Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

saturnv

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    144
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez saturnv

  1. Jak dasz styro 20cm na sciane o przyzwoitej lambdzie i welne, czy piane zgodnie z nowymi normami pod dach, to taki Vitodens 200-W 1.9-19kw (17 kW na CWU) spokojnie wystarczy. Ja mam stary typ Vitodensa 300-W 1.9-19kw na podobny metraz. Na ogrzewanie i tak bedziesz miec skrecona moc do pewnie 9-11kW (zalezy od zapotrzebowania na energie domu, docieplenie posadzek, scian, stropu, dachu). Jak zobaczysz w materialach, to max 1.8 m^3 /h gazu. Wpisz we sniosku 19kW mocy i 2 m^3h/h do tego dodaj 8kW na kuchenke jakies 1 m^3/h. Czyli razem bedzie 3m^3/h max. I tak dostaniesz pewnie standardowo licznik do 4m^3/h. Sat
  2. Na taki mały domek aż się prosi powietrzna pompa ciepła np. Panasonic. Słyszałem też, że Viessmann wypuścił pompę ciepła powietrzną razem z kotłem kondensacyjnym. Skoro jesteś na etapie projektu to rozważ i ta opcję. No i nie buduj komina bo jest CI zbędny. Nawet przy kotle kondensacyjnym więcej jak 19kW nie wsadzisz to takiego domu. Mam na mysli 19kW na CWU, bo na CO to z max 5-7 kW mocy będzie CI potrzebne w najzimniejszy dzień zimy. Odnośnie komina: wystarczy rura pozioma za elewację Zobacz takie oto rozwiązanie. grafika: http://einstel.pl/public/assets/MKKominy/7aa0742e06b39b177621f8ca57f79d88.jpg https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwizlLyqiLzNAhWIYZoKHTO8AikQFgglMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.viessmann.pl%2Fcontent%2Fdam%2Fvi-brands%2FPL%2FPDF%2FKP%2FVitoset%2FKP-Systemy_odprowadzania_spalin_TWIN_09_2013.pdf%2F_jcr_content%2Frenditions%2Foriginal.media_file.download_attachment.file%2FKP-Systemy_odprowadzania_spalin_TWIN_09_2013.pdf&usg=AFQjCNE-YU8gtRozI10EPwhIeca1iKnsFw&sig2=KySUPZOAxlllXR_xD8YF9A
  3. Aby koszty Was nie zabiły do doklejcie jeszcze co najmniej 15-20cm steropianu. 8cm to stanowczo za mało i czy to prąd, czy to gaz rachunki będą wysokie. O śmieciuchu od razu zapomnijcie, bo to kompletna porażka wstawiać *groszek/węgiel do nowego domu i wcale nie będzie tanio jak się wydaje. Zamiast bezpośrednio prądem to zastanówcie się nad powietrzną pompą ciepła np. Panasonic 12kW. Możecie wtedy wykorzystać w 100 podłogówkę. Nie montujcie grzejników!!!!!! Oczywiśćie moga być w łązience grzejniki ale zasilane taką samą temperaturą wody jak na podłogówkę, czyl 30-35 stopni. Na pompę ciepła 3,5m2 spokojnie wystarczy. Ogrzewanie w innym budynku odpada - gigantyczne straty po drodze. Skorzystajcie ze strony http://cieplowlasciwie.pl/ i podeslijcie link z wynikami, moze forumowicze doradzą coś innego.
  4. Rozważ nowy Vitodens 222-W 1,9 - 19KW + vitotronic 200 (na pogodówkę). Zasobnik 46 litrów, ale ładowany warstwowo - CWU pod dostatkiem.
  5. Witaj, Na taki metraż proponować sterowanie strefami to trzeba mieć tupet. Ładnie Cię chcą oskubać. Po pierwsze to sam zakup kocioł. Pójdż do hurtowni pobij się o cenę. Nie kupuj w necie. Ja dostałem na Viessmanna ponad 25%. Dogadaj się z hurtownią, aby CI spzedali go z usługą. Dla takiego mieszkania, wystarczy najmniejszy kocioł ze sterowaniem pogodowym (trzeba dokupić czujnik temp zewnętrznej). Nie potrzeba też żadnej pompy w rozdzielaczu, żadnych sprzęgieł. Wystarczy zwykła pompa z kotła. Więc zwykły rozdzielacz, ale uwaga z porządnymi rotamerami do reuglacji przepływów. Kotły proponuję ze stajni Viessmanna: Vitodens 222-F typ B2TB z Vitotronic 200 typ HO2B w wersji 1,9-13kw Kocioł ten ma bardzo niską minimalną idealną do Twojego mieszkania. Do tego moc CWU dla tego kotła to 17KW, mimo, że moc maksymalna na CO to 13KW. Pojemność zbiornika CWU to 100 litrów jeśli j ładowany lub 130 jesli jest z wężownicą. (tu masz opis http://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/PDF/KP/Kotly-gazowe-olejowe/KP-Vitodens_222-F_2016_03.pdf/_jcr_content/renditions/original.media_file.download_attachment.file/KP-Vitodens_222-F_2016_03.pdf)). Sam używam Vitodensa 300-W z pogodówką, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić tą firmę. P.S. Nie bierz firmy od dewelopera bo jak można proponować do mieszkania kocioł SD o moocy minimalnej 8,5KW, która by wystarczyła na 200m dom! No jak?? Odpadają całkowicie SAUNIER DUVAL SEMIA F21E, moc 8,5 i jeszcze to jest turbo - omijaj z daleka. DE DIETRICH ZENA MS 24 MI FF, - jeszcze większa porażka!!!! JUNKERS CERACLASS ZW 14-2DV AE - szkoda gadać to już lepiej zobacz Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3CE ARRISTON BS - porażka IMMERGAS EOLO STAR 24 3E - porażka zobacz lepiej model Immergas Victrix 12 (1,9 ÷ 12,0Kw) Eco Plus 100 Zestaw Kocioł + Zasobnik 100 L Wybieraj kondensat a nie kotły turbo.
  6. Kolego napisz jaki masz kondensat, albo inaczej jakie sterowanie. Czy elektronika CI steruje stałotemperaturowo, czy też masz możliwość włączenia pogodówki (krzywe grzewcze). Musisz posiadać czujnik temperatury zewnętrznej w drugim wypadku. Rozdzielacz fakt, totalnie nie pod ten piec. Nie rrób nic na huraaa. Sprawdź, czy te grzejniki masz na tyle przewymiarowane, że byłbys w stanie zasilać je temperaturą wody, taką jaką masz podawaną na podłogówkę. Jeśli nie, to różowo nie jest. Tak jak kolega wyżej napisał, powinieneś mieć mieszacz lub są też rozdzielacze z mieszaczami, do których można zamontować silnik mieszacza i podłączyć to do pieca pod obieg z mieszaczem. O Ile Twój kocioł kondensacyjny, a właściwie jego elektronika potrafi obsłużyć co namniej dwa obiegi grzewcze. Jeśli nie potrafi to możesz zastosować sterownik np. UNI2, UNI3, który sterowałby pogodowo tym mieszaczem. Najlepiej to oczywiśćie mieszacz w kotłowni, ale żeby nie rozwalać za dużo instalacji to polecałbym coś takiego + siłownik (tutaj bez siłownika COLMIX-ER http://www.prandelli.pl/wp-content/uploads/2016/01/colmix_instrukcja.pdf. Mieszacz to to czarne po lewej na dole. Ja osobiście wymieniłbym rozdzielacz. Wtedy możesz sterować pogodówką przez sterownik kotła, czy dokupiony. Napisz jaki masz kocioł z jakim sterownikiem.
  7. Witam, Chciałbym zasięgnąć opinii odnośnie zakupu odkurzacza Husky PRO100 lub Duovac Asteria. Waham się pomiędzy wyborem. Czy kto mi może powiedzieć coś o firmie, ewentualnym podejściu do klienta w sprawach reklamacji. Czy serwis jest OK, czy też wymyślają bzdury i nie chcą uznawać reklamacji? Jak sprawa z użytkowaniem, czy te jednostki sprawiają problem? Husky ma silnik Domel a Duovac Ametek-Lamb. Różnica w gwarancji 5 do 25 lat na korzyść Duovaca - ale to mało dla mnie istotne, bo. w innych kwajach w Europie Husky ma 25 lat gwarancji na ten model a na Duovac 5, więc to margetingowy zabieg. Co byście wybrali? z góry dziękuję za pomoc.
  8. Ja CI proponuje Vitodensa 300-W 1,9-11 kW lub 1,9-19kW (górna granica ma znaczenie tylko dla CWU). Właściwie jest to ten sam kocioł, a model mniejszy jest elektronicznie skręcony. Lub Vitodens 200-W 3.2-13KW. lub Immergas Vitrix X 12 (1,9-12kW). Dla Twojego domu tylko kocioł o jak najniższej minimalnej, i tylko tym się kieruj przy wyborze. Najlepiej celować w te kotły, które mają minimalną 1,9kW.
  9. Ja CI proponuje Vitodensa 300-W 1,9-11 kW lub 1,9-19kW (górna granica ma znaczenie tylko dla CWU). Właściwie jest to ten sam kocioł, a model mniejszy jest elektronicznie skręcony. Lub Vitodens 200-W 3.2-13KW. lub Immergas Vitrix X 12 (1,9-12kW). Dla Twojego domu tylko kocioł o jak najniższej minimalnej, i tylko tym się kieruj przy wyborze. Najlepiej celować w te kotły, które mają minimalną 1,9kW.
  10. A jaki macie ustawiony wpływ sterownika pokojowego? Zakres jest coś jak dobrze pamiętam od 0-64 lub 1-64. Lub można całkowicie wyłaczyć wpływ sterownika pokojowego (200A, 300A lub wersje RF) i zastosować grzanie tylko wg krzywej? Po drugie kocioł nie grzeje wody według krzywej w stosunku do temp zewnetrznej, tylko do stłumionej temperaturyzewnętrznej, którą oblicza na podstawie informacji o stałej czasowej (domyslnie 21 godzin z hakiem). Możesz to sprawdzić w diagnostyce w sensie jaką masz rzeczywistą temp, a jaką stłumioną.
  11. Rozważ rurę i złączki Prandelli. Mam u siebie założone.
  12. Szczerze, to nie wiem jak kocioł miałby tym sterować. Bo czunik CWU jest jeden. W momencie podgrzewu CWU zawór w piecu przełącza się na CWU, ale ten obieg jest jeden. Pierwsza myśl: Może lepiej jakbyście kupili zbiornik np. Vitocell CVB 300litrów lub większy jeśli macie duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, (looknij opis http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/9864EA48B15314F0C1257B480034619F/$FILE/DT%20Vitocell%20100-B%20CVB%20(2011,05).pdf?OpenElement) On ma dwie wężownice. Zazwyczaj góną grzeje kocioł np. gazowy, a dolną inne źródło. ALbo jeśli jest pompa ciepła to łączysz dwie wężownice szeregowo. Możnaby je połączyć szeregowo, ale w ten sposób, aby dolną wężownicę włączać na żadanie. Czyli raz miałbyś około 140litrów wody ciepłej, a raz cały zbiiornik. Tylko tym przełączaniem trzeba jakoś sterować, czy to w postaci zaworu przełącznego, czy inaczej. Drugie podejście to można zrealizować grzanie dwóch zbiorników równolegle. Górne wężownice podłączone pod kocioł. Jednak tu trzeba zastosować również zawory zwrotne no i tak wysterować instalację, aby przepływy w wężownicach obu zbiorników były identyczne, co może być kłopotliwe. Wiadomo chodzi o to by woda z jednej wężownicy wracała do kotła a nie pchała się do drugiego zbiornika. Jeszcze jedna myśl, która mi przychodzi do głowy to zastosowanie zaworu przełącznego, termostatu i wejścia cyfrowego w module EA1. Zawór przełączny określa, który z zasobników ma być łądowany. Termostat ze stycznikiem odpowiadałby za aktywowanie z zewnątrz wejścia w EA1. Pozostaje jeszcze podanie napięcia 0-10V, które określałoby wymaganą temperaturę wody na zasilaniu, albo jest taki paramatr: wartość wymagana temperatury wody na zasilaniu przy zapotrzebowaniu z zewnątrz, który można na sztywno ustawić. Jednak chyba tego nie da się ustawić dla obiegu CWU. Tutaj musisz zasięgnąć opinii serwisantów Viessmanna, czy to Buderusa, czy jeszcze innego producenta, którego chcesz zakupić kocioł.
  13. Odpisałem Tobie, ale przypadkowo wkleiłem do innego wątku. Przytaczam wię tu ponownie Do autora wątki. Zobacz jak maleje sprawność kotła kondensacyjnego wraz ze wzrostem temperatury zasilania. Krzywa A to jak masz podłogówkę, krzywa B jak masz grzejniki. [ATTACH=CONFIG]347794[/ATTACH] Polecam do lektury: http://www.zielonecieplo.eu/Kotly-CO https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/jak-uzyskac-najwyzsza-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/8780-kotly-kondensacyjne Jeszcze jedna rzecz odnośnie kotłów gazowych. Pamiętaj, aby Twój kocioł miał jak najniższą moc minimalną. Dla Twojego domu idealnym byłby kociołek Vitodens 300-W 1,9-11kW (tylko z regulacją pogodową Vitotronic 200) Ma on moc minimalną 1,9KW. Moc maksymalna ma znaczenie tylko dla CWU. Jeszcze inny przykład to np. Immergas Vitrix X 12KW., również ma minimalną 1,9KW a jest sporo tańszy. Jeśli nie chcesz immergasa i wydanie 11 tysi na 300-W jest zaporowe to polecam CI Vitodensa 200-W 3,2 - 13 KW (również tylko w wersji z regulaorem pogodowym Vitotronic 200. Nie bierz czasem stałotemperaturowego Vitotronic 100!) Ma on moc minimalną 3.2 KW w tej wersji. Ostatecznie możesz się pokusić o wersję Vitodens 200-W 3,2 - 19 KW. Moc maksymalna, czy to 13 czy też 19 KW nie ma znaczenia kompletnie dla ogrzewania CO Twojego DOmu. Bo i tak instalator skręci CI moc pieca na CO do około 7-8 KW i to max. Wartość maksymalna ma tutaj tylko znaczenie dla przygotowania CWU. Bo to CWU zazwyczaj grzeje się z mocą maksymalną, aby to zrobić szybko bo tam są największe straty bo kondensacja jest, ale dużo mniejsza. Nie bierz Vitodensa 200-W w wersji 5,2-26KW bo ma on minimalną bardzo wysoką jak na Twój dom. Piszę to, abyś miał pogląd jakie moce Ci będą potrzeben do ogrzania domu, i abys nis słuchał swojego instalatora, jak będzie CI mówił, że do takeigo domu to minimum 24 KW, czy 30KW, albo co gorsza proponował ekosyfff. Podobne wrażenie odniosłem będąc w gazowni. Jak napisałem w oświadczeniu, że piec na mój 220m2 dom mam w wersji 1,9-19 kW to od razu usłyszałem, ze za mały i nie będę mógł dogrzać pomieszczeń - śmiech!!. Znajdz wątki na tym forum, jak ludzie dali się zrobić w konia instalatorowi i zamontowali kotły z wyższą minimalną i płaczą, że im taktuje. Albo jak ktoś proponuje kocioł Viessmana 100-W lub 111-W, który ma minimalną na poziomie 6,5 KW do takiego domu jak Twój, to jest to jakiś kompletny nonsens. Zatem jak najmniejsza moc minimalna kotła kondensacyjnego jak tylko się da! Możesz sprawdzić swój dom na stronie http://cieplowlasciwie.pl/start i podesłać link z wynikiem
  14. Do autora wątki. Zobacz jak maleje sprawność kotła kondensacyjnego wraz ze wzrostem temperatury zasilania. Krzywa A to jak masz podłogówkę, krzywa B jak masz grzejniki. Polecam do lektury: http://www.zielonecieplo.eu/Kotly-CO https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/jak-uzyskac-najwyzsza-sprawnosc-kotla-kondensacyjnego http://www.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/8780-kotly-kondensacyjne Jeszcze jedna rzecz odnośnie kotłów gazowych. Pamiętaj, aby Twój kocioł miał jak najniższą moc minimalną. Dla Twojego domu idealnym byłby kociołek Vitodens 300-W 1,9-11kW (tylko z regulacją pogodową Vitotronic 200) Ma on moc minimalną 1,9KW. Moc maksymalna ma znaczenie tylko dla CWU. Jeszcze inny przykład to np. Immergas Vitrix X 12KW., również ma minimalną 1,9KW a jest sporo tańszy. Jeśli nie chcesz immergasa i wydanie 11 tysi na 300-W jest zaporowe to polecam CI Vitodensa 200-W 3,2 - 13 KW (również tylko w wersji z regulaorem pogodowym Vitotronic 200. Nie bierz czasem stałotemperaturowego Vitotronic 100!) Ma on moc minimalną 3.2 KW w tej wersji. Ostatecznie możesz się pokusić o wersję Vitodens 200-W 3,2 - 19 KW. Moc maksymalna, czy to 13 czy też 19 KW nie ma znaczenia kompletnie dla ogrzewania CO Twojego DOmu. Bo i tak instalator skręci CI moc pieca na CO do około 7-8 KW i to max. Wartość maksymalna ma tutaj tylko znaczenie dla przygotowania CWU. Bo to CWU zazwyczaj grzeje się z mocą maksymalną, aby to zrobić szybko bo tam są największe straty bo kondensacja jest, ale dużo mniejsza. Nie bierz Vitodensa 200-W w wersji 5,2-26KW bo ma on minimalną bardzo wysoką jak na Twój dom. Piszę to, abyś miał pogląd jakie moce Ci będą potrzeben do ogrzania domu, i abys nis słuchał swojego instalatora, jak będzie CI mówił, że do takeigo domu to minimum 24 KW, czy 30KW, albo co gorsza proponował ekosyfff. Podobne wrażenie odniosłem będąc w gazowni. Jak napisałem w oświadczeniu, że piec na mój 220m2 dom mam w wersji 1,9-19 kW to od razu usłyszałem, ze za mały i nie będę mógł dogrzać pomieszczeń - śmiech!!. Znajdz wątki na tym forum, jak ludzie dali się zrobić w konia instalatorowi i zamontowali kotły z wyższą minimalną i płaczą, że im taktuje. Albo jak ktoś proponuje kocioł Viessmana 100-W lub 111-W, który ma minimalną na poziomie 6,5 KW do takiego domu jak Twój, to jest to jakiś kompletny nonsens. Zatem jak najmniejsza moc minimalna kotła kondensacyjnego jak tylko się da! Możesz sprawdzić swój dom na stronie http://cieplowlasciwie.pl/start i podesłać link z wynikiem.
  15. Nie bierz grzejników !!! Tylko podłogówka, ale dobrze wykonana. Nie jako meandry, ale jako ślimak. Do tego rozstaw rurek też ma znaczenie. Tzn muszą być gęściej przy oknach, drzwiach. Przydałby CI się projekt podłogówki. Jeśli ma być bezpiecznie, to wystarczy, że rurki sasiadujące będą co 10cm. W łazienkach gęściej. Tutaj zapytaj się dokładnie jednak specjalistów. I dawaj podłogówkę wszędzie. Również pod wanną, przysznicem. Ja nie mam podłogówki jedynie w schowanku przy kuchni (nie mam piwnicy a miejsce na przetwory gdzieś musi być). Dalej... Temperatura zasilania podłogówki będziesz miał w zakresie 30-40 stopni w podłogę (przy temp 22 stopni powietrza w domu). Co spowoduje, że na powierzchni podłogi będziesz miał przyjemne 24-25 stopni. Możesz zastosować kocioł gazowy, polecam mimo wszystko jednofunkcyjny Vitodens 300-W lub 200-W + zasobnik. Albo zamiast takiego pakietu to centralę grzewczą Vitodens 2XX lub 3XX. Wtedy masz w jednek obudowie kocioł z zasobnikiem. Jedyna dysfunkcja to brak możliwości zrobienia cyrkulacji CWU, ale dla domku 100m2 cyrkulacja nie wydaje się jakoś bardzo potrzebna. Możesz też przy 100% podłogówce wejść w pompę ciepła np. Panasonic 9KW - powietrzną. Decydując się na grzejniki tracisz możliwość w przyszłosći jakiegokolwiek montażu pompy ciepła a dwa tracisz oszczędność na kondensacji z gazu. Zatem nie nie nie i jeszcze raz nie grzejnikom w nowych domach!!! Odnośnie paneli. Ja mam panele na parterze i na piętrze. Ogólnie opór cieplny panela + podkładu nie może przekaczać 0,15. Wystarczy, że zastosujesz dobry podkład typu Arbitron PE MAX / Optima MAx (opór podkładu 0,033) albo Witex Sound Protect Eco Plus (0,01) i do tego dobry panel (Witex ma opór około 0,06 i będziesz w normie. Ja polecam Ci właśnie panele firmy Wineo Witex. Mam na podłogówce z podkładem sound protect i jestem w 100% zadowolony. Może nie są tanie, ale dom się buduje na lata. Nie stosuj na podłogówkę żadnego XPSa, nawet z dziurkami!!! Sprzedawcy CI będą wciskać kit, że to super podkład, ale im nie wierz. Mają z tego dobry deal! Nie bierz grzejników bo bedziesz żałował! W tym przypadku nie słuchaj dobrych rad teścia, bo nie ma racji. Do tego jeszcze jedna uwaga. Nie patrz na ceny kotłów w internecie. Bo ja u swojego dobrego dostawcy dostałem rabat 28% na Viessmanna, a sądzę, że to nie był jeszcze super rabat. Gdybym kupował w necie to bym stracił. Podobnie miałem z panelami, kupiłem dużo taniej niż w najtańszym sklepie w internecie. Powodzenia i wszystkiego dobrego!
  16. Ja polecam taki jaki mam: Viessmann Vitodens 300-W moc 1.9-11 lub 1.9-19. Ważne, że ma 1.9 kW mocy minimalnej. Moc maksymalna ma znaczenie tylko dla CWU, bo serwisant i tak by CI o skręcił moc CO do pewnie około 8 kW. Zatem moc maksymalna ma znaczenie przy wielkości zasobnika CWU.
  17. Sprzeglo nie musi byc instalowane jak cala Twoja instala je napedza tylko pompa kotla. Jak masz jakiekolwiek inne pompy na wspolnym obiegu z kotlem to nie oszczedzaj i zaloz sprzeglo.
  18. Ściągnij instrukcje serwisową (IS) do swojego Vitodensa 200 (zwróć uwagę na dokładny model kotła, a nie tylko serię) http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/public przykład: http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/E1BB392195A9A0AFC1257D2A004EDC61/$FILE/IS%20Vitodens%20300-W%20B3HA%201,9-%2035%20kW%20(03-2014).pdf?OpenElement Znajdź rozdział "Wywoływanie poziomu kodowania 2" i wejdź w ten poziom kodowania (tylko pk1 i pkt 2 i pkt 3 w instrukcji!!!! nie przywracaj parametrow do domyslnych!!) Temperatura różnicowa jest to parametr (9F w kodowaniu 2) jaki kocioł bierze pod uwagę w określaniu temperatury wymaganej, o ile masz obieg z mieszaczem. Domyślnie wynosi on 8K. Zatem jeśli masz obieg grzewczy z mieszaczem, to nawet jeśli ustawisz daną krzywą i przesunięcie, to kocioł i tak będzie grzał o 8K więcej niż to wynika z tej krzywej. Najlepiej ustawić ten parametr na 0K i wtedy kocioł grzeje według zadanej krzywej. Unikniesz w ten sposób dogrzewania na obiegu bez mieszacza (pierwszy OG1), o ile na OG1 nie masz większej krzywej. Jest taki parametr (kod 90 w kodowaniu 2), który określa z jakiego okresu kocioł ma obliczać tzw stłumioną temperaturę zewnętrzną (na której podstawie oblicza temperaturę zasilanai obiegu według krzywej.). Parametr ten określa czas reakcji budynku na zmianę temperatury. Domyślnie wynosi on 21,3 godziny. Proponowałbym, aby go zmienić na około 10 godzin. Ten parametr określa się w stopnaich nastawu, gdzie 1 stopien nastawy =10 minut. 10 godzin to 600 minut, zatem 60 okresów 10 minutowych. Domyślnie wartość tego parametru to 128 (1280 minut). Sprawdź jaką masz wartośc pod kodem 31: kod 31: "Wymagane obroty wewnętrznej pompy obiegowej przy eksploatacji w funkcji pompy obiegu kotła w %, określone przez wtyk kodujący kotła". Ten parametr decyduje o prędkosći, a co za tym idzie przepływie pompy wewnętrznej. Jeśli jest za mały, to masz problem z odbiorem ciepłą przez palnik. Jeśli nie masz sprzęgła, osobnych pomp, to ten parametr powinien być dobrany do Twojej instalacji. Za mały przepływ nie zapewni Ci poprawnego zasilania pętli. Aktualny przepływ sprawdzisz w diagnostyce. (Wejdż w kodowanie 1 i później diagnostyka - ) Podaj ten przepływ i wysokośc podnoszenia w mb. Przepływ suamryczny możesz obliczyć w ten sposób, że zsumujesz wartości, jakie masz mieć ustawione na wszystkich rotamerach. Na rotamerach masz wartość w litrach/minute. A kocioł podaje Ci w litrach na godzinę. Zatem Twoja suma pomnożona przez 60 da Ci wartość w litrach / godzinę jaką ilość wody pompa kotła powinna pchać minimalnie w instalację. Tak jak pisałem wyżej, celuję tutaj w wartośći 60-90%.
  19. Jaka jest wymagana liczba obrotow wewnetrznej pompy obiegowej? Sprawdz to w kodowaniu 2. Celowalbym w 60-90% Przy 60% masz przeplyw okolo 700l/h a przy 90% okolo 900l/h Oblicz jaki powinien byc przeplyw na wszystkich petlach w ciagu minuty zsumuj i pomnoz przez 60 Otrzymasz ile l/h ma pchac pompa kotla. Zmien temperature roznicowa na 0K parametr 9F. Sprawdz tez kod 90 tzn ilosc okresow 10minutowych, z ktorych kociol obliczs stlumiona temperature. Pytanie, czy uruchamial Wam ten kociol serwisant? Bo na 90% macie blednie ustawiona automatyke.
  20. To o czym piszesz to jest to tak zwana temperetura zóżnicowa i wynosi ona domyślnie 8K, czyli 8 stopni Celsjusza. Jest to ważne dla obiegu z mieszaczem. Czyli kocioł utrzymyje +8 więcej niż realnie powinien. Możesz to zmniejszyć nawet do 0K, ja u siebie tak zrobiłem. Kodu nie pamiętam dokładnie, bodajże 9F, sprawdź w instrukcji. Odnośnie temperatury stłumionej, to jest parametr, który określa z jakiego okresu wstecz automatyka ma określać temepraturę stłumioną. Domyślnie to jest około 21 godzin. Ja u siebie ustawiłem 10h, bo 20 to za dużo, a ustawia się go ze skokiem co 10 minut, kodowanie to chyba 90:.
  21. Jakie masz grzywe grzewcze na obiegi? Jaka temperaura w domu? Czy kocioł miał przeprowadzone pierwsze uruchomienie przez serwis? Jaki masz rodzaj gazu?? Czy t o GZ50 ?
  22. saturnv

    Wybór pompy CO

    A czytałeś opis z allegro: Trzystopniowa regulacja mocy: 1-bieg - 46 W 2-bieg - 63 W 3-bieg - 93 W Policz ile to źre prądu.- 10x tyle co elektroniczna. Kup pompę elektroniczną wilo albo grundfos 25/1-6 ale nie to chińskie dziadostwo.
  23. saturnv

    Modernizacja kozy

    Napisz może coś więcej, jakie mieszkanie, powierzchnia, rok budowy, ocieplenie, miejsce instalacji tej kozy. Ilość okien. Jakie temperatury masz, a jakie chcesz mieć. Jaka moc tej kozy?
  24. saturnv

    Rozdzielacz podłogówki

    Do kondensata powinieneś mieć taki oto rozdzielacz https://www.google.pl/search?q=colmix+r&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwivofu-lZPKAhWELHIKHR3gDEkQ_AUIBygB&biw=1366&bih=677#tbm=isch&q=rozdzielacz+pod%C5%82og%C3%B3wka&imgrc=EAJPxIi9RaOT2M%3A Czyli same belki z odpowietrznikami/rotamerami. Żadnych połączeń pomiedzy nimi, oczywiście jeśli Twoja instalacja to 100% podłogówka lub hybryda z grzejnikami, ale grzejniki zasilane są z rozdzielacza podłogówki i są przewymiarowane. Jeśli natomiast grzejniki masz zasilane oddzielnie i są one przeznaczone na wyższa temp zasilania lub masz jakiś układ z jeszcze jednym źródłem zasilania czy to kominek, czy coś innego stałopalnego to wtedy grzejniki zasilasz osobno ze sprzęgła a podłogówka wtedy powinna być za mieszaczem. Wtedy odpowiedni rozdzielacz może być taki http://static5.redcart.pl/templates/images/thumb/473/295/295/pl/0/templates/images/products/473/2fe59d03505cc98c374735a017260da8.jpg Oczywiście musiałbyś dokupić siłownik do zaworu i sterować nim z pieca.
  25. Zobacz na centrale grzewcze z serii 3XX albo 2XX. Wyglądają one jak szafy, piec z zasobnikiem w jednej obudowie np. Vitodens 343-F, 333-F, 242-F, 222-F. Na cenę katalogowa nie patrz. Zachęcam do przyciśnięcia sprzedawcy i otrzymania dobrej zniżki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...