Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana taryfy budowlanej na G11 bez odbioru


Recommended Posts

Obecnie mam taryfę C11 w ENEA, do końca budowy pozostało wykonanie posadzek, ocieplenia dachu oraz elewacji. Czy mogę (i jak ewentualnie) zmienić taryfę na G11 - za dwa miesiące użytkowania prądu (raptem 38kWh) w taryfie C11 (20kW, 32A) dostałem rachunek na 324zł. Chyba ktoś sobie jaja robi!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 765
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obecnie mam taryfę C11 w ENEA, do końca budowy pozostało wykonanie posadzek, ocieplenia dachu oraz elewacji. Czy mogę (i jak ewentualnie) zmienić taryfę na G11 - za dwa miesiące użytkowania prądu (raptem 38kWh) w taryfie C11 (20kW, 32A) dostałem rachunek na 324zł. Chyba ktoś sobie jaja robi!!

 

Oczywiście musisz tylko zaznaczyć we wniosku że budynek jest w trakcie odbioru (jakoś tak), nikt tego nie sprawdzi oczywiście, a taryfę zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wtrącę się, PKP energetyka, czy ktoś już robił do nich takie podejście? Jakieś wskazówki, jak do tej pory stwierdzam, że to bastion PRL, więc nie wiem czy to tak ładnie pójdzie. Poza ich technikami nikt nie ma dostępu do skrzynki z głównym zabezpieczeniem, w odróżnieniu do ENEA np. Niedługo będę chciał zrobić podejście do zmiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Akurat tauron wydaje mi się najmniej kłopotliwy. Wystawiam wniosek ZI, pani daje umowę do podpisu na g11 i no problem. Za tydzień przychodzi Pan, zakłada licznik i jestem po zabiegu

Potwierdzam. W tym względzie Tauron jest bezproblemowy. Jak tylko zamontowałem okna, to zaraz poleciałem do Tauronu. Podali wniosek i za kilka dni zmieniono taryfę w liczniku. Zastanawiam się tylko czy potrzebnie czekałem z montażem okien... Przecież monter, który przyjechał przeprogramować nie sprawdzał mojego domu czy okna mam zamontowane. Nawiasem mówiąc drzwi garażowych wtedy brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. W tym względzie Tauron jest bezproblemowy. Jak tylko zamontowałem okna, to zaraz poleciałem do Tauronu. Podali wniosek i za kilka dni zmieniono taryfę w liczniku. Zastanawiam się tylko czy potrzebnie czekałem z montażem okien... Przecież monter, który przyjechał przeprogramować nie sprawdzał mojego domu czy okna mam zamontowane. Nawiasem mówiąc drzwi garażowych wtedy brakowało.

 

Ja składałem wniosek o podpisanie umowy jak nie miałem jeszcze okien a na dachu była tylko membrana.

Pytali mnie w czy dom jest przynajmniej z stanie SSZ. Mówiłem zgodnie z prawdą, że jeszcze nie.

Nie chcieli przyjąć wniosku. Po wymianie zdań z łaską przyjęli wniosek ale powiedziano mi, że monter i tak nie zamontuje licznika.

Powiedziałem, że OK. Niech przyjedzie i otworzy skrzynkę to przynajmniej podepnę sobie kabel, bo nie miałem klucza do szafki.

Do wniosku oczywiście musiałem załączyć potwierdzenie o gotowości instalacji. (miałem już kabel ułożony i tymczasową rozdzielnicę w budynku).

 

Po tygodniu przyjechał monter i jedynym problemem było, że kabel nie był podłączony.

Otworzył mi skrzynkę, sam sobie podłączyłem kabel a on założył licznik i dał mi kluczyk.

 

Dodam tylko, że mam odpowiednie uprawnienia elektryczne. Ale nie pytał o nie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/procedury-przylaczeniowe/Procedura-przylaczania-Odbiorcow

Tak czytam i czytam i gdzie tu ... zaświadczenie? Może kierbud coś przybliży temat?

No i gdzie informacja na stronach właściwego PINB, że takie

zaświadczenie z PGE o wykonaniu przyłącza, które trzeba przedłożyć w PINB
jest wymagane? Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wal do PGE, przedstaw żądania PINB i już.

Chyba że wystarczy protokół odbioru, - patrz PGE :

 

Po zakończeniu prac zgodnie z umową o przyłączenie i dostarczeniu powyższego oświadczenia, PGE Dystrybucja S.A. wystawia „Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw”.

(zaczerpnięto z PGE)

https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/procedury-przylaczeniowe/Procedura-przylaczania-Odbiorcow

Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, trochę innego charakteru.

Na działce jest budynek oraz wykonane przyłącze i podłączony prąd. Czy w sytuacji wybudowania drugiego budynku na tej działce należy dopełnić jakiś formalności, żeby w tym drugim budynku korzystać z prądu, skoro lokalizacja złącza i licznika nie zmienia się. Nie ma też konieczności zwiększenia mocy przyłącza.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wypada uderzyć do Dystrybutora energii.

Zasadą było, że jeden budynek - jedno przyłącze

Jeden adres - jedno przyłącze.

A jeżeli istnieje taka możliwość (i będzie inny adres), można dostawić drugą tzw. przystawkę pomiarową obok istniejącej (i złącza kablowego).

Warunkiem jest otrzymanie zgody ZE, które wystawi tzw. WP (warunki przyłączenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to insza-inszość. Należy podłączyć się do budynku głównego. I żadnych papierów dla ZE nie potrzeba.

Ważne tutaj jest :

- nie przekraczać mocy umownej

- nie prowadzić działalności gospodarczej w tym drugim budynku

- wykonać instalację zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podstawa i jednocześnie pomoc : arkusz 7-705 normy PN-HD 60364, chyba że nie przebywają tam zwierzęta hodowlane.

W innym przypadku - stosownie do charakteru budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia. Proszę jeszcze o uszczegółowienie jednej kwestii. Nadzór budowlany żąda dla tego drugiego budynku (odbiór drugiego budynku) informacji od pge dystrybucji o zapewnieniu dostaw energii, pomimo że energia płynie już do pierwszego budynku. Ma Pan pomysł jak z tego wybrnąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info, że budynek gospodarczy jest podłączony do budynku odbierającego/pobierającego energię elektryczną z PGE,

i nie ma oddzielnego przyłącza i układu rozliczania za energię elektryczną.

Dodatkowo można im podesłać wytyczne przyłączania Odbiorców do sieci (trzeba znaleźć w necie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...