Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

aks_762

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    41
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez aks_762

  1. normalnie, umawiasz sie z wykonawca, ze on kupuje material, co nie stoi na przeszkodzie, zebys Ty go wybieral i uzgadnial korzystniejsze ceny. fv na wykonawce od sprzedawcy materialu, a potem wykonawca sumuje wartosc materialu po cenach netto, dolicza kwote za robocizne i dolicza vat wg stawki obnizonej. VAT za material jest podatkiem naliczonym u wykonawcy, ktory on w deklaracji VAT wykazuje i pomniejsza o te kwote VAT należny (czyli ten, ktory on jako podatnik odprowadza). ogarnij tylko temat tak, zeby nie bylo problemu, jeśli fizycznie platnosci za material dokonasz Ty, a potem dokonacie potrącenia przy rozliczeniu (bo technicznie rzecz biorac, to on Ci bedzie wisial hajs za material, a Ty jemu za material + robote, wiec po prostu potrącasz kwote zaplacona z VAT od kwoty należnosći względem wykonawcy w drodze kompensaty). Bo jak ma nieogarnietych ksiegowych to moga cos placać o whiteliste np.
  2. Kraków, ceny sprzed 4 dni: 1 PUSTAK CERAMICZNY PC 250 KL15 72szt/pal 12,5000 szt cena netto: 5,25 cena m2 netto 65,63 (brutto 80,725) 2 POROTHERM 25 DRYFIX KL15/72 11,0000 szt cena netto 9,35 cena m2 netto 102,85 (brutto 126,505) 3 POROTHERM 25 E3 KL 15/72 10,7000 szt cena netto 6,95 cena m2 netto 74,37 (brutto 91,475) 4 POROTHERM 25 P+W KL 15/72 10,7000 cena netto 7,55 cena m2 netto 80,79 (brutto 99,372) 5 POROTHERM 25 PROFI KL.15 11,0000 cena netto 8,87 cena m2 netto 97,57 (brutto 120,011) dryfix ma w zestawie piankę do klejenia oczywiscie ceny leroy merlin z dziś: Termoton 25 P+W KL.15: 12,5 szt/m2, cena brutto szt.: 7,10, cena m2 brutto 88,75, od tego proponowany rabat 13%, czyli cena m2 brutto po rabacie 77,5 zł Termoton S (szlifowany) 12,5 szt/m2, cena brutto szt. 9,24, cena m2 brutto 115,5, od tego rabat 20%, m2 brutto finalnie 92,5 zł
  3. Mogę z czystym sumieniem polecić firmę "Mireks" Ryszard Mirek / Konrad Mirek od przyłaczy wodnych na północ od krk - super sprawnie i w dobrej cenie wykonane przyłącze, sami skoordynowali z wodociągami odbiór, załatwili za mnie generalnie wszystko i to naprawdę ekspresowo i profesjonalnie.
  4. no to powodzenia, jak podważy celowość wydatku, skoro jedyną de facto przesłanką skorzystania z ulgi mieszkaniowej jest przeznaczenie dochodu ze zbycia na własne cele mieszkaniowe. nie masz może wrażenia, że jak taki cel zostanie podwazony, to już z ulgi nici? no ale co tam ordynacja podatkowa, skoro jakiś random na forum muratora napisał, że tylko faktura. żebyś sie nie zdziwiła jadąc gdzieś na zachód Europy. Nie wiem, jaki kraj uważasz za normalny, ale spróbuj poprosić o paragon lub fakturę na jakiejś włoskiej czy francuskiej wiosce. Abstrahujac, to po co mi, jako osbie fizycznej nieprowadzącej dzialalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem vat faktury i paragony? oddychanie jednak mi się od czasu do czasu przydaje, a paragon to chyba tylko do loterii paragonowej MF. Rejestracja transakcji i dokumentowanie ich w sposób zgodny z ustawą o podatku od towarów i usług jest obowiązkiem i leży w interesie sprzedającego. Ja, jako osoba fizyczna dokonuję zakupów, mnie interesuje należyte wykonanie usługi czy otrzymanie towaru, dbam o to, żeby mieć dowody na zawarcie i rozliczenie umowy, które będą mnie w razie problemów chroniły, ale przykro mi, ja się nie będę zajmował kontrolą realizacji obowiązków wynikających z ustaw podatkowych przez każdego, kto mi coś sprzedaje. od tego są organy Krajowej Administracji Skarbowej i mój obowiązek współdziałania z nimi nie rozciąga się na wyręczanie ich. nie wiem, gdzie obywatel jest bardziej dymany, w Polsce czy Turcji, ale szczerze mówiąc, jeśli chodzi o praktyki z zakresu tzw. szarej strefy w budowlance - mam wrażenie, że akurat ta branża jest najmniej dymana przez państwo, a ich niechęć do prowadzenia biznesu zgodnie z prawem jest niezależna od sytuacji makro czy sytuacji w branży i tak samo zatrudniali na lewo 10 lat temu, jak i w 2021 i teraz, tak samo nie odprowadzali VAT jak i teraz i tak samo ukrywali dochody jak ukrywają teraz.
  5. ale komu i jakie faktury? mi są niepotrzebne, ja tam biorę faktury za materiał na wykonawcę i potem wykonawca mi wystawi fakturę z vatem nieco powyżej 10%, zamiast 23%. a mi ta faktura od wykonawcy tez jest potrzebna jak dziura w moście. dokumentowanie wydatków do ulgi mieszkaniowej nie musi być zawsze fakturą, można wszelkie dowody przedstawić, ale oczywiście fv jest całkiem niezłym dowodem, więc pewnie niektórzy po to faktycznie zbierają. tylko to dotyczy wyłacznie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
  6. Można je sobie schować do segregatora na pamiątkę, można podliczyć jaką kwotą VAT się zasiliło Skarb Państwa, można sobie podłożyć taki plik faktur, jak się komuś chwieje kredens. No różne są sposoby wykorzystania, ale generalnie jeśli liczysz na to, że nasze państwo Ci ulży w czymkolwiek, jako osobie fizycznej budującej dom, to chyba pora nauczyć sie porząniej liczyć Jeśli chcesz fotowoltaikę robić, czy coś takiego (magazyn energii np.), to najpierw zakończ budowę, uzyskaj pozwolenie na użytkowanie i dopiero zabieraj się za termomodernizację takiego budynku, wówczas możesz liczyć na ulgę. Jeśli dobrze się orientuję, nie ma żadnego warunku, żeby budynek modernizowany był w użytkowaniu od jakiegoś czasu, ale mogę się mylić, proszę mnie poprawiać śmiało.
  7. myślę, że ok. 3-4 kubiki mogą być. wygląda mi to na jakieś pół trzyosiowej ciężarówki, ale kurde może być i trochę więcej. z reguły wychodzi więcej, niż się na początku wydaje (coś o tym wiem, wywoziłem ostatnio 150 ciężarówek ziemi z działki )
  8. oferta na C25/30 z dzisiaj (Kraków) - 310 PLN a drewno to mi przywozili z rejestracją KLI niby z Gaju, więc bardziej powinno być KRA czy KMY, no ale dokładnie ich tam nie namierzałem. btw.: jak piszę o cenach krakowskich, to wcale nie znaczy, że sprzedawca jest ściśle w Krakowie. Buduję w Michałowicach, zamawiam tez z południa miasta (przykładowo z Mobilnego Marketu w Wieliczce). Materiały sprzedawcy chętnie dowożą i takie 60 km to nie jest wielka odległość.
  9. tak na szybko ceny z Krakowa aktualne: chudziak pod płytę 280 netto /m3 stal zbrojeniowa 8mm i większe 3100-3250 netto deski szalunkowe 800 zł/m3 drewno konstrukcyjne na dach ok. 1200/m3 na bloczki z owczar ostatnio widziałem promo w leroy coś w okolicach 6-7 zł/szt brutto bloczki szalunkowe 7,8 brutto, ale wydaje mi się, że można i taniej wyrwać, jeszcze nie analizowałem. za papę ze swisspora (4mm) płaciłem 135 za rolkę 7,5 m2 brutto za koparkę nie pamiętam ile, wywóz ziemi 250 za czteroośkę, 200 za trzyośkę.
  10. właśnie porównuję oferty i rozmawiałem chyba z 10 ekipami nt. ścian piwnicy: każdy mówi, że pustak szalunkowy wyjdzie sporo taniej niż monolit. koszt szalunków systemowych jest spory, do tego dużo pracy z ich ustawieniem, potencjalna konieczność użycia dźwigu (i to niektórzy twierdzą, że hds nie da rady). w związku z tym skłaniam się ku wyborowi pustaka szalunkowego. Konstruktor i architekt wybór pozostawiają mi, bo obie technologie dla nich są ok w tych warunkach, a i zbrojenia będzie tyle samo przy obu. Jednak łatwość ułożenia ściany z pustaka zasypowego dla kosztu pracy jest kluczowa, a brak konieczności szalowania dla kosztu materiału.
  11. no widzisz, wyceny sprzed kilku lat i wyczucie tych, co się wybudowali niekoniecznie jest najlepszym wyznacznikiem - czego na własnej skórze doświadczyłeś. Ja mogę tylko się wypowiadać na ten temat na podstawie realnych wycen mojego projektu z tego tygodnia - i to właśnie robię. Szczegóły pewnie w dzienniku budowy będę opisywał.
  12. To zależy. Ja np. w umowie z architektem mam zawarte pełne zestawienie materiałowe po jego stronie. A w rzeczywistości jest tak, że trzeba na to zestawienie krytycznie spojrzeć, a na koniec dnia i tak się może okazać na budowie, że czegoś zabrakło i trzeba domówić.
  13. nie wiem, bo ostatnie wyceny podobnej ścianki robiłem na wiosnę. tylko że ja, wiedząc, że to nie są tanie konstrukcje, zaprojektowałem sobie full fixa w formie takiej ścianki, a hs-a na sąsiedniej ścianie. ale to się składa z małych segmentów, z czego część fix, więc paradoksalnie nie będzie jakieś bardzo drogie, względem zwykłego hs.
  14. no nie wiem. let's agree to disagree. mam wyceny (z propozycją umowy, materiał + robocizna) na SSO na dom prawie dwa razy większy, za kwoty, które pozwolą SSZ zamknąć nawet taniej niż Ty tutaj wskazujesz dla projektu wskazanego przez bbooppa
  15. Oczywiście, masz prawo mieć swoje zdanie na ten temat. Ja spojrzałem na wyceny prac, które dostaję, wycenę szacunkową materiałów, rzuciłem jeszcze okiem na średnie ceny wg KB (praktycznie każda usługa i materiał wg cen średnich KB jest zawyżona względem wycen, które widzę w okolicy Krakowa) i w mojej ocenie zaczynając budowę teraz / wczesnym 2023 można spokojnie sporo taniej wybudować taki dom. jeśli stan deweloperski wyceniasz na 1,4m, to moje pytanie brzmi ile w tym stanowi SSZ?
  16. minimum 6k/m2 za stan deweloperski przy metrażu 230 to moim zdaniem mocno przestrzelony szacunek, ale to oczywiście wyłącznie moje zdanie. przy takich założeniach domy 120 m2 musiałyby kosztować po 9k/m2. Nie ekstrapolowałbym kosztów liniowo. Z kolei przy tym założeniu to kwota 2k/m2 wykończenia wydaje się mocno optymistyczna. to jednak jest prosta bryła, bez piwnicy, 200 m2 pow. zabudowy, prosty dach. strop nad parterem tez jest tylko 1/2, bez słupów, belek, więc generalnie ilość zbrojenia i betonu tutaj nie przeraża. Stolarka tu sie pewnie zamknie w 50k (chyba że wszędzie hsy). Jak wyceniałem znacznie znacznie bardziej wyrafinowane aluminiowe konstrukcje o łącznej pow. ponad 70 m2, to mi rzucali kwoty rzędu 80-120k, a to było w szczycie boomu (6 mcy oczekiwania).
  17. I rzuty z projektu. nie wiem czemu na poddaszu nie ma zestawienia powierzchni, ale mogę podać tekstem 1.P.1 KOMUNIKACJA 10,90 m² 1.P.2 17,50 m² ANTRESOLA 1.P.3 SYPIALNIA GŁÓWNA 17,15 m² 1.P.4 GARDEROBA 08,50 m² 1.P.5 ŁAZIENKA 1 05,40 m² 1.P.6 POKÓJ 1 15,90 m² 1.P.7 POKÓJ 2 17,45 m² 1.P.8 ŁAZIENKA 2 08,30 m² SUMA 101,10 m² enjoy
  18. No dobra, to parę fotek z działki. Przed wjazdem koparki i po. Konia z rzędem temu, kto coś tu zobaczy no i jeszcze się wybitnie małe rozmiary zrobiły. ale serio, nie ma tu nic do oglądania.
  19. bez przesady, nie ma tam jakoś nie wiadomo ile okien. ale na pytanie, kto jest w stanie oszacować koszty budowy mam całkiem niezłą odpowiedź - kosztorysant
  20. a nie wrzucałem, bo w sumie nie bardzo jest co. działki nie umiem uchwycić za dobrze, zresztą dopóki koparka tam nie wjechała porządnie to słabo było widać, a co do projektu to mam mieszane uczucia, czy publikować w internecie takie info.
  21. Kolejny post zacznę od tych samych słów, co poprzedni, a zatem: Chwilę mnie tu nie było . A to z tego względu, że postanowiliśmy się bardzo nie spieszyć - wiadomo, dookoła przez te ostatnie miesiące było słychać ciągle "taniej już było" "nieruchomości nigdy nie spadają" "paanie, terminy to na za 5 lat", "5k/m2 płytek albo pan spadaj" i tym podobne zaklinanie rzeczywistości. Patrząc jednak na dane makro, doszedłem do wniosku, że jest to jedynie wishful thinking coraz bardziej panikujących przedsiębiorców z branży budowlanej. Zatem plan był taki, aby trafić z początkiem budowy na kryzys i z największymi (wartościowo) pracami na ciężki dołek i minima bessy budowlanej. A jak się zmieniła sytuacja w budowlance? Stal w lutym/marcu/kwietniu podchodziła pod 10k/t żebrowanego fi 12, obecnie jest to 4,2-4,5k. Styropian w połowie kwietnia osiągnął górkę, obecnie z tygodnia na tydzień w dół (Swisspor Lambda Plus Fasada 032 w kwietniu 520 PLN, dziś 285 PLN). O cenach robocizny się nie wypowiem. Co się wydarzyło od tego czasu? Zgodnie z planem zrobiłem badania geotechniczne, kosztowało mnie to 1080 złotych za 6 odwiertów, dokumentacja 2 kat. Geodeta wykonał mapę dla celów projektowych, jest już klauzula, odebrana i przekazana architektowi dziś, koszt 1000 zł. Zatrudniłem koparkę do oczyszczenia i delikatnego wyrównania ziemi + wykonanie zjazdu - przepusty betonowe 1400 + wynagrodzenie i materiał dla koparki 4080 = 5480. za koparkę 15t obrotową płaciłem 130 zł/h, kamien na podjazd 1200, prace ręczne przy zjeździe 350). Mam uzgodniony w gminie projekt przyłącza wody i projekt docelowego zjazdu z drogi gminnej. I najważniejsze: w ubiegłym tygodniu złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Czas od rozpoczęcia prac nad projektem do złożenia wniosku: 10,5 miesiąca; Zakładany czas: 3 miesiące. Lekka obsuwa , częściowo świadomie, częściowo po stronie architekta. I w dodatku wniosek niekompletny, bo z uwagi na brak oklauzulowanej mapki nie była złożona mdcp ani nie zostało zrobione wyłączenie z prod. rolnej. Plan na teraz: uzupełnienie wniosku, projekt techniczny, projekt wnętrz, wstępne zebranie ofert wykonawców.
  22. dobrze rozumiem, że mówisz, że 6k/m2 powierzchni całkowitej do stanu deweloperskiego? czyli dom 200 m2 pow. całk.*1.2 mln do deweloperskiego? licząc, że wykończenie to 50%, to rozumiem pod klucz taki dom + zagospodarowanie terenu liczysz teraz 2,5 mln + koszt gruntu i przyłączy? Obawiam się, że w takich realiach to by nie powstawały w polsce żadne domy, bo to już lepiej deweloperowi zapłacić za apartament 120 m2 w mieście. sam jestem ciekaw, ile mnie wyjdzie budowa (większego domu) i myślę, że na dziś jestem w stanie się założyć, że to mocno przeszacowana wycena. *200 m2 pow. całkowitej zakładam przełoży się na jakieś 145-155 m2 pow. użytkowej.
  23. jak cena za metr, to chyba 0 na końcu zabrakło
×
×
  • Dodaj nową pozycję...