Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

będę budował dom szkieletowy o powierzchni ok 105 m2. Ściany 10 wełna docieplenia, 15 cm wełny w konstrukcji, 5 cm wełny w pustce instalacyjnej. Podłoga od 15 do 20 cm styropianu ( chyba, że będzie płyta fundamentowa bo tu jeszcze decyzja nie zapadła), strop drewniany 20 cm wełny. Poddasze użytkowe, ocieplenie dachu planuje pianę pur ale rozważam też wełnę 20 cm. Oczywiście zwracać będę uwagę na współczynnik, żeby nie kupić sita. Okna trzyszybowe. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W całym domu będzie ogrzewanie wodne podłogowe, na stropie drewnianym metodą sucha. W domu będzie kominek ale to tylko rekreacyjnie. Dom chce ogrzewać prądem. Na początku myślałem nad powietrzna pompa ciepła, śledząc forum to jednak zbyt duży wydatek na tak mały domek. Chciałbym założyć kocioł elektryczny, czy bez buforu będzie się sprawdzał? Chce też założyć PV.

Rozważałem też wyłącznie ogrzewanie elektryczne kable bądź folie, jednak szczerze nie mogę się przekonać. Rozumiem, że są ludzie użytkujący i polecający, szanuje ich zdanie i opinie. Co myślicie o kotle elektrycznym w domu szkieletowym?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry,

będę budował dom szkieletowy o powierzchni ok 105 m2. Ściany 10 wełna docieplenia, 15 cm wełny w konstrukcji, 5 cm wełny w pustce instalacyjnej. Podłoga od 15 do 20 cm styropianu ( chyba, że będzie płyta fundamentowa bo tu jeszcze decyzja nie zapadła), strop drewniany 20 cm wełny. Poddasze użytkowe, ocieplenie dachu planuje pianę pur ale rozważam też wełnę 20 cm. Oczywiście zwracać będę uwagę na współczynnik, żeby nie kupić sita. Okna trzyszybowe. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W całym domu będzie ogrzewanie wodne podłogowe, na stropie drewnianym metodą sucha. W domu będzie kominek ale to tylko rekreacyjnie. Dom chce ogrzewać prądem. Na początku myślałem nad powietrzna pompa ciepła, śledząc forum to jednak zbyt duży wydatek na tak mały domek. Chciałbym założyć kocioł elektryczny, czy bez buforu będzie się sprawdzał? Chce też założyć PV.

Rozważałem też wyłącznie ogrzewanie elektryczne kable bądź folie, jednak szczerze nie mogę się przekonać. Rozumiem, że są ludzie użytkujący i polecający, szanuje ich zdanie i opinie. Co myślicie o kotle elektrycznym w domu szkieletowym?

Pozdrawiam

 

Co ma na celu centralne orzewanie wodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o kotle elektrycznym w domu szkieletowym?

 

Generalnie komplikujesz sobie - poddasze z lekkim stropem (akumulacji tyle co nic) i tylko 20cm izolacji od świata zewnętrznego - na dole 30cm i akumulacja wylewki/płyty. To bedzie wyzwanie dla projektanta niezależnie od źródła ciepła i zatrudnij dobrego (a wykonawcę pilnuj, żeby zrobił zgodnie z projektem).

Przydalby się bufor i osobne sterowanie parterem, osobne poddaszem. Tanie w instalacji nie będzie, ale (prawie) całe grzanie zmieści się w taniej strefie.

Kable dałyby pełną niezależność sterowania i na parterze nie byloby potrzeby grzania w drogiej strefie, na poddaszu owszem. Dużo tańsze w instalacji, nie do zepsucia, nie zajmie miejsca bufor - ale wiecej prądu na poddaszu pociągniesz w drogiej strefie.

Może do kabli dodać klimę na poddaszu - znaczną część ciepła ona dostarczy (ze 3x taniej)?

 

Jak rozpalisz normalnie w kominku - bedziesz miał saunę.

Jak bedziesz wędził drewno przy zduszonym dopływie - będziesz truł i zapychqł kominek i komin sadzą i smołą. Więc kup kozę - łatwo bedzie sie pozbyć w takiej sytuacji i albo zrezygnować, albo zbudować piecokominek czy piec co będzie miał z tonę akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen a po co mu bufory i akumulowanie? Przecież można założyć PV i niczego akumulowac nie trzeba , Ja na poddaszu mam 3 grzejniki o łącznej mocy 2kw kosztowały 450 zł więc nic tanszego bardziej sterowalnego i niezawodnego nie ma .

 

ZAuważyłem dopiero że jesteśmy prawie sąsiadami :welcome:

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna w strop w celu wygłuszenia, aktualnie mieszkam w domu, gdzie jest strop drewniany z wełną. Nie mogę sobie wyobrazić co by było bez niej ( chyba, że różnica znikoma). W sumie w cenie podłogówki na stropie będę miał grzejniki i klimę, będzie raczej korzystniejsze.

Wodna podłogówka na parterze będzie bo nie chce ograniczyć wyboru źródła ciepła.

Dzięki za rady, w dach pójdzie 30 cm jednak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ścianach 25cm powinno wystarczyć. Należy dobrze uszczelnić od wewnątrz konstrukcję folią paroszczelną. Instalacje puść w dodatkowej pustce instalacyjnej. Dawanie w niej wełny nie ma sensu bo będzie narażona na wilgoć z wnętrza domu.

 

 

 

Daj 20cm.

 

 

 

Do czego te 20cm wełny w stropie jeśli poddasze jest użytkowe? Chyba tylko do wygłuszenia ale czy jest ono potrzebne.

Ja u siebie nie mam wełny w stropie i dzięki temu nie musiałem instalować ogrzewania na poddaszu użytkowym. Podłoga grzeje ciepłem z parteru. :)

 

 

 

Tutaj sugeruję 30cm wełny w całym dachu.

 

 

 

Wszystko ok tylko się zastanów czy potrzeba ogrzewania podłogowego na poddaszu jeśli nie wsadzisz tych 20cm wełny w strop.

 

 

 

Przy wentylacji z rekuperatorem kominek w domu się z nią gryzie i to niezależnie czy będzie zasilany w powietrze z zewnątrz, Drzwiczki trzeba otwierać aby dodać drewna i niewielkie podciśnienie w domu spowoduje że zadymisz cały dom.

 

 

 

Wodna podłogówka da Ci opcje w wyborze źródła ciepła.

Można podłogówkę wstępnie zagrzać prądem a resztę ciepała dostarczyć klimatyzatorem z funkcją grzania.

Bufor ma sens jedynie gdy chcesz grzać prądem w taniej taryfie.

 

 

Jak pisałem, ogrzewanie matami, kablami czy innym czystym prądem ogranicza możliwości wyboru źródła ciepła.

Kospel ma kotły elektryczne przepływowe do CO i CWU ale musisz mieć odpowiednio mocne przyłącze (powyżej 16kW).

 

Z wszystkim się w zasadzie zgadazm w pełni nawet, ale jakie jest prawdopodobieństwo zmiany źródła ciepła uzasadniającą robienie wodnej podłogówki? Paliwa stałe odpadają, gaz już w tej chwili tani nie jest jezeli wexmiemy koszt inwetycyjny i eksploatacje. Natomiast prąd można miec za darmo i zamiast inwestowac w przydasię czyli wodne CO może lepiej kupić PV. Słońce raczej świecic bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację tylko aby pokryć zapotrzebowanie domu na EE z PV, przy ogrzewaniu z COP=1, zabraknie powierzchni dachu a prawdopodobnie może zabraknąć 10kW z opustem 0.7.

Jakby dobrze policzyć to PC+PV może kosztować tle samo co PV + grzanie z COP=1.

Oczywiście jeśli planujemy pokryć całe zapotrzebowanie domu na EE z PV.

 

Rozumiem chodzi o wymogi formalne. A tak się zastanawiam z jednej strony robię dokumentacje i buduję ale przecież to nie szkoła czy inny budynek użyteczności publicznej więc nikt tego nie będzie sprawdzał więc założę co założę i jakoś to przeżyje. Domy się zgłasza pozwolenie na użytkowanie nie jest konieczne.

 

O jakim opuście mówisz?

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast prąd można miec za darmo i zamiast inwestowac w przydasię czyli wodne CO może lepiej kupić PV. Słońce raczej świecic bedzie

 

Gawełku drogi, świecić będzie jeszcze przez dłuższą chwilę, niemniej obawiałabym się o prze(błyski) intelektualne naszych ustawodawców, którzy raczej wcześniej niż później dadzą się urobić lobbystom zakładów energetycznych w forsowaniu liczników z możliwością zdalnego odłączenia wtłaczania im prądu uzyskanego z PVek pod pretekstem rozchwiania stabilności ich systemu. Wpierw jednak musi nasycić się rynek, bo ustawodawca będzie chciał/musiał dorównać innym krajom UE w % udziałowi energii z OZE. Pamiętaj, że każda kWh z PV jest nieopodatkowana a wszystko, co nieopodatkowane, nie jest na rękę politykom.

Edytowane przez Hipka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim to nastapi to nakłady się zwrócą i jeszcze na siebie zarobią. Jak przestanie się to finansowo spinać to zawsze można wyłączyć falownik i po problemie.

 

to bez sensu aczkolwiek w domach z uzytkowym poddaszem będzie można pokusic się o mini elektrownię szczytowo-pompową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G...mniej obawiałabym się o prze(błyski) intelektualne naszych ustawodawców, którzy raczej wcześniej niż później dadzą się urobić lobbystom zakładów energetycznych w forsowaniu liczników z możliwością zdalnego odłączenia wtłaczania im prądu uzyskanego z PVek pod pretekstem rozchwiania stabilności ich systemu. Wpierw jednak musi nasycić się rynek, bo ustawodawca będzie chciał/musiał dorównać innym krajom UE w % udziałowi energii z OZE. .

 

:popcorn: montaż nie liczników , a inwerterów... to już weszło w życie . Pod koniec kwietnia weszła w życie część przepisów , a część teraz pod koniec pazdziernika .IRiESD oraz NCRFG.

 

Ustawodawca już od dawna nie musi chcieć , jest zobowiązany wyrobić 15% OZE w miksie energetycznym na 2020r , jesteśmy niestety w czarnej dooopie i już wkrótce z naszych kieszeni zacznie wyparowywać sporo gotóweczki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za jakiś rok lub dwa będziesz się zastanawiał jaki to głupek namówił mnie do ogrzewania elektrycznego kablami/matami, bo teraz za CO płacę dwa razy więcej niż planowałem i nic nie mogę z tym zrobić.

 

dokładnie , ZE będzie się cieszyć wystawiając fakturke ,że jeden z drugim wybrał kable zamiast PC i zuzywa sśrednio 3 x więcej niż by mógł :lol2:

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18239806#18239806 na dole posta

 

Iros , wtedy pamiętaj kto namawiał

 

 

Dlatego nie robi się CO bo to przeżytek

i jeszcze zapytaj o adres Kaizena by wysłać im swoje faktury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

 

dlatego że nie ma uzasadnienia dla budowania układu hydraulicznego jeżeli źródłem ciepła nie jest spalanie paliwa (jakiegokolwiek) CO to wynalazek 19 wieczny i był super ale od tego czasu wiele się zmieniło.

 

Ponadto w porównaniu z konwektorami elektrycznymi.

duże koszty inwestycyjne

podatność na zamarzniecie

kiepskie sterowanie i duża bezładność cieplna

krótka żywotność ze względu na szybki zużycie kotła/pc

obowiązkowe przeglądy serwisowe kotła-pc oraz przeglądy kominiarskie od 2 do 4 razy w roku dla kotłów.

 

i to mniej więcej na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie , ZE będzie się cieszyć wystawiając fakturke ,że jeden z drugim wybrał kable zamiast PC i zuzywa sśrednio 3 x więcej niż by mógł :lol2:

 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18239806#18239806 na dole posta

 

Iros , wtedy pamiętaj kto namawiał

 

 

 

i jeszcze zapytaj o adres Kaizena by wysłać im swoje faktury

 

A po co?

 

I coz z tego że 3 razy więcej prądu jeżeli jest on darmowy? To kwestia policzenia co się bardziej opłaca i do czego są warunki, Jak dobre dla PV i moc wystarczająca do ogrzania domu to PC nie ma racji bytu, jak dom potężny to PC ma sens i wtedy centralne jest raczej konieczne dla podłogówek. Ale to przy jakichś rezydencjach

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...