Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Klasycznie, jak wielu przede mną, proszę o poradę w doborze kotła.

Oczywiście różni instalatorzy i projektant instalacji polecają mi 24kW :-)

Dom jest stricte energooszczędny, płyta fundamentowa na 20cm izolacji, tyleż w ścianach, w dachu 30 cm. Rekuperacja. Okna o współczynnikach <0,8. Link do projektu w stopce. Zapotrzebowanie na moc grzewczą 5,53 kW, a na c.w.u., jeśli dobrze odczytuję - 1,83 kW.

Piec ma być jednofunkcyjny i chyba raczej kondensacyjny, bo choć instalacja na grzejnikach, to raczej nie będą pracować na maksymalnej mocy w tym domu. Cenimy sobie jednak komfort ciepłej wody i dlatego mam wątpliwości odnośnie mocy pieca.

 

Początkowo zakładałam Immergas Victrix 24 lub De Dietrich MCR3 24, ale boję się, że mają za dużą moc maksymalną.

Czy zatem lepiej wziąć Immergas Victrix 12 Eco, czy nie będzie za słaby?

Zakładam zasobnik c.w.u.150-160l (np: ACV comfort).

Koszt, w jakim chcę się zmieścić to max 6- 7 tys. brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Lumiere

Na sąsiednim forum była ostatnio podobna dyskusja http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16518-co-samemu/#entry167680 . Ja optuję za piecem 10-14kW.

Dzięki @teres :-) Przeczytałam od początku do końca. Skłaniam się nadal ku 12 kW i zgadzam się z Twoimi argumentami. Choć ta wydajność 6,3l/min trochę jest niska... ale to chyba się dotyczy grzania, gdy w zasobniku skończy się już ciepła woda, prawda?

Edytowane przez Lumiere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @teres :-) Przeczytałam od początku do końca. Skłaniam się nadal ku 12 kW i zgadzam się z Twoimi argumentami. Choć ta wydajność 6,3l/min trochę jest niska... ale to chyba się dotyczy grzania, gdy w zasobniku skończy się już ciepła woda, prawda?

Cieszę się :D

Wydajność 6,3L/min dotyczy podgrzewania zimnej wody "na bieżąco" (co praktycznie się nie zdarza przy zasobniku). Trzeba samemu wiedzieć jak korzysta się z CWU, czy preferuje się prysznic czy wannę itd. Jak nie przeszkadza Ci nieco dłuższy czas grzania zasobnika to bierz 12kW (pełny zasobnik zimnej wory o temp 5°C z sieci podgrzejesz w 42min, ale tak zimnego zasobnika nie będziesz mieć raczej nigdy - musiałbyś lać wodę non stop).

 

A z ciekawości, czemu grzejniki a nie podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wolimy prysznic, więc raczej nie powinno być problemu, choć te też potrafią zużyć sporo wody ;-) Ale wychodzę z założenia, że ważniejsze jest mniejsze zużycie energii i gazu w piecu, niż to, że od czasu do czasu może się zdarzyć, że skończy się ciepła woda w zasobniku i trzeba będzie poczekać :-) A może się mylę... Dziś kolejny instalator pokręcił głową, że 12 to za mało i proponuje 18. Poszukam jeszcze alternatywnie czegoś pomiędzy 12 a 24.

 

A podłogówka - :-) często się mnie o to pytają, ale w skrócie - chodziło o koszty. Posłużę się cytatem ze swojego wątku : w momencie projektowania domu robiłam jednocześnie kosztorys, żeby w ogóle było nas stać na dom. Można powiedzieć, że jest on projektowany z kalkulatorem w ręce. No, a ponieważ grzejniki są tańszym rozwiązaniem i prostszym pod względem instalacji, one wygrały. Ponadto, ponieważ będę mieć na pewno drewno lite na podłogach (większość), to nie chciałam komplikować sobie finansowo tego aspektu (czyt. drogie deski na podłogówkę). Ogólnie - szło po taniości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kotła 1f, kondensacyjnego o mocy 3-15.

Ogrzewane 106 m2, 100% podłogowka, zbiornik CWU 220l, 3osoby w domu.

 

Rozważam

Junkers Cerapur Smart 3-14kW

Buderus Logamax GB072 3-15kW

Immergas Victrix 1.9-12kW

Beretta Conica Green 3-15kW

 

Jesli jest coś innego w podobnej klasie cenowej, to proszę o info.

Serwisantów w mojej okolicy najwięcej ma Junkers i Buderus (zresztą, to praktycznie te same urządzenia) , dwie pozostałe firmy również są obecne.

Osobiście najbliżej mi do Buderusa - ma w sterowaniu wszystko, co potrzeba, ale też minimalną temperaturę c.o. ma na poziomie 35C

Beretta na przykład od 20c

 

Co wybrać ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor ciezki, bo wszystkie sa podobne.

Ja od 3 sezonow mam conice green i na razie sie nie psuje. Co ciekawe chodzi w czystej pogodowce bez zadnych sterownikow - dwa w protokole opentherm leza i sie kurza w kartonie :)

 

Po dluzszym namysle bralbym Immergasa bo moze z3jsc najnizej z calej czworki - kwestia istotna jesli instalacja bedzie chodzila tylko w pogodowce.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem fotohobby! :) Mam temat przerobiony ostatnio. Ta Conica Green bez dodatkowego steru, to chyba najtańsza opcja (nie ma anty-legionellli), 3 lata gw. Immergas ma 5 lat gw. (to warte uwagi) i dostępny również w pakiecie z zasobnikiem 160L. Polecam Twojej uwadze również Vaillanta (2 lata gw.) - kociołek VC146 (pompa elektroniczna, nowość na rynku, 3-15kW, 16kW dla CWU) w promocyjnych pakietach z zasobnikiem, kominem i pogodówką ma dobre ceny, tylko ta promocja się skończyła musiałbyś dynamicznie próbować gdzieś go jeszcze złapać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslalem sprawe raz jeszcze.

Skoro instalacja to 100% OP, to powinna byc oparta o sterowanie pogodowe, a biorac pod uwage ze zapotrzebowanie bedzie bardzo male (pewnie mniej niz 5kW) to zdecydowanie Immergas - im mniejszy dolny prog mocy tym mniejsze taktowanie.

Zeby nie byc goloslownym - mam podobny domek, zapotrzebowanie ponizej 4kW i w efekcie dopiero,od jakichs -10/-15'C kociol przestaje taktowac., a przy takich temp. jak obecnie (okolo 0'C) kociol potrafi wlaczac sie nawet ze 100 razy na dobe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allo, grzeniu666 :). A Ty co wybrałeś ? Ile kosztował ten Vailant w czasie promocji ? U mnie bedzie wyrzut przez scianę.

 

@mistalova: 100x dobę ??

To bardzo dużo... Masz tylko steowanie pogodowe ? Ja planuję także sterownik pokojowy (bo bedzie dość czesto ospalany kominak) i może trochę wiekszą założoną histezę. W buderusie mozna sobie ustawic wagi sterownika i czujnika pogodówki.

Zalezy mi na programach temperatury cwu i jej obniżaniu na weekend (przez kilkanaście weekendów będzie grzał kominek z wymiennikiem wodnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja NIE wybrałem Vaillanta, gdyż iż ponieważ nie można w zasobniku zamontować osobnego czujnika temp. (taki specyficzny mam wymóg, gdyby nie to rozważał bym mocno czy mi ta gwara 2 lata nie wadzi, poza tym wygląda super, i ma ładny sterownik :) ). Wybiorę chyba Immergasa (bo jest dobrze konfigurowalny, to znów moje specyficzne wymogi), jeszcze nie wiem czy z zasob. 160L czy z obcym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę wątek o Victrixie, czytałem instrukcje, mam wrażenie że sporo można ustawić, można też dokupić płytkę przekaźnikową np. do sterowania dodatkową pompą (gdyby kotłowa by była za słaba), no i chyba do zasobnika można dołożyć własny termometr (muszę się upewnić). Poza względnie słabą i nie-elektroniczną pompą (u mnie 1200mb podłogówki) nie mam poprostu chyba żadnych "ale" do niego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zbornika, to ja i tak kupię Biawar 220l, czy Galmet 250l z dwiema wężownicami.

Ja tam w sterownik CARv specjalnie nie wnikałem, bardziej w RC35 Buderusa i on akurat spełnia moje potrzeby.

 

U mnie długość rur nie przekroczy 800m, ale chciałbym pompkę energooszczedną raczej.

A w buderusie/junkersie jest jakiś minus, który je u Ciebie dyskwalifikuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli bedziesz mial dodatkowy wewnetrzny termostat to mozliwe ze taktowanie nawet nie wystapi - ono praktycznie pojawia sie tylko w momencie gdy kociol ma pracowac caly czas (czyli tylko pogodowka, bez wplywu t. wewnetrznej) a zapotrzebowanie budynku jest mniejsze nic moc minimalna kotla.

Gdy u mnie kotlem steruje wewnetrzny termostat to wszystko jest Ok - kociol startuje, pochodzi z kwadrans i z godzine stoi (przy histerezie termostatu 0,2) lub nawet chodzi godzine czy poltorek i kilka godzin stoi (przy histerezie termostatu 0,5).

Problem w tym, ze u mnie sterowanie termostatem wewnetrznym ma mala wade - oprrocz OP mam na pietrze grzejniki i one wtedy sa raz ciele raz zimne i tak w kolko, a na pogodowce sa letnie caly czas - jak dla mnie to o wiele bardziej komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zbornika, to ja i tak kupię Biawar 220l, czy Galmet 250l z dwiema wężownicami.

Ja tam w sterownik CARv specjalnie nie wnikałem, bardziej w RC35 Buderusa i on akurat spełnia moje potrzeby.

 

U mnie długość rur nie przekroczy 800m, ale chciałbym pompkę energooszczedną raczej.

A w buderusie/junkersie jest jakiś minus, który je u Ciebie dyskwalifikuje ?

 

Jeśli i tak kupujesz obcy zaso., to te Vaillanty solo są chyba względnie drogie.

 

Buderusa nie oglądałem. Smart ma zwykłą pompę (d.droższy Comfort elektroniczną) a przedłużenie gwarancji do 5 lat, to chyba droższe przeglądy po 2,3,4 roku (o 100,200,?00 zł, info z wątku "Smartowego" zdaje się), no i moduluje od ~2x wyżej niż Victrix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może, jaki skok nastawy temperatury ma sterownik CAR v2 ?

 

Przejrzalem pobierznie instrukcję i nie dopatrzyłem sie tej informacji. Funkcje ma generalnie bardzo podobne do sterownika Junkersa, czy Buderusa, choc zarówno sterownik, jak i kocioł Buderusa lepiej wyglądają :)

Jednak temp zasilania c.o. można w Immergasie ustawic juz od 20 i to jest dla mnie duży plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...