Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdy by tak było, to nikt by nie wybierał wodnej podłogówki, bo ma same wady. Dopiero podpięcie taniego w eksploatacji źródła ciepła może dać jej jakiekolwiek zaletę.

To Twoje zdanie w oderwaniu od wypowiedzi wielu osób na tym forum, w tym mnie samego. Mój dom z powodzeniem można grzać przy użyciu PC i nagrzewnicy wodnej, a drobne braki ciepłą w pomieszczeniach uzupełniać np grzejnikami (jakimikolwiek). Nie trzeba podłogówki do PC.

Ja natomiast świadomie i po długim namyśle właśnie na wodną podłogówkę się zdecydowałem. Nie rozumiem, dlaczego ignorujesz podstawową zaletę ogrzewania płaszczyznowego wodnego, a jest nią połączenie niskiej powierzchniowej gęstości mocy (W/m2) z elastycznością źródła ciepła. Osobiście znam dom pasywny w Wierzycy, którego mieszkańcy mają wodne OP zasilane od lat grzałką i to w G11. Natomiast, powiedzieli mi, że gdyby prąd zdrożał o 100% wezmą pod uwagę pompę ciepła. Nie PV, tylko właśnie PC. I mogą to zrobić, bo nie weszli w kable.

A dlaczego uważasz, że wydanie tych 80 tysięcy było korzystniejsze, niż na PV?

Nic takiego nie uważam, ale w czasie gdy PC kosztowała 80 tys. fotowoltaika raczkowała wraz z rozwiązaniami prawnymi, które obecnie pozwalają na skup energii. Natomiast dziś nie rozumiem dlaczego ktoś miałby budować dom do którego zasilenia koniecznie potrzeba PC za 80 tysięcy. To musiałby być ogromny dom albo beznadziejnie zbudowany. Pierwsze świadczy o zamożności inwestora (nic mi do tego, niech sobie buduje), więc o drobne się nie będzie kłócił. Drugie świadczy o niefrasobliwości, a jak wiadomo frajerów się goli.

 

Faktycznie, dzisiejsze kotłownie kosztuje krocie, a napędzają je drogie pompy. Dlatego właśnie jest kwestią zamożności inwestora, czy zapłaci dużo na początku i ma spokój na lata z rachunkami czy co jakiś będzie czytał njusy o zatwierdzanych taryfach, mrożeniu cen, upustach, dopłatach itd itp. Rzecz w tym, że niepewność wiąże się z ryzykiem, które materializuje się w złotówkach wydanych na termomodernizacje, wymiany okien, zmiany sposobu wentylowania domu, modernizacji kotłowni itd itp. Tylko że trzeba mieć w ogóle możliwość zmiany czegokolwiek w kotłowni, a nie gapić w kable grzejne jak gekon w muchę, bo z tym niewiele można zrobić.

 

Swoją drogą ciekawe, że od dawna nie widziałem tutaj dyskusji nt systemu grzewczego Legalett, czyli podłogówki powietrznej. Tam przecież też jest od strzału możliwość zasilania prądem i wodą, ogrzaną np w kotle gazowym.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglądało w latach ~ 2021 - 2022

______________________________________

G12 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

0,4449 zł 0,2506 zł 0,6955 zł T1

0,2296 zł 0,0671 zł 0,2967 zł T2

 

G12w energia dystrybucja Brutto za 1kWh

0,4750 zł 0,2879 zł 0,7629 zł T1

0,2296 zł 0,0609 zł 0,2905 zł T2

 

G13 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

0,3974 zł 0,1785 zł 0,5759 zł T1

0,6170 zł 0,2955 zł 0,9125 zł T2

0,2680 zł 0,0560 zł 0,3240 zł T3

 

G11 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

0,3606 zł 0,2358 zł 0,5964 zł

_______________________________________________

__________ A tu już jazda bez trzymanki ___ROK 2023___

__________powyżej limitów 2000 / 2600 / 3000 kWh_____

_______________________________________________

G12 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,3885 zł 0,3117 zł 2,0912 zł T1

0,7120 zł 0,0657 zł 0,9566 zł T2

 

G12w energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,4845 zł 0,3521 zł 2,2590 zł T1

0,7120 zł 0,0560 zł 0,9446 zł T2

 

G13 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,2339 zł 0,2042 zł 1,7689 zł T1

1,9241 zł 0,3613 zł 2,8110 zł T2

0,8298 zł 0,0378 zł 1,0671 zł T3

 

G11 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,1219 zł 0,2720 zł 1,7145 zł

 

podatek w roku 2023 wynosi 23%

- TAURON obszar Krakowski Będziński Bielski

 

 

Wesołych Świąt życzę wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozliczenia z paru ostatnich lat mają umiarkowane znaczenie skoro za kilka dni cena idzie 50% up up up. Nie zajedziesz za daleko patrząc w lusterko wsteczne.

 

Ja swoją decyzję podjąłem siedem lat temu, wtedy też argument, że prąd będzie drożał, podnoszony był bardzo głośno.

Jak dotąd, nie mam powodu żałować tej decyzji. Mało tego, dzisiaj bym zrobił tak samo.

Czy energia podrożeje? Pewno tak, nie tylko elektryczna.

Z tym, że koszt ogrzewania to tylko mała część moich całkowitych kosztów energii (można policzyć jak ktoś się uprze, za 2022 wychodzi mi <1500PLN/rok).

Przy takiej strukturze kosztów żadna inwestycja w dywersyfikację źródła ciepła nie ma finansowo sensu.

Oczywiście jest aspekt psychologiczny - potencjalna możliwość zmian, jakby co. Jeśli ktoś chce za to zapłacić, to jak najbardziej to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o połączeniu kabli z PV a nie o dywersyfikacji źródeł ciepła. W 2022 zapłaciłeś 4500, w 2023 może koło 6000, z PV płaciłbyś może z 200-300 (na starych warunkach).

 

Jeśli chodzi o dywersyfikacje trochę ja bym zdywersyfikował kable z klima jako alternatywne ogrzewanie + podstawowe chłodzenie i osuszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

__________ A tu już jazda bez trzymanki ___ROK 2023___

__________powyżej limitów 2000 / 2600 / 3000 kWh_____

_______________________________________________

G12 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,3885 zł 0,3117 zł 2,0912 zł T1

0,7120 zł 0,0657 zł 0,9566 zł T2

 

G12w energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,4845 zł 0,3521 zł 2,2590 zł T1

0,7120 zł 0,0560 zł 0,9446 zł T2

 

G13 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,2339 zł 0,2042 zł 1,7689 zł T1

1,9241 zł 0,3613 zł 2,8110 zł T2

0,8298 zł 0,0378 zł 1,0671 zł T3

 

G11 energia dystrybucja Brutto za 1kWh

1,1219 zł 0,2720 zł 1,7145 zł

 

podatek w roku 2023 wynosi 23%

- TAURON obszar Krakowski Będziński Bielski

 

Pominąłeś jeden punkt taryfy, przez co Twoje wyliczenia są nieprawidłowe.

Po przekroczeniu 2000 / 2600 / 3000 kWh, cena za energię jest limitowana do 0.693 PLN/kWh (netto) .

Fakturę dostaniesz z niższą ceną, obciętą limitem, ale TAURON dostanie tyle ile napisałeś.

Resztę dopłaci im "państwo", czyli finalnie zapłacisz na ten prąd tyle ile napisałeś, ale różnicę opłacisz na stacji benzynowej, u piekarza, fryzjera czy w podatku od nieruchomści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś jeden punkt taryfy, przez co Twoje wyliczenia są nieprawidłowe.

Po przekroczeniu 2000 / 2600 / 3000 kWh, cena za energię jest limitowana do 0.693 PLN/kWh (netto) .

Fakturę dostaniesz z niższą ceną, obciętą limitem, ale TAURON dostanie tyle ile napisałeś.

Resztę dopłaci im "państwo", czyli finalnie zapłacisz na ten prąd tyle ile napisałeś, ale różnicę opłacisz na stacji benzynowej, u piekarza, fryzjera czy w podatku od nieruchomści...

 

I to jest krótkowzroczność, byle ciemny lud był zadowolony. Bezpośredni przekaz mówi jak o ciebie dbamy, a faktycznie jesteśmy dymani na każdym kroku. Wystarczy przejechać granicę zachodnią a zobaczymy że ceny paliw na stacjach są na naszym poziomie bez obniżania podatków, a u nas akcyza i VAT mocno zaniżone!!! I tu jeszcze będą wielkie oczy po 01.01.2023.

A te dopłaty i tak idą z naszej kieszeni, tylko ich nie widzimy bo są rozproszone i płacimy je w innych produktach i usługach, jak piszesz:mad:.

Edytowane przez J&D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest krótkowzroczność, byle ciemny lud był zadowolony. Bezpośredni przekaz mówi jak o ciebie dbamy, a faktycznie jesteśmy dymani na każdym kroku. Wystarczy przejechać granicę zachodnią a zobaczymy że ceny paliw na stacjach są na naszym poziomie bez obniżania podatków, a u nas akcyza i VAT mocno zaniżone!!! I tu jeszcze będą wielkie oczy po 01.01.2023.

A te dopłaty i tak idą z naszej kieszeni, tylko ich nie widzimy bo są rozproszone i płacimy je w innych produktach i usługach, jak piszesz:mad:.

 

Nie rozumiesz zabawy. Po 7 latach tłustych przychodzi 7 chudych. Zabawa polega natym aby tracić mniej gdy wszyscy tracą i zyskiwać więcej gdy wszyscy zyskują.

Gdzieś jest dno i to plebs je uklepie grunt to do nich nie dołączyć.W myśl zasady prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś jeden punkt taryfy, przez co Twoje wyliczenia są nieprawidłowe.

Po przekroczeniu 2000 / 2600 / 3000 kWh, cena za energię jest limitowana do 0.693 PLN/kWh (netto) .

Fakturę dostaniesz z niższą ceną, obciętą limitem, ale TAURON dostanie tyle ile napisałeś.

Resztę dopłaci im "państwo", czyli finalnie zapłacisz na ten prąd tyle ile napisałeś, ale różnicę opłacisz na stacji benzynowej, u piekarza, fryzjera czy w podatku od nieruchomści...

 

Tak, wcześniej w taniej tayfie G13 mialem 0,3725 a teraz mam 0,94.

Ceny w poszczegółnych strefach uległy spłaszczeniu, bo wszędzie obowiązuje cena ustawote te 0,693 netto a różnice wynikają tylko z różnicy kosztu dystrybucji

Dla osób grzejących do tej pory w olbrzymiej większości w taniej taryfie będzie to zauważalne (chyba, że ktoś ma pełne pokrycie w PV)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wcześniej w taniej tayfie G13 mialem 0,3725 a teraz mam 0,94.

Ceny w poszczegółnych strefach uległy spłaszczeniu, bo wszędzie obowiązuje cena ustawote te 0,693 netto a różnice wynikają tylko z różnicy kosztu dystrybucji

Dla osób grzejących do tej pory w olbrzymiej większości w taniej taryfie będzie to zauważalne (chyba, że ktoś ma pełne pokrycie w PV)

 

Do łask wrócą kominki i tyle. Postanowiłem w tym sezonie spalić 1mp drewna a to już trzeba codziennie przepalić aby tyle spalić. Generalnie patrzę optymistycznie w przyszłość. Prąd nie zachęca jednak puki PV pokrywa cały drogi prąd niema strachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem w tym sezonie spalić 1mp drewna a to już trzeba codziennie przepalić aby tyle spalić..

 

To ile ? 1-2 polana drewna dziennie ? :)

 

Na wiejskiej rządzi 2 ufoludków pod odpowiednie dyktando.

Nie wiem, po co tyłu osłom płacić tyle chajsu, skoro wykonują polecenia.

Całkowite rozwalanie kasy na kolejnych darmozjadów i ich biura z resztą bandy.

I nie ma znaczenia, która opcja rządzi.

 

Proponuję abyś nie pisał na tematy polityczne , bo to po pierwsze nie na temat ,a po drugie grozi czasową blokadą konta jak donosiciel doniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ? 1-2 polana drewna dziennie ? :)

 

 

 

.

 

Aby tak lepiej trafiło do wyobraźni to może w litrach?

1000l na ok 120 rozpaleń to ok 8litrów ładnie pokładanego stosunkowo drobnego drewna (średnica 7-12cm).

Tak na oko połowa pełnego(w granicach rozsądku) wsadu.

 

Grudzień

Podłogówka COP1 285kWh

Klimatyzatory 307 kWh

CWU 155kWh

 

Droga taryfa darmowa tania taryfa częściowo darmowa.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łask wrócą kominki i tyle. Postanowiłem w tym sezonie spalić 1mp drewna a to już trzeba codziennie przepalić aby tyle spalić. Generalnie patrzę optymistycznie w przyszłość. Prąd nie zachęca jednak puki PV pokrywa cały drogi prąd niema strachu.

 

A ja jeszcze czekam na pierwsze rozpalenie w tym sezonie. Drewna dużo nie mam, może 0,25mp, ale zawsze, jak chce mi się zapalić, to na zewnątrz jest za ciepło, a jak już temperatura spadnie to nie mam chęci/czasu na rozpalanie

 

Aby tak lepiej trafiło do wyobraźni to może w litrach?

1000l na ok 120 rozpaleń to ok 8litrów ładnie pokładanego stosunkowo drobnego drewna (średnica 7-12cm).

Tak na oko połowa pełnego(w granicach rozsądku) wsadu.

 

1mpu drewna (brzoza) to około 440kg

120 rozpaleń po 3,7kg drewna ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...