Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gepam

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    148
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Gepam

  1. W realnym życiu to w 2022 roku twój pomysł był ok, w 2023 do dupy, teraz jest taki sobie, za 5 miesięcy w sumie nie wiadomo, a co będzie za rok to już wróżenie z fusów. Niczego nie da się zaplanować ani policzyć, bo warunki się co chwila zmieniają. Ale pomijając, pompą ciepła też można grzać głównie w taniej taryfie i grzałki ostatecznie i tak wyjdą ze 3 razy drożej, czyli kilka tysięcy złotych rocznie. Trzeba mieć bardzo małe OZC żeby to miało sens. Ale jak ktoś buduje nowy mały domek to robienie hydrauliki i pompy to moim zdaniem niepotrzebne kombinacje. Lepiej położyć kable grzewcze (czyli to samo co bufor + grzałki) i mieć spokój do końca życia.
  2. Też bym od tego zaczął, czyli krzywa i praca 24/7. Nie wiem jak ta pompa moduluje, ale przy tym domu od +5 w dół już nie powinna się wyłączać i utrzymywać stałą temperaturę. I przełączenie bufora z równoległego na szeregowo albo chociaż wyrównanie przepływów.
  3. Wcześniej pisałeś że masz zużycie średnio 35kwh dziennie za styczeń, luty i marzec a teraz 50-60kwh przy temperaturze w okolicy 0? Czyli w tym sezonie ci się popsuło? Nie rozumiem co piszesz. Spróbuję podsumować. Masz pompę Blaupunkt 12kw, bufor 200l podłączony równolegle, za nim obiegówka i same grzejniki bez głowic termostatycznych. Grzejesz stałą temperaturą bufor, druga obiegówka zasila grzejniki i termostat pokojowy ją wyłącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Tak to wygląda? W zeszłym sezonie miałeś zużycie 1100kwh miesięcznie styczeń, luty, marzec i 700 w kwietniu, a teraz ile było za październik, listopad, grudzień?
  4. Przy 0 na dworze to nie jest za mała. Coś z nią musi być nie tak.
  5. Gepam

    Panasonic Aquarea

    To cię naciągnęli, ale jak już zrobiłeś, to niech zostanie. Jest dobrze.
  6. Defrosty są najczęstsze w temperaturach w okolicy 0, a przy -10 będą o wiele rzadziej, to normalne. Za to zużycie prądu masz ogromne przy takiej temperaturze i to już nie jest normalne. Czyżby załączała się przy defrostach grzałka?
  7. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Woda i tak będzie szła z podłogi, a to czy bezpośrednio czy nie to nie ma znaczenia. Jeżeli nie ma siłowników na rozdzielaczach to zawór nie jest potrzebny, ale jeżeli są i będą jakoś sterowane, to teoretycznie wszystkie pętle mogą się zamknąć w jednym czasie powodując brak przepływu. Wtedy jest potrzebny.
  8. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Tak. Przy podłogówce bufor w ogóle nie jest potrzebny, chyba że na pętlach masz siłowniki i masz zamiar ich używać (zły pomysł), to wtedy potrzebujesz bufor + zawór nadmiarowo upustowy.
  9. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Pewnie będzie trzeba. Na początek można dać same korki, a nawet jeden korek dla któregoś pomieszczenia, żeby się upewnić, ze to na pewno pomoże. Żeby się nie okazało, że się narobisz, a po wymianie nic się nie zmieni.
  10. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Zawory kulowe najlepiej. A w miejsce termostatów korki. Od regulacji są rotametry.
  11. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Jesteś pewien? Mi to wygląda na zawór termostatyczny z ręcznym pokrętłem, które można zdjąć i założyć głowicę termostatyczną M30x1,5. To dokładnie taka belka https://ferro.pl/produkt/rozdzielacz-ze-stali-nierdzewnej-typ-sn-rzp-1-z-zaworami-termostatycznymi-i-przeplywomierzami-sn-rzp02s/ Poszukaj w google "zawory termostatyczne szumią" to się naczytasz. One nie są przystosowane do takich przepływów, więc jestem przekonany że to przez nie. Nic innego w tej instalacji i tak nie ma, więc jeżeli to nie one są winne, to nie wiem co jest.
  12. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Zawsze jak widzę zawory termostatyczne to od razu zakładam ich winę. Zacząłbym od wypieprzenia tego ustrojstwa. Na początku same pokrętła, może blokują nieco przepływ i to powoduje szum. Jak nic to nie da to wywaliłbym je całkiem i zakorkował otwory. Jeżeli możesz to sprawdź jaki jest maksymalny przepływ na instalacji. W menu instalatora, ustawienia serwisowe, max prędkość pompy obiegowej ustaw na max i powiedz jaki to daje przepływ.
  13. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Wszystkie rury, rurki, rozdzielacze itd. Tak żeby można było prześledzić instalację od początku do końca. Sama pompa i jej obiegówka jest nieistotna, bo ona musi chodzić na maks przepływie podczas defrostu. Tyle że to nie powinno powodować szumu, zwłaszcza na podłogówce, więc trzeba zlokalizować przyczynę.
  14. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Być może instalacja zwyczajnie nie jest dobrze odpowietrzona. Może siłowniki na rozdzielaczach tak hałasują. Najlepiej wrzuć zdjęcia instalacji, bo bez nich ciężko cokolwiek powiedzieć.
  15. Gepam

    Panasonic Aquarea

    To najgorsze z możliwych rozwiązań. Nie wiem po jaką cholerę oni chcą przerabiać układ chłodniczy, chyba próbują cię naciągnąć. Trzeba znaleźć przyczynę szumów i ją wyeliminować, pompa nie ma nic do tego. Póki co możesz zastosować defrost na CWU, który opisywałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8213326#post8213326
  16. Gepam

    Panasonic Aquarea

    Poniżej -10 zawsze idzie mode 2.
  17. Czyli masz w domu gaz, który jest twoim zdaniem najlepszy, ale go nie używałeś i robisz wszystko żeby nie używać?
  18. Masz rację.
  19. Czy na pewno tak to ma działać? Energa pisze tak: Z tego wynika, że po wykorzystaniu limitu G12W pozaszczyt nadal będzie wynosił 0,69 netto. Tauron tak samo. Ostatnia strona https://www.tauron.pl/-/media/offer-documents/dokumenty-do-taryfy/taryfa-dokumenty/taryfa-sprzedawcy/ts-1-01-2021/taryfa-sprzedazy-energii-ts-01-01-2022.ashx
  20. Zakładam że pierwsza. Instrukcja serwisowa opisuje podłączenie kablem CN-CNT/USB do komputera. Ale co dalej to pewnie tylko centrala wie.
  21. Toshiba Estia moduluje od 10 do 100 Hz, a Kaisai od 28 do 100(?) i obie pompy są na R32, więc nie ma tu raczej żadnych reguł. Tak. https://media.solar.pl/mdm/data/technicals/95CB497F2BCA4786F53D7A70903577A4.pdf Pytanie kto i jak miałby ją wykonać, bo raczej przeciętny instalator nie ma takich możliwości.
  22. Właśnie widzę. https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65907f5fz1z41fa6z656ez706466z25zd3fd8d62eee200fa5f4e6eea0136f234b8203758/tsn3/data/ALL/WHMXC09J3E8/TI/992110/PAPAMY2206002TE.pdf Tutaj jest to samo jakby nie działało https://media.solar.pl/mdm/data/technicals/95CB497F2BCA4786F53D7A70903577A4.pdf
  23. Podobno takie aktualizacje istnieją. Spójrz na ten dokument: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z659045c0z1z41fa6z656ez706466z25zb2248cb35afa19fea7346930c5eef5478ac4f232/tsn3/data/ALL/WHMXC09J3E8/TI/992110/PAPAMY2206002TE.pdf Czyli czasami im się zdarza coś poprawić. To jest aktualizacja między innymi do T-CAP J, więc moze warto byłoby ją wgrać do tych wadliwych pomp. Może jakimś cudem zawiera też inne poprawki niż tylko ta w dokumencie. @tomy76 sprawdź nr seryjny swojej pompy i jak się łapie na aktualizację, to niech ktoś ją zrobi. Może pomoże.
  24. Pod tym filmem od klimatyzacjakatowice nadal jest dyskusja o problemie, w tym jak zakładam też wasze komentarze, ale komentarz twórcy kanału, który też przecież jest instalatorem mnie rozłożył na łopatki. Widzicie? Wszyscy wiedzą, że ta pompa tak działa, a wy nie wiedzieliście? Instalatorzy muszą wam takie proste rzeczy tłumaczyć? Wiadomo że chodzi o zabezpieczenie pipsztyka żeby się wihajster niestentegował. Dosłownie jak fanatycy Apple - to nie błąd tylko funkcja. Facet zamiast aferę kręcić to tylko przytakuje. Niech o tym zrobi film i niech pan Głodny wytłumaczy jak taką wspaniałą pompę ustawić skoro pracuje zupełnie prawidłowo. I niech się pan Głodny lepiej przygotuje do filmu, bo mówi w nim, że seria K i L rozmraża się tak samo, a z instrukcji wynika że zupełnie inaczej.
  25. Marketingowy zabieg byłby wtedy jakby T-CAP w rzeczywistości nie działał tak jak jest reklamowany, a działa. Moduluje bardzo nisko? Tak. Ma stałą moc do -20? Ma i żadnej grzałki do tego nie potrzebuje. Zresztą z serią HP jest podobnie. Kaisai 10 gorzej moduluje niż HP 9 i jednocześnie ma mniejszą moc przy -20. Gdzie tu jest twoim zdaniem haczyk? Podaj proszę jakieś modele pomp które są twoim zdaniem na podobnym poziomie lub lepsze. Poza Mitsubishi i Daikin, które są jednak o połowę droższe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...