Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JerzyB

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    181
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JerzyB

  1. Ja z konieczności mam "Nowa Idea GPRS", działa nie szybciej niż modem na linii analogowej, nielimitowany dostęp za mniej niż 60zł miesięcznie brutto.
  2. Witam, Nie kontynuuję duskusji, ale nawiązując do tytułu dzielę się spostrzeżeniem: otóż ściany mam (w/g wyliczeń) U<0.15, okna zaś U=1.1; ogrzewanie powietrzne z nawilżaniem, rekuperator także; dla wilgotności w pomieszczeniach 43%, temp. wewnątrz +21C, na zwenątrz -18C, na szybach okien wykrapla się woda; dla wilgotności 36%, reszta b.z. - już nie wykrapla się; Wnioski takie: 1. nie powinno się uśredniać w projektach wsp. U dla całości konstrukcji, lecz pilnować by nie było w żadnum punkcie gorzej niż.... 2. jeśli już jesteśmy ograniczeni dostępną technologią, to np. urządzene kontrolujące wilgotność wewnątrz powinno jednak modulować ją warunkami zewnętrznymi - by uniknąć wykraplania wody na np. oknach 3. wykraplanie wody w podanym przykładzie zależy silnie od dziesiątych części współczynnika U..... i temperatuty na zewnątrz..... 4. znacznie lepiej gdy woda wykrapla się na oknach niż na ścianach o kiepskim wsp. U
  3. nabyłem zlewozmywak gdzie i kiedy indziej, wycięli w 30s. z usmiechem na ustch
  4. W CASTORAMIE wycinają otwory bezpłatnie
  5. pięknie - tylko skąd dowiedzieć się o kamieniu czy to granit, dioryt, syjenit, itp. - przecie na polnej kupie nie ma tych informacji
  6. Dla mnie lampa powinna mieć w słupku gniazdko sieciowe (220V)
  7. Brałem z Gruszczyna po 30zł za metr sześcienny z przywozem, dowóz nz skraj Puszczy Zielonki
  8. No tak - działanie antybakteryjne itp. - na jak długo? Kto da gwarancje? Co na to "niemiecka szkoła" GWC ?
  9. Ja nabyłem LINDAB, 5 spustów, obwód 89m, koszt - 2900. Zostałem jednak pokarany - dekarze kompletnie spaprali robotę, gdy się połapałem - urwałem im 1500zł z robocizny, ale spaprane rynny wiszą. I nie bardzo mam pomysł jak wybrnąć z problemu.
  10. Potraktowałem swój żwirowy GWC bez złudzeń, oczekuję tego: - poza sezonem grzewczym jego zadanie to filtracja i schładzanie, a co za tym idzie osuszanie powietrza (rekuperator wtedy jest też wyłączony), uzysk chłodu istotny, - w sezonie grzewczym filtracja , podnoszenie temperatury powietrza powyżej zera dla uniknięcia oblodzenia rekuperatora - uzysk ciepła marginalny, nawilżanie powietrz również minimalne, choć nie do pominięcia, to wszystko. Myślę, że tak właśnie powinno się uzasadniać zabawę w GWC. Dodam, że GWC jest podwójny - dla skuteczniejszej regeneracji złoża.
  11. To pytanie to czysta prowokacja. Normy są po to by bez pomiarów spełnione były minimalne wymagania, są zatem tak czy owak na wyrost. Poczucie powietrznego komfortu zależy między innymi od ilości zanieczyszczeń gazowych i mechanicznych w powietrzu. Gazowe to np. para wodna, dwutlenek węgla, gazy "odorowe". Jeśli są (a zwierzęta i rośliny je produkują) to trzeba je usunąć wietrzeniem albo wentylacją i basta. A co daje informacja, że znajomi wybudowali dom z BK?, nawet nie wiadomo czym go otynkowali i pomalowali - ale to już nie ma z poczuciem komfortu powietrznego nic wspólnego.
  12. http://republika.pl/jerzy_b/obrazki/sd.jpg
  13. Co parę lat, np. 5 należy i tak okna drewniane przemalować, jakie by nie były - więc.....
  14. Kupiłem białą bramę - bez dopłat za kolor, spróbuję w wolnej chwili pomalować farbą akrylową na kolor dobrany do stolarki okiennej. Fachowcy od malowania mówią, że nie będzie problemów.
  15. Jest też takie coś: PHU Sunflower Farm Stryszów k/Krakowa 34-146 Stryszów 156 Tel/fax: 033-8797114 E-mail: [email protected] Sunflower Farm On-line: http://www.sfo.pl Strona o świetlikach Sun Tunnel: http://www.sfo.pl/suntunnel/
  16. Czasami o kant. d... należy rozbić wnioski... Zaplanowałem z czego, jak i (o zgrozo) kiedy będę ocieplał poddasze - a tu z powodu amoku Vatowego materiały parują jak kamfora. Termnin ustalony - ocieplał będę z czego innego. To na marginesie, ciekaw jestem wyliczeń. Powodzenia.
  17. Czasami o kant. d... należy rozbić wnioski... Zaplanowałem z czego, jak i (o zgrozo) kiedy będę ocieplał poddasze - a tu z powodu amoku Vatowego materiały parują jak kamfora. Termnin ustalony - ocieplał będę z czego innego. To na marginesie, ciekaw jestem wyliczeń. Powodzenia.
  18. Dodam, że niepomiernie do zadań (ilości odbiorów i kontroli) szeregi Inspektorów Nadzoru Budowlanego są zobowiązane od 01.01.2004. powiadamiać lokalny Urząd Skarbowy o swym "wysiłku".
  19. Życzę powodzenia, rozważania teoretyczne są niekiedy pracochłonne ale też dają satysfakcję twórcy. Ważne, by kończyły się wskazówkami praktycznymi - wówczas trafią do mas. Nie przesadzał bym z oczywistością wniosków, zaręczam, że większość budowniczych ma z tym kłopoty (znają się przecież na czymś innym).
  20. Ponieważ nie będę miał wpływu na cokolwiek w kanałach, niezależnie od tego czy ktośje będzie w stanie je wyczyścić, czy też czy coś do nich "wpadnie i się zalęgnie" - zdecydowałem się na filtr elektrostatyczny umieszczony bezpośrednio przed dmuchawą pieca ogrzewania powietrznego. Kanały mam pod podłogą na gruncie i czyszczenia ich w ogóle sobie nie wyobrażam - tylko krasnoludki.
  21. Według mnie wnioski będą np. takie: 1. Budynek z dużą pojemnością cieplną ścian (inercją) nadaje się do ogrzewania (stabilizowanie temperatury wewnątrz) bez żadnych ekstrawagancji układów sterowania - przktycznie brak jakiejkolwiek "automatyki" w tym względzie jest zadowalający. Wpadli na to ludzie kilkaset lat temu, dobrym przykładem - konstrukcje zamków, np. Malbork. Zaletą budynków inercyjnych jest oczywista odporność na przerwy w dostawach energii (ale krótkotrwałe). 2. Budynek z małą pojemnością cieplną wymaga sterowania ogrzewaniem, ale nie wyrafinowanego, bazującego na porównaniu parametrów powietrza wewnątrz z parametrami zadanymi. Tak funkcjonuje budownictwo drewniane szkieletowe np. w Ameryce Północnej (budownictwo nieinercyjne). Tu z kolei przewrwy w dostawie energii decydują o komforcie, trzeba zadbać o systemy awaryjnego zasilania. Ale też taki charakter ma budownictwo w świecie, gdzie nic nieprzwidzianego "nie może się przytrafić". 3. Jeśli zamierzamy "wycisnąć" co się da w budynku o dużej pojemności cieplnej stosując odp. automatykę, to musi ona być stosunkowo wyrafinowana, bazująca na parametrach cieplnych zadanych, wewnątrz i zewnątrz (np. tzw. "pogodówka"). Kalibracja jest trudna i żmudna. 4. Ponieważ nigdy nie ma sytuacji jednoznacznej typu JEST - BRAK, więc i rozwiązania są pośrednie i jeśli za kryterium brać koszty - ja stawiał bym na brak inercji (małą pojemność cieplną) i nieskomplikowaną automatykę. A co do przerw w dostawach energii (do sterowania tą automatyką ) - są technologie podtrzymujące (baterie fotovoltaiczne, generatory spalinowe, ogniwa paliwowe). Kiedyś tego nie znano, nie było automatyki - wybrano inercję.
  22. To o co się pytacie to raczej posadzki akrylowe albo epoksydowe. Np: http://www.wodan.pl/cards/products/pp.php[\url] Konkretne typy to np: EPICRYL300, EPIREX400
  23. Lepiej zawczasu dowiedzieć się ile kosztuje naprawa za zaliczeniem pocztowym, a w transporcie NIC termostatowi z takiej baterii nie może się przytrafić - tak myślę. Przy okazji jednak - czy na jakieś "kartce" dołączonej do takiej nowej baterii producent opowiada o jakimś spodziewanym okresie użytkowania? Sam noszę się z zamiarem zastosowania kilku takich baterii, ale nie znajduję praktycznych opinii co do spodziewanego okresu użytkowania - czyli czasu od zainstalowania do wymiany baterii na nową.
  24. W kwestii formalnej: Lepiej się rozmawia w sposób zgodny z zasadami polskiej gramatyki i ortografii, był już "beton komurkowy", teraz zaś jest "pożądnie" itd. Warto pilnować tych spraw !
×
×
  • Dodaj nową pozycję...