Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wyceńmy:

Sterowanie strefami:

1. Rozdzielacz strefowy Dim - 2200 lub 2800 (w zależności czy pompy te mądrzejsze czy nie).

2. Regulator CAR do pogodówki x 2 sztuki - po jednym na piętro = 2x520 = ok 1000

3. Dodatkowo 2ga czujka pogodowa podpięta pod DIM (potrzebna aby inaczej sterować górą i dołem - mój przypadek opisany w stopce - różne grubości wylewek na piętrach) = 150?

W sumie ok 4000 pln.

 

Jeśli to odpowiedź na moją propozycję, to przepraszam, wydawało mi się że do TEJ centralki: http://www.tukado.pl/produkt-21-Immergas_-_Centralka_ogrzewania_strefowego-12729682439552-12493822998014.html (bo do niej podawałem tobie linka) powyższe nie jest potrzebne...

No chyba że za tanio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No ale to tylko płytka do sterowania pompkami chyba - taka sama siedzi przecież w DIMie.

Kupując tą z linka i tak trzeba przecież dokupić pompy i inne cuda. Mylę się?

 

"No chyba że za tanio... "

Grzeniu, nie bądź kąśliwy :)

Chce tanio, ale jakoś nikt mi tego tanio zaproponować nie umie, a sam do kupy poskładać to ja nie umie...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to tylko płytka do sterowania pompkami chyba - taka sama siedzi przecież w DIMie.

Kupując tą z linka i tak trzeba przecież dokupić pompy i inne cuda. Mylę się?

 

"No chyba że za tanio... "

Grzeniu, nie bądź kąśliwy :)

Chce tanio, ale jakoś nikt mi tego tanio zaproponować nie umie, a sam do kupy poskładać to ja nie umie...

Pozdro

 

Chyba się mylisz. Nie mam pewności (bo dawno) ale wystarczy przeczytać notkę producenta (tylko dwie strony plus rysunki, http://lmgtfy.com/?q=immergas+centralka+strefowa). Czytac umiesz jak sądzę...? ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Centralka strefowa jest urządzeniem pozwalającym na sterowanie trzema niezależnymi bezpośrednimi

strefami centralnego ogrzewania o jednakowej temperaturze czynnika grzewczego, sterowanych

termostatami pokojowymi.

Centralka nie obsługuje zaworów mieszających. Uwaga:centralka strefowa jest jedynie urządzeniem sterującym. Termostaty pokojowe, pompy lubelektrozawory oraz inne elementy instalacji nie wchodząw skład zestawu.Płyta elektroniczna centralki strefowej jest inna niżużyta w zestawach DIM.

"

 

Na mój gust, porównując to z dimem, to przyoszczędzić tu można jeśli ktoś ma niewielką instalację i jedna pompa da radę przepchnąć wodę przez instalację. Wtedy to cudo steruje tą pompą i elektrozaworem na każdym z rozdzielaczy.

 

Myślę, że u mnie jest większa instalacja (choć podpytam projektanta jaka musiałaby być wysokość podnoszenia pompy żeby to ogarnąć) i musiałbym zastosować pompę przy każdej strefie + sprzęgło, więc wyszło by to samo co DIM.

 

Minus tego rozwiązania jest też taki, że stosując termostat na jednej ze stref masz nieinteligentne sterowanie włącz/wyłącz (no chyba że zastosujesz dwa CARy. ) no i sterujesz całym piętrem a nie poszczególnymi pomieszczeniami.

 

Grzeniu, to jest 2minut czytania. Rzuć okiem czy dobrze wykoncypowałem.

Dziękuję i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu, to jest 2minut czytania. Rzuć okiem czy dobrze wykoncypowałem

 

Porównanie kosztów wydaje się nierzetelne, ale mniejsza o szzegóły. Myślę że skoro tak tobie zależy na komforcie i pewności, to najlepiej byłoby abyś zlecił instalację z zastrzeżeniem własnych wymagań i gwarancji jakiejś pożądnej firmie. To było bez ironii. Skoro się nie czujesz chętny zaryzykować i/lub pokombinować rozumiem. Nikt Ci tutaj raczej nie da gwarancji że będziesz zadowolony z "odchudzonej" wersji. Takie rozwiązanie jak uponora powinno być super skuteczne i wygodne.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mam projekt kotłowni od projektanta, który doskonale zna mój budynek, a zaprojektował mi automatykę, która nie ma możliwości oddzielnego sterowania górą i dołem, co u mnie jest konieczne. Na pytanie czy tak powinno być, odpowiedział, że tak, tylko że będę miał albo niedogrzany dół, albo przegrzaną górę :)

Kotłownie wyposażył w elementy, które nie są dostępne w Polsce (junkresowy odpowiednik dima ale na jedną strefę).

Tak więc kombinuję sam. Szukam.

 

Grzeniu, sprostuj proszę to porównanie. Tobie i tak już dużo zawdzięczam, ale daj z siebie wycisnąć jeszcze trochę ;) Inaczej będę tu tak ględził do starości... ;)

 

Chętnie pokombinuję, tylko tak jak Ci napisałem, akurat w moim przypadku ta opcja nie wypali.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mam projekt

 

Masz projekt podłogówki?

Masz zapotrzebowania na ciepło do pomieszczeń?

Ile mb podłogówki wychodzi?

Możesz zlecić projekt instalacji jeszcze raz innemu projektantowi, z wymaganiami i gwarancją, a jeszcze lepiej kompleksowo firmie. DOBREJ!

Chodzi też o ryzyko, możesz spróbować realizować wersję "chudą" ale SAM musisz wiedzieć o co chodzi.

 

O kosztach się nie rozpisuję, wydaje mi się że kalkulacji uponora brakuje tych sprzęgieł, siedmiu pomp itp. Ale ja się na drogich rozwiązaniach nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim Ci napiszę o mojej podłogówce, to sprostuję co naskrobałem wyżej.

Nie da rady zastosować dwóch CARów w domu, bo się gryzą :)

Czyli pozostaje np na dole CAR, a na górze, jeżeli chcesz mieć coś mądrzejszego niż termostat on/off to musisz dowalić termostat z algorytmami PI - czyli na mój rozum, to samo co oferuje Uponor.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze moje rozwiązanie: trzy termostaty PI i trzy strefy (2xOP i 1xOG), kilka silownikow i centrala sterujaca.

Działa to tak:

jeśli w którejś ze stref robi się za zimno, to centrala odpala kocioł, potrzebne silowniki, i ewentualnie pompę OP (w przypadku zgłoszenia żądania ogrzania jednej że stref OP-, gdy żądanie jest że strefy OG, startuje kocioł i silownik strefy grzejnikowej, bez pompy OP).

Koszt:

3x300 za termostaty

1x300 centralka

5x80 silowniki

Wszystko z eurostera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o radę. Otóż nie wiem jaką moc kotła potrzebuję do mojego domku i liczę na to,że coś podpowiecie.Dom ma pow. uż. 85 m2,kubatura 360 m3,ocieplony styropian 12 (0,031),wełna na poddaszu 28 cm,podłoga 10cm, okna dwie szyby.Myślałam o piecu dwu funkcyjnym ponieważ mamy małe zapotrzebowanie na wodę ( 2+1),ale kompletnie nie wiem ile kv ma mieć ten piec.Fachowiec poleca mi takie piece z modulacją od 6-24 kv a mnie sie wydaję ,że to za duża moc.Poradzcie cos proszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem to w wątku o junkersie ale wrzucę i tu:)

Dowiedziałem się dziś że nie wszystkie kotły mogą grzać wodę z minimalna temp np 20-25stopni, i zacząłem przeglądać instrukcje i np w junkersie smart minimalna temp na CO to 35stopni, czy ja dobrze rozumiem że w podłogówkę niższej temp nie poda(częstsze taktowanie?)? ogólnie stoję dopiero przed zakupem i waham się miedzy junkersem smartem 14kw a immergasem 12kw (i on ma zakres regulacji temp 20-85stopni). czy możecie jakoś to wyjaśnić mi trochę nieogarniętemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś z Was opinie na temat sterowania podłogówką elektrozaworami?

Można to ogarnąć podobno w ten sposób, że do kotła podpinamy pogodówkę (która steruje temperaturą wody w obiegu) zaś w każdym pomieszczeniu mamy termostat, który przymykając/otwierając elektrozawory, steruje temp. w pomieszczeniu.

Pozdro

Dorzucę swoje trzy grosze. Termostaty rzeczywiście są wygodne, choć podogówka im trochę bruździ. Pogodówka "jest górą" i jak uzna, że na dworze robi się ciepło, to wyłączy piec mimo, że któryś siłownik będzie otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sie was poradzic: chce zeby hydraulik zbudowal kotlownie gazowa w oparciu o Junkers Comfort 16kW. Przebrnelam juz przez niezliczone ilosci watkow o sterowaniu instalacja mieszana (podlogowka na parterze i w lazience na pietrze plus grzejniki na pietrze) i wciaz nie moge znalesc jednoznaczej odpowiedzi na to jak zbudowac oszczedna kotlownie...

Nie wiem czy to bedzie dobrze ale wylania mi sie na moj zdrowy rozum (mam nadzieje ze takowy posiadam) taki obraz: kociol Comfort 16kW, modul IPM2, pogodynka FW200 plus dodatkowy sterownik FB100 na pietrze. Do tego extra pompa do obiegu z grzejnikami, zawor mieszajacy, czujniki temp na obu obiegach. Chcialabym zeby to wygladalo tak ze jesli temp na dole w salonie osiagnie wymagana temperature to zeby podlogowka sie wylaczala ale jakby sie okazalo ze na gorze jest za zimno to zeby pomimo wylaczonej podlogowki wlaczal sie obwod grzejnikowy. Czy to jest w ogole mozliwe do zrobienia? Czy jest ktos kto moze mi to wyjasnic?

Dziekuje z gory wszystkim i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

chciałbym się poradzić jaki piec gazowy mam wybrać do mojego domku.

 

Dom ma 155 m2 powierzchni użytkowej + 25 m2 garaż i kotłownia również ogrzewane, kubatura netto 550 m3.

 

Na całości ma być podłogówka parter 9 obwodów podzielonych na 6 stref każda strefa sterowana termostatem, mieszacz z przpływomierzami i głowicami sterowanymi przez termostasty pompa Grundfos 24-40 i poddasze 6 obwodów podzał na 4stref każda sterowana termostatami, mieszacz równiez z przepływomiezami i głowice sterowane termostatami pompa ta sama co na parterze.

 

Zapotrzebowanie na ciepło wyliczone na 12,6 kW

 

W salonie będzie mały kominenk.

 

Dom zbudowany z Porotherm Dryfix 25 cm i ocieplony wełną 20 cm FASROCK LL

Dach pełne deskowanie dachówka, skosy ocieplone 18 cm miedzy krokwiami + 12 cm na ruszcie, sufit 40 cm wełny

W podłogę dałem 20 cm styropianu, ściany fudamentowe ociepliłem 15 hydrostyrem

Okna 3 szybowe współczynnik najgorszego to U=0,89, Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem bez GWC

 

 

Proszę o jakieś rady dotyczące pieca gazowego bo zupełnie nie wiem co mam wybrać.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze wracam do tego immergasa victrix 12/24 oraz viessmana W100

a wiec rozmawialem z kilkoma serwisantami (rowniez autoryzowanymi) tych firm i...

 

serwisant z immergasa powiedzial wprost ze nie poleca tych piecow bo sa one baaardzo budzetowe i z bardzo slabej jakosci czesci w dodatku z prowizorycznymi rozwiazaniami (jakis cienki wymiennik itd itp) i drogimi czesciami

 

co do viessmana okazuje sie ze na rynek niemiecki w ogole sie nie wypuszcza W100 bo.... znowu jest to piec zbyt budzetowy o kiepskiej jakosci czesci...

 

teraz mam zgryz.... chcialem ktorys z ww + zbiornik a tu takie cos...

 

praktycy mowia ze jesli viessman to brac pod uwage modele od W200 wzwyz....

co do immergasa dopiero od Victrix Zeus Superior kW

 

no i teraz mysle o tym Zeus Superior ale ma wewnetrzny zbiornik na 54litry

domek 100m2 (w tym 65m2 podlogowka + 3 grzejniki), jedna lazienka z prysznicem+ druga z wanna (60na140cm) czy to bedzie ok?

chce miec 3ci obieg wody, czy ten piec to obsluzy?

mam totalny metlik :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...