Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PeLkeR

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PeLkeR

  1. Pisałem kiedyś w tej sprawie do Thessli i odpisali, że to nie takie proste, bo jest zbyt wiele różnic (choćby inna nagrzewnica). Ale nie wiem na ile to prawda. Poniżej odpowiedź: "Urządzenia w wersjach Energy oraz Enthalpy, różnią się większą ilością elementów, nie tylko wymiennikiem ciepła. W wypadku wersji z odzyskiem wilgoci są to m.in. inne oprogramowanie, dodatkowa nagrzewnica oraz elementy automatyki. Aktualnie nie ma możliwości przebudowy urządzenia do innej wersji."
  2. Abstrahując od punktu rosy, jest taki okres w roku, kiedy powietrze nawiewane jest bardziej wilgotne niż przy klasycznym wymienniku - czy nic z tej wilgoci nie przedostanie się do wełny? Sam kilkukrotnie pisałeś, że lepiej nie używać kanałów elastycznych z wełną. Generalnie chodzi o to, że mam już rozprowadzenie powietrza na pe-flexach i zastanawiam się czy jest sens dawać tłumik/tłumiki na nawiewie właśnie ze względu na tą ewentualną wilgoć.
  3. Cześć, tak się ostatnio zastanawiałem czy jest sens montować tłumiki akustyczne przy wymienniku entalpicznym? Zarówno elastyczne kanały dwuwarstwowe z wełną jak i sztywne tłumiki posiadają perforację w wewnętrznej warstwie, przez której otwory może się przedostawać wilgoć do wełny, a stamtąd już prosta droga do grzyba itp. Co o tym sądzicie?
  4. Problem jest taki, że jak się trafi upierdliwy sąsiad, któremu przeszkadza hałas, to nie będzie się cackał, tylko wezwie biegłego, który wykona pomiar w granicy. Czasy się zmieniają i ludzie coraz chętniej dochodzą swoich praw, a fakt jest taki, że pompa w zimie z 4-5m stojąca przy ścianie budynku nie spełni norm. Wszystko zależy od sąsiada. Ja mam 4m do granicy i myślałem o ekranach dźwiękochłonnych w płocie i jeszcze jakimś dodatkowym od strony budynku, ale suma sumarum wybrałem gruntówkę.
  5. Planuję w "kotłowni" zrobić posadzkę żywiczną, a na ścianach dać płytki gresowe. Jak to rozsądnie połączyć i w jakiej kolejności? Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że najlepiej będzie zrobić tak: 1. Mam tynki gipsowe, wiec powinienem położyć warstwę hydroizolacji na ściany pod płytki. 2. Na styku podłogi ze ścianą mam dylatację i wypadałoby wsadzić w nią sznur dylatacyjny. 3. Zrobić posadzkę żywiczną i styk ze ścianą na sznurze obrobić jakimś elastycznym spoiwem uszczelniającym. 4. Po wyschnięciu dokładnie okleić posadzkę, żeby glazurnik nic nie uszkodził zostawiając przy ścianach miejsce na płytki z klejem. 5. Położyć płytki i jeszcze raz uszczelnić styk spoiwem elastycznym. Co o tym sądzicie? Może da się jakoś prościej
  6. Mam taki sam kształt tarasu i podzieliłem go na dwa spadki z dwoma wypustami. Zawsze jak jeden się zapcha, to nadmiar pójdzie drugim. A dach odwrócony to termoizolacja na membranie.
  7. Tak, mam 20cm PIR do kalenicy i pewnie coś jeszcze dołożę między krokwie i jętki.
  8. Ja u siebie dołożyłem legary o wysokości 8cm na jętki i na to OSB. W tej 8cm przerwie wrzuciłem rozprowadzenie rekuperacji. U mnie powodem była chęć uwolnienia podłogi strychu od rur kosztem kubatury.
  9. Są jeszcze dodatki do kleju, które obniżają minimalną temperaturę nakładania do ok. 0 stopni.
  10. Zobacz wyrzutnie dachowe Vilpe.
  11. Nasiąkliwości.
  12. Dzięki. Czyli pompa 8kW powinna być ok + brak bufora, tak?
  13. FV 6 to absolutne minimum. Planowałem dać pod korek (<10kW), ale kwestia ceny - niech się ogarną z nowym "Czyste powietrze" to zobaczę. Dach dwuspadowy, 45 stopni, jedna strona od południa, bez drzew. Może do czasu zrobienia FV przejdę na dwie taryfy - zobaczę jak wyjdzie.
  14. Strefa III, -20, średnia 7,6.
  15. Planuję FV min. 6kW (ale to dopiero później) i odwierty (mało miejsca na działce).
  16. Dzięki za info. Wg. OZC mam obciążenie budynku na poziomie ~5kW (168m2 grzania samą podłogówką) i zastanawiam się pomiędzy 6kW i 8kW. Czy przy samej podłogówce jest sens brać bufor? (na razie nie planuję 2 taryfy)
  17. Cześć, zastanawiam się nad pompą Ecopower w wersji inwerterowej. Jest na forum ktoś posiadający taką pompę? Jak się sprawuje?
  18. Producent podaje moce grzewcze pomp na 6kW i 7,5kW i są one mniej więcej stałe w funkcji temperatury dolnego źródła w widełkach podawanych zazwyczaj przez producentów (którzy podają zazwyczaj temperaturę minimalną DZ). W PW, ze względu na zmiany temperatury powietrza, moc grzewcza maleje wraz z temperaturą. Chodziło mi o tą różnicę. Głównym powodem mojego wahania pomiędzy 6 i 7,5 jest chęć uniknięcia nadmiernego taktowania przy dodatnich temperaturach przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej mocy przy, powiedzmy -20 stopniach C.
  19. Nie brnijmy w offtopa. Czy mógłby mi ktoś doradzić co z mocą pompy gruntowej? Obie wersje (6kW i 7,5kW) są liczone dla COP=4. Są to polskie pompy Ecopower w wersji inwerterowej. Powietrzne inaczej się liczy ze względy na zmienny COP, ale co z gruntówką?
  20. Fakt, ale Panasonic sam podaje poziom mocy akustycznej przy maksymalnym obciążeniu 69dBA. Kiedyś zakładałem, że chodzi o defrost, ale byłem w błędzie. Ale to czy źródłem jest defrost czy normalna praca nie zmienia faktu co do ewentualnego egzekwowania przepisów.
  21. Pompiarz od PW też twierdzi, że nie ma co przesadzać - przez wiele lat musiał tylko jedną przemontowywać bo była za głośna (ale to była stara pompa). Ale fakt jest taki, że zgodnie z prawem 3,5m to za mało na pompę, która przy rozmrażaniu potrafi dawać 69dB w odległości 1m (mam na myśli np. Panasonica SDC 9kW serii J, chociaż większość splitów ma podobne parametry dźwiękowe).
  22. Buduję dom o powierzchni zabudowy 168m2, powierzchni całkowitej 225m2 (z czego ogrzewana to 176m2) z poddaszem użytkowym. Dom na płycie fundamentowej ocieplonej od dołu i boków 20cm XPS, ściany pustak ceramiczny 25cm + 20 grafit, dach 20cm PIR, okna Uw 0,7-0,8 (jedno małe w łazience ma 0,9), garaż nieogrzewany w bryle - odizolowany min. 15cm styropianu, nad garażem taras od góry 20cm XPS, rekuperacja. Z OZC wychodzi mi obciążenie 5kW. Interesuje mnie jedna z polskich gruntowych pompa ciepła: 6kW i 8kW (praktycznie 7,5). Którą wybrać? Od razu zaznaczę, że powietrzne odpadają ze względu na hałas: 3,5m od granicy.
  23. Witam wszystkich Zastanawiam się nad doborem mocy pompy ciepła do mojego nowobudowanego domu. Mam OZC wykonane przez firmę znanego tu forumowicza. Jak dobrać moc pompy? Czy sugerować się samym OZC (obciążalnością cieplną budynku + szacunki CWU)?
  24. W zeszłym tygodniu robiłem projekt rekuperacji w PE-FLEXie i dowiedziałem się, że w okolicach wakacji (raczej po) wypuszczą Izzi 400 w obudowie z króćcami do góry.
  25. PeLkeR

    Panasonic Aquarea

    Witam, jestem nowy na forum i interesuje mnie, czy ktoś z forumowiczów posiada we wschodniej okolicy Warszawy T-CAPa? Zastanawiam się nad tą pompą, ale martwię się o hałas przy granicy działki - pompa byłaby w odległości ok. 3,5m od granicy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...