny wymiennik krzyżowy pracujący z wydajnością znamionową.

 

A może obydwa warianty będą miały taką samą sprawność (taka sama powierzchnia wymienników)?

 

Chcę coś stworzyć, ale najpierw analiza teoretyczna.

Reku docelowo będzie miało nagrzewnicę wodną podłączoną do CO, a latem chcę schładzać powietrze zimną wodą ze studni.

Chcę też zrobić jakiś tani sterownik z kontrolą z smartfonu, bilansowanie, płynna regulacja obrotów wentylatorów (tani czyli tak do 100 zł, może do 150 zł jak dołoży do tego kilka czujników temperatury).

I kolejne pytanie przy okazji, jak zastosuję czujnik różnicowy ciśnienia i 1 pomiar na kanale nawiewanym do pomieszczeń, a 2 pomiar na kanale wywiewanym z pomieszczeń (zamontowane zaraz przy centrali). To prawidłowo zbilansowana wentylacja da odczyt z czujnika równy zero? Czy może lepiej 2 osobne czujniki ciśnienia: 1 w pomieszczeniu z wentylacją np. salon, a drugi na strychu?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez geoorge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie rozumiem dlaczego wysoka wilgotność, woda będzie się skraplała na wymienniku. Tak mi się wydaje, a jak działa klimatyzator też jest wysoka wilgotność?

 

W klimie powietrze po schłodzeniu ma z 5-6*, a to zawsze grubo poniżej punktu rosy i leje się. Nawet, jak osiągniesz z pomocą wody ze studni punkt rosy (co jest wątpliwe) to minimalnie i skropli się całe nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli schładzanie powietrza wodą ze studnie nie jest dobrym pomysłem.

A w GWC nie ma tego problemu?

 

Zależy do jakiej temperatury schłodzisz to powietrze. Takie powietrze będzie miało praktycznie 100% wilgotności. Jeżeli będzie miało z 10st to w miarę ok, bo po zmieszaniu i wzroście temp. do 22-24st wilgotność będzie dość niska. Gorzej jak uzyskasz temp. powietrza tylko z 15st. Popatrz na wykresy punktu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC schładza podobno powietrze z 35 do 17-18 stopni (powyżej punktu rosy).

"...Poprawia się również wilgotność świeżego powietrza. W zimie powietrze jest nawilżane. Natomiast latem powietrze jest osuszane, co eliminuje odczucie duszności w pomieszczeniach. ..."

I tutaj nie występuje problem wysokiej wilgotności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może posiada/widział u kogoś taki (link poniżej) miernik CO2? Jest mi w stanie powiedzieć coś na temat poprawności jego wskazań i czy warto taki kupić?

https://pl.aliexpress.com/item/4000203253143.html?spm=a2g1y.12024536.productList_4392923.subject_8&fbclid=IwAR0FsQWJvTbCls9oykK1qUKi9HP9fpLRdyGQ4NjCxAoeauzWy0GVusX6sOo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC schładza podobno powietrze z 35 do 17-18 stopni (powyżej punktu rosy).

"...Poprawia się również wilgotność świeżego powietrza. W zimie powietrze jest nawilżane. Natomiast latem powietrze jest osuszane, co eliminuje odczucie duszności w pomieszczeniach. ..."

I tutaj nie występuje problem wysokiej wilgotności?

 

No wlasie przy GWC czy zwirowym czy rurowym jakos nie wystepuje, jest nawet poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Automatyczne sterowania wydajności wentylacji na podstawie CO2. Rekuperator z silnikami EC sterowane 0-10V

Gdyby ktoś był zainteresowany, to na podstawie miernika CO2 zrobiłem sterowanie wydajnością wentylacji.

W mierniku musiałem wprowadzić pewne przeróbki, ponieważ oryginalnie podawał na sterowanie 230V. W zaznaczonych miejscach (na zdjęciu) przeciąłem ścieżki, dodatkowo na wzór oryginału przewierciłem płytkę w newralgicznych miejscach.

Daję również schemat, choć może nie idealnie narysowany, ale chyba da się zrozumieć. Zasilanie: "+" podpięty z jednego silnika, "-" z obydwóch. Potencjometr 1- ustalenie max wydajności, która jest po włączeniu "bypassu".

2 (będzie, ale jeszcze nie zrobiłem) wraz z przełącznikiem zmiana zima/lato - zmniejszanie wydajności wszystkich biegów na zimę.

3, 4, 5, 6 - ustala prędkość biegów.

7 i 8 do ustawienia balansu (na razie są tak podłączone, ale chyba również podłącze je jako dzielniki napięcia).

 

Są 4 prędkości sterowane automatycznie na podstawie CO2 lub zaprogramowanego czasu oraz ręcznie i 5 - ręcznie włączane wietrzenie, niezależne od sposobu i biegu aktualnej pracy.

 

CO2_09.jpgCO2_08.jpgCO2_07.jpgCO2_06.jpgCO2_04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 weeks później...
Poważnie nikt nie ma żadnego schematu?

 

To jest tak proste, ze nawet schematu nie potrzeba.

Potencjometr ma 3 polaczenia, na prosty rozum: +; -; i wyjscie regulowane. + i - wpinasz na zasilanie 10V (z silnika jesli ma) , wyjscie regulowane na sterowanie do silnika (w/g schematu silnika). Na tym wyjsciu bedziesz mial 0-10V, w zaleznosci od ustawienia potencjometru.

Wpinasz to w oba silniki i masz oba na jednym potencjometrze, albo ten, ktorym chcesz dodatkowo sterowac analogicznie podlaczasz pod kolejny potencjometr:

+ bierzesz z "wyjscia regulowanego", - z tego samego minusa, a kolejne "wyjscie regulowane" wpinasz w sterowanie drugim silnikiem,

 

W ten sposob pierwszym potencjometrem sterujesz oba silniki, drugi natomiast ustawiony maksymalnie daje predkosci 1:1 i mozna tylko zmniejszac obroty drugiego silnika wzgledem pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...