Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elontro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    170
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Elontro

  1. W domu najlepsze efekty daje automatyka domowa. Ale profesjonalna, czyli KNX. Sterowniki przemysłowe działają trochę inaczej i nie da się ich efektywnie wykorzystać w automatyce domowej. Oczywiście do realizacji niektórych funkcji są dobre, ale cały system lepiej oprzeć na KNX. Poszczególne funkcje można dokładać na PLC, rozwiązaniach open source itp.
  2. Na jakiej podstawie są te obliczenia? Wiele zależy od wyboru osprzętu, producentów i sposobu przedstawienia oferty.
  3. Niezależnie od funkcji polecam KNX. Przede wszystkim ogromny wybór osprzętu i brak centralnej jednostki.
  4. Wszystko się zgadza. Jak chcę sobie zrobić meble, to też mogę kupić narzędzia, nauczyć się tego i albo mi coś wyjdzie, albo nie. Nie widzę w tym nic złego, tylko piszę o "zagrożeniach", bo jako integrator często poprawiam instalacje u osób, które myślały, że zrobią same. Tylko później zabrakło czasu i chęci. Odnośnie kosmicznych zarobków integratorów, to też nie wygląda to tak wspaniale. Zwykle instalacja jest rozłożona w czasie, jest bardzo dużo przyjazdów, ogromną część pracy wykonuje się poza miejscem instalacji, czego klient nie widzi. Proponuję porównać to z pracą glazurnika, parkieciarza. Sam byłem zdziwiony jakie są stawki w przeliczeniu na czas pracy. Także nie zniechęcam, każda nowa umiejętność jest cenna.
  5. To teraz trzeba policzyć, czy ta różnica w cenie po zapłaceniu za kurs i ETS pokrywa wynagrodzenie za poświęcony czas. Może tak wyjdzie, może okaże się, że uruchomienie swojej instalacji daje taką frajdę, że trudno to przeliczyć na pieniądze. A może być też tak, że nigdy ta instalacja nie będzie działać i będzie potrzebna pomoc integratora. Tak już jest ten świat ułożony, że każdy na czymś zarabia.
  6. Czujnik obecności, to też czujnik ruchu, tylko bardzo dokładny - jeżeli mówimy o czujnikach optycznych. Są jeszcze ultradźwiękowe, a nawet takie, które wykrywają obecność podczas snu (oczywiście lepiej nie używać do włączania światła). W ogóle czujniki ruchu/obecności w KNX to takie małe komputery, ilość funkcji jest ogromna w stosunku do zwykłych czujników. Przy łączeniu magistrali trzeba pamiętać, żeby nie zrobić pętli. Poza tym dochodzi ilość urządzeń, ale zwykle 64 szt. wystarcza na cały dom. Jest grupa na facebooku na temat KNX w języku angielskim. W USA raczej dużo informacji nie będzie. Jednak najwięcej będzie na forach i grupach niemieckich, bo też najwięcej sprzętu dostępnego w Polsce jest też w Niemczech.
  7. Czyli seria F40. Trzeba bardzo ostrożnie dokręcać czerwone wkręty mocujące. Nie wiem, czy ekinex ma dużo lepiej to rozwiązane. Wydaje mi się, że też nie jest idealnie. Najlepszy mechanizm takich przycisków widziałem w chińskim przycisku HDL, ale on miał inne wady, więc też nie jest tak super.
  8. Podpowiem, że nawet nie musisz wracać do panelu ściennego. Topologia magistrali jest dowolna, można po prostu zrobić odejście na sterownik LED.
  9. Z których przycisków JUNG korzystasz i czemu ten mechanizm nie odpowiada? Jestem tego bardzo ciekawy, bo ile osób tyle opinii. Ze scenami to jest bardzo trudny temat. Ogólnie system automatyki jest naturalnie dostosowany do scen, ale nie każdemu to pasuje. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Osobiście uważam, że zawsze 1-2 obwody powinny być włączane indywidualnie, a reszta zależnie od potrzeb użytkowników. Przy obwodach ściemnialnych jednak zauważam, że sceny się sprawdzają. Dokładnie tak, ale trzeba pamiętać, że to nie zwykła żarówka i nie uda się ściemnić np. na 2%. Próg minimalny jest zawsze wyżej.
  10. KNX jest przystosowany do łączenia z innymi systemami. A właściwie nie sam KNX, tylko urządzenia pośrednie. Tylko chodzi o niezawodność. Też czymś innym jest zrobienie tego u siebie, a czym innym u klienta. Wolałbym nie jeździć za każdym razem, jak pojawi się aktualizacja, bo coś się "rozjechało". Osobiście uważam, że ile się da lepiej zrobić na KNX, a resztę w inny sposób. Jeżeli oświetlenie LED nie będzie najistotniejsze w domu, to oczywiście można integrować przez Hue. Jako głównie trochę bym się bał . Programowanie instalacji kosztuje tak jak każda inna usługa przy budowie domu. Faktem jest, że integrator zwykle tylko siedzi przy komputerze, więc się nie męczy, ale czas, wiedza kosztuje. Do tego poziomu nam jeszcze trochę brakuje, na razie jest podejście "nie spocił się, więc nie pracował". Można oczywiście robić to samemu. Nie ma w tym nic złego, tylko trzeba mieć czas i wiedzę...
  11. Generalnie pomysł nie jest zły, ale... Integracja przez mostek Hue to łączenie dwóch różnych systemów. Teraz będzie działać, ale nie wiadomo, czy za 10 lat również. Tego typu integracje wydaje mi się, że mają większy sens przy istniejących instalacjach. Jak jest możliwość, to lepiej położyć przewody i zrobić to w jednym standardzie. Chociaż faktycznie cena będzie wyższa.
  12. Ten zasilacz może być do białych taśm. Do taśm RGBW jest potrzebny sterownik z czterema kanałami wyjściowymi. Odnośnie doboru przewodów do taśm LED proponuję zajrzeć tutaj: https://enterius.eu/wsparcie/
  13. Jeżeli taśma LED ma się tylko włączać, bez ściemniania, to wystarczy zasilanie do zasilacza. Jak w to samo miejsce dochodzi jeszcze przewód KNX, to można zamontować sterownik przy zasilaczu (lub zasilacz z interfejsem KNX). Jeżeli ma być RGBW, to wtedy może iść z rozdzielnicy przewód 5-żyłowy lub zasilanie i sterowanie do zasilacza. Tylko przekrój przewodu po stronie napięcia 12V lub 24V trzeba dobrać pod względem spadku napięcia i obciązalności. Generalnie będzie to większy przekrój niż dla napięcia 230V dla tej samej mocy. Urządzenia KNX różnią się jakością wykonania i możliwościami, czyli funkcjami. Dwa pozornie takie same przyciski mogą mieć całkowicie inne funkcje w oprogramowaniu. Certyfikacja potwierdza zgodność ze standardem komunikacji. Osprzęt JUNG polecam i uważam, że jest dobrej jakości. Serię F40 kupuje się raczej oczami, natomiast bardziej praktyczna wydaje mi się F50.
  14. Przyciski zwierne są generalnie bezpotencjałowe, więc nie potrzebują zasilania. Są też przyciski wbudowanym przekaźnikiem np. Livolo i wtedy jest potrzebne zasilanie, ale może być 12-24VDC. Z podświetleniem jest trochę trudniej, bo na każde wejście przycisku musi przypadać jedno wyjście na sterowanie diodą. I tak dochodzimy do do punktu, w którym systemy automatyki (np. KNX) okazują wcale nie takie drogie w porównaniu do sterowników PLC. W Loxone będzie podobnie, jeżeli przycisk ma mieć wszystkie funkcje, typowego przycisku systemowego, to raczej nic taniej się nie zrobi.
  15. Jaki związek ma sposób komunikacji w Satelu z KNX? Nie twierdzę, że nie będzie działać, ale osobiście podchodzę do tego bardzo ostrożnie i jedynie w skrajnych przypadkach, czyli jak nie ma już innego wyjścia. W każdym innym magistrala KNX dedykowanym przewodem.
  16. Czujnik alarmowe nie są idealne do włączania oświetlenia. Można wykrywać obecność, np. wyłączać światło po jakimś czasie od wykrycia ruchu. Tyle, że nie jest to łatwe do zrobienia programowo. Radzę skonsultować to integratorem KNX, żeby nie narobić sobie problemów.
  17. Proponuję od razu poprosić kogoś z okolicy, kto zajmuje się instalacjami KNX, żeby obejrzał instalację. Topologia KNX jest bardzo prosta i podczas spotkania można to bardzo szybko wyjaśnić.
  18. Generalnie dwie rozdzielnice nie są problemem. Ważniejsze, czy ta rozdzielnica "teletechniczna" umożliwia montaż modułów na szynie DIN oraz w jaki sposób jest zasilona, tzn. czy przewód zasilający wystarczy na zasilenie obwodów sterowanych, alarmu, teletechniki. Podejrzewam, że największym problemem będzie zmieszczenie wszystkiego w tej jednej szafce. To jest dom od dewelopera, czy ktoś planował w jakiś sposób tę instalację?
  19. Polecam zainteresować się standardem KNX. Porównanie cenowe wcale nie musi być niekorzystne, a zyskujemy ogromną zaletę - dostęp od urządzeń kilkuset producentów, które są ze sobą całkowicie kompatybilne. Jako integrator często trafiam na stare instalacje, które cały czas można bez problemu zmieniać i rozbudowywać bez wymiany całego sprzętu. Wadą może być konieczność posiadania specjalnego oprogramowania. Ale nawiązać współpracę z lokalnym integratorem i zamawiać urządzenia razem z programowaniem w kilku etapach.
  20. Dlatego jedyny sensowny standard to KNX. Rozbudowuję i serwisuję instalacje, które mają ponad 10 lat i nie są zależne od jednego producenta. Ale oczywiście każdy może próbować innych rozwiązań.
  21. Zrobi i będzie to już jakiś system... O jakości nie ma sensu się wypowiadać
  22. Lepiej mówić o automatyce domowej, niż o inteligentnym domu. Jeżeli chcesz mieć wyłączanie całego światła w domu i do tego jeszcze opuszczanie rolet jednym przyciskiem, musisz mieć system automatyki. To jest trochę tak jak z samochodami, wyższa cena i więcej automatyki nie spowoduje, że samochód będzie oszczędny, ale na pewno będzie bardziej komfortowy. Instalacje elektryczne też wyglądają teraz zupełnie inaczej, niż kilka lat temu, więc może z czasem automatyka stanie się standardem. Cena to sprawa drugorzędna, jeszcze nie dawno prawie nikt nie stosował rekuperacji, teraz to właściwie standard, pomimo dodatkowych kosztów. Wraz ze wzrostem cen budowy i wykończenia domu cena automatyki będzie stanowić co raz mniejszą część tych kosztów, bo drożeje najwolniej.
  23. Faktycznie, bardziej ergonomiczna jest seria F50. Przy F40 czasami problemem jest za mocne dokręcenie mechanizmu do puszki.
  24. Osobiście polecam firmę Jung jeżeli chodzi o przyciski i czujki, bo ładnie wyglądają i mają rozbudowane funkcje. A aktorami jest tak, że nie można porównywać różnych firm nie patrząc na ich funkcje. Osobiście stosuję aktory różnych firm, ale dobieram je pod kątem aplikacji i tak trzeba patrzeć na osprzęt KNX. Trwałość i jakość różnych producentów powinna być podobna, chociaż prawda jest taka, że tylko produkty głównych producentów miały szansę sprawdzić się w dłuższym okresie czasu. Stawka 8% dotyczy instalacji elektrycznej. Więc jeżeli firma wykonuje całą instalację, to może być taka stawka. Sam osprzęt KNX raczej 23%.
  25. Możesz podać źródło tych rewelacji? Kiedyś porównywałem parametry przewodu KNX i skrętki. Są zupełnie inne. Faktycznie może działać, ale tym bywa różnie. Zajmuję się instalacjami KNX już prawie 10 lat i nie widziałem jeszcze całej opartej o przewód inny niż dedykowany. Czasami zdarza się jakiś kawałek innego przewodu, ale to ostateczność. I jeżeli są problemy z działaniem, to właśnie w tym miejscu trzeba ich szukać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...