Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

builderhouse

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    138
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez builderhouse

  1. Ja mam podłogę równą jak stół, a Ty masz spadki w stronę kratki. Jak kto lubi. 15 czy 20 cm styropianu? Ludzie, nawet nie ma sensu się zastanawiać. Różnice są znikome. Szary czy biały? No cóż, jak się rzetelnie rozkmini temat, to za głowę się złapiecie ile można popełnić błędów przy wykonywaniu elewacji. I na ogół one są popełniane. Bez świadomości inwestora lub nawet ekipy. Szary styropian dostarcza dodatkowych trudności w wykonaniu ocieplenia, o kasie nie wspomnę. Nie ma recepty. Dobry fachowiec to rzecz rzadko spotykana, ale się zdarza. Dużo cierpliwości i wytrwałości życzę. I tym postem kończę swoją obecność na forum. Powodzenia w budowie!
  2. Cześć. Sprawa wodomierza powinna być określona w warunkach technicznych otrzymanych z miejscowego zakładu gospodarki komunalnej. Jeżeli chodzi o odpływ kanalizacyjny w garażu to ja nie robiłem i nie polecam, Zmorą takiego rozwiązania będzie smród kanalizacyjny, bo będzie ci wysychała woda w syfonie kratki ściekowej. W garażu zrobiłem nieznaczny spadek w kierunku bramy garażowej. Ile będzie wody? Ta z opadów deszczu szybko wysycha przy sprawnej wentylacji, a woda pośniegowa będzie się pojawiała parę razy do roku, czyli rzadziej n iż konieczność uzupełnania wody w kratce. Możesz jeszcze zrobić odpływ liniowy i odprowadzić go na zewnątrz, ale po co sobie komplikować życie?
  3. Bardzo przepraszam, że sie wcinam, ale wybacz, jak masz gości to Ty zakupy do domu wnosisz? Wydawało mi się, że zakupy robi się w innym czasie. Poza tym wejście do kuchni przez salon nie stanowi żadnego problemu gdyż tenże salon jest częścią kuchni i odwrotnie! Taka jest idea otwartej kuchni. Dalej, drzwi do salonu? Ja chyba sam nie wierzę w to co czytam. Byłaś już w jakiejś Galilei? Jeżeli nie, to koniecznie poproś kogoś i zobacz ją na własne oczy. Rzuty w projekcie nie pozwalają na zobaczenie jak to wygląda naprawdę. Bardzo Cię proszę, nie róbcie drzwi do salonu, to byłby błąd i to ogromny.. Intymnie to możesz mieć w sypialni. Salon jest częścią dzienną domu. To miejsce spotkań domowników, tu nie ma miejsca na intymność z definicji. I zapewniam Cię, nie ma żadnych przeciągów. Kolejna sprawa - meble. Bardzo bym się zastanowił przed wstawieniem każdego zbędnego grata. To nie blok. Jest garderoba, są pomieszczenia gospodarcze, po co meble?. Tylko te niezbędne, a takich zbyt wiele nie trzeba.Pozdrawiam.
  4. Witaj. Wełna 30 cm, elewacja ok 280 m bez balkonów i bez okien tarasowych i bramy garażowej.
  5. Rób jak uważasz. Podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi będziesz chodzić do kibelka na górę.
  6. Pocieszę Cię. Jak już zamieszkasz i usłyszysz od sąsiadów o problemie związanym z kunami i zobaczysz co one robią, zrozumiesz jak dobrą podjąłeś decyzję. Tych zwierząt jest tak dużo, że nie ma szans na ich odwiedziny! Kolejna sprawa, Ty możesz zapomnieć o dachu. Nie będziesz robił żadnych remontów. Membranowcy za 15-20 lat będą ściągać dachówkę zeby założyć nową membranę. Dalej, masz na poddaszu kilka stopni mniej niż membranowcy, obejdzie się bez klimy lub spania podczas upałów w salonie. Co jeszcze? Konstrukcja Twojego dachu jest sztywna, zaden wicher nie jest Ci straszny, śpisz spokojnie. Tyle. Też mam dechy z papą i jestem zadowolony, chociaż koszty trochę wyższe i więcej z tym pieprzenia, choćby przy wentylacji dachu.. Ps. Nie rozumiem co napisałeś: -deski -deski na deskowanie U mnie dokładnie deski na deskowanie to 5 tysięcy, robocizna tysiąc. Za drewno więźby płaciłem 16 tysięcy zatem?
  7. "- zlikwidować pomieszczenie 1/4" I Cześć. Nie wiem jak będzie usytuowany Was domek, ale pom.1/4 osłania wejście do łazienki zarówno przed osobami przebywającymi w salonie jak i przed ewentualnie wścibskim wzrokiem sąsiadów i daje poczucie jakiejś tam intymności. W przypadku domowników może nie będzie to miało aż takiego znaczenia, ale gdy ktoś Was odwiedzi, owszem.
  8. Sorry, ale sam się prosisz o niepoyrzebne kłopoty i opóźnienia. A i branża budowlana nie działa w oderwaniu od rynku, więc informacje rozchodzą się szybko. Mimo wszystko powodzenia życzę.
  9. Ocieplenie z zabudową GK w tym robocizna 29 tysięcy brutto, elewacja licz min. 120 zł za metr kwadrat. Jak wynegocjujesz odliczenie powierzchni okien to będziesz miał kwotę28-29 tysioęcy brutto. Trzeba liczyć w zaokrągleniu 30 tysięcy przy 15 cm styro. Przy okazji po kilku rozmowach z wykonawcami - nie polecają styro grafitowego. Same kłopoty i koszty.
  10. Trzeba było zastosować dekle do puszek. Żaden tynkarz nie zaklei puszki i będzie łatwo ją zlokalizować, bo ma wystające pomarańczowe wąsy.
  11. 1. Będę robił jak na wizualizacji. Wygląda bardzo dobrze, nie będę się produkował na siłę. Jeżeli chciałbyś coś innego, co wygląda efektownie, pomyśl może o boniach. 2. Podłogówkę zleć doświadczonemu hydraulikowi, bo zepsuć podłogówkę można bardzo łatwo, a naprawić tego już się raczej nie da. Jeżeli chodzi o odległości to przy oknach i drzwiach wejściowych do ok 50 cm w głąb pomieszczenia rozstaw co 10 cm, bliżej środka co 15 cm. Pod meblami kuchennymi, lodówką, kominkiem, brodzikiem, wanną, nie rozkładaj rurek.. Mi wyszło 8 pętli, na górze tylko łazienka z podłogówką.
  12. Poszerzajcie garaż! Koniecznie. Bo będziecie mieli swobodę przejścia przy zaparkowanych dwóch samochodach i bedzie miejsce na regał. Jeżeli tego nie zrobicie, będziecie żałować. Piszę to mając przegląd sytuacji. Też miałem wątpliwości, ale 30 cm przestrzeni między zaparkowanymi samochodami to nie jest komfort.
  13. Możesz rozwinąć temat? Bo co to znaczy antywłamaniowość? Zamka może nie da się szybko otworzyć, drzwi wypruć, ale szybę można wywalić bezproblemowo. To niby dlaczego wewnętrzne drzwi miałyby spełniać większe wymogi niż zewnętrzne?
  14. To będzie trudne. Bo jak wycenić coś, co zawiera się w kilkuset pozycjach, a dany asortyment otrzymywałeś w partiach? Jak wycenić np. beton, jeżeli jeden leje 15 cm a drugi 10 cm? Poza tym co Ci da wycena np. moja, jeżeli ja buduję z ceramiki, a Ty z BK? Mogę Ci podać rząd wielkości za SSO. 180-200 tys. powinno być ok. Ja miałem wycenę robocizny na 58 tysięcy netto. Weźmiesz fakturę, dolicz vat. Dokonasz zmian, zlecisz roboty dodatkowe, dolicz do rachunku. I nawet gdybym chciał podać Ci rzeczywiste koszty, to jak mam to zrobić? Poświęcić cały dzień na wyciąganie informacji z arkusza kalkulacyjnego? Po prostu nie da się i już . Ekipa i tak będzie Cię próbowała naciągnąć na niektórych rzeczach i zrobi to, bo nie będziesz w stanie przebywać cały czas na budowie. Zamówią 15 m3 betonu, wleją 12 i mają parę stów dla siebie. Kwity będą się zgadzać. Zrób tak. Wybierz ekipę z samą robocizną i zapytaj w której hurtowni biorą materiały. Zrób rekonesans jakie są ceny materiałów w kilku hurtowniach, zestaw to w jeden plik i wybierz najniżesze ceny. Udaj się do hurtowni swojej ekipy i ponegocjuj, że weźmiesz u nich cały materiał na budowę, dogadaj transport na plac i wydawanie materiału w transzach. Powinieneś uzyskać najniższe ceny u jednego dostawcy bez problemu. Jeżeli czegoś nie będzie mógł dać w najniższej cenie, to napewno Ci o tym powie. Ty tylko pilnuj czy ceny umówione są zgodne i czy ilości są ok. I oczywiście pod żadnym pozorem nie podawaj od kogo poszczególne ceny pochodzą. Okna, rolety i brama garażowa 39 tysięcy brutto, drzwi zewnętrzne przód z naświetlami jak w projekcie 8,6 tysiąca, tył ok. 2 tys. brutto.
  15. Pod warunkiem, że zrezygnujesz z prysznica. A gdzie planujesz suszyć bieliznę? Jeżeli na poddaszu, to sądzę, że to złe rozwiązanie.
  16. Witaj. Przejście do garażu pod schodami nie ma sensu. Spocznik klatki schodowej znajduje się na wysokości ok.130-140 cm nad podłogą paryeru, zatem jak to przejście chcielibyście zrobić? Otwór drzwiowy w ościeżnicy musi mieć 200 cm. Nie da się tego wykonać. Spróbujcie zamiast łazienki na dole zrobić korytarz i z niego przejście do garażu oraz wejście do łazienki, którą zrobicie w pokoju 1/8. Będziecie mieli wtedy schody otwarte z dwóch stron, co może być bardzo ciekawym rozwiązaniem i wizualnie uatrakcyjnić hol na dole.
  17. Ja mam jeszcze elewację przed sobą, ale już utopiłem w płycie balkonu styropian. Zrobiłem coś w rodzaju rynienki wokół rantu płyty balkonowej i ułożyłem na styropianie jastrych. Oczywiście styro zabezpieczyłem folią. Teraz od czoła i od spodu wkleję styropian i na to tynk. Generalnie nie martwiłbym się zbytnio balkonami. Mieszkam w bloku z lat 70tych. Balkony surowe, połączone ze stropem. Mostek? Nie ma zimnej podłogi i tym podobnych rzeczy. Rachunków za ciepło też nie płacę wysokich. Standart. Mam też w mieszkaniu ściankę działową między kuchnią i pokojem, która oddziela ...okna. Nie jest niczym ocieplona, więc stanowi mega mostek. Ale nie przemarza, nic się z nią nie dzieje. Po prostu mamy takie czasy, że wszystko jest demonizowane na maxa, bo to jest marketing. Nie twierdzę, że współczesne technologie to ściema, ale też nie jest tak, że nie da się bez tego żyć. Niczego nie będziesz żałował, zapewniam.
  18. Temat balkonów był już poruszany na tym forum. Musisz poszukać we wcześniejszych wpisach.
  19. Artol, dlatego ja szedłbym w pelet. Pełna automatyka, popiołu mało, a do tego można go wykorzystać jako nawóz. Jedyna niedogodność to logistyka związana z paliwem. Tyle tylko, że jeżeli różnica w kosztach grzania na jeden sezon wyniesie 3 tysiące, to ja powiem tak, chciałbym za wszystkie czynności związane z rozładunkiem, ułożeniem w składziku i wrzuceniem do zasobnika peletu zarabiać 3 tysiące. Mógłbym to robić jako usługa dla innych ludzi i z tego żyć :-}. Co do podgrzania wody w lecie - tylko grzałka elektryczna. Pompa ciepła kosztuje ok.7 tysięcy, plus instalacja. Za takie pieniądze, to mogę prądem grzać wodę prądem do końca życia. A pompa też żre prąd . Solary, dziękuję, same problemy i jeżeli bez dotacji, to się nie opłaca i nigdy się nie zwróci.
  20. Robiłem rekonesans. domy o podobnej powierzchni jak Galilea to ok 500 zł/m-c w sezonie za gaz. Przy niskich temperaturach może być drożej. Ok. 3-3,5 tys.płacą ludzie za paliwo stałe (pelet, ekogroszek) z podgrzaniem cwu na rok. W sumie mam jeszcze czas. Mam nadzieję, że ktoś się pochwali jak mu wyszedł sezon grzewczy w tym roku.
  21. Ja jeszcze nie mam kotła, ale już robię przymiarki. Obojętnie na co będzie kocioł, musi mieć odpowidnią moc. Dokładnie jeszcze nie przeliczałem, ale już wiem, że w projekcie mamy przewymiarowany kocioł o mocy 25 kW. To za duży sprzęt na taki dom. Sądzę, że mieścimy sie w przedziale 15-20 kW. O ogrzewaniu i kotłach dowiesz się z "czyste ogrzewanie". Wpisz w wyszukiwarkę. Bardzo dobrze temat przedstawiony. Ja w swoim domu chcę mieć kocioł na pelet lub gaz, z tym, że wszystko zależy od zachowania się dostawcy gazu. Jak będą "kozaczyć" i stawiać wygórowane warunki, to biorę kocioł na paliwo stałe i precz z gazem na zawsze. Peleciak będzie miał 18 kW, mam już upatrzony model. Sąsiad ma taki i daje radę w podobnym domu. Mam w rodzinie kogoś, kto w podobnej wielkości domu, tylko budowanego z BK ma 14 kW i też nie narzeka, choć jeszcze nie przeżywali ekstremalnych mrozów na poziomie -20 st.
  22. Dużo. Bo rozumiem, że to sama robocizna. Jak z materiałem, to bierz w ciemno . Z grubsza licząc: kafle podłogi dół -5 tys. kafle łazienki max 10 tys. panele góra 2,8 tys. zabudowa G-k poddasze 11 tys. sufity podwieszane dół 5 -8 tys. montaż drzwi wew. 1,4 -2 tys biały montaż elektryka 3-5 tys biały montaż sanitarka 3 tys malowanie 5-10 tys. Licząc najdrożej max 57 tysięcy, z czego coś można urwać lub wykonać samemu, np. położyć panele lub pomalować pomieszczenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...