Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jarokar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    111
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jarokar

  1. Odgrzewam kotleta bo obecnie tematy RCD mnie interesują - wiadomo że dołożenie szeregowo takiej samej 30mA różnicówki nic nie poprawi jesli chodzi o "ergonomiczność" instalacji i jeśli już chcemy dać szeregowo drugą to selektywną 100mA jako pierwszą. Ale co jeśli naszym celem nie jest poprawienie funkcjonalności (rozdzielenie dwoma RCD obwodów co by przy zadziałaniu jednej mieć zasilanie w pozostałej części budynku) a jedynie dodatkowe zabezpieczenie (zdublowane). Chodzi mi o to że RCD jak wiadomo może zawieść (jak wszystko) i co wtedy? Czy jeśli będą dwie identyczne szeregowo to nie jest tak że gdy wszystko jest OK to w niczym to nie przeszkadza a gdy jedna zawiedzie (bo się zepsuje po prostu) druga daje nam gwarancje rozłączenia? Mam w starym domu sieć TT, instalacja (240 i 400V) zabezpieczona jest 1 RCD na wejściu (jedna na całą instalacje). Znalazłem w w rozdzielnicy drugą identyczną RCD (30mA) którą teść kiedyś chyba kupił na zapas więc żeby się nie kurzyła postanowiłem ją użyć. Wiem że fachowcy kazali by podzielić całą instalacje na dwa RCD ale mnie całkowicie nie zależy że wywali RCD i rozłączy wszystko a bardziej na świadomości że jeśli RCD się zepsuje (wiem że mała szansa ale jednak) druga w szeregu mnie zabezpieczy. Co wy na to? No chyba że dwie identyczne w szeregu mogą powodować jakieś kłopoty o których ja nie wiem ale nie wydaje mi się.
  2. robi tak ktoś w ogóle? Przecież to bez sensu to nie lepiej dać w płytę o na gotowo płyta płyta poziom zero?
  3. ale zaraz - to w końcu masz w płycie czy w wylewce? Bo tego co piszesz to masz w wylewce - grubej betonowej ale w wylewce która jest oddzielona od płyty styro - czyli w każdym pomieszczeniu jest osobna wylewka z osobnym obwodem - nie wiem jak można to porównywać do JEDNEJ powierzchni płyty z rurkami. Chyba że jest inaczej albo zle cie zrozumiałem
  4. ale w jaki sposób można różnicować temperaturę w pomieszczeniach mając rurki w płycie? Fotohobby ma chyba rurę w wylewce (tak?) więc tu rozumiem bo poszczególne pomieszczenia)obwody) są indywidualne i fizycznie oddzielone ale skoro ty masz rurki w płycie to jak to osiągnąłeś? Zmniejszając zagęszczenie rurek w poszczególnych strefach płyty czy np poprzez przykręcanie przepływu na poszczególnych obwodach?
  5. jarokar

    Ogrzewanie kablami 2017

    Geodeta robi mapke do celów proj. za kilka dni mam podesłać do architekta. Musze się zdeklarować co do ogrzewania. Myśle na tym od kilku lat odkąd powoli przymierzam się do budowy. Mały domek parterowy 86-88mkw na płycie fundamentowej (20 styro, 20 beton i gres po całości, ściany b.k + 20 styro). Bardzo kusi mnie i chyba tak wykonam akumulacja czyli płyta grzejna. Od samego początku jarają mnie kable grzewcze (myślę że dam rade sam to wykonać) ale ostatnio pociągnęli mi wzdłuż działki gaz i teraz mam zagwozdkę no bo z kim bym nie gadał to straszą że na kablach później koszty mega. Z drugiej strony to co zaoszczędzę na wykonaniu ogrzewania kablami a gaz to podobno przy tak małym domku i zapotrzebowaniu mam kupę lat grzania z cop1. Inni z kolei - "jakbym miał gaz pod działką tylko gaz". Już dostaje szału bo nie wiem na co się zdecydować. Ostatnio wymyśliłem zrobić na kablach, jednocześnie położyć ok 500m rurki do wodnego żeby mieć alternatywę w razie awarii kabli lub masakrycznych rachunków za ogrzewanie. Podroży mi to koszt o pi razy...1500 zeta (koszt rury) ale śpię spokojniej. Co o tym myślicie? Inna sprawa czy dostane obecnie pozwolenie z projektem na kable, 2szt klimy p.p i kominek koza (tylko do wniosku bo żadnego kominka nie chce) - da rade? Naprawdę bardzo mnie kuszą te kable bo odpadają duze koszty instalacji gazowej włącznie z kominami a kupno kabli na 88m chyba za 4-5 tyś się zmieszcze, rozłożyć i podłączyć dam rade. C.w.u myślę o przepływowych elektrycznych i tu też mam pytanie bo wszyscy z cop1 piszą o bojlerach a nikt o przepływowych nie wspomina - czemu? Przecież chyba podgrzanie jakiejś ilości wody w bojlerze a w przepływowym kosztuje tyle samo a odpadają straty bo podgrzewam dokładnie tyle ile potrzebuje a nie np. 60 l. które przy dwóch oszczędnych osobach będą stały w zbiorniku i stygły. Chyba że się mylę ale gdzie w takim razie a jeśli nie to czemu jest tak mało ludzi z przepływowymi? Bardzo liczę na pomoc ze strony autora wątku jak i innych użytkowników którzy mają wiedze za co z góry dziękuje
  6. Potrzebuje porady - na razie nie o konkretny model ale o sposób rozwiązania systemu - stary dom, ściana cegła dwuwarstwowa, nieocieplany, ok 180 mkw pow. użytk. z tym ze ogrzewana docelowo będzie tylko ok połowa reszta tylko aby aby. Piętrówka (niska) - na dole kuchnia i łazienka sąsiadująco ze sobą więc blisko, nad nimi bezpośrednio na pietrze jeszcze jedna łazienka. Obecnie do c.w.u jest piecyk gazowy a w piwnicy kopciuch na węgiel, grzejniki zeliwo w całym domu. Dwie osoby, nie ma ciśnienia na komfort (woda super gorąca na już) raczej nie korzystają na raz z ciepłej a nawet jak jest potrzeba potrafią się dostosować natomiast jest ciśnienie na koszty zarówna założenia jak i eksploatacji (założenie będzie co prawda z dopłatą na wymianę z programu ale koszty dopłaty z własnej mają duże znaczenie). pytanie: czy w takich warunkach piec dwufunkcyjny ew. z małym wbudowanym zasobnikiem da rade czy musi być jednofunkcyjny z zasobnikiem na dole w piwnicy. Ja bym najchętniej wybrał dwufunkcyjny w łazience i zrezygnował z kotłowni w piwnicy ale czy taki kompakt da rade na żeliwne grzejniki na cały dom + cwu?
  7. keldorn gratki za robotę. Mam pytanie - jaką masz docelową wysokość pomieszczeń bo widzę że na 10 warstw pustaków tylko robione i już wieniec, na dole wylewki itd. to ile będzie wysokość na gotowo?
  8. Jak (z czego) ma być zrealizowana warstwa spadkowa bo to chyba kluczowe jest jeśli chodzi o trudność (położenia tej papy). Bo jeśli styropian to jak grzać papę? Chyba odpada, wtedy jakie mamy możliwości? Styro pokryty papą od razu? Ale chyba drogo i czy to dobre? Jak są możliwości aby dobrze położyć papę na styropianie? Są np. jakieś dobre klejone papy w zbliżonej cenie i jakości pokrycia do grzanych?
  9. jarokar

    Płaski dach - pomocy

    Można prosić o jakąś przykładową fotke jak to powinno prawidłowo wyglądać? Z góry dzięki.
  10. u mnie nie da rady bo wtedy mam od nowa wydzielaną działkę a w MPZP mam że dla nowo wydzielanych działek do 18 m szerokości tylko zabudowa bliźniacza a wolno stojące od 18 tak że wtedy to już nic bym nie postawił bo na bliźniak nie mam szans więc działka z automatu stała by się bezwartościowa - chyba że za grosze dla sąsiada..... Na chwile obecną zapisy MPZP mnie nie obejmują bo działka była wydziałana przed uchwaleniem planu.
  11. mam działkę 120 długą z jednej strony 15,90 z drugiej 16,10 - z tego co się tu dowiedziałem nie moge postawić ani w ostrej ani1.5 od granicy - działka musi być max 16 na całej długości
  12. Dziękuje za pomoc - wiele mi wyjaśniłeś i pomogłeś!
  13. nie ma takiej potrzeby bo z drugiej strony działek jest w planie i już powstaje droga. Wracając do sprawy sprzeciwu czy orientujesz się czy można zablokować budowe w ostrej granicy czy w praktyce to nierealne?
  14. Nie chce walczyć z sąsiadem - właśnie chce się dogadać i iść na kompromis. Ja się odsunę na 3 ew 1.5m jeśli by przeszedł Twój pomysł z odstępstwem ale też bym chciał żeby on się odsunął chociaż na 1.5. No ale jeśli się uporze na granice ostrą to nie mam wyjścia będę na pewno wnosił sprzeciw. Dlatego pytam jak to jest w praktyce czy jest szansa go przyblokować. Nie kombinowałbym tak gdybym miał po odsunięciu na 3m 11 na dom jak napisałeś - niestety troszkę się "machnąłeś" bo 3 z jednej 4 z drugiej i zostaje na dom 9 z 16. Chociaż 9m moim zdaniem też nie ma tragedii
  15. Bardzo dziękuje za kolejną dogłębną pomoc! Właśnie troszkę jestem w szoku bo uświadomiłeś mi że nie dam rady postawić domku 1.5 od granicy. O ile z okapem nie ma problemu bo mój projekt nie ma okapu (jest tylko rynna wystająca ale to chyba nie problem) to jest problem z szerokością działki, Jest wąska ale długa na 120m i o ile z jednej strony (tam gdzie chce się budować ma 15,95 to po drugiej stronie ma 16,10! Więc z tego co piszesz lipa - musze się odsunąć na 3m. MPZP nie zezwala na zbliżenie W sumie nie jest to dla mnie jakiś ogromny problem, przełknę to. Bardziej mnie martwi inna rzecz - od tej strony co chciałem przybliżyć dom do granicy następna działka ma 15 m. szerokości. Wiem że kiedyś sąsiad będzie się chciał budować albo w ostrej albo 1.5 ode mnie. 1.5 m mnie zadowala natomiast nie chciałbym by mi wybudował w ostrej. Wiem że dostane powiadomienie bo oddziaływuje na moją - czy jeśli wniosę sprzeciw mam jakieś szanse żeby go zmusić do odsunięcia na te 1.5 czy nie mam szans i jeśli się uprze to wybuduje mi w ostrej granicy (oczywiście po spełnieniu p.poż)
  16. Witam ponownie. Działka uprzątnięta i przygotowana (wycięte kilkadziesiąt sztuk sporych drzew - trochę zabawy było). Obecnie jestem na takim etapie że chciałbym uzyskać PNB. Wiadomo trzeba zacząć od projektu - ja już dawno wiem co chce (mały domek parterowy). Chce zlecać indywidualny na podstawie tego https://www.kbprojekt.pl/1840/weigela tylko trochę mniejszy bo chce ok. 86 mkw (troche krótszy i ciut inaczej pomieszczenia), Chce go postawić 1.5 m od granicy - działka 15,95 oczywiście od tej granicy okien nie będzie. Wiem już że projektant będzie od tej strony musiał zrobić ścianę o. p. czyli w praktyce: 1 ocieplenie ma być nie styro tylko wełna, tak? 2 Co z dachem - na gęstożebrowym ma tam być styro a na wierzchu albo papa albo epdm - czy dach też musi być jakoś specjalnie dostosowany jeśli chodzi o przepisy p.poż? 3 O ile to mniej więcej może podrożyć koszt wykonania budynku - czy taka ściana to jest jakoś bardzo droższa czy to pomijalne? 4 Czy są jeszcze jakieś pułapki/niespodzianki w wykonaniu projektu i budynku przy takim usytuowaniu przy granicy? O tym że oddziaływuje na sąsiednią działkę już wiem i że sąsiad będzie powiadomiony ale tu nie ma problemu bo on też ma tylko 15 i też będzie budował blisko granicy. Generalnie chodzi mi o to co musi mieć jeszcze projekt żebym mógł postawić taki budynek 1.5 m. od granicy?
  17. tak czytam i oczom nie wierze. Fachowcy a jedni piszą o 3* a inni o 3% i spierają się kto ma racje......
  18. Mógłbyś rozwinąć - czy dobrze rozumuje że skoro taka temp. zasilania (25-26) więc i taka temperatura płyty - tak? Wiec jeśli w domu/pokoju będzie chłodno np19-20 płyta oddaje ciepło i ogrzewa pomieszczenie jeśli w domu jest 24-25 nie zachodzi zjawisko (konwekcji??) płyta przestaje a przynajmniej bardzo ogranicza oddawanie ciepła nie zachodzi dalsze ogrzewanie od płyty? Tak? A co chodzi z tymi rurkami na spodzie? Jaka jest różnica jak rurki u góry? Płyta inaczej się nagrzewa - inne temperatury zasilania czy o co chodzi?
  19. moim zdaniem najlepsza opcja i sam na 100% tak będe miał tym bardziej że teraz mam już dwie klimy w mieszkaniu które na bank zabiorę jak się dorobie domku. Z tym że to dobre w stronę jak się zrobi za chłodno – a co z powyższym aby zapobiec przegrzewaniu jak się zrobi za ciepło na dworze? Tylko nie piszcie że można włączyć klime na chłodzenie.... Czemy rurki w płycie zrobiłeś na samym dole betonu a nie u góry pod górnym zbrojeniem? Chyba większość którzy mają grzewczą tak robi?
  20. sorry ale to dla mnie jakieś bzdury - płytę masz 30cm i piszesz że się nie rozpędza? Robi się chłodni na dworze wieczorem włączasz grzanie i za 2 godziny masz docelowe ciepło w domu??? Nie wierze, przecież piszą że taki akumulator potrzebuje nawet kilku dni. Chyba że nie zrozumiałeś blitzkriega i piszesz o sytuacji jak płyta jest już rozgrzana a blitzkriega zapewne interesuje sprawa możliwości reagowania na zmiany temperatury na zewnątrz. No właśnie - też mnie to strasznie niepokoi. Nie mogę się zdecydować czy ogrzewanie w płycie czy w wylewce. Bardzo chciałbym w płycie bo chce płytę na gotowo bez wylewek ale boje się tej bezwładności. Niech wypowiadają się ludzie którzy mają płytę grzewczą. Jako to w końcu jest. Jedni piszą że temp. w takim domu jest cały czas stabilna na tym samym poziomie inni że guzik prawda bo jak przygrzeje za oknem słońce w dzień to się przegrzewa w chacie - i tego się boje bo jak to jest możliwe - mamy nagrzaną płyte która daje komfort np. w zimny pochmurny dzień, później noc a na drugi dzień temp. na dworze skacze do np. + 6st wychodzi mocne słońce, okna spore na południe i co??? Przecież płyta nawet jak rano wyłączymy ogrzewanie będzie się chłodzić kilka dni więc jakim cudem w domu nie zrobi się za gorąco? Z grzejnikami zakręcamy/przykręcamy je i za 0,5 godziny sytuacja się normuje a z płytą? Chyba że to tylko teoria a praktyce wygląda to jakoś inaczej ale rozum mi mówi że to coś niemożliwe i właśnie sporo osób pisze że taka bezwładność płyty tak działa w słoneczne ciepłe dni i jest to kłopot. blitzkrieg wspominał o Szwecji że tam OK ale tam chyba nie ma takich wahań temperatury jak u nas obecnie gdzie w jeden dzień i noc -5 a na drugi +7. Czy użytkownicy mogli by się wypowiedzieć? W wylewce gdzie ten akumulator jest dużo mniejszy łatwiej było by nad tym zapanować ale kusi ta płyta grzewcza i jej bezwładność bo nagrzać w taniej strefie byłoby fajnie tylko co z tym przegrzewaniem w słoneczny cieplejszy dzień?
  21. Witam ponownie sprawa wygląda tak - wystąpiłem z wnioskiem o warunki przyłączenia na 5KW, po ok. 3 tygodniach wczoraj dostałem warunki i umowy do podpisania na wykonanie przyłącza 5KW (licznik 25A) za 345 zeta. Nurtuje mnie jedna sprawa - na razie działka będzie wykorzystywana rekreacyjnie i tak naprawdę nie będę za wiele ciągnął prądu po podpisaniu umowy na dostawę jakieś koszenie od czasu do czasu, czajnik na herbatę czyli tak naprawdę prawie nic)a być może chciałbym po 2-3 miesiącach zawiesić (zerwać) umowę jak radzi kolega powyżej ale w Klauzuli informacyjnej widnieje zapis że jesli po wykonaniu przyłącza będę pobierał rażąco niską ilość energii albo zawrę umowe która wskazuje na brak z mojej strony chęci pobierania energii albo zerwę tą umowy w krótkim czasie po jej zawarciu Tauron może zadać ode mnie kasy? Jak to jest w praktyce czy faktycznie stosują takie praktyki czy to tylko taki zapis martwy?
  22. Moim skromnym zdaniem takie mądre słowa powinny być przyklejone gdzieś na początku tego (i nie tylko) wątku i razem z kilkoma innymi poradami tworzyć takie ABC dla płytowców. Pewnie spowodowały by one że wątek byłby chudszy o kilkaset postów.....
  23. Dzień dobry mam działkę (obecnie zakwalifikowaną jako nieużytki rolne) w drodze gruntowej jest prąd (naprzeciw mojej sąsiad ma skrzynkę) Firma to Tauron. Czy mogę złożyć wniosek i uzyskać przyłącze ale na razie bez podpisywanie umowy na świadczenie dostaw (taryfy) czyli po prostu nie chce na razie (póki nie ruszy budowa) ponosić kosztów (opłat stałych). Oczywiście do Tauronu dzwoniłem gdzie panienka na ifo twierdziła że wniosek i wykonanie przyłącza nie ma nic wspólnego z późniejszym świadczeniem usług (czyli umowa na taryfę) ale tłumaczyła to jakoś tak że wole dopytać tutaj
  24. No ale ja nie mówię że nie będzie mógł postawić bliżej niż 3m - napisałem że nie będzie mógł postawić bliżej bez kombinacji czyli zaprojektowania i wykonania ściany oddz. poż. no bo chyba tak jest? Czyli wykona ścianę o.p. i buduje się 1.5m albo w granicy, nie zrobi takiej ściany buduje się 3m. od granicy. Pytanie na ile wykonanie takiej ściany jest kosztowne czyli w praktyce tak się robi (wykonuje taką ścianę czy lepiej się odsunąć na te 3m i stawić normalnie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...