Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

matkor

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    173
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez matkor

  1. Ten pomiar poziomu wody to z czasu wiosennych roztopów czy z innego okresu? Ciężko będzie określić teoretycznie czy ścieki sąsiadów nie płyną tam gdzie chcesz mieć GWC. "Najprościej" wykopać dół do poziomu GWC i zobaczyć przez sezon czy woda się nie pojawia.
  2. Będzie tańsza, łatwiejsza do ułożenia i mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne od kamieni/muru. Z tego co rozumiem to DZ mogą chodzić i na 0.5 bar, więc rura PN 10 bar to sporo za dużo. Wydaje mi się bardziej istotne czy ta rura może być zakopywana bez obsypki... Podobno zwykłe PE 32/40 nie powinny być zakopywane bez obsypki. Z tego co czytałem, wszyscy zakopują bez, i jak na razie, nikt się nie chce przyznać że mu rura strzeliła.
  3. Wywiewy: łazienka parter: 2x, wiatrołap 1x, kuchnia 2x, piętro: łazienka 2x, pralnia 2x, 2 garderoby x1 , suma: 11 Nawiewy: parter: pokój 1x, salon 2x, piętro: 3 sypialnie x1,, strych x1: suma: 7. Aby zbilansować dodajesz np po jednej rurze do każdej sypialni i salonu i masz 11. Dla fi 75, przepływ dla 2m/s to ok 26m³/h a dla 5m/s - ok 65m³/s. Czyli dla 11 przewodów, teoretycznie powinieneś mieć reku 286m³/h do 715m³/ h
  4. Teraz masz 9 wywiewów i 6 nawiewów. Ja bym zmniejszył różnicę - np dodał 2 nawiewy w salonie/korytarzu parter/w sypialniach piętro gdzie nie ma wywiewu w garderobie/gdziekolwiek. Wywiewów nie ma gdzie odejmować. I zrobił trójnik na końcu kanału do wiatrołapu i jedną końcówkę dodał jednak do tego pomieszczenia gospodarczego. Zawsze może zakręcić anemostat i będzie jak chcesz - bez wentylacji w pom gosp;)
  5. Głośno się zrobi jak Ci zepsują wykonawczo, albo będzie szybciej niż 5m/s, z drugiej strony poniżej 2 m/s wentylacja może zacząć działać głównie przez najkrótsze (z najmniejszymi oporami) kanały. Wg mnie wentylacje należy szacować - dla zwykłego dnia codziennego na 2m/s, a dla imprez rodzinnych na 5m/s. W Twoich sypialniach gdzie wchodzi 2x75mm , dla 2m/s nawiew jest 50m³/h czyli 10x więcej niż potrzebują dwie śpiące osoby. Dwa, śpi się na ogół 8h, a resztę dnia sypialnia jest pusta/z otwartymi drzwiami, a wentylacja działa 16/24 czy nawet cały czas. Wg mnie spokojnie wystarczyłby 25m³/h z jednego kanału 75mm. Mam wrażenie że normy wg których projektuje się wentylacje (30m³/h na pomieszczenie, 20m²/h na mieszkańca) są brane z b. dużym zapasem i chyba na poważne błędy projektowe/wykonawcze. Podobnie z łazienkami - 4 x 75 to 100m³/h dla minimalnego ustawienia reku, a dla maks (5m/s) to 250m³/h. Nawet norma to min 50m³/h. A im większa zima i większa wentylacja tym bardziej trzeba dbać o wilgotność powietrza i są większe straty cieplne, więc bez sensu za dużo wentylować.
  6. Lepiej mieć wentylacje w każdym pomieszczeniu. Nie zaszkodzi, ale sensu wiele nie ma. Długie to nie największy problem. Większy to, aby były mniej więcej tej samej długości, jeśli mają wentylować zgodnie z założeniami. Jeśli zrobisz kanały na wprost, to kuchnia nie będzie Ci się wentylować prawie wcale na rzecz łazienki/WC na parterze. A ogólnie to zdjąłbym połowę kanałów prawie wszędzie. 2x75mm w sypialni to jest 50m³/h (dla 2 m/s) albo 130m³/h (dla 5 m/s). Śpiący człowiek potrzebuje ok 2 / 3m³/h maks...
  7. Wg mnie - żaden, jeśli nie masz jakoś szczelnie oddzielonych pięter. Powietrze nawiewane na poddaszu będzie niezauważalnie powoli spływać do łazienki na dole.
  8. Ja bym dał wyciąg w spiżarni kosztem jednego z trzech w łazience parteru. Dwa, zdjął jeden przewód wywiewu z łazienki góra i jeden nawiew w salonie.
  9. Możesz, ale fi 200 przesyła znacznie więcej niź 4x fi 50. Spokojnie wystarczy fi 160. Jeden fi 50 to za mało na łazienkę. Dodaj drugi wywiew w łazience i nawiew w pom gosp (teraz niewentylowane). A lepiej użyj fi 75. Rozumiem że żadnych kotłów/kominków nie ma? Ogrzewanie PC/prądem ?
  10. OK. Brzegi wykopów 1m od siebie minimum. Polecam przygotować sobie rury (rozwinąć z kręgów i rozciągnąć w pojedyncza pętle) przed kopaniem i kopiąc kolejny rów zakopywać poprzedni już z rurą. Jak masz możliwość to dobrze zostawić sobie miejsce na wykopanie dodatkowych rowów jakbyś się omsknął w szacunkach i DZ nie dawało rady.
  11. Jak wykopiesz 4 rowy po 75m, łychą 90cm, to będziesz miał oszczędnie licząc 560m² DZ. Dalej piaszczyście przyjmując 10W/m² daje Ci to 5.6kW. Nie wiem jak masz ocieplony dom i jakie mostki i czy masz jakąś opcję grzania awaryjnego, ale powinieneś oszacować czy to wystarczy. Jak nie, to dokładasz kolejny row 75m z PE32 co daje kolejne min 1.4kW. A w kwestii teścia to sprawdź czy da się wpisać to księgi wieczystej (i ile to kosztuje) jakąś służebność (np przesyłu), albo kup jakiś symboliczny udział w polu teścia dla świętego spokoju.
  12. A czemu miałoby się regenerować jakoś inaczej niż na polu gęstej trawy? Natomiast zaorane pole przy wiosennych czy jesiennych roztopach powinno się regenerować sprawniej niż pole gęstej trawy z racji łatwiejszego transportu wody wgłąb.
  13. A jakie są przeciwwskazania dla DZ pod polem uprawnym?
  14. Liczyć to można liczby pierwsze. Za http://www.saga.info.pl/produkt/straty-przeplywu-opory-instalacji.html Przyjmujac 2kW mocy chłodniczej na pętle, 100m rury PE32 (2mm ścianki) ,dT=4K potrzebne jest 0.486m³/h co daje opór 0.51 mWS dla glikolu prop 30% (do -15) Analogicznie szacując, dla glikolu prop 50% (i przepływie) 0.5589m³/h opór wynosi 0.83 mWS. Czyli faktycznie różnica może być spora biorąc pod uwagę opór wymiennika w PC ...
  15. Zna ktoś jakieś szacunki o ile wzrasta opór? Różnica na cieple właściwym na litr, to kilkanaście procent pomiędzy czystą wodą, a roztw 40% glikolu...
  16. Podaj konkretnie jakim podstawom fizyki przeczy stwierdzenie: "skoro GWC wentyluje się sam grawitacyjnie, to nie może mieć oporów które wymagałyby setek kWh i zużywałyby wentylatory reku"?
  17. Żwirowy GWC o przekroju złoża 6m²+ kilka m rury fi 200 ma pomijalnie mały opór. W sprzyjających warunkach (zima, szpary w oknach + wentylacja strychu) potrafił sam kręcić wentylatorem na wyjściu z GWC. Setki kWh i zużycia wentylatorów reku między bajki można włożyć. Pomiędzy te same,że żwirowiec ma 50Pa oporu przy normalnym użytkowaniu.
  18. Chyba lepiej w ścianie? Jak by coś nie wyszło i rury zaczęły mrozić to chyba lepiej grunt za ścianą niż pod fundamentem. A i ogólnie lepiej nie kopać pod fundamentem jak nie trzeba.
  19. Czyli 6kW chłodniczej. Dla PE40 i dt=4K przepływ 0.45l/s przepycha 6.7kW, przy oporze 1.4mWS/100m. Dla 15m daje to 0.21 mWS. Strzelam że zmiana na PE50 zmniejszy opór o połowę, czyli da opór 0.1mWS. Typowa najsłabsza pompa obiegowa ma 4mWS...
  20. Nie liczyłem wydajności, tylko szacowałem maksymalną faktyczną moc jaka zbierasz z DZ mając b. dobre parametry DZ. Wynik skromny bo masz spory zapas na DZ. Jest szansa że dało by rade z niego ogrzewać drugi taki dom jak Twój I są. Masz prawidłową moc PC na potrzeby domu, zakładając że ma pracować 24/24. Tylko DZ masz większe niż to konieczne.
  21. Tak. Dodając do 5.5kW 1.5kW na ciepłą wodę maksymalne zużycie masz 7kW, sumarycznie masz 520mb rury, czyli circa 13.5W na mb rury. Zakładając nawet b. zachowawczy zasięg 0.5 wokół rury (co da powierzchnie 1m² / 1mb ) daje to 13.5W z m² DZ, czyli sporo poniżej teoretycznych "osiągów" jakie padają w internecie (glina do 30W z m²). Szkoda że nie przeprowadziłeś eksperymentu że wyłączasz np dwie "gorsze" pętle i patrzymy czy faktycznie wyciąga te 27W z m² gliny A możesz podać temp w DZ w stanie zregenerowanym?
  22. A podaj jeszcze: jaki układ rur w tych pętlach. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło domu. I jaki grunt wokół rur?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...