Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kon111

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    898
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Kon111

  1. Kon111

    LUKSFERY

    W naszej łazience luksfery będą w różnych konfiguracjach (w zasadzie wszystkie powyżej przytoczone). I tak: mamy dwa słupki pionowe po bokach drzwi do łazienki w ścince działowej Silka 8cm. Pionowe otwory zostały zrobione na etapie stanu surowego przez murarzy (kawałki silki pomiędzy otworem na luksfery, a otworem na drzwi były w pionie zbrojone prętami stalowymi). Same luksfery zostały wstawione przez glazurnika podczas układania glazury na specjalny klej do luksferów, ale już bez żadnego dozbrajania. Powstał mały problem jak zlicować luksfery, czy od strony zewnętrznej czy wewnętrznej, bo luksfera ma 8cm, a ściana z silki M8 w sumie z tynkiem i płytkami ok. 11cm - tą decyzje każdy musi podjąć sam. http://republika.pl/konradjarz/images/156.JPG W środku łazienki chcieliśmy mieć kilka małych słupków w ścianie miedzy pralnią a łazienką. W tym przypadku murarz wymurował ścianę tylko do wysokości pierwszych luksfer, a dalej pociągnął już glazurnik, murując cegły na zwykłą zaprawę, a luksfery na klej do luksfery. Wszystko zostało zazbrojone pionowymi drabinkami z drutu ocynkowanego po bokach słupków i poziomymi ocynkowanymi prętami w co drugiej spoinie. http://republika.pl/konradjarz/images/157.jpg Po prawej stronie w rogu będzie kabina prysznicowa, którą ograniczać będzie ścianka z samych luksferów (jeszcze jej nie ma), ale tu zasada murowania będzie jeszcze inna. W poziomych spoinach będą drabinki, a w pionie druty raz bliżej jednej krawędzi spoiny, raz bliżej drugiej. Po obwodzie też należy dać drabinkę. Jako fugi można zastosować fugi do glazury lub też użyć oryginalnego kleju w wersji białej a nie szarej, który też do tego jest przeznaczony. Krzyżyki tak jak już ktoś pisał są w dwóch wymiarach 6mm i 10mm.
  2. Nurni z tymi przyciskami do geberitów jest mały problem, bo jeśli nie przypilnowałeś to ekipa mogła Ci wstawić starszy model stelaża czyli Unifix, a do takiego przewidziane są nieciekawe przyciski (większe, brzydsze i w okrojonej gamie kolorów). Ja też zostałem tymi Unifixami uszczęśliwiony, ale po interwencji zostały wymienione. Rozpoznać je można po wielkości otworu/gniazda na przycisk: Unifix ma większy, a Duofix mniejszy (tak mniej więcej wielkość kasety VHS).
  3. Myślę, że może to być dobry pomysł. My co prawda mamy tak jak w projecie, ale nie jest to optymalne z uwagi na dość wąską działkę - te schody wychodzą nam prawie na ogrodzenie (no może przesadzam)Swego czasu myśleliśmy czy by nie zrobić dwóch zejść z tarasu: jeden zgodny z proj. a drugi po lewej stronie.
  4. Po krótkim rozpoznaniu na rynku znalazłem parkieciarzy układających od 35 do 45 PLN/2. Ci najbardziej polecani to oczywiście ci po 45. U tych po 35 zwykle okazywało się, że jest to cena gdy podłoga jest w idealnym stanie bez koniecznosci równania - a w praktyce nawet po miksokrecie równać trzeba. Chemia dla drewna krajowego to 30PLN/m2 w przypadku egzotyków 40PLN/m2. Same parkiety to to koszty od 60 za krajowy parkiet w typowym wymiarze, do 120PLN za egzotyczną deskę parkietową o długosci do 120cm.
  5. Ponieważ ja mam strop Porotherm, wiec w temacie Terivy mogę tylko powiedzieć to co mówią fachowcy - pustaki (garnki) najlepsze są z Mikanowa, a belki z Sulejówka - namiarów nie znam, ale są to firmy dobrze znane wśród wykonawców w Mińsku i kontakt napewno znajdziesz.
  6. Mi zaproponowali 7% gdy zapłacę za okna z góry.
  7. Trochę nie mam zaufania do lokalnych wykonawców. Zwykle odpowiadają tylko za drewno, a jak bedą problemy z oszkleniem, lakierem, albo okuciami - wtedy jest problem. U dużego producenta jeśli już pojawi się defekt wiadomo, kto odpowiada. Poza Goranem, bierzemy jeszcze pod uwagę drzwi Lutostański.
  8. Wycena przyszła faxem właśnie z centrali, przedstawiciel przekazał mi dokument bez żadnych modyfikacji. Ostatecznie drzwi bedziemy chyba dobierali do podłogi (wstępnie jatoba), a nie do okien, i raczej będzie to barwiona sosna np. Goran lub coś podobnego. Wtedy cena kompletnego skrzydła z ościeżnicą z litego drewna waha sie w okolicach 1500PLN.
  9. A mi sie wydaje, że po prostu mają sporo roboty z oknmi i dali zaporową cenę, żeby przypadkiem klient się nie zdecydował. A jak mimo wszystko będzie chciał tyle zapłacić to za pieniądze od niego opłaci się dać ludziom nadgodziny płatne 300%. Okna z M&S są naprawdę OK i współpraca z lokalnym przedstawicielem też, ale drzwi na 100% będziemy mieli z innej firmy.
  10. 30.06.2005 Prace glazurnicze trwają. Teraz glazurnik działa już w łazience na poddaszu. Mniej więcej na półmetku prac dowiedzieliśmy się, że nasze "fanaberie" będą trochę więcej kosztować. Powiem szczerze spodziewałem się tego, bo w łazience na dole puściliśmy wodze fantazji jeśli chodzi o liczbę dekorów na metr kwadratowy ściany. Dziś dostałem wycenę z M&S (firma, która robiła nam okna) na półkę nad kominkiem, malowanie podbitki i drzwi wewnętrzne. Co wycena to większe były moje oczy!!! Chciałem aby w M&S pomalowali dostarczone przeze mnie świerkowe lub sosnowe deski podbitkowe na kolor taki sam jak okna - cena samych lakierów (bez robocizny, bo tej nie wycenili nie wiedząc w jakim stanie jest drewno) oszacowali na 1.550 netto przy założeniu, że malowane będzie 65m2 podbitki z jednej strony. Półka nad kominek z drewna meranti (w kolorze okien) o grubości 5cm w łuku - 1.600 PLN netto I teraz najlepsze - wycena 10 kompletów drzwi wewnętrznych z meranti wraz z ościeżnicami (przy założeniu, że cena ma być promocyjna bo brałem u nich okna) - 27.500PLN netto Słowa jakie cisnęły mi się na język gdy zobaczyłem te wyceny były wysoce niecenzuralne.
  11. 30.06.2005 Prace glazurnicze trwają. Teraz glazurnik działa już w łazience na poddaszu. Mniej więcej na półmetku prac dowiedzieliśmy się, że nasze "fanaberie" będą trochę więcej kosztować. Powiem szczerze spodziewałem się tego, bo w łazience na dole puściliśmy wodze fantazji jeśli chodzi o liczbę dekorów na metr kwadratowy ściany. Dziś dostałem wycenę z M&S (firma, która robiła nam okna) na półkę nad kominkiem, malowanie podbitki i drzwi wewnętrzne. Co wycena to większe były moje oczy!!! Chciałem aby w M&S pomalowali dostarczone przeze mnie świerkowe lub sosnowe deski podbitkowe na kolor taki sam jak okna - cena samych lakierów (bez robocizny, bo tej nie wycenili nie wiedząc w jakim stanie jest drewno) oszacowali na 1.550 netto przy założeniu, że malowane będzie 65m2 podbitki z jednej strony. Półka nad kominek z drewna meranti (w kolorze okien) o grubości 5cm w łuku - 1.600 PLN netto I teraz najlepsze - wycena 10 kompletów drzwi wewnętrznych z meranti wraz z ościeżnicami (przy założeniu, że cena ma być promocyjna bo brałem u nich okna) - 27.500PLN netto Słowa jakie cisnęły mi się na język gdy zobaczyłem te wyceny były wysoce niecenzuralne.
  12. A dlaczego koniecznie chcesz kupić najtaniej. Zwykle oznacza to także najgorzej, a strop to jednak najważniejszy element konstrukcyjny. W najtańszej ofercie może okazać się, że belki stropowe mają za słabe zbrojenie, albo pustaki rozpadają się przy wylewaniu betonu. Ja bym raczej szukał "dobrego" i niedrogiego stropu od sprawdzonego i znanego w okolicy producenta, a nie od jakiegoś chałupnika z lasu w "promocji".
  13. 26.06.2005 Dziś odbyliśmy pierwsze spotkanie z parkieciarzem. Fachowiec polecany przez firmę Drewex z podwarszawskiego Radzymina, dostawcę bardzo dobrej jakości parkietów egzotycznych. Po rozmowie wiem już, że jest to człowiek znajacy się na swojej robocie i mający od dawna do czynienia z parkietami egzotycznymi. A oto jego odpowiedzi na wcześniej przygotowane przeze mnie pytania: - cena ułożenia 1m2 parkietu - 45PLN netto (niezależnie od rodzaju drewna) - z dużym prawdopodobieństwem całość materiału (drewno, chemia) przejdzie przez jego firmę, czyli ja zapłacę 7%VAT - z pomiarów wilgotności posadzki na parterze (próbka pobrana z samego dna posadzki bezpośrednio nad styropianem) wynika, że obecnie mamy 3,5% wilgotności - aktualny poziom wilgotności wyklucza w tej chwili układanie podłogi, dopuszczalnym poziomem jest 2%, a najlepiej 1,5%, dlatego szacunkowo z podłogami możemy ruszyć za 1,5-2 miesiące (żona się załamała) - koszty chemii do parkietów to ok. 40PLN/m2 w przypadku egzotyków i 30PLN w przypadku drewna krajowego - prace parkieciarskie będą trwały ok. 5-6 tyg (w tym 2tyg. przerwy pomiędzy przyklejeniem parkietu, a cyklinowaniem i lakierowaniem) - jeśli chodzi o schody - zostały pobrane wymiary i w najbliższych dniach otrzymamy kilka wersji projektowych wraz z kosztorysami. Ogólnie spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że dobrze wybrałem wykonawcę. Pozostaje jeszcze kilka kwestii które trzeba wyjaśnić jak np. temat 7%VAT, ale myślę że chyba coś z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o wybór drewna aktualnie planujemy na parterze brazylijską Jatobę, na poddaszu krajowy jesion.
  14. 26.06.2005 Dziś odbyliśmy pierwsze spotkanie z parkieciarzem. Fachowiec polecany przez firmę Drewex z podwarszawskiego Radzymina, dostawcę bardzo dobrej jakości parkietów egzotycznych. Po rozmowie wiem już, że jest to człowiek znajacy się na swojej robocie i mający od dawna do czynienia z parkietami egzotycznymi. A oto jego odpowiedzi na wcześniej przygotowane przeze mnie pytania: - cena ułożenia 1m2 parkietu - 45PLN netto (niezależnie od rodzaju drewna) - z dużym prawdopodobieństwem całość materiału (drewno, chemia) przejdzie przez jego firmę, czyli ja zapłacę 7%VAT - z pomiarów wilgotności posadzki na parterze (próbka pobrana z samego dna posadzki bezpośrednio nad styropianem) wynika, że obecnie mamy 3,5% wilgotności - aktualny poziom wilgotności wyklucza w tej chwili układanie podłogi, dopuszczalnym poziomem jest 2%, a najlepiej 1,5%, dlatego szacunkowo z podłogami możemy ruszyć za 1,5-2 miesiące (żona się załamała) - koszty chemii do parkietów to ok. 40PLN/m2 w przypadku egzotyków i 30PLN w przypadku drewna krajowego - prace parkieciarskie będą trwały ok. 5-6 tyg (w tym 2tyg. przerwy pomiędzy przyklejeniem parkietu, a cyklinowaniem i lakierowaniem) - jeśli chodzi o schody - zostały pobrane wymiary i w najbliższych dniach otrzymamy kilka wersji projektowych wraz z kosztorysami. Ogólnie spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że dobrze wybrałem wykonawcę. Pozostaje jeszcze kilka kwestii które trzeba wyjaśnić jak np. temat 7%VAT, ale myślę że chyba coś z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o wybór drewna aktualnie planujemy na parterze brazylijską Jatobę, na poddaszu krajowy jesion.
  15. Strop monolityczny ma lepsze właściwości akustyczne. Jednak, każda konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wygłuszenia aby taki strop spełniał normowe wymagania. Tutaj jest ciakawy tekst o akustyce stropów: http://www.muratorplus.pl/379A981D23E64CC29F412378664C4B14_5669BD9FF0BD415DACF88CC8F0D06F0F.htm No ale strop monolityczny pomiedzy dwoma ogrzewanymi kontygnacjami wygłuszony np. 10cm warstwą styropianu to chyba pomylenie pojęć???
  16. Wiele z tego co piszesz to prawda, ale pisząc że strop monolityczny najbardziej tłumi fale akustyczne to zdrowo przegiąłeś. Mieszkam budynku z dwoma takimi stropami - coś strasznego.
  17. Poza ceną stropy różnią się jeszcze właściwościami. Gdy zmienisz strop na gęstożebrowy będziesz miał lepsze parametry akustyczne. Gdy dodatkowo wybierzesz nie zwykłą Terivę, ale np. strop Porotherm to masz gwarancję, że nie będziesz na parterze słyszał każdego kroku osób na poddaszu. Obecnie mieszkam w domu z lat 80 właśnie ze stropem monolitycznym typu Klein'a - koszmar. Biegające na piętrze dziecko na dole słychać jakby to był SŁOŃ. W domu który buduję mam strop Porotherm – niestety jest to droga inwestycja, ale myślę, że nie będę żałował.
  18. 24.06.2005 Płytek mamy coraz więcej. Aktualnie skończona jest już łazienka na parterze (ostatnim elementem było obudowanie brodzika) i są już wszystkie płytki w kuchni. Bardzo ładnie wyszły glazurnikowi "wyjścia" glazury z kuchni na salon. Z jednej strony mamy łuk, a z drugiej "falę". Są także już oba balkony. Od dziś prawdopodobnie zacznie się fugowanie tego co już jest ułożone. Glazurnikowi szczególnie zależy mi na szybkim zafugowaniu balkonów z uwagi na niekorzystny wpływ opadów na świeży klej pod płytkami. Na balkonach odbyła się już pierwsza "przymiarka" montażu balustrad. Na razie ślusarz sprawdzał czy dolny profil łuku pasuje do kształtu balkonu. Oczywiście wyszło, że niezbędne są korekty, ale właśnie po to przecież są "przymiarki". Zrobiłem ostatnio pierwsze rozeznanie w kwestii dużego lustra łazienkowego. U polecanego przez wszystkich szklarza metr kwadratowy lustra z zaokrągleniami kosztuje 80-100PLN w zależności od rodzaju lustra (srebrne, przydymione na brąz, grafitowe). Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszt wykonania frezu - 20PLN/mb przy prostej linii i dwa razy tyle przy łukach. Reasumując koszt lustra 2,5-3,0 m2 do naszej łazienki będzie oscylował w okolicy 400PLN (mam nadzieję, że wraz z fachowym montażem)- myślę, że cena do zaakceptowania.
  19. 24.06.2005 Płytek mamy coraz więcej. Aktualnie skończona jest już łazienka na parterze (ostatnim elementem było obudowanie brodzika) i są już wszystkie płytki w kuchni. Bardzo ładnie wyszły glazurnikowi "wyjścia" glazury z kuchni na salon. Z jednej strony mamy łuk, a z drugiej "falę". Są także już oba balkony. Od dziś prawdopodobnie zacznie się fugowanie tego co już jest ułożone. Glazurnikowi szczególnie zależy mi na szybkim zafugowaniu balkonów z uwagi na niekorzystny wpływ opadów na świeży klej pod płytkami. Na balkonach odbyła się już pierwsza "przymiarka" montażu balustrad. Na razie ślusarz sprawdzał czy dolny profil łuku pasuje do kształtu balkonu. Oczywiście wyszło, że niezbędne są korekty, ale właśnie po to przecież są "przymiarki". Zrobiłem ostatnio pierwsze rozeznanie w kwestii dużego lustra łazienkowego. U polecanego przez wszystkich szklarza metr kwadratowy lustra z zaokrągleniami kosztuje 80-100PLN w zależności od rodzaju lustra (srebrne, przydymione na brąz, grafitowe). Do tego oczywiście trzeba doliczyć koszt wykonania frezu - 20PLN/mb przy prostej linii i dwa razy tyle przy łukach. Reasumując koszt lustra 2,5-3,0 m2 do naszej łazienki będzie oscylował w okolicy 400PLN (mam nadzieję, że wraz z fachowym montażem)- myślę, że cena do zaakceptowania.
  20. Ale przecież podobny problem z rurkami w poprzek przecięcia dylatacyjnego wystąpi w momencie gdy np. 12m2 kuchnię z ogrzewaniem podłogowym w jednej pętli dookoła, wykonawcy wylewek podzielą przez środek na dwa kawałki po 6m2 (norma mówi, że nie powinno być kawałków większych niż 9m2), wtedy też nie unikniemy przecięcia w poprzek rurek??? Czy w związku z tym hydraulicy muszą układać rurki dokładnie tak jak potem podzielą pomieszczenie wylewkarze???
  21. Cypek, a co z tą baterią termostatyczną o której pisze marek_w, Ty nie masz takich problemów?
  22. Nurni czy jak "sama pani" będzie OK, to udostępnisz namiary???!!!??? A tak przy okazji, nam też podoba się Ravak.
  23. Kon111

    Co kładziecie na tarasie?

    Żeby wszystko było OK powinno się wybrać klej mrozo i wodoodporny, płytki mrozoodporne i fugi elastyczne dedykowane na tarasy. Wtedy jest 100% gwarancja, że nic nie popeka, no chyba że komuś np. młotek upadnie!!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...