Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SzymonKc

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    823
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    15

Zawartość dodana przez SzymonKc

  1. Rzeczywiście, jak się ogląda na stronie forum nie wyświetla się link do filmu pod koniec intro, na stronach youtube to działa tylko, podaje właściwy link do całego filmu
  2. Zapraszam do obejrzenia filmu. https://youtu.be/boGzAbzhtG8
  3. Za małe naczynie, 10% trzeba przyjmować, ciśnienie w naczyniu powinno być o 0,2 bara niższe niż ciśnienie w wodociągu. Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia, to w kontekście naczynia nie ma sensu redukcja poniżej ciśnienia wstępnego w naczyniu, bo przy podgrzewaniu i tak ciśnienie w zbiorniku momentalnie osiągnie ciśnienie wstępne w naczyniu, dopiero powyżej niego będzie rosło wolniej, kiedy naczynie zacznie przyjmować wodę. Więc jak zredukujesz np. do 3 barów, to naczynie trzeba ustawić na 2,8. W tym przypadku dałbym naczynie 24 litry i dopompował je na 4,4 bara zamiast stosować reduktor - i będzie dobrze. Oczywiście można też zredukować ciśnienie i zmniejszyć wstępne w naczyniu - jak najbardziej poprawnie, tylko drożej o reduktor. Można też dać jeszcze większe naczynie niż 24 litry, ale 12 litrów jest z cała pewnością za małe do zasobnika 200 litrów, bez względu na to czy będzie reduktor czy nie.
  4. To nie jest żaden projekt. Jakie aspekty uwzględnia się przy projektowaniu i co powinien zawierać projekt można przeczytać tutaj - https://drive.google.com/file/d/1u6OYs6LxPGnx57ZXe-P51Jk2e3LcjB6k/view Jest tam też link do przykładowego projektu.
  5. Witam, czy do takiej wody ze studni potrzebne jest coś oprócz zmiękczacza i ewentualnie co - proszę o propozycję konkretnych urządzeń. Dom jednorodzinny, zamieszkały przez jedną osobę, być może kiedyś 3 do 4 osób.
  6. Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, bo nie ma schematu, a z opisu wynika, że pompy są ustawione szeregowo, czyli te dodatkowe mogą zaburzyć modulację przepływu tej głównej. Jeśli te dodatkowe nie są modulowane nie ma prawa działać to poprawnie, nawet jeśli producent twierdzi inaczej.
  7. Ludzie w kosmos latają, więc wszystko się da, ale nie zrobisz tego w prosty sposób na rozwiązaniach plug&play. Jeżeli są dodatkowe pompy obiegowe w instalacji, sprzęgło/bufor jest wymogiem producenta. Jeżeli nie zrównoważysz przepływów po obu stronach sprzęgła, będzie utrata efektywności. Jak chcesz zrównoważyć przepływ na sprzęgle w ten sposób, żeby przepływ na PC (zmienny) był równy przepływowi na pompie grzejników powiększonym o dopływ ciepłej wody na zaworze 3D podłogówki. Jak dołożysz przepływomierze i jakąś autorską elektronikę może się udać. Jak się nie uda nie będzie działało tak samo jak pompa 2-strefowa.
  8. Co to jest mały zład wody? Do defrostu kilkadziesiąt litrów potrzeba, nie spotykam instalacji z tak małym zładem, najczęściej mają po 100-200 litrów. W większości pomp Daikina nie ma wymagań odnośnie wielkości zładu, w niektórych jest to np. 20 litrów (ale nie na każdy kW tylko ogólnie, w całej instalacji).
  9. Niestety, bo ten zastaw to z buforem trzeba, nie działa to tak dobrze jak pompa 2-strefowa bez bufora.
  10. Szacunki odnośnie poboru energii potrafią być zarówno zawyżone jak i zaniżone w poszczególnych egzemplarzach, dlatego nie podejrzewam producenta o manipulację. Rozmawiałem z chłopakami z serwisu fabrycznego, którzy mają okazje oglądać instalacje opomiarowane i twierdzą że ciepłomierz wbudowany jest dokładny i nie ma istotnych różnic w stosunku do ciepłomierzy zewnętrznych. Roczne zużycie w tym przypadku zgadza się też z ciepłownią w poprzednich latach.
  11. To pompa dedykowana do grzejników, ale nie ma przeciwwskazań żeby działała z samą podłogówką. Efektywność znacznie lepsza od zwykłej althermy, ale cena duża, do podłogówki są znacznie tańsze rozwiązania, szczególnie monoblocki niskotemperaturowe Daikina tanio wychodzą i dużo ich teraz montuję. Wszystkie dotychczas zainstalowane przeze mnie EPRY działają z grzejnikami. Zasobniki wbudowane są 180 i 230, ale również 300 i 500 litrów w wersji ECH2O (czyli bufor CWU a woda grzana przepływowo w wężownicy). Bufor/sprzęgło jest wymagane wyłącznie jeśli trzeba użyć dodatkową grupę pompowo-mieszającą do podłogówki w instalacjach mieszanych. Ale Daikin na taką okazję robi pompy 2-strefowe, które mają wbudowany mieszacz podłogówki i 2 obiegi o różnych temperaturach od razu z pompy wychodzą (dwie krzywe grzewcze się ustawia). Dlatego w Daikinach praktycznie każdy typ instalacji można bez bufora podłączyć, co jest korzystne zarówno w czasie inwestycji jak i eksploatacji (wyższy SCOP bez bufora). Krzywa była +52/-20 i +28/+20, co daje 40*C przy 0*C na zewnątrz. Więc większość sezonu było między 35 a 45*C na zasilaniu przy delcie 7K. Zmniejszenie delty pozwala uzyskać niższą temperaturę na zasilaniu zachowując tą samą moc grzejnika, ta instalacja miała na tyle duży przepływ, że ze standardowej delty 10K dla grzejników zmieniłem na 7K. To pozwala ustawić o 1,5*C niższą krzywą.
  12. Zużycie może wyjść takie jak piszesz. To jest niska piwnica, "lodówka" na wysokość by tam nie weszła, stąd osobny zbiornik i mała jednostka ścienna. Zresztą, jest link do zdjęć w pierwszym poście, obejrzyj.
  13. Tak, ale zasobnik CWU był zainstalowany dopiero pod koniec grudnia, problem z dostępnością w zeszłym roku był i najpierw pompa działała bez zasobnika. (zasobnik był stary na grzałce). To i tak sporo jak na kilka miesięcy, ale tam dużo chodzi cyrkulacja, a rury źle zaizolowane są w ścianach, gość nie specjalnie się tym przejmuje bo ma dużo fotowoltaiki, więc i tak nie płaci.
  14. Katalogowo 12kW, wersja 3F z wbudowanym zasobnikiem 180 litrów, 58790 netto, realnie z montażem nieco powyżej 60 tys. brutto. Pompa dość trudna do dostania, długo się czeka na nią, jakby co mam identyczną w magazynie od ręki.
  15. Wczoraj odwiedziłem inwestora, u którego w zeszłym roku (latem) zainstalowałem pompę Daikin Altherma 3 H MT W 12kW, czyli średniotemperaturowa pompa o symbolu EPRA - nowoczesna, cicha i bardzo efektywna jednostka, nie wiedziałem, że aż tak bardzo. Oczywiście brak bufora w instalacji (który mocno psuje SCOP). Pompa nie ma roku, ale ma pełny sezon grzewczy za sobą (we wrześniu już grzała budynek), więc pomijając CWU można zrobić podsumowanie. Fakty są takie: - pobór energii wg. wskazań pompy (CO+CWU) - 5613kWh, - pobór energii wg. podlicznika - 5782kWh, - pompa zaniża wskazanie o 3% - pobór energii wg. pompy na cele ogrzewania pomieszczeń - 5094kWh, - powiększamy go o 3% (bo pompa zaniża), czyli 5250kWh, - wyprodukowana energia cieplna na cele CO - 23782kWh, - SCOP 23782/5250 = 4,53 Instalacja grzejnikowa, krzywa grzewcza przy -20*C ma 52*C, Wieluń, temperatura obliczeniowa -20*C. W budynku około 21-22*C. Pompa zużycie energii szacuje na podstawie mapy parametrów, podobnie jak szacowane jest zużycie paliwa przez komputery samochodowe, więc nie jest to całkiem dokładne, mamy dokładny podlicznik. Ale wyprodukowane ciepło jest liczone dość dokładnie, pompa ma czujniki temperatury na zasilaniu i powrocie oraz przepływomierz, więc jest to ciepłomierz - może bez certyfikatu, ale dość dokładny. Zresztą, budynek w poprzednich latach był zasilany z ciepłowni, oglądałem faktury i wychodziło około 25 tys. kWh rocznie, wygląda na to, że wszystko się zgadza i ten wynik SCOP jest prawdziwy. Na zwykłych Althermach 3 R, czyli bardzo popularnych pompach o mocach 4-6-8kW, na grzejnikach SCOP wychodzi na moich instalacjach bezbuforowych między 3,2 a 3,6, tutaj 4,5 to wynik kosmiczny i niewiarygodny, ale wszystko się zgadza, brak podstaw żeby go podważyć. Dla większości urządzeń wynik nieosiągalny nawet na podłogówkach. Zdjęcia instalacji i wskazań liczników tutaj https://www.facebook.com/Instal.Expert.Pompy.Ciepla/posts/pfbid02iKzVVFpLLzkc6quAjuwkXMxWVuRS6XtDbLk1FTCTQqGYwmejrpPBZtnvskMQ4Hrjl
  16. Daikin Altherma 3 R (split) lub Altherma 3M (monoblock). Obie występują również w wersjach z chłodzeniem, przy czym żeby skutecznie chłodzić pompą ciepła powietrze/woda wypadałoby mieć klimakonwektory, bez nich nie da się osuszyć powietrza. Chłodzenie np. podłogówką nie dość, że ma małą moc to jeszcze podnosi wilgotność względną, więc czasem nie jest ani skuteczne ani przyjemne.
  17. Daikin 4kW, jest mocniejszy od wszystkich w/w w niskich temperaturach zewnętrznych.
  18. SzymonKc

    Altherma DAIKIN

    Logika pracy tej pompy polega na utrzymaniu stałej delty i w tym celu moduluje przepływem - taka logika kłóci się dość mocno z zaworami termostatycznymi na grzejnikach. Jeżeli zawory się domykają to spada przepływ i rośnie delta, pompa obiegowa próbuje więc zwiększyć moc i przepływ, żeby uzyskać wyższą temperaturę powrotu co wywołuje szumy. Fakt, że domykają się zawory termostatyczne oznacza również, że za wysoko jest ustawiona krzywa grzewcza. Otwórz głowice termostatyczne na maksa i zmniejszaj krzywą krzywą na grzejniki do momentu, aż pomieszczenia z grzejnikami nie będą przegrzewane (pomimo głowic ustawionych na większą temperaturę), przepływ powinien się uspokoić, temperatura powrotu w stosunku do zasilania będzie relatywnie większa więc pompa obiegowa nie będzie tak gonić. Poprawi się też SCOP, bo na niższej krzywej pompa będzie pracowała.
  19. SzymonKc

    Altherma DAIKIN

    Generalnie pompa nie używa grzałek jeśli nie musi. Można ustawić temperaturę zewnętrzną powyżej której grzałki się nie włączą, ale nawet jak ich praca jest dozwolona, pompa ich nie użyje bez powodu. Grzałki np. będą się włączały zawsze, kiedy temperatura powrotu spadnie poniżej 18*C, przyjrzyj się ustawieniom pompy. Często w tą pułapkę wpadają inwestorzy, którzy chcą utrzymywać dodatnią temperaturę w niezamieszkałym budynku, nastawią np. kilkanaście stopni i pompa każdy start wykonuje na grzałkach, wychodzi drożej niż gdyby grzali do 20*C.
  20. W czasie defrostu woda nie płynie w odwrotnym kierunku. Takie instalacje z dodatkowa pompą powinny być łączone z PC poprzez sprzęgło. Jeśli nie ma sprzęgła i brak zaworu nadmiarowo-upustowego, lub źle wyregulowany, winne mogą być termostaty, jeśli większość sią pozamyka masz za mały przepływ. Ale masowe zamykanie termostatów świadczy o zbyt wysoko ustawionej krzywej, jej obniżenie powinno wtedy pomóc. W każdym razie jest kilka możliwych przyczyn tego błędu.
  21. Acha, to byś chciał żebym bez zarobku pracował, tak dla chwały i zadowolenia użytkownika. Pompy powystawowe mają skróconą gwarancję (o czas stania na wystawie - przynajmniej rok), a na wystawę są kupowane z 50% rabatem, są tańsze. Ceny w hurtowniach zawsze są niższe niż u instalatorów, one robią obrót setki razy wyższy niż instalatorzy i zadowala ich kilka procent marży, tak ten świat jest urządzony. Jeżeli tego nie rozumiesz kup w hurtowni i sam sobie zainstaluj. Mamy wolny rynek, jak cena nie pasuje to szukaj taniej, albo kup tańsze urządzenie innej marki.
  22. Nie mam braku roboty, chociaż pojawiają się jakieś luki w montażach z powodu opóźnionych dostaw, więc mogę coś na szybko wcisnąć. Na forum jestem od dawna i nie przychodzę teraz, żeby coś sprzedać. Daikin w tym roku zafundował nam 2 podwyżki (nie z własnej winy), pierwszą na początku marca, drugą na początku lipca, jest spory bałagan, bo część starych zamówień idzie po starych cenach, a część po nowych. Na ceny producenta wpływu nie mam, na własne mam i zawsze są one niższe od cen katalogowych.
  23. Zapewne to jesteś "mądry inaczej" skoro wiesz lepiej ode mnie, mam pompy w normalnych cenach (niższych niż katalogowe), nie podnoszę marży z powodu braku pomp na rynku. Daikin 8kW + zbiornik CWU 200 litrów z nierdzewki Daikina + montaż i materiały -> przeważnie okolice 44 tys. brutto (same urządzenia wg. cen katalogowych to ponad 37 tys. netto). Ale widuję oferty na Kaisaie czy Bosche o podobnej mocy o kilkanaście tysięcy droższe, więc są na rynku osoby chwytające okazję, tyle że wrzucanie mnie do jednego worka razem z nimi tylko na podstawie faktu, że mam pompy na magazynie, świadczy o indolencji umysłowej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...