Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację.Rzeczywistości nie da się oszukać.

Pod twoim domem warstwa gruntu grubości 1m przy zmianie temp. o 1oC traci ok.60 kWh .

Powietrze w ilości tylko 100m3/h w sezonie zimowym - grzewczym odbierze z gruntu tej energii ok.1000kWh.

Zestawienie tych dwóch wielkości do mnie przemawia.

Natomiast nie przemawiają do mnie zdjęcia przez 30cm warstwę izolacji przy różnicy temperatur 8 może 10oC

Nie przemawia do mnie wymiennik na planie prostokąta bezpośrednio pod izolacją, Poczekał bym do mrozów o ile w tym roku pojawią się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doszliście do zaskakującego wniosku.

Skoro straty są hen po przecinku i możemy dostać powietrze do wentylacji z temp .10-12oC , to po co wydawać kasę na rekuperatory .Wystarczy drugie 1000kWh- 500PLN w prądzie ,znacznie taniej w gazie a jeszcze taniej w ekogroszku czy peletach.Po co więc pytam ten cały drogi system z wentylacją i rekuperacją, skoro z pod domu mamy połowę ciepła dla powietrza wentylacyjnego w gratisie bez uszczerbku dla zużycia energii przez dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No i doszliście do zaskakującego wniosku.

Skoro straty są hen po przecinku i możemy dostać powietrze do wentylacji z temp .10-12oC , to po co wydawać kasę na rekuperatory .Wystarczy drugie 1000kWh- 500PLN w prądzie ,znacznie taniej w gazie a jeszcze taniej w ekogroszku czy peletach.Po co więc pytam ten cały drogi system z wentylacją i rekuperacją, skoro z pod domu mamy połowę ciepła dla powietrza wentylacyjnego w gratisie bez uszczerbku dla zużycia energii przez dom.

Ty naprawdę jesteś taki bezmyślny czy tylko takiego udajesz ?

 

Dla mnie akurat GWC przy reku nie ma sensu a brak reku przy drogim medium grzewczym,nawet przy GWC też jest ryzykiem ale to co Ty już wypisujesz to parodia.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat skończyłem. Nie ma kompletnie sensu tłumaczenie czegokolwiek komuś kto, chyba telepatycznie, zna warunki gruntowe pod MOIM budynkiem, podstawia do wzorków wybiórczo dane, nie rozumie, że grunt nie tylko traci ale się regeneruje a w końcu pisze, że straty MOJE przez posadzkę wynoszą 48kWh/dobę.

 

 

 

Tego już kompletnie nie da się przetłumaczyć, że przy średniej zewn. temp. 3-4stC i wewn. nieco powyżej 20-22stC rekuperator daje 18-20stC a nie nędzne 10-12stC.

 

Straty wyliczyłem na podstawie danych z twojej termowizji. Takie podałeś to takie matematycznie wyszły. Podaj prawidłowe dane to i wyjdą prawidłowe straty a nie absurdalne.

Matematyka i ekonomia są połączone.Skoro piszesz 12 z GWC z pod budynku bez jego strat dodatkowych, to do tych 18 z rekuperatora brakuje tylko 6oC,a to ledwo 600kWh/sezon grzewczy. Skoro tylko 600kWh to przy prądzie 300PLN. Po kiego ten rekuperator?

Chyba że przegiąłeś tym GWC bezstratowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę jesteś taki bezmyślny czy tylko takiego udajesz ?

 

Dla mnie akurat GWC przy reku nie ma sensu a brak reku przy drogim medium grzewczym,nawet przy GWC też jest ryzykiem ale to co Ty już wypisujesz to parodia.

 

Ja ? To kol. kszhu twierdzi że ma z GWC z pod domu kupę ciepła bez dodatkowych strat domu. Normalne chyba,że skoro jest twórcą takiego doskonałego rozwiązania ,to poco rekuperator.Koszt dogrzania tego powietrza to ledwo 300PLN/sezon . Toż to mniej od amortyzacji rekuperatora.

Zimą dni krótkie.Jakby tak do tego układu podłączył jakie żarówki ,to i ciepłe powietrze i widno. A z 300PLN zrobiło by się 150PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja ? To kol. kszhu twierdzi że ma z GWC z pod domu kupę ciepła bez dodatkowych strat domu.

I ma racje,chociaż ta kupa ciepła u mnie spod domu przy -16st.C na zewnątrz to tylko +6,5st.C za GWC i kupą ciepła bym tego nie nazwał,główną robotę robi jednak rekuperator pakując do domu przy tej temperaturze ok.+17-18st.C ale dalej nie jest to kupa ciepła zdolna ogrzać dom,to po prostu cieplejsze powietrze wentylacyjne,tyle i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ma racje,chociaż ta kupa ciepła u mnie spod domu przy -16st.C na zewnątrz to tylko +6,5st.C za GWC i kupą ciepła bym tego nie nazwał,główną robotę robi jednak rekuperator pakując do domu przy tej temperaturze ok.+17-18st.C ale dalej nie jest to kupa ciepła zdolna ogrzać dom,to po prostu cieplejsze powietrze wentylacyjne,tyle i tylko tyle.

 

No widzisz .Napisałeś uczciwie.Pod chałupą masz 6,5oC Czyli jednak GWC obniżyło temperaturę gruntu pod domem.

Szacun za uczciwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No widzisz .Napisałeś uczciwie.Pod chałupą masz 6,5oC Czyli jednak GWC obniżyło temperaturę gruntu pod domem.

Szacun za uczciwość.

Może inaczej to zrozum,to grunt ogrzał mroźne powietrze z zewnątrz jak podobnie robi to latem czyli z +30st.C schłodził do ok.18st.C a to nie oznacza,że latem grunt ogrzał się do +18st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Adam, dawno Cię tu nie było.

 

Zobacz poniżej co zmajstrowali. Czy jest sens robić coś takiego pod chudziakiem wewnątrz ocieplonych fundamentów. Chyba nie, przecież jest bilans....

 

Co o tym myślisz?

 

W ostatnią sobotę pod Wro powstał kolejny GWC wg nast. założeń:

- tuż pod chudziakiem w fundamentach,

- najniższe/najcieńsze dostępne pustaki MAX (11,5cm),

- długi i wąski bo to rozwiązanie kanałowe i szerokie nie sprawdza się,

- nawilżanie,

- trzy (w przyszłości regulowane) wloty fi100mm,

- jedna czerpnia fi160mm.

 

Ustrojstwo zaprojektowane w ramach opracowania naukowego, które po badaniach GWC będzie upublicznione.

 

Kilka zdjęć:

 

- kanał zasilający i początek płyty GWC

 

1.jpg

 

2.jpg

 

- z perspektywy

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

- już pod chudziakiem (na który przyjdzie 30cm EPSa)

 

6.jpg

 

- 3 wloty (rury osadzono za płytkie więc lada dzień przedłużę kolejnymi i zabezpieczę)

 

7.jpg

 

8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej to zrozum,to grunt ogrzał mroźne powietrze z zewnątrz jak podobnie robi to latem czyli z +30st.C schłodził do ok.18st.C a to nie oznacza,że latem grunt ogrzał się do +18st.C

 

Masz rację.Ale można założyć że skoro z twojego GWC wylatuje 6,5oC ,to temperatura gruntu ma podobną,bo przecież to jest temp.na wylocie,a więc najwyższa.Ciekawe ile masz dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Masz rację.Ale można założyć że skoro z twojego GWC wylatuje 6,5oC ,to temperatura gruntu ma podobną,bo przecież to jest temp.na wylocie,a więc najwyższa.Ciekawe ile masz dzisiaj?

Nie koniecznie,zależy od tego na ile struga powietrza da radę ogrzać się od gruntu czyli z jaką prędkością płynie w kanałach oraz jakiej długości jest GWC.

Ja przestałem bawić się w pomiary :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie,zależy od tego na ile struga powietrza da radę ogrzać się od gruntu czyli z jaką prędkością płynie w kanałach oraz jakiej długości jest GWC.

Ja przestałem bawić się w pomiary :)

 

A tak w ramach starego kumplostwa forumowego ? Wsadził byś jaki termometr i podał ? Wiesz nie ma mrozów,to temp. powietrza będzie adekwatna do temperatury gruntu. Gradient mizerny to i błąd pomijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A tak w ramach starego kumplostwa forumowego ? Wsadził byś jaki termometr i podał ? Wiesz nie ma mrozów,to temp. powietrza będzie adekwatna do temperatury gruntu. Gradient mizerny to i błąd pomijalny.

Ok,już idę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...