Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

dalej nie bardzo rozumiem po co te obiegi wewnętrzne i taka ogromna chłodnica...?

podam ci mały przykład...

klimakonwektor AUX z wentylatorem 700m3/h trzy rzędy chłodzenie i jeden grzanie spięte w szereg temperatura wody zasilającej z kranu 15*i puszczony wydatek rzędu 500-600 l/h...

na wlocie 34* a na wylocie 19,5*

na wlocie 26* a na wylocie 18,7* :yes:

 

teraz wytłumacz mi co da ten obieg i osiem rzędów ...:cool:

 

Jasiek, ja Ci tego liczbami nie wyłożę, przynajmniej narazie (bez przygotowania), jestem słabszy zawodnik po prostu, i robię to po części na wyczucie. A już na pewno nie wiem czy i jakie będę miał potrzeby jeśli chodzi o to schładzanie, zakładam coś w ciemno, jeśli okaże się przeszacowane chyba zawsze można ten wymiennik wykorzystać do kolektora dachowego twojej myśli (tych auxów upolować jak ty chyba nie zdołam), dachu dużo, potrzeb dużo

 

Co do obiegu przymkniętego już pisałem (schładzam powietrze wewnętrzne jeśli jest odpowiednio gorące, oraz powietrze z zew. w ilości tylko niezbędnej do wentylacji, jaka to byłaby proporcja nie mam pewności). Ciebie to nie przekonuje, mnie (i chyba nietylko) tak.

 

Jeśli chodzi o dobór nagrzewnicy, łatwiej mi poczytać dane np. Promontu i na tej podstawie coś dedukować. Coś tam kiedyś próbowałem liczyć, nie pamiętam szczegółów, a z rękawa nie rzucę bo nie umim tak na szybko. Tu masz linka do mojego pytania z kiedyś i rysunków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4651920&viewfull=1#post4651920

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

grzeniu: tak bardziej obrazowo - wiaderko zimnej wody wystarczy na ochłodzenie cysterny powietrza. Dlatego nie ma sensu recyrkulacja tak jak ją planujesz - żadnych zysków "temperaturowych" z tego nie będzie, za to straty "zapachowe" niemal na pewno. Dodam jeszcze, że te 700m3/h to może być ciągle mało, żeby dało odczuwalny efekt schłodzenia budynku. Zwłaszcza w sytacji braku zacienienia okien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapachy można wyeliminować, poprzez odłączenie z układu recyrkulacji powrotów z toalet i kuchni. Jest to do zrobienia, ale wiąże się już z niezłą kombinatoryką. I, pytanie, czy pozostaną jakiekolwiek wyciągi do wykorzystania (zależy to od konkretnej konfiguracji WM; u mnie, na 7 wyciągów 3 będą "czyste", 4 'brudne").

 

Jeśli przyjąć, że powietrze usuwane jest zdatne do powtórnego użycia, można by zastanowić się, czy większych zysków, z częściowej recyrkulacji, nie osiągnie się w okresie grzewczym? I jeśli okaże się, że można zyskać (strzelam) 1 stopień ciepła zimą i 1stopień zimna latem, może gra jest warta świeczki?

 

Myślę, że całą dyskusję należałoby zacząć od przeprowadzenia solidnej symulacji (choćby w arkuszu kalkulacyjnym). Co by nie pisać, nasze wypowiedzi opierają się na intuicji i dotychczasowemu doświadczeniu wypowiadającego się (co w zasadzie jest tym samym).

 

Generalnie, cytując klasyka Adam: można wszystko, tylko czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do obiegu przymkniętego już pisałem (schładzam powietrze wewnętrzne jeśli jest odpowiednio gorące, oraz powietrze z zew. w ilości tylko niezbędnej do wentylacji, jaka to byłaby proporcja nie mam pewności). Ciebie to nie przekonuje, mnie (i chyba nietylko) tak.

 

 

a w czym przeszkadza Tobie skuteczna wentylacja w lecie ???

dalej nie kapuję po co mieszać ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak:

- powietrze z zewnątrz jest cieplejsze,

fakt, ale po przejściu przez tak duży wymiennik to nie ma znaczenia bo na wylocie i tak bedzie w okolicach temperatury glikolu ...

 

- bardziej schładza się chłodniejsze powietrze wewnętrzne,

tu się mylisz, cały czas jesteś ograniczony temp. glikolu...

to nie klimatyzacja ...

 

- wentylować trzeba powietrzem zewnętrznym ale tylko taką jego ilością jaka jest niezbędna,

że niby w lecie dom przewentylujesz ...?

 

- cykliczne schładzanie powietrza wewnętrznego będzie stale zwiększało różnicę temp. pow. zewn. i wewn.

im chłodniej w domu tym mniejsza moc wymiennika bo cały czas ogranicza cię glikol ...

i odwrotnie ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedno przejście przez wymiennik przy przepływie min 300m3/h pozwala na osiągnięcie temp. glikolu to nie ma faktycznie tematu.

temperatura powietrza po przejściu przez wymiennik w którym krąży glikol o temp. np. 15* będzie w okolicy 17-18*...

 

 

Poza tym zakładam, że temp. glikolu nie przekracza 10stC a w mieszkaniu zbliża się do 30stC bo przy np. 25stC nie widzę sensu chłodzić.

jaką temperaturę ma glikol w danym czasie zależy od głębokości zakopania wymiennika, pory roku i wielkości ...

w praktyce od 4-5* pod koniec zimy do 16-17* pod koniec lata ...

im głębiej zakopany to w zimie nieco cieplej a w lecie nieco chłodniej...

 

przy zasilaniu 10* i przepływie 300 l/h powietrze ma ok. 13-14* przy przepływie ok.300m3/h ( ...AUX )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. zależy od miejsca, ja np. mieszkam na podziemnym jeziorze o temp. 5-6stC, której spodziewam się żaden glikol ani PC nie ogrzeje/ochłodzi.

Jeśli jednak temp. glikolu na wymienniku < temp. pow. za wymiennikiem to nadal lepsze wyniki da obieg zamknięty powietrza.

 

jak tak strasznie zależy ci na tym pojedynczym stopniu to daj jeszcze jedną nagrzewnicę w szeregu...

a jak już mamy się tak spinać z tymi chłodnicami to dać ze trzy samochodowe w rzędzie, cena wyjdzie śmieszna a efekty piorunujące ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie coś na działce POD.Chłodnica samochodowa(od osobowego małolitrażowego)zasilana wodą z sieci ogrodów 12-15oC.Schładza 100m3/h z 30-32oC do 19-20oC.Domek kiepsko zaizolowany,dach wcale,jedynie pustka powietrza.Temperatura wewnątrz w trakcie upałów 25-26oC.Myślę,że takie rozwiązanie jest skuteczniejsze w szkieletach o małej akumulacji ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja wyszła z tego mojego zapytania odnośnie obiegu zamkniętego :) Chyba jednak nie będę się w to bawił, bo rzeczywiście istnieje ryzyko zwiększenia populacji żyjątek w domu :):):)

 

Przy okazji jeszcze zapytam. Może ktoś to stosował. Zastanawiam się nad założeniem takiej nagrzewnicy: http://heating.danfoss.com/Product/089F0354.html

W planach jest wpięcie tego w centralę Danfoss. Czy taka nagrzewnica wystarczy dla domu 187 m2? Średnia kubatura domu to ok 430 m3. Niestety nie wiem ilu rzędowa jest ta nagrzewnica. Spróbuję dowiedzieć się u źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji jeszcze zapytam. Może ktoś to stosował. Zastanawiam się nad założeniem takiej nagrzewnicy: http://heating.danfoss.com/Product/089F0354.html

spokojnie wystarczy, przecież i tak wentylacja więcej nie uciągnie ...:p

 

ta nagrzewnica to ma pewnie jeden minus ...

CENA ...;)

tak poza tym to mi się podoba ...

czy może być do chłodzenia ( taca na skropliny ...)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie wystarczy, przecież i tak wentylacja więcej nie uciągnie ...:p

 

ta nagrzewnica to ma pewnie jeden minus ...

CENA ...;)

tak poza tym to mi się podoba ...

czy może być do chłodzenia ( taca na skropliny ...)???

 

Fakt cena jest wysoka :( Ale ta nagrzewnica to dodatkowy moduł do rekuperatora danfoss. W zestawie jest wszystko potrzebne do jej sterowania przez sterownik reku. Dodatkowo cały system sterowania oparty jest na Z-Wave /daje to nieograniczone możliwości rozbudowy całego systemu/. Jeszcze nie wiem do końca czy pójdę w tym kierunku, ale chciałbym. Wszystko zależy od ceny.

Plusem jest to, że danfoss udostępnia szczegółową dokumentację i chyba nawet "lajkonik" :):):) poradziłby sobie z podłączeniem wszystkiego do kupy.

 

EDIT: W zestawie chyba jest syfon na skropliny, albo tylko wyjście /rurka/ do podłączenia syfonu.

Edytowane przez Martinezzz22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie temperatury na wylocie z GWC?

Włączam na 10 minut, wyniki:

 

-wczoraj około 18 godziny -10*/+6*

-dziś o 9 rano -17*/+5*

 

Nawiew około 90m3/h

Niestety nie dałem rady ocieplić całego domu, nie wentyluję przez max-owca. Po doświadczeniach z zeszłej zimy, zrobiłbym sobie komory lodowe w całym domu, gdzie temperatura spadła mi dziś rano do -2*.

Edytowane przez klaudiusz_x
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniższe fotki przedstawiają jak zmienia się temperatura gruntu (glikolu) w czasie w 2 pętlach w moim GGWC

1 pętla jest pod płytą fundamentową

2 pętla wokół domu w otwartej przestrzeni

obie zakopane ok 1,5 m ponizej stanu zero

 

30 października

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=145188&d=1351540678

 

1 grudnia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=151972&d=1354458008

 

4 grudnia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=153001&d=1354912402

 

7 grudnia

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=153012&d=1354912566

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...