Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obecnie na węglu utrzymuję na kotle 50-55 stopni. Teraz przepalam drewnem, ale normalnie to węglem od góry. Ile na powrocie to nie wiem, ale rura jest zimna :-)

No to już wiesz, że kondensacyjny się dobrze sprawdzi :) Jeszcze tylko przeliczyć węgiel na energię gazu i będziesz wiedział mniej więcej jaka moc (porównasz sobie z OZC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie bardzo wiem o co chodzi. Możesz podpowiedzieć jak to przeliczyć.

Zużyty opał na dobę przy dużym mrozie * wartość opałowa węgla (od 17 do 34 MJ/kg - w zależności jaki kupujesz) = potrzebna energia (przy sprawności max 60%, czyli powinno wystarczyć 60% energii którą obliczysz).

przeliczasz to na kWh http://zamianajednostek.com/energia/

dzielisz przez 24h i wiesz jakiej mocy piec powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wszystko i widzę, że wszyscy mają taki sam problem, ale nikt go tak na prawdę nie rozwiązał. Kiedy kupujemy samochód patrzymy, aby był niezawodny, bo każda naprawa kosztuje i ile paliwa zjada. Porównyjemy jazdę w mieście, poza miastem i mieszaną, i to są nasze podstawowe kryteria wyboru, reszta to dodatki. Niestety z ubolewaniem stwierdzam, że kotła nie da się w ten sposób dobrać. W przybliżeniu określamy zapotrzebowaną moc kotła i potem porównujemy tylko dodatki. Mimo wielu telefonów i e-maili nie udało mi się uzyskać od producentów czy przedstawicieli, wykresu obrazującego zużycie gazu w funkcji uzyskanej mocy dla danego kotła. Choć takie pomiary robi się dla każdego prototypowego urządzenia zanim trafi do seryjnej produkcji. Oczywiście parametry egzemplarzy prototypowych będą nieznacznie odbiegać (w różnych kierunkach) od tych seryjnych. Jednak dla mnie w dobie drogich paliw jest to podstawowa rzecz, którą winniśmy brać pod uwagę przy wyborze kotła. Osobiście wydałabym ustawowy nakaz zamieszczania takich informacji w karcie technicznej wyrobu, oczywiście po sprawdzeniu i potwierdzeniu np. przez Urząd Dozoru Technicznego. Reszta wyposażenia w zasadzie tylko ułatwia użytkowanie i nie przekłada się na rzeczywiste oszczędności kosztów paliwa. Z drugiej strony nie dziwię się producentom, bo niejednokrotnie okazałoby się, że kondensat dając tą samą moc cieplną na wyjściu zużywa tyle samo lub więcej gazu niż np. zwykły kocioł z zamkniętą komorą spalania innego producenta. Ale my konsumenci powinniśmy naciskać, aby to tabu złamać, bo dla nas jest to informacja priorytetowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wielu telefonów i e-maili nie udało mi się uzyskać od producentów czy przedstawicieli, wykresu obrazującego zużycie gazu w funkcji uzyskanej mocy dla danego kotła.

Tutaj dla Immergasa Victrix http://pl.immergas.com/media/instrukcja_victrix_x12_24_v2011.pdf strona 25, wszystko podane jak na tacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

fajne kotły

modulują już od 4,2kW do 21,2 kW dla parametrów grzania 50'/30'C - już od 20% mocy maksymalnej

elektroniczne energoszczedne pompy obiegowe

 

tylko ta 24 miesięczna gwarancja :( - praktyką na rynku już jest 60 miesięczna gwarancja!!!

 

a serwis tych kotłów - to się okaże za parę lat, boniedługo są na rynku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 47min. ale od jakiej temperatury? Z jakiego wzoru to wynika? Pzdr.

 

witam

 

policz ilość energii potrzebnej do ogrzania zadanej ilości wody wg poniższego wzoru:

 

Q = m * c * ΔT

 

gdzie:

Q – wartość ciepła pobranego [kWh]

c – ciepło właściwe wody ~1,16 [kWh/kg × °K]

ΔT – różnica temperatur [°K]

m – ilość wody podgrzewanej [kg]

 

potem "przyrównaj" do mocy pompy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne kotły

modulują już od 4,2kW do 21,2 kW dla parametrów grzania 50'/30'C - już od 20% mocy maksymalnej

elektroniczne energoszczedne pompy obiegowe

tylko ta 24 miesięczna gwarancja :( - praktyką na rynku już jest 60 miesięczna gwarancja!!!

 

Na fajne tylko kurcze zapytałem w Wailancie o moc znamionową (u mnie komin przez ścianę) i napisali że taka jak max. w kotle, tj. 24kW. Zostaje więc ten mniejszy VC 146 (od 3.3 do 14.9, na cwu 15.9 kW)... Na CO styknie zupełnie, zasobniki planuję dwa (z pewnych względów) łącznie z 250-300L na 4 osoby więc chyba OK.

 

Pompę ten 146 ma taką samą jak 206, chyba dobrą, bo mam długą podłogówkę (tu się zwierzam). Jeszcze Junkers Comfort 16 też ma chyba mocną pumpę (i elektroniczną) ale po zsumowaniu klamotów droższy jak ten VC 146 w pakiecie.

 

Gwarancja 5 lat u Junkersa to ponoć droższe przeglądy, w Immergasie chyba standard?

 

pozdrawiam!

 

PS. Ten Ariston to ma wogóle fajny zakres mocy, od ca. 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fajne tylko kurcze zapytałem w Wailancie o moc znamionową (u mnie komin przez ścianę) i napisali że taka jak max. w kotle, tj. 24kW. Zostaje więc ten mniejszy VC 146 (od 3.3 do 14.9, na cwu 15.9 kW)... Na CO styknie zupełnie, zasobniki planuję dwa (z pewnych względów) łącznie z 250-300L na 4 osoby więc chyba OK.

 

Pompę ten 146 ma taką samą jak 206, chyba dobrą, bo mam długą podłogówkę (tu się zwierzam). Jeszcze Junkers Comfort 16 też ma chyba mocną pumpę (i elektroniczną) ale po zsumowaniu klamotów droższy jak ten VC 146 w pakiecie.

 

Gwarancja 5 lat u Junkersa to ponoć droższe przeglądy, w Immergasie chyba standard?

 

pozdrawiam!

 

PS. Ten Ariston to ma wogóle fajny zakres mocy, od ca. 10%

 

witam

 

napisz jaki duży dom będziesz ogrzewał, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło

po co, aż 2 zasobniki?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jaki duży dom będziesz ogrzewał, jakie masz zapotrzebowanie na ciepło

po co, aż 2 zasobniki?

 

Ze 230m2 do ogrzania, cztery człowieki, obciążenie cieplne wychodzi mi ca 6.2kW, podłogówkę liczyłem sobie i moc łącznie jakieś 7.5kW. Rury kupuję 18x2, pętle robię równiutkie po 65m, coby opory możlwie małe trzymać. Tak przynajmniej sam liczę i kombinuję, bo ja amator, ale ambitny :) ... Dwa zasobniki napiszę później paczjewo (ew. na PW, powód chyba off-topic)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 230m2 do ogrzania, cztery człowieki, obciążenie cieplne wychodzi mi ca 6.2kW, podłogówkę liczyłem sobie i moc łącznie jakieś 7.5kW. Rury kupuję 18x2, pętle robię równiutkie po 65m, coby opory możlwie małe trzymać. Tak przynajmniej sam liczę i kombinuję, bo ja amator, ale ambitny :) ... Dwa zasobniki napiszę później paczjewo (ew. na PW, powód chyba off-topic)...

 

witam

 

jeżeli masz tak "małe" zapotrzebowanie na ciepło to Vaillant VC 146 w zupełności wystarczy

 

modulacja od 3,3kW - no i podłączenie do koomina "przez scianę" możliwe

 

Junkers z "oryginalnym" zasobnikiem wychodzi drożej - ale ja osobiscie dawno już Junkersowego zasobnika nie zamontowałem (ceny koszmarne), Kospelowe tansze, wg mnie też lepsze

 

Aristona nie montuję, znam tylko ze słyszenia, z rozmów z serwisantami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mar, ty się chyba znasz cosik :) jesteś w stanie tak z marszu ocenić czy da radę skompletować analogiczny do pakietu Vailantowego (VC146, pogodówka, komin, zasobnik 150L) zestaw na Comforcie 16 (samą cenę kotła i zasobnika i FW120 wyguglam, ale dupereli nie jestem pewien) w nie wyższej cenie (tj. 7 tys)? Pozdrawiam!

 

Edit: w zasadzie idzie mi przede wszystkim o kotełek który ma mocniejszą pompę, moc do 21kW, i od "jaknajmniej". Jak widać na wykresie niżej, mocno "pompowo" (choć nie elektroniczna) wygląda też Beretta Conica Green 15S (3.5-15), tania i ma wbudowaną pogodówkę i czujnik, czytam właśnie instrukcje do niej...

Na forum wiele o nie nie ma, gwarancja 3 lata, co to za licho (skojarzenia militarne)?

pompy-1a.jpg

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś poleci kocioł z zamkniętą komorą spalania ( wyjście spalin bezpośrednio przez dach - kocioł na poddaszu) o mocy kilkunastu kW i raczej bliżej 10 niż 20 kW. Taki dobry i tani z certyfikatem EU i możliwością instalacji nie tylko w Polsce.

Z góry dziękuję.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mistalova, z Kentucky do Torunia jednak kawałek jest, no może jakimś geotermalnym skrótem bliżej :)

 

A tak serio, właśnie chciałem pisać, wczoraj poczytałem o tej Berecie i to całkiem fajna opcja chyba, moduluje od 3.5 do 15 kW chyba, sonda zewnętrzna w komplecie, i choć bez dodatkowego sterownika (a te są w niezłej cenie) obsługa bardzo prymitywna, to jednak pogodowo można, brak tylko w golasie anty-legionelli. Piszą w instrukcji że można ją zamówić z mocniejszą pompą, ale lokalny diler sprawdzał mi to, i powiedział że jednak nie.

 

Przy okazji, bardzo dziękuję koledze @mar1973 za pomoc i wskazówki (również na PW)!

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...