Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich ������

Jaki zestaw wybrać do ogrzewania prądem nowy dom: 100m2, fundament ocieplony styrodurem od zewnątrz 10cm, od wewnątrz 5 cm oraz pod chudziakiem 10 cm.

Strop drewniany na wiązarach, poddasze nieużytkowe z możliwością adaptacji. Rodzina 2+1.

 

Będzie rekuperacja, nie chcemy fotowoltaiki.

 

Zaplanowane ogrzewanie mamy: podłogówka wodna, piec kospel EKCO.LN3 i L3, zasobnik elektryczny Direct JOULE 150L z grzałkami, ma to chodzić w taryfie nocnej.

 

Jest to akceptowalny zestaw? da się to zrobić dużo lepiej? Ablo zupełnie inaczej??

 

Takie ogrzewanie masz wpisane w projekcie z WT2021?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Witam i proszę o poradę ;)

W domu mam "bojler" ok 60L z słabą izolacją. Taryfa G12w w PGE. Obecnie mieszka w nim 4 osoby dorosłe i dziecko, także wodę muszę podgrzewać również w droższej taryfie. Wszyscy preferują względnie szybki prysznic od kąpieli. Dom jest ogrzewany z pieca na ekogroszek, który jest w drugim budynku. Szukam urządzenia, które w okresie pracy pieca, dogrzewałoby C.W.U z C.O a w lato pracowało na samych grzałkach. Zastanawiam się jeszcze jak podejść do pojemności takiego urządzenia bo w ciągu 2-4 lat w tym domu zostaną 2 osoby. Jakim typem urządzenia powienienem się zainteresować? Jak zabezpieczyć się przed sytuacją aby grzałki nie podgrzewały wody w C.O?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam na cztery osoby, tylko prysznice, wystarczał bojler 150l

Jeśli zredukuje się w przyszłości ilość mieszkańców może być 100-120l.

Są bojlery, podgrzewaczami wody ówcześnie nazywane, z t/z podkową. Czyli odcinkiem rury wewnątrz urządzenia podłączonej do kotła na ekogroszek u Ciebie.

Na okres letni zamyka się zawór na jednym z wejść t/z podkowy i uruchamia grzałkę podłączoną do zegara sterującego taryfami.

Korzystałem z takiego rozwiązania przez wiele lat.

 

PS

Ten drugi budynek.

Jeśli Twój bojler będzie zasilany ciepłem z kotła takim jak kaloryfery, to raczej musi być przewymiarowany.

Lub trzeba poprowadzić osobny rurociąg dla bojlera, który będzie podłączony bezpośrednio do kotła.

Zakładam że przy kotle posiadasz zawór 3-4 drożny do ochrony kotła przed kondensacją w części spalinowej.

Edytowane przez cezary.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawiam się czy jest jakieś rozwiązanie, żeby woda podgrzewana była z C.O. a reszta z grzałki i tak żeby grzałka nie podgrzewała C.O. Co do drugiej rury to jak na razie jakoś nie widzi mi się takie rozwiązanie. Wolałbym już po prostu samym prądem grzać.

 

Tak posiadam zawór 4-drożny.

Edytowane przez Gori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wracam po dłuższej przerwie, kable położone i zalane w maju, tydzień temu zaczęliśmy powoli wygrzewać posadzki.

 

Niestety jest problem ze sterownikami Devi Smart.

 

Sterownik, który jest w stanie czuwania zaniża temperaturę powietrza od 2,5 do 3,5 stopni, natomiast jeśli jest załączony zawyża temperaturę powietrza, przez to wyłącza się szybciej niż powinien.

 

Przykład:

 

Godzina 12:58 - droga taryfa, nie grzejemy, temperatura zadana 15 stopni.

 

Temperatura powietrza z dwóch termometrów pokojowych 17.5 i 17.6 stopni, termostat Devi niezałączony - odczyt temperatury: 16.2

 

 

Godzina 13:00 - tania taryfa, termostat zaczyna grzać, zmiana temperatury zadanej na 18 stopni

 

Temperatura powietrza na wszystkich termometrach bez zmian, termostat Devi załączony.

 

Godzina 13:20

 

Temperatura powietrza z dwóch termometrów pokojowych 17.5 i 17.6 stopni, termostat Devi wyłączony bo dobił do 18.5

 

 

Problem dotyczy na razie 4 sterowników z 8, pewność będę miał jak sprawdzę każde pomieszczenie obcymi termometrami.

 

Ktoś to już rozmieniał? Niestety będę wysyłał po jednej sztuce, bo nie ma ich na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to już rozmieniał? Niestety będę wysyłał po jednej sztuce, bo nie ma ich na rynku.

 

To nie dotyczy sterowników do których podłączone są kable o największej mocy? Zamieniałeś już ten "dobry" z "zepsutym"?

 

Przy bezwładności podłogówki nie ma sensu grzanie na podstawie temperatury powietrza (a przy wygrzewaniu podłogówki to kompletny bezsens).

Steruj temperaturą podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dotyczy jednego, który steruje stycznikiem, ten robi największe błędy.

Dwa to WC i pralnia (680 W i 241W), kolejna to sypialnia (trzy kable - 2925W).

 

Oczywiście, że w tym etapie steruję podłogą, ale temperatura powietrza i taryfy są ze sobą powiązane)

 

Co nie zmienia faktu, że to duży babol i w tej kwocie powinny być pozbawione tych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dotyczy jednego, który steruje stycznikiem, ten robi największe błędy.

Dwa to WC i pralnia (680 W i 241W), kolejna to sypialnia (trzy kable - 2925W).

 

No to dziwne. A zamieniałeś, żeby się upewnić czy problem "pójdzie" za podejrzanym sterownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ich nie ruszam, nie chce wzywać elektryka do takiej roboty a sam się nie tykam, bo za nielata pierdolnęła mnie siła i od tego czasu 24V to max ;-)

 

Dzwoniłem do technika z Danfoss, powiedział, że obecnie produkcja nie testuje wszystkich sterowników jak kiedyś i stąd mogą być te błędy.

Polecił opisać sprawę i czekać na oficjalną odpowiedź producenta.

 

Tak pogmerałem w temperaturach, że udaje się sterować grzaniem w taniej taryfie, a wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury podłogi. Czujnik powietrza pokazuje nawet 25 stopni gdy w pomieszczeniu jest 17.5.

 

Na razie sterowniki z górnej półki wychodzą blado. Na szczęście nie mieszkamy i wygrzewany podłogi.

 

EDIT: Przejrzałem właśnie numery seryjne wszystkich i wychodzi na to, że najlepiej działa (odchylenie 0,1 stopnia) od innych termometrów - ten którego kupiłem dużo szybciej niż pozostałe.

Edytowane przez crone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po dłuższej przerwie, kable położone i zalane w maju, tydzień temu zaczęliśmy powoli wygrzewać posadzki.

 

Niestety jest problem ze sterownikami Devi Smart.

 

Sterownik, który jest w stanie czuwania zaniża temperaturę powietrza od 2,5 do 3,5 stopni, natomiast jeśli jest załączony zawyża temperaturę powietrza, przez to wyłącza się szybciej niż powinien.

 

Bo te sterowniki to zwykłe chiniole są, zobacz dziennik MAG-a on tam rozwiązał ten problem. Przy sterowaniu powietrzem czujnik dotyka jakiegoś elementu półprzewodnika stąd błędy w odczycie temperatury. MAG nawet zdjęcia zamieścił jak to poprawiał. Sterowniki z zewnątrz inaczej wyglądają ale bebechy mają wspólne.

Spróbuj podpiąć zewnętrzny czujnik i sprawdzisz czy da ten sam błąd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

i ja sie po dłuższej przerwie przywitam

 

pisałem chyba i tu (a napewno w dziennku)

załozyłem 10KW paneli

wczoraj zmienili mi licznik

 

i teraz pytanie

 

musze wrocic (przeprosic się z) do PGE

bede podpuisywal na dniach nowa umowe

 

przy panelach ktora taryfa najlepiej sie sprawdza i dlaczego ??

 

minaleo wiele lat ... jakos nie chce mi sie samemu studiowac tematu

troche postanowwilem pojsc na latwizne

 

bede wdzieczny za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...