Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy rozmieszczenie czujek jest odpowiednie czy będzie trzeba je gdzieś indziej umieścić. Jestem na etapie kładzenia kabli.

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję.

 

Ja natomiast przeniósł bym wszystkie czujki PIR na ściany z oknami [nie wskazane jest by czujka patrzyła prosto w okno] o ile oczywiście nie będzie wielkich zasłon, firan itp do samego sufitu na całej ścianie. Nie zapomnij o kablu do sygnalizatora optyczno-akustycznego na zewnątrz. Kable alarmowe lub telefoniczne nie skrętki. Dwie żyły zapasowe do każdego urządzenia. Nie myślałeś o kontaktronach? Obecnie to już prawie standard a w drzwiach zewnętrznych prawie konieczny. Pomyśl też o czujkach p.poż, zalania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na początek witam wszystkich

Chciałbym zapytać znających się i mających duże doświadczenie o poradę.

Jakie czujki Pir Kurtynowe polecili byście wewnątrz domu w oknach by było jak najbardziej mniej fałszywych alarmów i dodam że tylko to rozwiązanie już pozostało

Domek parterowy i dlatego czujki Kurtynowe a kable pod tynkiem i dlatego tylko pozostają tylko czujki i używając opcji szukaj wiem że dualne Pir MW są dobre ale dość drogie może ktoś poleci coś sprawdzonego a o połowę tańsze.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie czujki Pir Kurtynowe polecili byście wewnątrz domu w oknach by było jak najbardziej mniej fałszywych alarmów i dodam że tylko to rozwiązanie już pozostało

 

Czemu nie kontaktrony + wstrząsowe? Może być 2 w 1 - VD-1 satela. Alarm może być aktywny nawet, jak domownicy i zwierzaki są w domu (np. w nocy) - byle okna ani drzwi nie otwierać, nie wybijać, nie rozwiercać zamków.

Kurtynowe fajne są na zewnątrz, bo alarmują zanim agresor dobierze się do okna czy drzwi. Ale "trochę" kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie kontaktrony + wstrząsowe? Może być 2 w 1 - VD-1 satela. Alarm może być aktywny nawet, jak domownicy i zwierzaki są w domu (np. w nocy) - byle okna ani drzwi nie otwierać, nie wybijać, nie rozwiercać zamków.

Kurtynowe fajne są na zewnątrz, bo alarmują zanim agresor dobierze się do okna czy drzwi. Ale "trochę" kosztują.

 

Dziękuję za zainteresowanie ale opisałem dlaczego czujki kurtynowe...

Przewody juz pod tynkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek witam wszystkich

Chciałbym zapytać znających się i mających duże doświadczenie o poradę.

Jakie czujki Pir Kurtynowe polecili byście wewnątrz domu w oknach by było jak najbardziej mniej fałszywych alarmów i dodam że tylko to rozwiązanie już pozostało

Domek parterowy i dlatego czujki Kurtynowe a kable pod tynkiem i dlatego tylko pozostają tylko czujki i używając opcji szukaj wiem że dualne Pir MW są dobre ale dość drogie może ktoś poleci coś sprawdzonego a o połowę tańsze.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Ktoś doradzi liczę bardzo na ZBYCHA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tylko ty liczysz na ZBYCHA, ja z kolei generalnie licze na jakakolwiek pomoc...a mianowicie

 

Posiadam Integre 128WRL. Dom w zasadzie jest na ukonczeniu, kable juz od dawna sa pociagniete, elektryk wykonujacy instalacje mial poczatkowo jakis zamysl, a teraz jak przyszlo do pracy to stwierdza "zebym sobie sam wymyslil co chce". Ponizej wrzucam rzuty parteru i pietra gdzie porozmieszczalem zamontowane czujki ruchu oraz miejsca gdzie kable sa jeszcze do wykorzystania.... Czy moglbym prosic o pomoc w rozmieszczeniu pozostalych zeby to chociaz troche jakos funkcjonowalo? Dodam tylko ze w domu nie mam gazu, calosc jest na prad.

 

A zatem tutaj linki do rzutow:

https://imghost.io/image/yetgp

https://imghost.io/image/yeC3E

 

 

1. Gdzie jeszcze zamontowalbyscie czujki ruchu? (na rzucie umiescilem 3 wyjscia na taras)

2. Czujka czadu w jakiej odleglosci powinna byc od kominka? Czy mozna ktorys z kabli wykorzystac?

3. Rozwazam w domu zastosowanie czujki dymu i temp. Pierwszym takim miejscem bylby garaz. Czy gdzies jeszcze warto zamontowac ja?

4. Czy brak okablowania na pietrze to bedzie duzy problem? Czy cos tam musialbym miec zamontowane?

5. W domu posiadam duze przeszklenia, w standardzie kupowalem z kontraktonami z firmy Vetrex. Jedynie w bramie garazowej nie posiadam kontraktonow, tam tez powinien byc?

6. Chcialbym miec mozliwosc tak skonfigurowania Integry, ze w momencie uzbrojenia alarmu odcina wode w calym domu poprzez elektrozawor. Czy mozecie polecic jakis sprzet dobry do tego?

7. W domu sa 3 lazienki, niestety kabel do czujki jest tylko w jednej. Czy montowac czujke zalania?

8. W domu posiadam zaluzje fasadowe. Calosc automatyki zaluzji jest wykonana na firmie Portos, czy moge jakos to polaczyc z integra?

9. Jak rozwiazac temat w przypadku pozaru aby wylaczalo rekuperacje?

10. Czy moge ustawic sobie odpowiednia zwloke na naruszenie alarmu w przypadku wiatrolapu, a w pozostalych pomieszczeniach aby tej zwloki nie bylo?

11. Jak rozwiazac temat rozbrajania alarmu przy wjezdzaniu autem do garazu? Manipulator posiadam w wiatrolapie...

12. Mam wyciagniete kable poza domem w narozach pod przyszle kamery. Czy znacie cos godnego polecenia? Czy to takze mozna podpiac pod Satela?

 

 

Wiem, ze jest to sporo pytan, mimo wszystko bylbym bardzo wdzieczny za jakakolwiek pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Myślę o jakimś prostym alarmie. Czujki ruchu w pomieszczeniach z oknami, drzwiami na parterze oraz na piętrze (chyba sie nie robi ale co będzie jak ktoś bedzie chciał wejsc do mojej sypialni, pok komputerowego?). Alarm dźwiękowy i świetlny na zewnątrz. Centrala z powiadomieniem gsm na komórkę?

 

Bardziej zeleży mi na drugim trybie (jeśli się da), ktory byłby aktywowany gdy domownicy są w domu - chodzi o czujki ruchu na zewnątrz domu, wokół budynku. Działka wąska to pewnie z 3 stron objęłyby teren do ogrodzenia (5m)... Jakiś pomysł. na jakie koszty należy się nastawić, rząd wielkości - 2 tys, 5 tys, 10 tys... :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej zeleży mi na drugim trybie (jeśli się da), ktory byłby aktywowany gdy domownicy są w domu - chodzi o czujki ruchu na zewnątrz domu, wokół budynku.

 

Poczytaj ten wątek od początku, zwłaszcza fragmenty o ochronie obwodowej, kontaktronach, itp. Da się to zrobić lepiej, niż proponujesz. Nawet na tyle dobrze, że będziesz tego używał (zamiast zrezygnować z uzbrajania po któryms kolejnym fałszywym alarmie w środku nocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś życzliwy, siedzący w temacie, zaproponuje jakieś rozwiązanie. Przejrzę go z grubsza ale kolejny wątek 600 stronicowy dla kogoś kto ma rodzine, firme i budowę domu w systemie gospodarczo - zleconym, jest po prostu nie do ogarnięcia. :)

 

Ochrona obwodowa:

- kontaktrony na drzwi i otwierane okna

- czujki inercyjne na drzwi i okna (tylko tam gdzie jest potencjalna możliwość próby włamania)

 

Jedna czujka ruchu na parterze na strefę otwartą (salon korytarz), druga na piętrze na korytarz, trzecia w garażu.

 

Centrala alarmowa: Satel Integra 128 WRL z powiadomieniem SMS, zdalnym dostępem przez SMS i Internet (pożądany VPN).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona obwodowa:

- kontaktrony na drzwi i otwierane okna

- czujki inercyjne na drzwi i okna (tylko tam gdzie jest potencjalna możliwość próby włamania)

 

Jedna czujka ruchu na parterze na strefę otwartą (salon korytarz), druga na piętrze na korytarz, trzecia w garażu.

 

Centrala alarmowa: Satel Integra 128 WRL z powiadomieniem SMS, zdalnym dostępem przez SMS i Internet (pożądany VPN).

 

a dlaczego nie perfecta32 ?? cena atrakcyjna, wbudowany moduł GSM, sterowanie przez smartfona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona obwodowa:

- kontaktrony na drzwi i otwierane okna

- czujki inercyjne na drzwi i okna (tylko tam gdzie jest potencjalna możliwość próby włamania)

Jedna czujka ruchu na parterze na strefę otwartą (salon korytarz), druga na piętrze na korytarz, trzecia w garażu.

Centrala alarmowa: Satel Integra 128 WRL z powiadomieniem SMS, zdalnym dostępem przez SMS i Internet (pożądany VPN).

 

To mam po jednej czujce w kazdym salonie na dole. W wiatrołapie nie montujemy czujek ruchu? Co z pokojami na pietrze? W korytarzu będę miał komputery i dokumenty to OK. Co z sypialnią i sypialniami dzieci? Sypialnię też chciałym chronić. Moze warto zamontować czujki? Po drabinie tez mozna wejsc.

 

Kontaktrony i czujki inercyjne tylko na parterze czy na pietrze? Okien ma sporo... :) Na zewnątrz możemy wrzucić jakies kurtyny wzdłuż ścian budynku jako np druga strefa?

 

 

a dlaczego nie perfecta32 ?? cena atrakcyjna, wbudowany moduł GSM, sterowanie przez smartfona...

 

Ta centrala obsłuży to wszystko powyżej? Faktycznie jest tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tylko ty liczysz na ZBYCHA, ja z kolei generalnie licze na jakakolwiek pomoc, a mianowicie...

 

Panowie, ja niestety nie mam czasu odpisywać na każde zapytanie, a szczególnie całą masę pytań...

 

Krótko:

Skoro masz dom na ukończeniu, to rozumiem, że już nie dociągniesz przewodów. Jak masz kontaktrony w oknach, to zamontuj też do bramy garażowej i drzwi wejściowych. Czujki ruchu, dymu i czujka czadu na parterze - zgodnie z poniższym rysunkiem.

Rozważ montaż czujek udarowych ADV-100 na drzwiach i oknach (przynajmniej tych newralgicznych).

Parter.jpg

 

Na piętrze zamontuj minimum czujkę ruchu w holu (tak, żeby pokrywała jak największy obszar), czujkę dymu centralnie w holu i manipulator przy sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Chcialbym miec mozliwosc tak skonfigurowania Integry, ze w momencie uzbrojenia alarmu odcina wode w calym domu poprzez elektrozawor. Czy mozecie polecic jakis sprzet dobry do tego?

 

Odnośnie elektrozaworu do wody, to proponuję kupić:

 

Elektrozawór Danfoss EV220B 22B 1" NC EPDM 032U1263

http://www.sklep-asc.pl/pl/p/Elektrozawor-Danfoss-EV220B-22B-1-NC-EPDM-032U1263/371

Cewka 230V 10W do zaworu typu B Danfoss (018F7351)

http://www.sklep-asc.pl/pl/p/Cewka-230V-10W-do-zaworu-typu-B-Danfoss-018F7351/335

Wtyk do zaworów typu B Danfoss (042N0156)

http://www.sklep-asc.pl/pl/p/Wtyk-do-zaworow-typu-B-Danfoss-042N0156/325

Ekonomizer

http://allegro.pl/ekonomizer-do-elektrozaworu-ograniczajacy-zuzycie-i6203245882.html

 

Wersja ekonomiczna elektrozaworu (nie wiem, jak z jakością)

http://allegro.pl/elektrozawor-2n25-1-cal-230v-lub-12v-24v-48v-dn25-i6045808219.html

 

Hydraulik musi zrobić by-pass elektrozaworu, aby przy braku prądu dało się ręcznie puścić wodę.

 

 

7. W domu sa 3 lazienki, niestety kabel do czujki jest tylko w jednej. Czy montowac czujke zalania?

Tam, gdzie masz przewód zamontuj czujkę FD-1, a w pozostałych łazienkach i kuchni bezprzewodowe AFD-100

 

8. W domu posiadam zaluzje fasadowe. Calosc automatyki zaluzji jest wykonana na firmie Portos, czy moge jakos to polaczyc z integra?

Udzielaj dokładnych informacji i zadawaj precyzyjne pytania, bo na to, co napisałeś mogę jedynie odpowiedzieć - jakoś możesz to połączyć z Integrą.

Firma Portos robi różne rodzaje sterowań - jakie konkretnie urządzenia masz u siebie?

Jakiej funkcjonalności oczekujesz po podłączeniu do Integry?

 

9. Jak rozwiazac temat w przypadku pozaru aby wylaczalo rekuperacje?

Zasilanie rekuperatora podłączasz przez stycznik. Stycznik ma mieć cewkę na 12V, którą podłączasz do wyjścia programowalnego centrali i programujesz jako alarm pożarowy i zatrzask. Po wywołaniu alarmu pożarowego stycznik odłączy zasilanie rekuperatora.

 

10. Czy moge ustawic sobie odpowiednia zwloke na naruszenie alarmu w przypadku wiatrolapu, a w pozostalych pomieszczeniach aby tej zwloki nie bylo?

To jest podstawowy zakres wiedzy, którą uzyskasz po przeczytaniu instrukcji, więc zanim zadasz kolejne pytania, najpierw przeczytaj instrukcję!

 

11. Jak rozwiazac temat rozbrajania alarmu przy wjezdzaniu autem do garazu? Manipulator posiadam w wiatrolapie.

Wersja I - długie opóźnienie na wjazd do garażu i przejście do manipulatora w wiatrołapie. Rozwiązanie beznakładowe, ale o tyle niebezpieczne, że złodziej też ma ten długi czas i może coś wynieść z garażu (kosiarkę, rower, itp.) zanim włączy się alarm.

Wersja II - załączanie opóźnienia na wjazd do garażu pilotem. Możesz wziąć do napędów bram piloty czterokanałowe i dodatkowy odbiornik tych pilotów podłączasz do Integry. Wówczas przed otwarciem garażu jednym z przycisków pilota włączasz opóżnienie (max 255 sekund) i dopiero możesz otworzyć garaż.

 

12. Mam wyciagniete kable poza domem w narozach pod przyszle kamery. Czy znacie cos godnego polecenia? Czy to takze mozna podpiac pod Satela?

Znamy i można podpiąć pod Satela...

Jakie pytanie - taka odpowiedź 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie pilota do włączania opóźnienia - jaki to ma sens? Nie lepiej z pilota rozbroić alarm? Albo jeszcze wygodniej Integra Control?

 

Co do odłączania wody przy uzbrojeniu alarmu - też wątpliwy sens. Nawet, jak nigdy nie będziecie uzbrajać alarmu będąc w domu (co już jest trochę dziwne) to nigdy nie zapuszczacie pralki czy zmywarki przed wyjściem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie pilota do włączania opóźnienia - jaki to ma sens? Nie lepiej z pilota rozbroić alarm? Albo jeszcze wygodniej Integra Control?

Złodziej pozyskując pilota (np. kradnąc żonie będącej na zakupach lub skopiuje Twój pilot) rozbraja alarm, otwiera bramę i robi co chce.

Jak masz tylko opóźnienie załączane pilotem, to trzeba system rozbroić kodem.

Aplikacja na smatrphone - Integra Control - po pierwsze wymaga dołożenia modułu ETHM. Po drugie jedni sobie świetnie radzą z obsługą takich aplikacji, a inni w ogóle. Ponad to jest jeszcze wiele innych rzeczy, jak stabilność internetu, czy dostępność serwera Satel (przy braku stałego adresu IP). Pilot do włączania opóźnienia jest pewniejszym i bezproblemowym rozwiązaniem.

 

Co do odłączania wody przy uzbrojeniu alarmu - też wątpliwy sens. Nawet, jak nigdy nie będziecie uzbrajać alarmu będąc w domu (co już jest trochę dziwne) to nigdy nie zapuszczacie pralki czy zmywarki przed wyjściem?

W tym przypadku odcinanie wody następuje tylko przy uzbrojeniu w trybie wyjścia z domu. Jeśli kogoś nie stać na np. 5 czujek zalania, to na pewno lepiej mieć elektrozawór i odcinać wodę przy uzbrojeniu systemu w trybie wyjścia z domu, niż go nie mieć i zalać dom. Przy takim kompromisie używanie pralki, czy zmywarki tylko podczas obecności w domu jest ograniczeniem w zupełności do ogarnięcia.

 

Wątpisz w sens zaproponowanych rozwiązań bo nie masz wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpisz w sens zaproponowanych rozwiązań bo nie masz wiedzy.

 

Dostęp przez aplikację typu satelowski control ma sporo zalet. Zwłaszcza dla mało technicznego użytkownika.

 

Bez niej nie wiedziałbym, że firma ochroniarska olała jeden z alarmów (jednej nocy się włączyły trzy). Nie mógłbym też zdalnie odłączyć czujki, która właśnie ześwirowała i musiałbym pewnie co chwila odbierać telefony od firmy ochroniarskiej (nawet, gdyby reagowali co kilka wzbudzeń) albo jechać przez pół Polski żeby choćby wyłączyć alarm który by i ochroniarzy, i sąsiadów doprowadzał do szewskiej pasji. A tak odłączyłem czujkę która ześwirowała i rano umówiłem się z serwisantem na termin, gdy byłem.

Więc tak czy inaczej warto mieć taki dostęp, niż zafundować sobie taki kłopocik będąc na wakacjach na drugim końcu kraju albo gdzieś jeszcze dalej.

 

Co do wody - moja wiedza jest taka, że moje mieszkanie zużywa wodę nawet, jak mnie nie ma. Czy to pralka, czy zmywarka, czy osmoza. W domu dojdzie do tego jeszcze system nawadniania i zmiękczacz wody. A jaka część awarii wody jest gdy domowników nie ma? Robienie zabezpieczenia na czas, gdy nikogo nie ma w domu jest łataniem małej dziurki w bezpieczeństwie a pozostawienie wielkiej, gdy domownicy są w domu.

 

BTW. Naprawdę można skopiować satelowskiego pilota?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...