
michancia
Użytkownicy-
Liczba zawartości
734 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez michancia
-
Dawno tu nie zaglądałem. U mnie 175m2 dom poniemiecki na grzejnikach, PC TCAP 9kw Za styczeń (podlicznik ) 705kwh co i cwu Cały rok 2024 3350kwh Ciekawostka U syna dom 140m plus garaż 30m2, cegła porotherm, 20cm grafitu i w sufitach wełna 30cm, podłoga 16cm EPS. Czyli dom standard dla wt2021, ale wykańczany przez nas z wielką starannością. Wentylacja zwykła grawitacyjna kominy i działa. Pompa all-in-one 7kw ( podlicznik ) Za styczeń 356kwh Cały 2024 2101 kwh, jest to drugi sezon grzewczy i widać że zużycie MC do MC spada.
-
U Mnie luty co i cwu 410kWh, temperatura w domu 22.5* U syna luty co i cwu 255kWh, dom 175m2 ( w tym garaż 30m2 ) prawie 500m3, ściany cegła Eder+20cm grafit, sufity 30cm wełna, podłogi 16cm EPS, w całości podłogówka, wentylacja grawitacyjna, temperatura w domu 22.5*. PC all in one 7kW wpięta bezpośrednio. Teraz (koniec lutego ) wystarczy trochę słońca i pompa cały dzień się nie załącza.
-
Także kolego @ololek widzisz ile ta aplikacja zaniża. Zakładając na dom bytowe ok 7kWh/ doba, 210kWh m-c bo tak średnio w domach mają. To za styczeń bytowe masz 621kWh to zostaje na PC ok 410kWh, a w apce masz 256kWh. Dla porównania U syna dom jednak większy: Parterowy 175m2, w tym garaż grzany ciepłem traconym z pompy, gdzie nie spadała tem. poniżej 15*, ściany Eder + 20cm grafitu, podłoga 16cm EPS, sufit i skosy wełna 0,038 30cm To u niego za styczeń wg podlicznika 540kWh na CO i CW, a całkowite 754kWh ( 3 osoby, to co wszyscy: indukcja itd, to jeszcze suszarka i oczyszczalnia ).
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ta aplikacja zaniża kWh względem tego co pokazuje na PC jakieś 100%, a to co pokazuje na PC względem podlicznika to kolejne 20%. Tak jest w przypadku 7kW all in one. W twoim przypadku ( 5kW ) może to być więcej jeśli chodzi o wskazanie licznika pompy. Dobre ponad 50W to weźmie pompka obiegowa i wentylator, a gdzie reszta? Jakie masz zużycie PC za listopad wg. podlicznika? Ewentualnie całe zużycie energii na dom za listopad wg. licznika ZE?
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy grzać w trzech strefach czyli o G13 dyskusja
michancia odpowiedział maciejos36 → na topic → Pompy ciepła
Ja tak grzeję, dom ma dużą akumulację, więc na noc obniżam o 0.6* plus histereza 0.4*, co powoduje, że w godzinach nocnych 22-06 pompa w większości sezonu mało grzeje. Mam duży komfort w dzień ( grzejniki ), a w nocy lepiej się śpi, mógłbym mocniej obniżyć, ale żona ciepłolubna. Syn tak samo, ma bardzo dużą akumulację ( podłoga beton, ściany cegła Eder, lane stropy. To samo na noc obniżenie o 0.6*, tylko u niego to w większości sezonu pompa przez całą noc się nie załącza, pracuje najczęściej 09 do 22. Przykłady temperatur na najbliższe dni dzień/noc: 8/2, 5/0, 5/-4, 8/-2, 7/1. Sprawność pompy: +7 cop 4.5, +2 cop 3.4, w okolicach 0* pewnie cop będzie 3.0. Na tę chwilę, mam komfort, g11 a ile taniej drożej nie wiem? Nie chce mi się liczyć. -
Kolego @M_F w żadnym wypadku, nie było Moim zamiarem wytykanie Tobie jakiś błędów czy co kolwiek. Po prostu przy pierwszym Twoim poście zauważyłem, że te oszczędności w PV przy Net billingu są prawie żadne. Bo przecież po to zakłada się PV, żeby w perspektywie dało to jakieś oszczędności. Bo w przypadku PV to nie przynosi innych kożyści w postaci, że to Cię wyręczyło z jakiś innych prac ( tak jak PC ). Nie jest to też ładne, bo zawala cały dach ( syn ma płaską dachówkę Creatona za kupę kasy i weś to właduje na taki dach.) Ewentualnie zawala pół działk, a jeszcze może dziecko poparzyć. Nie jest to bezobsługowe, a i pożar może spowodować. Z tych względów nie widzę innych korzyści, jak tylko te, że ma to przynieść oszczędności w opłacie za energię w perspektywie czasu. I jeszcze raz powtażam ekonomicznie się nie broni. A Ty to przyrównałeś do kupna samochodu czy domu ( zedytowałeś już tego posta ). A teraz jeszcze się obrażasz i twierdzisz, że za zaoszczędzone pieniądze... Przecież Ty najpierw te koszty poniosłeś, więc tej kasy już nie masz i dopiero czekasz jak Ci się zwróci. A ja tę kasę na bieżąco wydaję, a idąc dalej to te 40000zł dał bym na konto, to takie same bym miał oszczędności jak Ty teraz na tej energii. I nie mówmy o dofinansowaniach, bo nie wszędzie były takie dopłaty i nie dla wszystkich.
-
No widzę, że się wyżej odezwały lobby PV, bo innego wytłumaczenia nie widzę na tę chwilę. W starym systemie rozliczeń ( upustów ) jak najbardziej, ale w nowym? Jak było wiadomo, że się zmienia system, to wariaci chcieli 60000zł za PV 10kWh takie mieli żniwa... Kolega @M_F twierdzi, że chciał mieć wygodnie I ma. Ja też chciałem mieć wygodę i mam, ale wystarcza mi do tego PC i nie potrzebuję do tego PV. I nie mów Mi, że założyłeś sobie PV bo miałeś taki kaprys, bo to podniosło twój status... Tylko po to żeby było taniej. A do kolegi @magdaseb, że kiedyś się będzie ze mnie śmiał, bo energia będzie droższa ( 90gr ). Panowie, przed 2019r płaciłem za cały prąd w domu ( moje zużycie ok6500kWh, wszystko na prąd ) 4300zł, za poprzedni 2023r zapłaciłem 7000zł. I po przeliczeniu ile % jest to mojej wypłaty to wychodzi, że w 2019 i 2023 jest to taki sam procent. A co bedzie dalej to nie wiem, ale ekonomicznie to to się nie broni...
-
Zapakować instalację PV 8kW za ok. 40000zł, bo takie ceny jeszcze ostatnio były, żeby zaoszczędzić w roku 2224zł. Interes życia. Zanim to się zamortyzuje i zacznie jakieś oszczędności przynosić, to po drodze jeszcze się zepsuje. Jak coś z tym nie zrobią, to ten system rozliczeń nie ma racji bytu. A drugi temat, 1070kWh na cały rok prąd bytowy? To 90kWh mc i 3kWh dziennie, tyle to dziennie łyknie lodówka, telewizor i parę żarówek, a gdzie reszta? Nie twierdzę, że to nie możliwe, bo znam takich.
-
Na 100% ten szum jest z podłogi, na niektórych zdjęciach widać promień gięcia na 10cm. Nie wiem jak im to się udało zagiąć bez przewężenia, to prawie niewykonalne. Na tych zagięciach ( przewężeniach ) dochodzi do zakłócenia przepływu I niesie po całej instalacji. Pozakręcaj przepływy, puść pompkę na max i zakręcaj i odkręcaj poszczególne pętle i zobacz które chałasują. Jak wyczaisz które, to jedyne co ci zostanie, to na nich ogranicz przepływ na rotometrach, może będzie słabiej grzało, ale będziesz miał ciszej.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tak może być, że przy mrozach -17* I temperaturze 39-40* na grzejnikach to dla PC 7kW może być już jej max I więcej nie wyciągnie. Dom ma wtedy zapotrzebowanie na ciepło w granicach 6kW, a ona tyle daje przy +2*. Gdybyś miał podłogówkę i niższą temperaturę zasilania coś tam więcej można wyciągnąć. Ale u kolegi też 7kW przy podłogówce i zasilaniu 35* też temperatura w domu spadała. U mojego syna 7kW dawała radę, ale u niego przy tych mrozach wystarczało na podłogę 31* a temperatura w domu mu się trzymała stabilnie 21.8* . Zapas na pompie jeszcze był, można było podnieść zasilanie, ale nie było potrzeby. A brała mu w granicach 32-35kWh doba. Także widać, że im mniejszą temperatura zasilania, tym pompa osiągnie większą moc. Co innego mój T-CAP, ta to może przedszkole grzać. Dopiero w tych warunkach pokazuje swoje możliwości.
-
Coś tu się kupy nie trzyma. U mnie ciut cieplej wczoraj, pompa za cały dzień pobrała też 60kW ( podlicznik ), ale na grzejnikach 39* I temperatura w domu 22* Ty przy grzejnikach I 35* na zasilaniu w domu ponad 23*? U syna przy porządnym ociepleniu i gęstej podłogówce to za ten sam dzień zasilanie podłogi 30* I temperatura ani drgnie w domu tylko 22*. To jaką ty byś musiał mieć tą powierzchnię grzejną żebyś przy takich parametrach grzania taką temperaturę utrzymał? No chyba, że masz wszystkie ściany w grzejnikach?
-
To i Ja się pochwalę. Moje grudzień 725kWh, wskazanie pompy 615kWh. Cały 2023- 4023kWh ( panas 3410kWh) U syna dom 175m2 ( garaż 30m2), ocieplenie 17, 20,30cm. grudzień 395kWh, wskazanie pompy 335kWh. Zużycia za cały rok brak, bo mieszka od października 2023, ale pompa pracowała cały rok i to się pokrywa teraz. Powinien się zamknąć w 2000kWh.
-
Pompa pracuje wg. Sterownika pokojowego z ustawieniami 22.5* w dzień, 22.0* noc ( duża akumulacja ) z histerezą 04*, co powoduje, że w tem >2* pracuje w cyklach, a <0* pracuje ciągle. Nie mam PV, cały dom rocznie 6500kwh ( limit 4000kWh). 6500zł jeszcze mnie stać. Taryfa G11.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja po tych zimnych dniach przestawiłem deltę na 3. Bo jak się lekko ociepliło tak +2* na zewnątrz, to pompa zeszła mi wg. krzywej do 36 * na zasilaniu I trzymała deltę 4. Nie dość, że w domu zaczęła spadać temperatura, to jeszcze defrosty waliła mode2. Normalnie, tego problemu nie ma, bo jak jest ciepłej, to ona nie trzyma krzywej i grzeje 37/34*, a jak zimniej, to też z krzywej więcej wychodzi. Najgorszy okres, to taki j/w, wtedy muszę na chwilę zmieniać. Ta delta 3* spowodowała, że mam przepływ ciągły 25l/min ( a przy 4* schodzi z przepływem do 17l/min) a czy lepszy COP, nie widzę różnicy. I tak to zaraz zmienię, bo ma być cieplej, a w takim ustawieniu będzie mi się częście wyłączać.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wyniki z domu Mojego syna są prawdziwe, domu mi nie zamknęli. Jeszcze jestem potrzebny, choćby wnuka popilnować Z tego względu mam podgląd. W domu sterownik pokojowy ustawiony na 22.5* w dzień i na noc 22.2*, z histerezą 04* co powoduje ( duża akumulacja ), że przy takich temperaturach jak teraz >4* to w nocy pompa nie pracuje. Gdy jest zimno jak ostatnio<0*na sterowniku jest przestawiane tak żeby pompa pracowała 24/24, w domu wtedy jest ok 22-22.5* jak słońce zagrzeje, mimo że zimno to i więcej. Z pompy zawsze wychodzi 28*, ale nie było więcej jak 29*, chyba że chwilowe. Ps. @kaszpir, a Ja uważam, że i Twoje i mojego syna wyniki są rewelacyjne
-
Coś Mi 3/4 tekstu obcina. A ja się tyle naprodukiwałem.
-
Podaję uczciwe wyniki. Temat wentylacji mamy zamknięty, to działa, brak zapachów, zaparowanych okien, a tym bardziej grzyba. Jeśli by wstawił WM, to byś dopiero zobaczył jakie wyniki
-
@kaszpir, Jak prawie nikt się nie zbliżał do twoich wyników, a tym bardziej użytkowników z PC PW to nie szukałeś dziury w całym
-
Wątpisz w prawdę podawanych tu wyników? Czy zastanawiasz się dlaczego u Ciebie więcej? Za swój wynik i Mojego syna to Cię zapewniam, że to prawda. Za kolegów, którzy mają też tak niskie wyniki, też mogę Cię zapewnić. Mało tego. Są tu Koledzy z domkami szkieletowymi z jeszcze mniejszymi wynikami. Napisałeś zgrubnie o powierzchni i o ociepleniu. Już samo to, że na ścianach masz nie dużo i jeszcze o jakiej przenikalności. Ocieplenie to nie wszystko. Pozostaje jakość tego ocieplenia, powierzchnia okien, garaż czy grzany, ustawienie domu i wiele innych czynników. Do tego sama podłogówka, a tym samym jaka temperatura wyjściowa. Itd, itd...
-
Poczytałem trochę twoich postów. Długo już się budujesz, tam gdzieś widziałem, że już 2017 coś tam było. Dużo samemu zrobiłeś? Na jakim etapie już jesteś? Docelowo jak będziesz grzał to ustawisz temperaturę wg krzywej, tak ją dobierzesz, żeby pracowała ciągle przy akceptowalnej temperaturze w domu. Ale musisz założyć ten sterownik zewnętrzny, żeby pilnował bardziej wyłączenia, jak się dom przegrzeje np. od słońca. Wtedy on trzyma temperaturę w domu z jakąś tam histerezą np 04* I daje sygnał do załączenia pompy. Pompa wtedy grzeje wg krzywej.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A przedtem grzejąc w cyklach to na 19godz pracy miałeś 40 zał/wył. To co efekt został osiągnięty? mniej się szroni?. Ile masz w domu stopni? Niżej już nie zejdziesz z temperaturą zasilania, te 24* to min. Pompa być może w tych warunkach jeszcze zejdzie niżej z modulacją do 04kW. Nawet jak by pobierała te 06kW to będziesz miał coś ok 15kWh na dobę. A grzałka ile w tym czasie wzięła kWh?, bo wg. Mnie z 1kWh Przecież te 15kWh to nie dużo, jak na dom w trakcie wykańczania, gdzie wszystko wilgotne.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mitsubishi zubadan split jaka Delta na grzejniki
michancia odpowiedział Oldeq → na topic → Pompy ciepła
Nowa matematyka. Mi z tego wyliczenia wychodzi -10 A miało być [(80+60)/2]-20=50*, to T50 -
Niech chodzi ona się powinna zmodulować, zejść z mocą po stronie zasilani gdzieś do 04kW i dopiero jak dalej powrót będzie rósł to się wyłączy. Wtedy daj na zasilanie 24*. Jak będziesz widział, że w domu temperatura rośnie do takiej co nie chcesz, bo źle się pracuje to puść w jednym cyklu, harmonogramie. Ale ten dom przy tej pogodzie i tej zadanej nie zagrzeje się więcej niż 18*
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To jak nie pracuje to jak ma być powrót 21*? Załącz ją i wtedy sprawdź.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To co mówię twój dom nie potrzebuje wiele energii i to widzisz teraz na górnej podłodze, która jest sucha i wygrzana. Gdy podłoga osiągnęła swoją temperaturę, to pompa się zmodulowała, bo odbiór ciepła niewielki. Pompa też sprawna. Tylko, że ciepło idzie do góry, jak ogrzejesz dół? Skręć przepływy na górze i załącz dół łazienka i salon i niech to grzeje, mniejsza część podłogi szybciej się zagrzeje niż całość.
- 20 531 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: