Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

damiaszek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    252
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    4

Zawartość dodana przez damiaszek

  1. Zapewne obmawiam, bo nie widzę sensu i logiki nie wysyłania nadwyżek energii nawet po 1gr jeżeli nie odcinasz się całkowicie od sieci.
  2. Jak zrezygnuje z prosumenta, a nie odepnie się całkowicie na offgrid, to i tak będzie płacił za prąd - więcej niż gdyby był prosumentem. Dodatkowo komplikuje sobie sieć wewnętrzną u siebie, o i istnieje ryzyko że jak coś wyśle to za to zapłaci. Całkowity offgrid i odpięcie się od tauronu słabo widzę przy aktualnej produkcji @prokurator.
  3. Czerwiec 2025 154kWh/kWp średnia czerwcowa to 148kWh/kWp najniższy wynik to 132kWh/kWp, a najwyższy to 168kWh/kWp
  4. Skomentuję to tak "radio erewań"
  5. Na podstawie wcześniejszych twoich postów jeszcze nawet z przed twojego offgrida. Nawet zima nie opłaca się przepinać na offgrid, lepiej zwiększyć autokonsumpcje, pakowanie zimowych uzysków w akumulator przy tych ilościach które masz lepiej wprost zużyć np. w PC. Akumulator to zawsze straty. Dodatkowo jak za dużo wyślesz to stracisz nawet te złotówki. W "gotówce" a nie w rozliczeniu możesz zabrać nie więcej niż 20%.
  6. No to wychodzi na to że, jak będziesz offgrid i dodatkowo nic nie wyślesz do tauronu to będziesz rocznie tracił ~8000kWh*RCM w odpowiednich miesiącach dla prosumentów. Spoko, bogatego stać żeby pokazać fu... tauronowi.
  7. Z czego wynika ten pobór po zakończonej produkcji - pobór własny falownika bez produkcji z PV? - jeśli tak do dość znaczny, można by go ograniczyć "inteligentnym gniazdkiem", ale nie widać do w części od północy do świtu. A te mikro pobory w ciągu dnia to coś co realnie ciągnęło z ongrid, czy błędy licznika tauronu?
  8. Fajnie to wygląda, to teraz jeszcze jeśli można. dzienny wykres za 25.05 i roczny tzn. od stycznia do teraz. Patrząc na te dane to się nie dziwię że kWh wychodzi ci bardzo drogo - duży udział opłat stałych.
  9. Jesteś podłączony i rozliczasz się z tauronem czy możesz po zanonimizowaniu przedstawić wykres poboru i produkcji za maj. Coś takiego jak przykład poniżej - ocenimy to szczęśliwe bycie na offgridzie od marca (maj tak dla ułatwienia. Jak byś miał problem z trafieniem to tu masz link https://elicznik.tauron-dystrybucja.pl/ )
  10. Za zużytą energię się płaci, za wyprodukowaną płacą tobie (nie wnikam ile, to jest zawsze na + w porównaniu do offgrid) - kwestia czytelności rachunków z tauronu i umiejętności ich odczytania to jest zupełnie inna sprawa. Większy falownik, więcej PV i większy magazyn niewiele zmienia w kontekście przepadania niewykorzystanej energii jeżeli jej nie wyśle się do sieci, a raczej zwiększa jej ilość. Albo idzie się na całość i odcina od dostawcy, czyli 100% offgrid cały rok, albo ongrid z magazynem itp. ale bez kombinowania z bawieniem się w offgrid przez część roku lub na części instalacji.
  11. Czyli masz możliwość wywalania za płot śmieci( coś co ci jest zbędne) z odbiorem legalnie za darmo, a nawet czasem coś za to zapłacą, ale postanawiasz zainwestować aby nie oddawać tylko przepalać - brawo - typowy pies ogrodnika
  12. Jasne, po co prościej skoro można sobie skomplikować instalacje i podnieć koszty. G11 też można mieć będąc prosumentem na netbilingu. Będąc ongrid możesz dokładnie takie samo zużycie własnego prądu przy prostszej instalacji.
  13. Więcej paneli i mały magazyn. Duży to jest szansa zapełnić od IV-IX kiedy wystarczy mały, od X-III to z małej ilości paneli dużego się nie zapełni. Najpierw moc potem pojemność.
  14. "Kocham" jak ktoś pisze inni, oni, ta zła UE itp i czasami się nie mogę powstrzymać, przepraszam
  15. Chodzi o to że nawet na jesień i zimę jak masz produkcję większą niż magazyn+bieżące zużycie to nie ma sensu przepinać się na offgrid który całościowo zimą i tak nie wystarczy, a będą dni że akurat zaświeci i nie będzie gdzie trzymać energii. No chyba ze masz magazyn kilka razy większy niż możliwa dzienna produkcja. W takim przypadku zimą nie ma tematu. Tyle że po co sobie komplikować instalację na część off i on i jeszcze przepinać, lepiej zrobić to tak jak ma @gb987t, być cały czas w ongrid ale zarządzać energią i jej przepływami.
  16. Może "on" myśli że "im" płaci za wysyłany?
  17. Ogarniam, mając cały sprzęt wolisz nie wyprodukować lub przepalić niepotrzebny prąd byle nie wysłać go do sieci. Przecież tego "tysiaka" na sprzęt już wydałeś. I nie piszę o sytuacji gdzie masz możliwość wpakowania ten prąd w magazyn, tylko o sytuacji gdy magazyn pełny, potrzeby bieżące zaspokojone, a słońce dalej świeci. Po co ograniczać produkcję jak można mieć te "160".
  18. Z ongridu byłby ten tysiak +160, ale zasada "psa ogrodnika" nie dopuszcza takiej kalkulacji
  19. Z netmeteringu nie muszę się starać. Jakieś ~32-34% autokonsumpcji wychodzi mi w "styczniach" to i tak lepiej niż jak patrzę na rekordowy maj 2024 gdzie wyszło 17%. Ale będzie lepiej, właśnie przyszedł mi licznik DTSU666-H, falownik już mam zintegrowany MODBUS-em z homeassistantem, tak jak i PC(sterowanie i odczyty), więc jest szansa na zwiększenie autokonsumpcji. Z zebranych danych też wyliczyłem że nawet malutki magazyn 5kWh jest w zimie wstanie podbić autokonsumpcję liczoną (ENERGIA ZUŻYTANA MIEJSCU/ENERGIA WYPRODUKOWANA) do ponad 90% w aktualnej ilości paneli, a w miesiącach od IV do IX na 90% czasu pracy na własnym prądzie - ale to dopiero jak skończy mi się netmetering.
  20. Jak 1,1 mWh rocznie to bardzo kiepski wynik , ale pewnie miało być M a nie m. Rocznie ok, ale w tych samych miesiącach mam z 6kWp od 30%do 100% więcej. Jak optymalizowane pod stare warunki to nie ma problemu. Z taki uzyskiem kWh/kWp w zimowych miesiącach to słabo widzę wspomaganie się PV. Masz pewnie autokonsumpcję bez magazynu rekordowo wysoką. Jak jednak wolę nie działać w trybie "pies ogrodnika" i w ongrid widzę więcej zalet. Zresztą do puki mam stare zasady to by był strzał w stopę.
  21. Jak to z 10kWp bardzo słaby wyniki. Takie miejsce czy z instalacją coś nie tak?
  22. Wyprodukowałem ~336kWh a oddałem ~161kWh z 6kWp. W magazynie w zimie nie chodzi o naładowanie do pełna, a o to aby nic nie oddać do sieci i całość zużyć na miejscu. Mnie nie chodzi o przejście na offgrid, tylko o zoptymalizowanie zużycia produkcji na miejscu. Na razie to nie ma problemów, mam magazyn sprawności 80% i czasie przechowywania energii 1 rok
  23. Nie całkiem sobie zaprzecza. Mam 6kWp i średnio w styczniu uzyskuje ~200kWh. Z instalacji 25kWp było ~800kWh co w połączeniu z magazynem starczałyby zasilanie mojej 8kW PC która zużywa w styczniu właśnie około 800kWh. Oczywiście były by momenty że pobieram energię z sieci, ale z danych zebrany w poprzednich latach wychodzi mi że około 90% pochodziło by z PV. Trzeba by też pomyśleć na magazynem energii, ale niekoniecznie elektrycznej. Z tych 25kWh w mroźny styczniowy dzień (tak z -18 °C) PV produkuje ~100kWp, z czego nadmiar ~30kWh trzeba by wpakować w podłogówkę i duży bufor. W styczniu dni z niska produkcją poniżej 2kWh jest około 5-7, przy czym nigdy nie były wszystkie naraz. W sumie to coś takiego będę robił - jak skończą mi się stare warunki ;-). Tyle że nie za taka kasę i nie przez firmę.
  24. Maj 2025 - 120 kWh/kWp uzysk mniejszy niż w kwietniu - 136kWh/kWp. Najgorszy maj od 5lat, ale licząc do początku roku wciąż jest wynik rekordowy. Najlepszy maj to było 170kWh/kWp.
  25. Nie, nie kosztuje tyle, ale ja się uprzesz to możesz mieć nawet nieskończoną cenę za kWh - wystarczy że nie pobierzesz nic i zapłacisz abonament.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...