Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeżeli chodzi o grzejniki,

do kotła kondensacyjnego nie trzeba przewymiarowywać grzejników,

jest to ekonomicznie nieuzasadnione,

żeby dobrać grzejnik do temperatur zasilania kotła kondensacyjnego 55/45/20 (zasilanie, powrót, temperatura pomieszczenia) jest blisko dwa razy większy od grzejnika który pracuje w temperaturach normowych 75/65/20,

ale, no właśnie chodzi o to ale,

są to temperatury zasilania przy temperaturach zewnętrznych -20 C

w nowo budowanych domach taka sytuacja prawie nie występuje,

dlatego do kotła kondensacyjnego dobieram zawsze grzejniki do temperatur normowych i jeżeli przy takich grzejnikach kocioł będzie pracował nie kondensując przez parę dni w roku to Inwestor nie zbiednieje a na kupnie kolubryn dużo zaoszczędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ponawiam,

 

w wątku o Junkersie znalazłem taki schemat:

 

http://tinyurl.com/abkursd

 

Dla mnie wygląda OK, ponieważ jest IPM1, czyli sterujemy pogodowo (podłogówkę tylko czy obydwa obiegi?), nie ma sprzęgła i dodatkowej pompy. Wszystko to przekłada się na niższe koszty instalacji.

 

Ale pytanie do Was czy jest to poprawne i będzie dobrze działać? Jakie są minusy względem instalacji opartej na IPM2, sprzęgle (polecana przez Junkersa)?

 

U mnie:

30% podłogówka (2 łazienki, kuchnia, przedpokój) , reszta grzejniki (salon, 4 sypialnie, garaż, drabinki w łazienkach).

 

Proszę o pomoc.

 

Podpowie ktos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te 24kW na co Ci są potrzebne...?

 

Mnie do niczego- takie produkują. Zamierzam kupić piec 2f do co i cwu, wyrzut spalin przez ścianę i jest to ograniczenie do 21kW.

Te większe kW do podgrzania cwu, a nie chcę zasobnika, ew. jakiś mały w piecu (jak np. w Sonier Duval- 2x21l).

Teraz widzę, po przeczytaniu powyższych postów, że muszę się rozejrzeć za takim, który ma niski dolny próg mocy( podłogówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy producent podaje maksymalną długośc kominów. Każde kolanko skraca tę długość. Dla mojego Cerapur Smart 14 długośc komina (nawiewno-wywiewnego, koncentrycznego) to 15 m w poziomie i - 2 m dla każdego kolanka

 

Może inaczej. Interesuje mnie minimalna długość komina. Generalnie interesuje mnie wykorzystanie wkładu kominowego do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów kondensacyjnych tzw. koncentryczny rura w rurze.

Aby jeszcze bardziej sprecyzować. Mianowicie mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Eksperci z redakcji traktujących o budowaniu są przeciwnego zdania.

Proszę o opinię praktyków i eksploratorów systemu.

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelpiwowarczyk, kiedyś pisałeś że do Immergasa 12kW planujesz dodatkową pompę energooszczędną (LFP?). To do wspomagania/oszczędności w napędzaniu podłogówki? Podłączyłeś to już, w jaki sposób? Ma to sens Twoim/waszym zadniem? Planuję 1200 mb podłogówki i primo nie wiem czy ten kocioł uciągnie, seundo czy nie zeżre przy tym za dużo prądu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelpiwowarczyk, kiedyś pisałeś że do Immergasa 12kW planujesz dodatkową pompę energooszczędną (LFP?). To do wspomagania/oszczędności w napędzaniu podłogówki? Podłączyłeś to już, w jaki sposób? Ma to sens Twoim/waszym zadniem? Planuję 1200 mb podłogówki i primo nie wiem czy ten kocioł uciągnie, seundo czy nie zeżre przy tym za dużo prądu?
Instalację będę dopiero robił. Kiedyś. być może na wiosnę, ale nie mówię tego głośno by nie zapeszyć (według pierwotnych planów powinniśmy już od dawna mieszkać) :(

U mnie będzie układ mieszany - grzejniki panelowe, grzejniki kanałowe i tylko ciut podłogówki. Raptem 150 m.b. rury. Dodatkowa pompa będzie dlatego, że ograniczenie temperatury wody w podłogówce, zamierzam zrealizować poprzez zawór mieszający 3-drogowy (AFRISO ARV) i obawiam się, że będzie on stawiał taki opór w układzie, że woda goniona pompą z kotła nie zawita w odnogę za zaworem (czyli do układu podłogówki). Na taki schemat (czyli z dodatkową pompą za zaworem 3D ograniczającym temperaturę w układzie podłogówki) często napotykam się w internecie, ale przyznam, sam żadnych obliczeń w tym kierunku nie czyniłem i być może ta pompa wcale nie będzie potrzebna.

I, powtórzę, nie uważam by pompa z kotła była za słaba na taką instalację, ale wydaje mi się, że odnoga podłogowa będzie stanowiła znacznie większy opór (przez zawór 3D) i dlatego chcę tam zastosować dodatkową pompę. Z drugiej strony, jeśli pamięć nie płata figla, czytałem kiedyś, że dodatkowa pompa na jednej z odnóg układu "wysysała wodę" z reszty układu i załączenie jej powodowało zimne grzejniki w pozostałych odnogach układu.

Generalnie, myślę że takich rzeczy na czuja się nie powinno robić, i bez zamodelowania układu w Audytorze C.O. się nie obędzie.

 

Sama pompa to rzeczywiście produkt LFP, model Maxima (i nie daj się nabrać na Grundfosa, chyba że bardo zależy Tobie, by mieć LFP EXPERIę w innym kolorze obudowy).

 

Ty, jak rozumiem chciałbyś zastąpić lub wspomóc pompę kotła, dodatkową pompą?

Uważam, że układ im prostszy, tym lepszy. Kiedyś (zdaje się) Liwko pisał, że ma 100% podłogówki i bardzo prosty układ. Wszystko gonione pompą z kotła. I działa to ponoć doskonale. Ja gdybym miał samą podłogówkę, również dążyłbym do takiego układu.

 

Jeśli obawiasz się, że sama pompa kotła nie pociągnie wszystkiego, przygotuj w układzie miejsce pod dodatkową pompę, ale nie montuj jej. Okaże się, że jest potrzebna - zamontujesz.

 

Może inaczej. Interesuje mnie minimalna długość komina. Generalnie interesuje mnie wykorzystanie wkładu kominowego do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz kotłów kondensacyjnych tzw. koncentryczny rura w rurze.

Aby jeszcze bardziej sprecyzować. Mianowicie mam zamiar zrezygnować z typowego komina na rzecz komina koncentrycznego poziomego. Producent pieca twierdzi, że nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność kotła. Eksperci z redakcji traktujących o budowaniu są przeciwnego zdania.

Proszę o opinię praktyków i eksploratorów systemu.

Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Szczególnie interesują mnie argumenty ekspertów, przeciw krótkiej rurze koncentrycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też każdy producent podaje max długości przewodów spalinowych dla danego modelu

 

Nadal się nie rozumiemy. Nie interesuje mnie max długość komina. Nawet średnia długość komina mnie nie interesuje. Interesuje mnie minimalna długość komina, a najlepiej poziomego przewodu koncentrycznego (tzw. rura w rurze) jaki można zastosować przy kotłach do 21kW.

Jak już wspomniałem interesuje mnie również wpływ długości komina na wydajność pieca kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebieg spalania zależy przede wszystkim od długości komina lub przewodów powietrzno-spalinowych

źródło: budujemydom.pl

Z jednej strony kominy (z naturalnym ciągiem, zależnym od różnicy ciśnień na obu jego końcach) z drugiej strony przewody koncentryczne (z ciągiem wymuszonym wentylatorem).

Uważam, że minimalna długość ma znaczenie jedynie w przypadku kominów, a już nie ma znaczenia dla pracy rur koncentrycznych. Ktoś wprowadził ciebie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że minimalna długość ma znaczenie jedynie w przypadku kominów, a już nie ma znaczenia dla pracy rur koncentrycznych. Ktoś wprowadził ciebie w błąd.

 

Ja też tak uważam. Gość mętnie mi tłumaczył, że długość komina, a dokładniej możliwość ogrzania wtłaczanego do kotła powietrza dzięki odpowiedniej długości przewodu ma wpływ na proces kondensacji i wydajność pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...