Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ogrzewa ktoś podłogą i klimą równolegle?

W jaki sposób rozwiązane jest sterowanie? Podłoga miął by być grzana 24h z bufora dla przełamania temperatury. A główne ogrzewanie to klima dla zbicia kosztów.

Ze starego szmelcu miałbym zawór 4d i siłownik.

 

Js tak robię ale w tym roku jeszcze podłoga nie grzała. Podłoga grzeje w godzinach 15-17 i 4-6 rano. Klima według odczucia, pod wieczór z 2 godziny, rano z 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewa ktoś podłogą i klimą równolegle?

W jaki sposób rozwiązane jest sterowanie? Podłoga miął by być grzana 24h z bufora dla przełamania temperatury. A główne ogrzewanie to klima dla zbicia kosztów.

Ze starego szmelcu miałbym zawór 4d i siłownik.

Klima joko główne źródło ciepła, a podłoga grzana tylko dla zwiększenia komfortu, czyli do temp jakieś 20 - 22*C. Jeśli masz dobrą izolację od gruntu i wentylację mechaniczną z rekuperacją to podłoga powinna zużywać niewiele energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik zastosować w układzie bufor z płaszczem wodnym (dla CWU) zasilający podłogówkę wodną?

Rozdzielacz na 3 pętle z grupą pompową.

Jakiej wielkości bufor zastosować do 25m2 powierzchni grzanej. (mały domek 35m2 zabudowy). Mam do wyboru 100, 120 i 140 litrów.

Uprzedzam że jedynie wodne OP mnie interesuje, żadnych mat/kabli elektrycznych.

 

Sterownik nie wiem jaki, może być potrzebny jakiś z czujnikiem zewnętrznym, a może najprostszy pokojowy wystarczy. Dużo zależy od akumulacji ciepła w budynku/podłodze oraz ocieplenia. Co do wielkości, to musisz policzyć. Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, do jakiej temperatury chcesz grzać bufor i jaka będzie temperatura z powrotu aby policzyć ile energii zgromadzisz, a także w jakich godzinach bufor będzie grzany, aby obliczyć ile energii trzeba zgromadzić, aby starczyło na czas, gdy grzałki będą wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jak sterujecie ogrzewaniem. Mam grzałkę z zegarem i uruchamiam ja w godzinach taniej taryfy. Obecnie na godzinę rano i po południu jak osiągnie zadane 27st sie wyłączy, pompa chodzi żądaną godzinę. Te 27 stopni i czas ustawiał ręcznie. Jak ten proces zautomatyzować. Nie wydając 1000zl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sterujecie ogrzewaniem. Mam grzałkę z zegarem i uruchamiam ja w godzinach taniej taryfy. Obecnie na godzinę rano i po południu jak osiągnie zadane 27st sie wyłączy, pompa chodzi żądaną godzinę. Te 27 stopni i czas ustawiał ręcznie. Jak ten proces zautomatyzować. Nie wydając 1000zl.

Kupić wyłącznik czasowy, stycznik i termostat. Podpiąć, ustawić i gotowe. Jeśli masz G13 w której są inne godziny taniej strefy w sezonie letnim i zimowym, a może będziesz korzystał w obydwu sezonach, to warto poszukać "czasówki" z programowaniem rocznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bufora, grzeję podłogówkę. Moc 4kW (chodzą 2 grzałki z 3).

 

potwierdzam autentyczność - u mnie też tak to działa. Prawie te same parametry, wielkość domu i ocieplenie. Nawet rozwiązania mamy chyba bardzo podobne. Ale dopiero teraz kupiłem pod licznik na CO. Długo mi przychodził i przez to utnie mi 4 dni grzania po jakieś 3-4h .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam autentyczność - u mnie też tak to działa. Prawie te same parametry, wielkość domu i ocieplenie. Nawet rozwiązania mamy chyba bardzo podobne. Ale dopiero teraz kupiłem pod licznik na CO. Długo mi przychodził i przez to utnie mi 4 dni grzania po jakieś 3-4h .

U mnie 125 M2 po podłogach dwa pełne piętra w trakcie wygrzewania budynku ocieplenie 30 podłoga 0.36/ 22 fasada 0.31/strop 30 piana okna 3 szybowe 0.9 i teraz idzie mi około 70 kw za noc piec ustawiony na 20 kw mocy laduje bufo do pełna w 5 godzin i jak widze wasze wyniki to zalamka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 125 M2 po podłogach dwa pełne piętra w trakcie wygrzewania budynku ocieplenie 30 podłoga 0.36/ 22 fasada 0.31/strop 30 piana okna 3 szybowe 0.9 i teraz idzie mi około 70 kw za noc piec ustawiony na 20 kw mocy laduje bufo do pełna w 5 godzin i jak widze wasze wyniki to zalamka

 

Jakim cudem przy takim ociepleniu może iśc 70kWh to z CWU? i po kiego Ci do takie domu grzałka 20kW? Ja przy dużo gorszym domu powoli szykuje się na odejście od wegla i przejście na prąd. I planuje 500l z grzałką 4,5-6kW plus CWU 1,5kW i klimatyzator jeden lub dwa 2,6kW. Zobaczymy jak klima się sprawi tej zimy narazie od 4,10 wciągnęła 30kWh no ale w tym trochę zabawy w chłodzenie było. 9 w drogiej 21 w taniej niestety w tym czasie kibelki na węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 125 M2 po podłogach dwa pełne piętra w trakcie wygrzewania budynku ocieplenie 30 podłoga 0.36/ 22 fasada 0.31/strop 30 piana okna 3 szybowe 0.9 i teraz idzie mi około 70 kw za noc piec ustawiony na 20 kw mocy laduje bufo do pełna w 5 godzin i jak widze wasze wyniki to zalamka

Wygrzewanie to inna bajka. U mnie średnio na dzień szło wtedy 54 kWh, a max dzienne to było 95 kWh. Wtedy nie byłem pewien ile ten dom będzie palił...

Tu masz dane dla mojego wygrzewania.

wygrzewanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy poszło 100 kWh ustawione na 28 stopni w salonie żeby na podłogę puszczało 44 stopnie jeszcze z dwa dni i zaczne studzić .poszło tyle bo majster zostawił okna otwarte i bufor zamiast się ładować o piętrem się rozładowywał a na dole ukrop.czujnik temperatury tylko jeden w salonie w oczekiwaniu na rekuperator Tesla green wtedy pobawię się piecem i zobaczę czy będzie chodził na 12 kw mocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...