Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przecież takie paleniska posiłkują się tlenem z mieszkania.

Widzę że co poniektórzy zapomnieli jak kiedyś zimą utykało się okna dwuszybowe watą. Obowiązkowo tez musiała być bombka.

Mieszkanie przewietrzane posiada wystarczająca ilość tlenu do spalania. Poza tym kiedyś dawali pod parapetem kratki nawiewowe a w kominie był kanał wentylacyjny.

 

PS.

Wszystko co najważniejsze wymyślono kiedyś. Teraz to świat wirtualny, naszpikowany kłamstwami przeżywa renesans.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę że co poniektórzy zapomnieli jak kiedyś zimą utykało się okna dwuszybowe watą. Obowiązkowo tez musiała być bombka.

Mieszkanie przewietrzane posiada wystarczająca ilość tlenu do spalania. Poza tym kiedyś dawali pod parapetem kratki nawiewowe a w kominie był kanał wentylacyjny.

 

PS.

Wszystko co najważniejsze wymyślono kiedyś. Teraz to świat wirtualny, naszpikowany kłamstwami przeżywa renesans.

 

Witam, dokładnie tak, lepiej bym tego nie ujął :popcorn:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że co poniektórzy zapomnieli jak kiedyś zimą utykało się okna dwuszybowe watą. Obowiązkowo tez musiała być bombka.

Mieszkanie przewietrzane posiada wystarczająca ilość tlenu do spalania. Poza tym kiedyś dawali pod parapetem kratki nawiewowe a w kominie był kanał wentylacyjny.

 

 

Tak, i na dom taki jak mój trzeba było 3-4 tony węgla

:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh/ech.

Do spalania węgla, potrzebny jest tlen zawarty w powietrzu.

W materiale z 1953r, zatkano wszystkie możliwe kanały, którymi można dostarczyć to powietrze.

A tutaj, nikt tego nie widzi.

To prosta droga do zaczadzenia domowników.

Inaczej, dojdzie do wydzielania tlenku węgla i wszyscy umrą/poniosą śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla/czadu.

Tyle.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie umie palić lub oszczędza na jakości opału, może tyle iść.

 

Taaaa, jasne. Zrobisz z domu namiot i ogrzejesz go toną węgla :)

Mamy 2023, nie 1953.

Nośniki energii zdrożały i drożeć będą, więc liczy się dobra izolacja, szczelność i odzysk energii.

A nie "kratki pod parapetami"

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Dzień dobry

Dawno tu nikogo nie było, ale może ktoś tu zagląda.

Na to forum trafiłam na jesieni, kiedy w trakcie węglowej paranoi udało mi się kupić węgiel a znajomy mi powiedział "ta kopalnia sprzedaje węgiel koksujący". Jak tym palić? Poszukałam, znalazłam, Palił się bardzo dobrze. Byłam zadowolona. Ale czytając o tym węglu dowiedziałam się dużo na temat kotłów i kotłowni. Osoby, które udzielają tu odpowiedzi mają ogromną wiedzę, więc stwierdziłam, że zapytam, bo może mi też ktoś pomoże.

Mam dwa problemy

1. Pięć lat temu musiałam na szybko wymienić kocioł, bo stary na początku sezonu zaczął cieknąć. Sprawa jest w sądzie, bo kocioł ma mniejszą moc niż deklarowana przez producenta. Było dwóch biegłych i co jeden to głupszy. Żaden nie wykonał pomiarów w celu obliczenia rzeczywistej mocy kotła, ale były twierdzenia, że kocioł jest zgodny z DTR a "producent przy produkcji dochował należytej staranności". Tylko , że DTR jest dla wszystkich kotłów tego typu, ale nawet z DTR ten kocioł jest niezgodny, co znalazł mój adwokat. Drugi biegły na oględzinach najpierw chciał, żebym mu pokazała, gdzie robiłam pomiary, a później zażyczył sobie, że mam rozpalić w kotle, bo kotła, który jest wypełniony żarem nie da się zmierzyć. W opinii napisał, że w kotle da się rozpalić a kocioł jest zgodny z DTR. Sąd jednemu i drugiemu zatwierdza opłatę nie wnikając, że nie udzielili odpowiedzi na pytanie " JAKA JEST RZECZYWISTA MOC TEGO KOTŁA", co było w zleceniu dla nich. W uzasadnieniu zatwierdzenia opłaty było napisane, że biegły wszystko wyjaśnił i do tego tak prosto, że nawet laik zrozumie. Adwokat pisze, że biegły niczego nie wyjaśnił, ale sąd każe zapłacić. Problem z biegłymi jest taki, że nie ma jednej listy wszystkich biegłych, tylko trzeba szukać w wykazie każdego sądu po kolei. Do tego nikt nie weryfikuje ich wiedzy i efekty są jak widać na moim przykładzie. W związku z tym mam pytanie pierwsze. Z wpisów wynika, że udzielają tu odpowiedzi osoby z dużą wiedzą, więc czy któraś z tych osób jest instalatorem - biegłym sądowym, albo zna takiego biegłego. Chciałabym zlecić prywatną ekspertyzę i skończyć tą szopkę.

2. Na jesieni kupiłam używanego "kopciucha" i po sezonie jestem z niego bardzo zadowolona. Ale w beczce miodu jest łyżka dziegciu i piec z miarkownikiem nie ma rozety w drzwiczkach zasypowych. Pytałam instalatorów, czy mogliby mi zrobić taki otwór z klapką jak jest opisane w jednym miejscu na forum, ale patrzyli na mnie jakbym mówiła o kosmitach w kotłowni. "Może pani robić przeróbki , bo kocioł już nie jest na gwarancji, ale ja tego nie zrobię". Więc jest pytanie drugie. Czy ktoś, kto potrafi przerabiać kocioł mógłby mi takie coś w drzwiczkach zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Dawno tu nikogo nie było, ale może ktoś tu zagląda.

.......czy mogliby mi zrobić taki otwór z klapką jak jest opisane w jednym miejscu na forum, ale patrzyli na mnie jakbym mówiła o kosmitach w kotłowni. "Może pani robić przeróbki , bo kocioł już nie jest na gwarancji, ale ja tego nie zrobię". Więc jest pytanie drugie. Czy ktoś, kto potrafi przerabiać kocioł mógłby mi takie coś w drzwiczkach zrobić.

Klapki się kupuje i montuje miarkownik do niej.

Tu jest klapka

https://allegrolokalnie.pl/oferta/klapka-miarkownika-ciagu

987982004ac1a74e2279e4f44c79

A tu do powietrza wtórnego.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/kierownica-powietrza-wtornego-klapka-miarkownika

806ada2e4da882304459d118b882

Można też zrobić samemu, albo wymontować ze starego kola na złomowisku.

Edytowane przez animuss
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Eh/ech.

Do spalania węgla, potrzebny jest tlen zawarty w powietrzu.

W materiale z 1953r, zatkano wszystkie możliwe kanały, którymi można dostarczyć to powietrze.

A tutaj, nikt tego nie widzi.

To prosta droga do zaczadzenia domowników.

Inaczej, dojdzie do wydzielania tlenku węgla i wszyscy umrą/poniosą śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla/czadu.

Tyle.

 

Wtedy się wietrzyło mieszkanie i to wystarczyło. Zaczadzonych nie było Poza tym nigdy nie uszczelnisz watą tak dokładnie jak uszczelką gumową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Cześć

Mam kocioł zasypowy noname, bez miarkownika, z rusztem wodnym. Nauczyłem się palić węglami 31,32 tak, że dymu praktycznie po 15 minut od rozpalania nie ma (rozpalanie od góry). Mam problem z marcelem, którego w tym roku kupiłem. Ten węgiel bardzo szybko się zapala i dymi tymi smolistymi spalinami, które trudno dopalić. Jedynym sposobem do tej pory jaki znalazłem jest rzucenie małego suchego drewna na góre węgla, który został doładowany (gazy spalające z drewienka dopalają troche te spaliny z węgla). NIe zmniejszam dopływu powietrza, bo najlepiej się pali jak jest silny cug. To jest cecha tego węgla czy jest na niego jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem napisane, że trudno się spala czysto. Ja nie mam problemu ze spalaniem tego węgla w miare czysto, ale pytam się czy jest możliwość spalania go w fazie odgazowywania praktycznie bez dymu z komina w kopciuchu (mam wlot powietrza wtórnego bez kierownicy). Czy to mrzonka. Wole grzać komin i osiedle niż spalinami zasyfiać sąsiadów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dobra, ogarnąłem temat. Wszystko widać na rysunku, aby nie przytłoczyć kotła ilością spalanego paliwa, trzeba odciąć jego część poprzez przysypanie tyłu zasypu czymś co nie przepuszcza powietrza. Teraz nawet marcel spala się czyściutko i dłużej. Mam otwory w klapce środkowej co daje powietrze bezpośrednio w obszar spalany.

 

[ATTACH=CONFIG]468078[/ATTACH]

Edytowane przez Kopciuszynd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...