Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

Pytanie do osób które korzystały z rurek termokurczliwych do uszczelniania połączeń rur pomarańczowych w GWC.

Ile idzie materiału na jedno łączenie? Jaki trzeba zakładać dodatkowy koszt.

W necie znalazłem rurki termokurczliwe w cenie ok 150zł/mb, czy to dobra cena?

 

Pozdrawiam, Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Pytanie do osób które korzystały z rurek termokurczliwych do uszczelniania połączeń rur pomarańczowych w GWC.

Ile idzie materiału na jedno łączenie? Jaki trzeba zakładać dodatkowy koszt.

W necie znalazłem rurki termokurczliwe w cenie ok 150zł/mb, czy to dobra cena?

 

Pozdrawiam, Grzesiek

 

Za 150 to nakupisz skikaflexu na 2 takie GWC.

A po sklejeniu rury są już nie do rozerwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest może ktoś na forum kto zrobił GWC na pe flex?

 

Kosztowo wychodzi mi porównywalnie (jeśli chodzi o rury)

PVC 160 lita 50mb to koszt ok 1100-1200zł (cena u mnie lokalnie w hurtowniach)

Flex 160 50mb 1600zł, ale nie potrzebuje rurek termokurczliwych, studzienki i ewentualnej pompki (chociaż nie wiem czy to konieczne przy PVC i uszczelnieniu rurkami termokurczliwymi), oraz szybsza robota.

 

W jednym i drugim przypadku robiłbym 2 lub 3 nitki, w sumie ok 50-60mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flexa 160 w rękach nie miałem więc się nie będę wypowiadał, ale zewnętrzna karbowana powierzchnia to raczej na plus jeśli chodzi o wymianę ciepła.

 

PVC szukałem litej, bo taka jest polecana przy GWC (chodzi chyba o jakość materiału i przewodność cieplną). Jeśli może być z rdzeniem spienionym to można urwać kilka stówek.

 

 

 

@Barth3z, pozostaje czekać na jakieś testy i dane...

Flex 75 rzeczywiście tańszy 3x50 można mieć w granicach 1200zł

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flexa 160 w rękach nie miałem więc się nie będę wypowiadał, ale zewnętrzna karbowana powierzchnia to raczej na plus jeśli chodzi o wymianę ciepła.

 

To zgoda, tyle że mi chodzi o to, że między karbowaną zew. i pofalowaną wew. masz pustkę powietrzną, która jest izolatorem.

No chyba że będzie przeciakał, i ta pustka się wypełni wodą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
A czy GWC trzeba robić przed budową domu? Bo nie wiem czy to się powinno znaleźć pod fundamentami czy w dowolnym miejscu, na przykład obok domu? http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4058,czy-gwc-bez-rekuperacji-ma-sens tu na rysunku przekrojowym widać jakby było to zrobione pod domem, na tym trochę niżej jakby wokół i nie wiem :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy GWC trzeba robić przed budową domu? Bo nie wiem czy to się powinno znaleźć pod fundamentami czy w dowolnym miejscu, na przykład obok domu? http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4058,czy-gwc-bez-rekuperacji-ma-sens tu na rysunku przekrojowym widać jakby było to zrobione pod domem, na tym trochę niżej jakby wokół i nie wiem :/

 

GWC nie musi być budowany przed budową domu ale warto w trakcie budowy murów fundamentowych przeprowadzić rurę PCV fi 200 lub 250mm (odpowiednio dla domu do 150 lub do 200m2 - pow.użytk.) Górna krawędź rury musi wychodzić z muru fundamentowego min. 0,5m ppt (ponizej posiania trawy :-)) Spad rury min 1% (1cm na 1m) w kierunku GWC.

W obrebie murów fundamentowych - przejście z poziomu do pionu stosować z PCV dwa łuki po 45st. Rura ta na zewnątrz murów fundamentowych musi być ocieplona (najtaniej) paskami styropianu klejonymi do rury piana montażową gr. min. 5cm. Przy wiekszych odległosciach GWC od budynku trzeba zwiekszyć do 10cm.

Są takie miejsca gdzie nie mozna budować żwirowego GWC np. na wysypisku śmieci, w sasiedztwie przemysłowej oczyszczalni ścieków, w torfowisku, przy bardzo wys. poziomie wód gruntowych - mniej niż 1m ale tylko jezeli nie bedzie go mozna wypiętrzyć ponad teren i zrobić na nim np skalniak lub placyk zabaw dla dzieci.

Grunt rodzimy jest septyczny, ponad to żwir oddzielony jest od niego geowłókniną.

Proponuję bez zobowiązań wypełnić ankietę czy jest mozliwość budowy GWC z doborem jego wydajności:

http://taniaklima.pl/?p=p_56&sName=chce-budowac-gwc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego grzyba izolować rurę, która ma odbierać ciepło z gruntu?

 

To bardzo proste - rura z GWC do budynku jest płytko zakopana ok 0,5m ppt. - bez izolacji powietrze by sie w niej nagrzewało/chłodziło. Cały żwirowy GWC jest płytki - jego dno 1,5 do 2,5m ppt.

Góra jego izolacji to własnie 0,5m ptt , powierzchnia wykopu dla duzego domu to ok kilkanaście m2. To jest generalna przewaga nad rurowymi GWC że (z wyjątkiem wokół budynku) nie trzeba kopac kilkudziesięciometrowych rowów na głeb. min. 1,5 dla rur lub węzy (dla glikolowych GWC). Do kosztów budowy takich GWC nikt nie dolicza kosztów rekultywacji terenu - kilka lub nawet kilkanaście ciężarówek z humusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Mam taką studnię na 6 kręgów (1,5 kręga zalane wodą). Podlewam nią ogród. Dodatkowo odprowadzam do niej deszczówkę. Moje rurowe GWC mieści się dosłownie 30cm od tej studni. W pierwszej chwili pomyślałem sobie że chyba zaślepię na wysokości studni mojej GWC, założę na rurze kolano i zrobie czerpnię ze studni. Koszt pewnie ok. 100zł i jedno popołudnie roboty. NIESTETY, wiosna jak uruchomiłem pompę w studni, żeby podlać ogród, to woda bardzo śmierdziała, co jest dowodem na to że rozwija się w niej coś niezbyt zdrowego.

 

Raczej się nie zdecyduję na to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Gdzie kupić nagrzewnicę kanałowa do GGWC z przyłączami okrągłymi 200m i z odkraplaczem. Dostałem ofertę z jednej z firm za cenę 2150zł brutto.

Wymiennik 6 rzędowy o wymiarach zewnętrznych 550x390x425. Wykonanie materiałowe: obudowa stal ocynk; Pakiet: rurki Cu 12x0.4, pakiet;odkraplacz: aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...