Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzałka chodziła, bo miał za małą temperaturę na krzywej ustawioną - musi być minimum 25oC.

Poza tym podaj liczbę członków w rodzinie i pojemność zbiornika CWU. Te 47C na CWU to dużo. Ja mam 43 komfort i eco 37 i mi przy małych dzieciach styka.

Ja zmniejszyłem deltę na 4, ale pewnie zwiększę z powrotem na 5. Wczoraj zmieniłem krzywą na 26/36 i -20/12. Czas uśredniania 24h.

Zobacz jeszcze harmonogramy grzania, czy potrzebujesz grzać non stop wodę?

 

Dobra wiadomość jest taka, że wczoraj po zmianie min z 22C na 25C, dzisiaj COP dla CO jest 3.1!!!

COP dla CWU nadal 2.0. (ale tu nie liczyłem na zmianę, bo nic z tym nie zrobiliśmy)

 

@Doktorant

Zbiornik 180L (EHVH08S18CD3V), 2 osoby.

Jak masz ustawione harmonogramy? Masz okresy dnia kiedy nie ma ani komfort ani eko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, dokładnie. Z tym, że od wczoraj wszystkie są odkręcone, czyli non stop powinien być przepływ. To jednak nic nie pomogło - od wczoraj 50 włączeń sprężarki.

 

Dzisiaj spisując licznik byłem świadkiem włączenia się sprężarki "na 2 minuty" (pokazała się ikonka strzałek dookoła ikonki słoneczka). Wyglądało to następująco:

 

Woda na powrocie: 22,4 Woda z PHE: 23,2.

Załącza się sprężarka, Woda z PHE idzie do 25

25C osiąnięte, sprężarka się wyłącza, przepływ się zatrzymuje, woda z PHE spada na 23,4

Uruchamia się przepływ, temperatura wody z PHE wyrównuje się z powrotem

 

Temperatura nastawy w danym momencie to było 25C, delta T 4C. Dlaczego wogóle uruchomiła się pompa skoro różnica pomiędzy powrotem a nastawą była 3C? Jeśli tak to działa, to takie "dogrzewania na 2 minuty" mogą rzeczywiście dziać się "co chwilę".

 

musisz wstawić bufor jak ma być sterowanie osobno pomieszczeniami i ustawić wyższą krzywą grzewczą np -15C/34C i +15C/29C, przy tak niskim nastawie będzie taktować bo inwerter nie zjedzie tak nisko.

beton ma temperaturę 24st.C jak Ty masz nastawione 25-26st.C to od razu sie podgrzeje o ten 1st.C i będzie taktować.

 

Z cwu to zagadka trochę masz pompę typu kombi, wiec sprawdź histerezę CWU może masz bardzo mała.

i sprawdz też czy masz czysty filtr na powrocie do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Doktorant

Zbiornik 180L (EHVH08S18CD3V), 2 osoby.

Jak masz ustawione harmonogramy? Masz okresy dnia kiedy nie ma ani komfort ani eko?

 

Pomyliłem się w odczycie. Pomiedzy 8:00 a 16:00 oraz 21:00 a 5:30 mam buforowanie wstrzymane a nie eko. Mialem natomiast ustawiony tryb Dogranie + Harmonogram oraz T dogrzewania na 47 co skutkowało tym, że nadal przez całą dobę miałem właściwie "ustawione" 47C. Wyłączyłem dogrzewanie i zobacze jak to będzie się sprawowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz wstawić bufor jak ma być sterowanie osobno pomieszczeniami i ustawić wyższą krzywą grzewczą np -15C/34C i +15C/29C, przy tak niskim nastawie będzie taktować bo inwerter nie zjedzie tak nisko.

beton ma temperaturę 24st.C jak Ty masz nastawione 25-26st.C to od razu sie podgrzeje o ten 1st.C i będzie taktować.

 

Możesz wyjaśnić trochę bardziej dla laika? Mam na pompie ustawioną temperaturę 25C i a czujnik jest na powrocie i daje 22C. Czy pompa będzie starała się utrzymać temperaturę powrotu na 25C - deltaT (4C), czy będzie na przykład starała się utrzymać temperaturę wody z wymiennika na 25C ciągle? W tej chwili pompa nie robi ani jednego ani drugiego. :/

 

Z cwu to zagadka trochę masz pompę typu kombi, wiec sprawdź histerezę CWU może masz bardzo mała.

i sprawdz też czy masz czysty filtr na powrocie do pompy.

 

Filtr byl czyszczony 2 tygodnie temu (i rzeczywiscie był brudny). Muszę poszukać jak sprawdzić histerezę CWU - w menu ustawien nie ma takiej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem instrukcję instalatora i dochodzę do następujących wniosków które prosiłbym o zweryfikowanie:

 

Zadana temperatura w przypadku CO to temperatura wody na wyjściu wymiennika którą pompa będzie się starała wygenerować.

Mam ustawioną pompę w tryb próbkowania, czyli po wyłączeniu, co 5 minut będzie sprawdzać, czy się ponownie włączyć.

 

Cykl wygląda tak:

 

1. Pompa się uruchamia, bez problemu generuje 25C na wyjściu.

2. Pompa osiąga wymaganą temperaturę, wyłącza się. Temperatura na wyjściu natychmiast spada to temperatury na powrocie (bo jest przepływ).

3. Po 5 minutach pompa sprawdza i widzi, że temperatura to nie 25C, więc idź do punktu 1

 

W takim wypadku, przy ustawieniu sterowania temperaturą wyjścia oraz próbkowaniu niemal gwarantowane jest, że jeśli pompa jest w stanie osiągnąć temperaturę wyjścia, to będzie się włączała i wyłączała kilka razy na godzinę. Albo trzeba ustawić sterowanie termostatem z pokoju albo zmienić próbkowanie na tryb ciągły :/

 

Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, patrząc po innych pompach, ze Daikin ma baaardzo rozbudowany system, gdzie możne wiele parametrów pozmieniać.

Jeśli ktoś nie ma smykałki do elektroniki, to lepiej tego nie ruszać.

Są jeszcze kody serwisowe, gdzie tam też należałoby zrobić zmiany, ale to co napisałem powyżej.

 

Wracając do pompy ja mam CWU 260 i zapewniam, że dla 2 dorosłych i dwójki dzieci temp. wody 43C wystarczy, chyba, ze kąpiecie sie dwa razy dziennie i nie macie zmywarki. Ja mam CWU w trybie tylko harmonogram. Komfort 43C w godz. 14.30-15.00 i eco 37C pomiędzy 5.30-6.00. W weekendy to jest trochę inaczej, ale to zależy jak funkcjonujecie w domu. Do tego mam wpiętą cyrkulację wody i też harmonogram 5.30-7.00 i 19.00-21.00.

 

Fabrycznie histereza na CWU to 2C.

 

@CNC dzięki za info z tym taktowaniem i batonem. U siebie to przetestuje.

@Bobrow nie wiem jak teraz COP, ale w kwietniu i w maju miałem 3.6, a SCOP od stycznia to jak na razie 3.11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, patrząc po innych pompach, ze Daikin ma baaardzo rozbudowany system, gdzie możne wiele parametrów pozmieniać.

Jeśli ktoś nie ma smykałki do elektroniki, to lepiej tego nie ruszać.

Są jeszcze kody serwisowe, gdzie tam też należałoby zrobić zmiany, ale to co napisałem powyżej.

 

Wracając do pompy ja mam CWU 260 i zapewniam, że dla 2 dorosłych i dwójki dzieci temp. wody 43C wystarczy, chyba, ze kąpiecie sie dwa razy dziennie i nie macie zmywarki. Ja mam CWU w trybie tylko harmonogram. Komfort 43C w godz. 14.30-15.00 i eco 37C pomiędzy 5.30-6.00. W weekendy to jest trochę inaczej, ale to zależy jak funkcjonujecie w domu. Do tego mam wpiętą cyrkulację wody i też harmonogram 5.30-7.00 i 19.00-21.00.

 

Fabrycznie histereza na CWU to 2C.

 

@CNC dzięki za info z tym taktowaniem i batonem. U siebie to przetestuje.

@Bobrow nie wiem jak teraz COP, ale w kwietniu i w maju miałem 3.6, a SCOP od stycznia to jak na razie 3.11.

 

Nie wiem o co chodzi , ale SCOP jest jakoś słaby jak na prawie "Mercedesa" w branży.

Użytkownicy Panasów i innych znanych marek mają znacznie wyższą sprawność przy podłogówkach w zbliżonych warunkach (tj kwiecień-maj)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem instrukcję instalatora i dochodzę do następujących wniosków które prosiłbym o zweryfikowanie:

 

Zadana temperatura w przypadku CO to temperatura wody na wyjściu wymiennika którą pompa będzie się starała wygenerować.

Mam ustawioną pompę w tryb próbkowania, czyli po wyłączeniu, co 5 minut będzie sprawdzać, czy się ponownie włączyć.

 

Cykl wygląda tak:

 

1. Pompa się uruchamia, bez problemu generuje 25C na wyjściu.

2. Pompa osiąga wymaganą temperaturę, wyłącza się. Temperatura na wyjściu natychmiast spada to temperatury na powrocie (bo jest przepływ).

3. Po 5 minutach pompa sprawdza i widzi, że temperatura to nie 25C, więc idź do punktu 1

 

W takim wypadku, przy ustawieniu sterowania temperaturą wyjścia oraz próbkowaniu niemal gwarantowane jest, że jeśli pompa jest w stanie osiągnąć temperaturę wyjścia, to będzie się włączała i wyłączała kilka razy na godzinę. Albo trzeba ustawić sterowanie termostatem z pokoju albo zmienić próbkowanie na tryb ciągły :/

 

Czy to ma sens?

 

Musisz podnieść krzywą bo będzie taktować, i zobacz czy masz przepływ na maksa ustawiony. pompka na najwyższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Wiadomości z frontu:

 

Dwa dni temu dokonałem następujących zmian:

- podniosłem minimalną temperaturę z 25 na 26

- wyłączyłem dogrzewanie CWU (teraz jest tylko harmonogram)

 

Wyniki:

[table=width: 500, class: grid]

[tr]

[td][/td]

[td]24 X[/td]

[td]26 X[/td]

[td]27 X[/td]

[/tr]

[tr]

[td]CO pobrane[/td]

[td]27 kWh[/td]

[td]11 kWh[/td]

[td]9 kWh[/td]

[/tr]

[tr]

[td]CO wytworzone[/td]

[td]52 kWh[/td]

[td]42 kWh[/td]

[td]43 kWh[/td]

[/tr]

[tr]

[td]COP[/td]

[td]1.9[/td]

[td]3.8[/td]

[td]4.8[/td]

[/tr]

[tr]

[td]Sprężarka On/Off[/td]

[td]51[/td]

[td]43[/td]

[td]6[/td]

[/tr]

[/table]

 

Bardzo ciekawe, jak ilość włączeń wpływa na wynik COP. Pompie udało się wejść w tryb w którym pracuje ciągle na niskich obrotach i ma dobre COP. Nie wiem jednak jak ten tryb został osiągnięty. Oceniam, że wyłączenie dogrzewania które przerywało pracę CO coś tutaj daje.

 

Na razie zostawię na takich ustawieniach i będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe, jak ilość włączeń wpływa na wynik COP.

 

IMO tu ważne jest dogrzewanie CWU. Jak raz ogrzewasz od 20 do 50* to masz dużo wyższy COP, niż jak tę samą ilość kWh wpakujesz w zasobnik w wielu porcjach dogrzewając z 47 do 50*.

 

Pisałem o tym tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak podniosę krzywą, to nie będę miał cieplej w domu? I tak teraz mam 22.

 

rozumiem, że pompa obiegowa chodzi u Ciebie cały czas i sterujesz tylko krzywą grzewczą? zastosuj termostat.

 

u mnie są takie okresy nawet w zimie, że dom potrzebuje średnio na dobę 300 W. raczej ciężko zejść z mocą jakiegokolwiek urządzenia grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP od początku, czyli od stycznia to 3.11.

Nie mam pompy obiegowej jako takiej, tylko tę wbudowaną w pompę. Jest ona w trybie próbkowania, czyli pompa co 5 minut sprawdza jakie są temperatury.

Tak mam tylko regulację pogodową.

Dobra wiem w czym może być problem z moją pompą. Minimalna temperatura w nastawach instalatora to 25"C, a krzywa to także 25, czyli pompa baaardzo traktowała. Teraz w ustawieniach instalatora zmniejszyłem do 23, a krzywą podniosłem do 27. Wkrótce się okaże, czy moje przypuszczenia są słuszne i czy temperatura w domu się nie zmieni. Teraz dT ustawiona na 4, bedzie mogła się funkcjonować, bo wtedy miałem fizycznie 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP od początku, czyli od stycznia to 3.11.

Nie mam pompy obiegowej jako takiej, tylko tę wbudowaną w pompę. Jest ona w trybie próbkowania, czyli pompa co 5 minut sprawdza jakie są temperatury.

Tak mam tylko regulację pogodową.

Dobra wiem w czym może być problem z moją pompą. Minimalna temperatura w nastawach instalatora to 25"C, a krzywa to także 25, czyli pompa baaardzo traktowała. Teraz w ustawieniach instalatora zmniejszyłem do 23, a krzywą podniosłem do 27. Wkrótce się okaże, czy moje przypuszczenia są słuszne i czy temperatura w domu się nie zmieni. Teraz dT ustawiona na 4, bedzie mogła się funkcjonować, bo wtedy miałem fizycznie 0.

 

 

Te COP 3.11 to od tego roku , czy wcześniej ?

Ok- rozumiem Twoje wyjaśnienia niskiego COP , świadczy to raczej o Twoim instalatorze ( zakładam , że „normalnie” skonfigurowane i sterowane D mają znacznie wyższą sprawność)

 

A inni użytkiwnicy jaki mają średni COP na Daikinach ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szczęśliwy posiadacz (od 2 tygodni) PC Altherma, mam pytanie - czy istnieje możliwość wymuszenia w harmonogramie wyłączenia pompy w określonych godzinach?

Dom jest jeszcze w fazie wykończeniówki, a ponieważ straty dobowe przy obecnych temperaturach mam na poziomie 1-2 st., chciałbym wymusić pracę pompy wyłącznie w godz. 22-5, niestety w harmonogramie mam tylko wybór pomiędzy komf. a eko, a przy ustawieniach eko w ciągu dnia pompa i tak potrafi się załączyć, chciałbym wymusić jej wyłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...