
michal.bdg
Użytkownicy-
Liczba zawartości
327 -
Rejestracja
-
Wygrane w rankingu
1
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez michal.bdg
-
witam, jaka powinna być optymalna odleglość miedzy odwiertami pionowymi aby gorne źrodło nie było wychładzane przez drugi odwiert. Mam w tym zakresie dowolność, mogę zrobić np. odwierty po dwóch stronach budynku/kotłowni.
-
witam, mineło 12 lat od zamieszkania w wymarzonym domu i….czas pomyśleć o czymś nowym. Planuje zbudować nowy mniejszy, dostosowany do obecnych potrzeb rodziny dom. Mam prośbę podpowiecie jakie sa obecne wymogi ewentualnie podeśle ktoś link do obowiązujących wytycznych. Zakładam ze przez te ponad 10 lat zmieniło się bardzo wiele i ze wzgledu na „ekoterroryzm” nie można już zbudować „normalnego” budynku. W tej chwili mam PC z odwiertem, zakładam ze teraz to nie przejdzie i zmusza mnie do montażu innych gadżetów. -michał
-
Witam, w obecnym domu mam 100% podlogowki + drabinki w łazienkach. Podlogowka w wylewce betonowej. Dom ma 11 lat i na tym okresie zatrzymałem sie z technologią budowlaną. Podłogówka niby ok. ale nie posterujemy nią kiedy nadchodzi słoneczny zimowy dzień. Zamierzam ruszyć z budową drugiego mniejszego domu 90-100m i tu moje pytanie czy nadal do PC tylko podłoga, bo przez te lat to najbardziej brakuje mi kaloryferów ktore grzeją kiedy ja chcę a nie tak jak podloga ktora długo stygnie i jeszcze dluzej sie rozgrzewa. Co do PC to bedzie odwiert, w tej chwili ze wzgledu na zagospodarowany ogródek mam powietrze-mitsu/zubadana
-
Witam, skułem kafelki na podłodze we wiatrołapie i zauważyłem że były klejone na „placki” finalnie mniej niż połowa kafla ma kontakt z posadzką w której jest wodne ogrzewanie podłogowe. Czy dobrze kombinuję że w tym przypadku jesli miedzy kaflami a posadzka jest tyle wolnych przestrzeni to podłoga słabiej grzeje i potrzebuję wiekszej temp. niż przy kaflach położonych na grzebień i przylegających całą powierzchnia.? W koncu powietrze to b.dobry izolator.
-
Bo każdy wykonawca go wciska a mój nie zaklada inaczej. Klientów jest mnóstwo wiec dyktuja warunki
-
Witam pytanie do osób znajacych mitsubishi od strony technicznej. Czy to prawda że zubadan 8kW ma znacznie wieksza modulację mocy niż 6kW. Mam 6 wpiętą z buforem i PC notorycznie taktuje. Instalator twierdzi że gdybym założył 8 to znacznie niżej zeszłaby z mocą i nie taktowała. Czy te pompy mają inna bufowe i charakterystyke pracy. Do 120m domu osobiście zaproponował mi 6kW
-
Przepraszam za brak info w stopce zubadan 6kW
-
Witam, Pytanie do użytkowników bądź instalatorów. Czy harmonogram jest nadrzędny w stosunku do czujnika pokojowego?? Pytam ponieważ o 13.15 temp. Osiągnęła zadane 21 stopni a pc pracuje (ma zadaną prace harmonogramem do godz.14.00)
-
Panowie możecie jasniej, przecież nie mam wpływu na górę betonu
-
Piszecie „itrzymuje drlye jaka jej zadano” ale ja nie mam wpływu na delte. Mam stałà temp. Grzewczą, brak termostatu pokojowego. Jak PC ruszy przechłodzone po nocy to ma delte np. 5-6 z czasem im wyższy wraca powrót z wygrzanej podlogi delta sie zmniejsza do 2 czasem 1 i PC stop. Jak inaczej mam nią stwrować?
-
Po raz kolejny rozmawiałem dziś z wykonawcą, wcześniej z centralą z mitsu ale jak już się domyślacie Wasze opinie są równie cenne, wiec do rzeczy. Zaproponował zmniejszenie prędkości Pompy w PC (był fabrycznie max.nastaw 5) teraz zeszliśmy na 4. Tym sposobem powinna tłoczyć wolniej i obiegówka to odbierze z bufora. Czy zmniejszenie tych może mieć jakieś negatywne skutki na pracę układu np. Spreżarki
-
Co do szumu to podłoga, jak przykładam ucho do podlogi (jak w dziecinstwie do muszli) to wyraźnie słychać szum i tak jest w każdym pomieszczeniu.
-
Rotametry u mnie nie działaja i mysle zeby je wykrecic i zaslepić. Mam zamontowany rozdzielacz ktory miał w zestawie pompe obiegowa ale ciut wieksza 3-bieg /60wat/ i rurke łacząca obie listwy (podmieszanie). Pompa kierowała wode na listwe dolna i tam sa rotametry dedykowane do listwy zasilającej. teraz ta pompa jest usunięta podobnie jak podmieszanie a woda idzie teraz na gorna listwe na ktorej sa „zamkniecia” a nie rotametry. Wszystko mam porozktecane na full a rotametry nic nie pokazuja i nie reguluja bo w tej sytuacji powinny być „powrotne” ktore maja inna konstrukcje i odwrotna skale na „szklance”
-
Pomijajac cene zakupu mysle że użytkowanie bedzie tansze niż 3,5 tony groszku na sezon bo to ponad 5000zł. Poza panasonic T-Cap jest jeszcze Mitsubishi zubadan ktory też da radę z grzejnikami. i już w wersji 6kWh jest 3-fazowy. Nie chce Cie wprowadzić w bład ale żeliwne grzejniki chyba bedą lepsze od aluminiowych bo mają więcej wody.
-
Sorry ze tak pozno odpowiadam, dopiero wróciłem pompka za buforem to Yanos piko 25/1-6 pcha na max. obrotach. Jak wieczorem usypiam to szumi jak bym na morzu nocował. Mam założone 2 odpowietrzniki, cisnienie na PC od poczatku 1,5 wiec chyba nie jest zapowietrzona. Po nowym roku jestem umówiony z hydraulikiem mimo wszystko wepnie mi pompe do odpowietrzania i przegoni cały układ
-
Pompa od podlogi hula na full , rozdzielacz z drabinek ma tak skrecony zawor kulowy na powrocie ze ze 2mm brakuja do zamkniecia. Tu już nic nie zrobie. Ale mowisz że takie 3 stopnie roznicy jest ok, to mnie cieszy- pozdrawiam i dziekuje
-
Dla zainteresowanych przypomnę 32* to temp. za buforem na budynek a 27 to powrót z podlogi i drabinek mierzony przed buforem. Zapytałem czy gdybym miał mniejszy zład zmieniłoby to sytuacje ale usłyszałem ze niekoniecznie. Raczej to dziwne bo jeżeli do 100l cieplej wody w buforze wroci okreslona ilosc chłodnej, to temp. bedzie wyższa niż po podmieszaniu w 60 litrowym buforze. Dobrze kombinuje?
-
Witam, wysłałem do działu technicznego mitsu. pliki z karty SD. PC mam od połowy wrzesnia w tym okresie miała już 2600 startów. Usłyszałem że do chwili kiedy wykonawca nie założy mi termostatu pokojowego mam zwiekszyć temp. Zasilania i powinna zdecydowanie dłużej pracować. Widze po połowie dnia że jakiegoś super efektu nie widać delta na PC jest 33/31 na buforze 32/27. Sytuacja jest jak przedtem tylko na wyższych temp. Opowiadanie że z termostatem bedzie lepiej bo bedzie pracować tak długo aż osiągnie parametr też nie wyglada obiecujaco bo ma to być kosztem samoczynnego podnoszenia przez PC temp. aby utrzymać delte. Rozumiem że to wszystko kosztem mojego portfela bo wyższy parametr to wiecej kWh i mniejsza sprawność urzadzenia, prawda?
-
Witam, możecie podzielić sie informacją, jakie macie nastawy temp. I czestotliwosc wygrzewania wody przeciw legionelli? Zakladam że przy kotłach na paliwo stale to żaden problem ale jak u pozostałych użytkowników. Ja osobiście ustawiłem 65* 2 razy w miesiącu.
-
„owczar” dodałeś mi kolejna zmienna w moim zasobie wiedzy o PC mianowicie prędkości pompy obiegowej w samym hydroboxie. Rozumiem że jest ona zmienna. Mógłbyś pokrótce wyjaśnić od czego zależy ta prędkość, i jakie czynniki maja na nią wpływ, ewentualnie jaki ma ona wpływ na prace sprężarki lub odwrotnie jeśli jest taka zależność. Jak wcześniej pytałem w dla zapewnienia optymalnej pracy PC niezbędna jest odpowiednia ilość wody w układzie, tak? , ale przecież krąży ona non/stop wiec jaka różnica czy jest 100l więcej czy mniej (bufor)
-
Powietrzna pompa ciepła działanie przy niskich temperaturach
michal.bdg odpowiedział damianeekk → na topic → Pompy ciepła
Kolega wspominał o drabinkach, moge potwierdzić że ciepły powrót z drabinek w moim przypadku zaburza delte i pompa taktuje. Drabinki zasilane u mnie 31* stopni podnosza temp. w lazience o 1* w stosunku do reszty budynku,i dodatkowo zawsze mam suchy recznik, niby szczegół ale istotny. Masz mały ciepły domek wiec bez obaw o spadki temp. Ostatnia 2 doby z temp. do -15. na moim przykladzie, PC łyknela po 26-28kWh/doba to ok. 5-8 kWh wiecej niż przy 0* -
Jesli sie nie myle to pozbywajac sie bufora miałbym delte „jaką dusza zapragnie” regulujac powrót z drabinek
-
Miało być PC wyszedł emotikon
-
Wracajac do temp. Pompa ruszyła po nocce o 8 rano ze stała temp. 31* w tej chwili po ok. 2 godzinach pracy jest:PC 32/29, bufor THW6-32* THW7-26* gdzie THW6 to temp. za buforem na budynek a THW7 to powrót mierzony przed buforem. Żeby nie było tak prosto to temp. Powrotu z podlogi to 22/23* 26* z czujnika to po podmieszaniu z cieplym powrotem z drabinek.
-
Do „marco36” spoglądam na obie delty ale brak mi już mozliwosci ich sterowania. Skreciłem zawór na powrocie z ciepłych drabinek prawie całkowicie. Wcześniej woda praktycznie przez nie przelatywała i delta zanikała jeszcze szybciej. Pisałeś o bypassie i bezpośrednim powrocie, ok. temat do przemyślenia, ale pozostawiając bufor nadal bede musiał mieć dodatkową pompę i mniejszy COP pomimo że zrobi sie jeden obieg, tak? Instalator twierdził że nie zna „pojemności” wodnej mojej podłogi i dla bezpieczeństwa założymy bufor. Przecież jak PC kreci wodę w kółko w układzie zamknietym to przecież zawsze ma odpowiednią ilość wody, prawda? Jaka role spełnia wiec bufor oprócz ciepłej „cofki” na defrost?